0

معرفی قطعات پکیج دیواری و آشنایی با روش کار آنها

محفظه احتراق باز- وب سایت اسپیتی
بازدید 738

معرفی و بررسی قطعات پکیج دیواری

یکی از نیازهای اولیه بشر تامین آب گرم بهداشتی و گرمایش مطبوع بوده و هست. امروزه یکی از راه حل های تامین این نیاز، پکیج های دیواری می باشد. پکیج ها در مدل های مختلف در بازار موجود هستند. با این حال قطعات پکیج دیواری معمولا به یک شکل است. تنها تفاوت آن ها ممکن است در تک مبدل یا دو مبدل بودن آن ها و یا فن دار و بدون فن بودن و تفاوت در بعضی از قطعات باشد. در کل ساختار پکیج ها به یک صورت می باشد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پکیج های دیواری به مقاله “آشنایی با سیستم پکیج دیواری” مراجعه فرمایید.


معرفی قطعات پکیج دیواری

دسته بندی کلی قطعات پکیج

 • قطعات الکترونیکی پکیج
 • قطعات مکانیکی پکیج

انواع قطعات الکترونیکی پکیج

 • برد کنترل
 • حسگرها
 • قطعات مجری فرمان

برد کنترل پکیج دیواری (Wall Hung Gas Boiler Control Board)

برد الکترونیک و یا برد کنترل در واقع مغز اصلی قطعات پکیج دیواری می باشد. به عبارتی فرمان و دستورهای پکیج را به قسمت های دیگر دستگاه منتقل می کنند.
به طور کلی وظیفه برد پکیج دریافت پیام و دستورات از طرف حسگرها و ارسال این پیام ها به صورت دقیق و به موقع به قطعات مجری فرمان می باشد.

انواع بردهای الکتریکی

برد الکترونیک در پکیج های دیجیتال معمولا دارای دو تکه می باشد. یکی برای نمایشگر و دیگری نیز برد کنترل می‌باشد. البته اغلب اوقات این دو برد بر روی همدیگر سوار شده اند.

 • برد کنترل اصلی
 • بردهای کنترل

برد کنترل جرقه زن

این برد در داخل جعبه برد قرار می گیرد و بر روی برد اصلی مونتاژ می شود. وظیفه جرقه زنی و کنترل شعله برعهده این برد می باشد. این برد برای عمل جرقه زنی به یک ترانس جرقه زن با ولتاژ بالا متصل می شود.

نمونه برد جرقه زن

برد کنترل اصلی

برد کنترل اصلی در عقب صفحه کنترل و در داخل جعبه محفظه برد قرار می گیرد. این برد به دلیل اینکه برد اصلی پکیج است با همه اجزا و قسمت های پکیج در ارتباط است.

اجزای برد اصلی پکیج

فیوز (Fuse)

فیوزها در ورودی قسمت برق دستگاه قرار دارند. در صورتی که جریان، بیشتر از حد مجاز باشد باعث می شود که این نوار فلزی ذوب شود و مدار الکتریکی که در پکیج وجود دارد قطع گردد. فیوز اگر دچار مشکل شود قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

رله (Relay)

يك سوئيچ الكترومكانيكی است كه از يك بوبین و يك سري كنتاكت تشكيل شده است. رله قطعه ای است که اجازه می دهد فن روشن شود.

آداپتور یا ترانس تغذیه (Adapter)

ترانس تغذیه به منظور تبدیل ولت ها مورد استفاده قرار می گیرد. (تبدیل برق شهری ۲۲۰ ولت به ۱۸ و ۹ ولت متناوب)

آی سی یا آی سی رگلاتور (IC)

آی سی وظیفه ثابت نگه داشتن ولتاژ تغذیه را بر عهده دارد. به دلیل اینکه قطعات الکترونیکی موجود در پکیج از حساسیت بالایی برخوردار می باشند از این قطعه استفاده می شود.


حسگرها (Sensors)

حسگرها قطعاتی هستند که وظیفه اعلام وضعیت دستگاه به برد کنترل را بر عهده دارند.

سنسور های حرارتی یا سنسور NTC

پکیج دارای دو عدد سنسورهای NTC یا حرارتی است. سنسور حرارتی (Negative Temperature Coefficient) که به معنای “ضریب دمای منفی” قطعه ای است که وظیفه کنترل حرارت آب درون سیستم را بر عهده دارد و نمی گذارد دمای آب به بیشتر از حد مشخص شده افزایش یابد. سنسورها بر روی لوله های مدار گرمایش متصل می شوند. اگر زمانی دمای لوله به بيشتر از حد نرمال افزایش یابد مشعل، دستگاه را خاموش می کند تا از بروز هرگونه حادثه ناگوار جلوگيری شود.

سنسورهای ان تی سی دارای حمدل های مختلف زیادی هستند

ترموستات حد آب (Overheat Thermostat)

ترموستات حد یک کلید حرارتی است. این ترموستات بر روی لوله آب مصرفی و لوله آب گرمایش یا شوفاژ متصل می شود. زمانی که به هر دلیلی ان تی سی های مدار آب گرم و ان تی سی های مدار گرمایشی عمل نکنند و دمای آب افزایش یابد (۱۰۵ درجه)، دستور قطع کردن را به برد می فرستند تا کار سیستم متوقف و خاموش گردد. در این حالت است که چراغ قرمز بر روی دستگاه به عنوان هشدار روشن می شود. کلید ایمنی حد در برخی از پکیج ها یک عدد است (فن دار). همچنین در برخی دیگر از پکیج ها دو عدد می باشد (بدون فن).

ترموستات حد دود

این ترموستات فقط در پکیج های بدون فن وجود دارد. ترموستات حد دود روی پره میانی کلاهک تعدیل قرار گرفته و در مواقعی که خروج دود با مشکل مواجه شود و دود از پره میانی عبور کرده و به محیط نشت کند، دمای پره میانی کلاهک تعدیل به بالای یک دمای مشخص برسد این کلید قطع شده و سیستم خاموش می گردد.
در پکیج های فن دارد از پرشر سوئیچ دود استفاده می شود. اما در پکیج های بدون فن از ترموستات حد بهره برده می شود.

دلیل استفاده از این قطعه این است که در صورت عدم خروج مناسب دود از دودکش، مسدود شدن و یا جدا شدن شدن دودکش از دستگاه کلاهک تعدیل گرم شده و گرما را به این ترموستات انتقال می دهد. ترموستات دود تنها زمانی به شعله اجازه روشن شدن می دهد که شرایط از لحاظ دود ایمن باشد.

پرشر سوئیچ آب (Water Pressure Switch)

پرشر سوئیچ آب یا کلید کنترل حداقل فشار، قطعه ای است که به صورت سری قبل از مبدل حرارتی نصب می شود. این پرشر سوئیچ وظیفه کنترل مدار آب مصرفی را به عهده دارد و به میزان معین شده ای از فشار، حساس می باشد. (بسته به نوع پرشر سوئیچ عملکرد آن متفاوت است)
فشار نرمال آب پکیج بین ۱ الی ۱.۵ بار می باشد. زمانی که این مقدار به کمتر از ۰.۵ بار برسد، پرشر سوئیچ پکیج وارد عمل شده و اجازه روشن شدن به پکیج را نمی دهد.

پرشر سوئیچ هوا (Air Pressure Switch)

پرشر سوئیچ هوای پکیج یک قطعه مکانیکی است که در بالای محفظه احتراق و نزدیک به فن نصب می شود. این قطعه فقط در پکیج های فن دار مورد استفاده قرار می گیرد. پرشر سوئیچ هوا وظیفه‌ کنترل عملکرد فن در پکیج را بر عهده دارد و برای اطمینان از روشن بودن یا نبودن فن در هنگام عملکرد دستگاه، ضروری می باشد. زمانی که پرشر سوئیچ باز باشد تمامی محصولات حاصل از سوخت پکیج، خارج می شوند و چنانچه مدار پرشر سوییچ بسته باشد، به منظور حفظ امنیت مصرف کننده پکیج روشن نخواهد شد.

شلنگ های آنتی کندانس

شلنگ های آنتی کندانس به طور مستقیم به پرشر سوییچ هوا و فن در پکیج متصل می گردند که مکش هوا در درون فن و سپس باز و بسته شدن مدار پرشر سوییچ هوا توسط این لوله یا شلنگ انجام می شود.

فلوسوئیچ یا کلید جریان (Flow Switch)

فلوسوییچ نوعی کلید قطع و وصل جریان الکترونیکی است که در مسیر ورود آب به پکیج قرار دارد. این قطعه وظیفه کنترل جریان و اطلاع رسانی باز شدن آب مصرفی به برد کنترل را بر عهده دارد. لذا با جریان آب، کلید آن وصل شده و جریان به برد ارسال می گردد. همچنین امکان استفاده از فلوسوئیچ و فلومتر و فلو رگلاتور به صورت همزمان در یک پکیج وجود ندارد.

فلومتر (Flow Meter)

در مدل های جدید پکیج به جای فلوسوئیچ از قطعه فلومتر استفاده می کنند. فلومتر که به دبی سنج معروف است بعد از مسیر آب ورودی به پکیج قرار گرفته است. این قطعه همچنین وظیفه تنظیم دمای آب را نیز بر عهده دارد.

اگر در پکیج شما از فلومتر استفاده شده است و این قطعه نیاز به تعویض داشته باشد می توان به جای آن از فلوسوئیچ نیز استفاده نمود. اما اگر از ابتدا دارای فلوسوئیچ باشد در صورت نیاز به تعویض، نمی توان از فلومتر به جای آن استفاده کرد و حتما باید از فلوسوئیچ جدیدی استفاده نمود. همچنین امکان استفاده از فلوسوئیچ و فلومتر و یا فلو رگلاتور به صورت همزمان در یک پکیج وجود ندارد.

فلو رگلاتور (Flow Regulator)

فلورگلاتور پکیج در مسیر ورودی آب می باشد و زمانی که آب باز می شود درون یک فنر به بالا حرکت کرده و سنسور قرمز فرمان را به برد الکترونیکی پکیج صادر می نماید.


قطعات مجری فرمان

قطعات مجری فرمان قطعاتی هستند که با توجه به دستوری که از برد کنترل دریافت می‌کنند عکس العملی را انجام می‌دهند. این قطعات به خودی خود هیچ فعالیتی در پکیج ندارند تا زمانی که برد کنترل به آنها فرمان بدهد.

شیر گاز برقی یا شیر موتوری گاز (Gas Solenoid Valve)

شیر موتوری یا شیر برقی یک موتور محرک الکتریکی ۲۲۰ ولت است که با نیروی برق کار می کند. این شیر در قسمت پایینی پکیج و در زیر محفظه احتراق قرار دارد و وظیفه آن تامین و تنظیم گاز مورد نیاز مشعل است. شیر موتوری پکیج دو مبدله یک اتصال اصلی دارد و دارای دو اتصال فرعی می باشد. اما پکیج های تک مبدله شیر برقی ندارند.
شیر برقی گاز از دو بوبین اصلی گاز و ماژوله تشکیل شده است.

بوبین اصلی گاز

بوبین اصلی گاز یا بوبین ۲۲۰ ولت که وظیفه باز و بسته کردن مسیر اصلی گاز را برعهده دارد.

بوبین ماژوله

بوبین ماژوله یا ۲۴ ولت که وظیفه حداقل و حداکثر کردن شعله را بر عهده دارد. یعنی شعله را کوتاه و یا بلند می کند.

فن تخلیه دود

فن دستگاه قطعه ای است که در قسمت بالای پکیج دیواری و در مسیر دودکش آن قرار گرفته و وظیفه بردن دود حاصل از احتراق به بیرون و مکش هوای تازه به داخل دستگاه را بر عهده دارد.

پمپ سیرکولاسیون یا پمپ خطی (Circulator Pump)

پمپ سیرکولاتور یا گردش آب یکی از مهم ترین قطعات پکیج دیواری می باشد. این پمپ در راه برگشت گرمایش قرار گرفته است. پمپ سیرکولاتور توسط یک پروانه و با استفاده از نیروی گریز از مرکز، آب را به گردش در می آورد. این پمپ در مدار الکتریکی نصب شده است و در جریان گردش آب گرم و افت فشار از آن استفاده می شود و وظیفه گردش آب سرد تا مبدل را بر عهده دارد. به این دلیل که بعد از گرم شدن، آب درون مبدل به رادیاتورها رسیده و سپس بعد از سرد شدن آن دوباره به پمپ برگردد.


انواع قطعات مکانیکی پکیج

قطعات مکانیکی پکیج دیواری با توجه به نوع عملکردشان در پکیج، فعالیت خود را انجام می دهند و نیازی به هیچ گونه فرمانی از سمت برد ندارند.

منبع انبساط (Expansion Vessel)

منبع انبساط مدار تامین آب گرم مصرفی است. مخزنی است که فشار اضافی آب گرم را بالانس کرده و کمبود آب در گردش درون رادیاتور ها و آب مصرفی را جبران می کند. جایگاه و مکان قرارگیری منبع انبساط در پکیج های مختلف، متفاوت است. این قطعه می‌تواند در پشت دستگاه و یا در کنار محفظه احتراق قرار بگیرد.

مشعل یا بُرنر (Burner)

از دیگر قطعات پکیج دیواری، مشعل یا برنر است که وظیفه اختلاط مناسب گاز و هوا برای تشکیل شعله مناسب را دارد. مشعل پکیج از کلکتور توزیع کننده، نازل ها و تیغه ها تشکیل شده است. جهت مخلوط شدن گاز با هوا در ورودی گاز، نازل تعبیه شده است که وظیفه آن مکش هوا می باشد. پس از مخلوط شدن گاز و هوا، این مخلوط مسیر رفت و برگشتی را در برنر طی می کند تا پس از تکمیل اختلاط در دهانه خروجی تیغه ها، احتراق مناسبی حاصل شود.

ترانس جرقه زن

تمامی پکیج های دیواری به صورت آیونایز هستند. یعنی برای روشن شدن شعله اصلی نیازی به شمعک ندارند. بعد از اختلاط گاز و هوا توسط مشعل، تشکیل شعله وابسته به جرقه زن است که این قطعه بر روی شعله قرار دارد.
ترانس جرقه زن قطعه ای است که هر زمان نیاز به روشن شدن شعله اصلی باشد با پرتاب جرقه روی مشعل، شعله اصلی را روشن می کند.

مبدل حرارتی (Heat Exchanger)

مبدل حرارتی پکیج در واقع به لوله های مارپیچی اطلاق می شود که با تیغه هایی (فین ها) به همدیگر متصل شده اند تا در مقابل شعله مشعل قرار گرفته و در نتیجه گرمای شعله را به آب درون خود منتقل نمایند. هرچه تعداد این فین ها در مبدل‌ ها بیشتر باشد مبدل، انرژی و حرارت بیشتری از شعله می گیرد.

تک مبدل (Bithermic)

در پکیج های تک مبدل، آب گرم مصرفی و گرمایش رادیاتورها از طریق شعله مستقیم تامین می‌شود و زمانی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، به دستگاه اعلام شده و آب گرم در دسترس قرار می گیرد. به طور کلی در مبدل های تک منظوره آب مدار گرمایشی و آب مصرفی، از یک مسیر سیال می گذرد. این مبدل چهار مسیر ورودی و خروجی دارد در حالی که مبدل اصلی پکیج های دو مبدل دو مسیر ورود و خروجی برای آب دارند.

پکیج های تک مبدل چهار مسیر ورودی و خروجی دارد

دو مبدل (Monothermic)

در پکیج های دو مبدل، تامین گرمایش با روش متفاوتی صورت می گیرد. در این نوع پکیج ها دو نوع مبدل وجود دارد که گرمایش رادیاتورها توسط مبدل اصلی یا اولیه و گرمایش آب از طریق مبدل ثانویه یا صفحه ای انجام می شود. در واقع برای عبور آب مدار گرمایشی و آب مصرفی دو مسیر سیال وجود دارد.
مبدل حرارتی ثانویه برخلاف مبدل اولیه که به صورت مستقیم با آتش مشعل گرم می شود، با آب گرم تولید شده در مبدل اولیه گرم می شود.

مبدل اصلی پکیج های دو مبدل
مبدل ثانویه پکیج های دو مبدل

هود و محفظه احتراق (Combustion Chamber)

فضایی که در آن شعله تشکیل می شود را محفظه احتراق می نامند. محفظه احتراق تقریبا در مرکز پکیج قرار می گیرد و عمل احتراق در داخل این محفظه انجام می گیرد. این قسمت برای محفوظ کردن مجرای هوا تعبیه شده است. با روشن شدن آن، آب داخل مبدل به منظور مصرف و گرمایش گرم می شود.

محفظه احتراق باز

در محفظه احتراق باز، پکیج هوای لازم برای احتراق را از فضایی که در آن نصب شده است تامین می کند. در این نوع دستگاه تخلیه دود و ورود هوا به وصورت طبیعی بوده و نیازی به نصب فن نیست.

محفظه احتراق بسته

به وسایلی گفته می شود که هوای مورد نیاز جهت احتراق را از داخل اتاق یا خارج از فضایی که در آن نصب شده اند، تامین می کنند. این وسایل بهترین نوع وسایل احتراق هستند، چرا که اکسیژن محیط بسته را مصرف نمی کنند.در این نوع دستگاه جهت تخلیه دود از فن استفاده می شود.

کلاهک تعدیل (Draft Hood)

وسیله ای است که روی لوله رابط دودکش قرار داده می شود. وظیفه هدایت گازهای حاصل از احتراق به داخل دودکش پکیج را به عهده دارد. این وسیله ممکن است درون خود دستگاه نیز نصب شده باشد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


انواع شیرهای پکیج

شیر سه طرفه (Three Way Valve)

یکی از قطعات پکیج دیواری شیر سه راهه می باشد که فقط در پکیج های دو مبدل وجود دارد. این شیر باعث هدایت آب گرم از شوفاژ به مدار آب گرم مصرفی می گردد.

شیر پر کن (Pressure Relief Valve)

شیر پر کن پکیج جهت آب گیری سیستم کاربرد دارد. این شیر در بین لوله آب مصرفی پکیج و پکیج حرارتی قرار دارد. باز کردن این شیر باعث می شود که آب به اندازه مجاز وارد سیستم شود.

شیر اطمینان (Relief Valve)

شیر اطمینان که شیر اطمینان سه بار نیز نام دارد، در پایین دستگاه نصب شده است. این شیر وظیفه کنترل فشار در مدار پکیج را بر عهده دارد. این شیر فقط با افزایش فشار عمل می کند.
زمانی که میزان فشار در دستگاه به بیش از سه بار برسد، این شیر باز شده و تا زمانی که فشار در داخل سیستم به حد استاندارد خود برسد، به تخلیه آب ادامه می دهد.

شیر تخلیه آب مدار گرمایش

در هنگام خرابی، سرویس و یا تعمیرات پکیج حرارتی به وسیله شیر تخلیه، آب درون سیستم را تخلیه می کند.

شیر هواگیری اتوماتیک (Automatic Air Vent)

این شیر در پشت بدنه یا هوزینگ پمپ سیرکولاتور نصب شده است. به طور اتوماتیک کار هواگیری را انجام می دهد. شیر هواگیری اتوماتیک هوای تشکیل شده در آب ورودی به دستگاه را تخلیه می کند.

ایرونت یا شیر هواگیری مدل های مختلف دارد

سایر قطعات پکیج

وریستور

وریستور VDR یا (Voltage Dependent Resistor) یک مقاومت از جنس نیمه هادی حساس به درجه حرارت می باشد که برای حفاظت از قطعات و مدارات الکترونیکی در برابر ولتاژ اضافی مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم ضد یخ زدگی (Anti-Freeze)

سیستمی است که با فعال نگه داشتن مداوم مدار گرمایشی از یخ زدن پکیج جلوگیری می کند. در بعضی از پکیج ها یک ترموستات در داخل پکیج قرار می دهند تا سیستم ضد یخ زدگی در حالت دمای پایین شروع به کار کند. (در حالتی که پکیج متصل به برق باشد و گاز ورودی و همچنین یکی از رادیاتورها هم باز باشد و دمای تنظیمی پکیج در حالت زمستان نیز روی کمترین درجه باشد)

گیج دما و فشار یا مانومتر (Manometer Gauge یا Pressure Gauge)

گیج دما و فشار در اصل همان دماسنج و فشار سنج بوده و روی دیواره پکیج نصب شده و دما و فشار دستگاه را برای مصرف کننده نمایش می دهد.

بای پاس (Bypass valve)

بای پاس در واقع یک فنر است که مابین بلوک برگشت و شوفاژ واقع شده و در حالت نرمال بسته می باشد. این قطعه برای پیشگیری از بی آبی و یا سوختن پمپ مورد استفاده قرار می گیرد.
به این صورت که اگر به دلیل رسوب و یا گرفتگی مسیر رفت و برگشت شوفاژ، آب به پمپ نرسد، بای پاس باز شده و سبب رسیدن آب از مسیر رفت به برگشت می شود تا با مکش پمپ در مسیر برگشت در هنگام درخواست پکیج، پمپ کم آب نباشد.

محدود کننده جریان آب

این قطعه در راه ورودی آب سرد به پکیج نصب شده است. همچنین از ورود بیش از حد آب به پکیج جلوگیری می کند. به این دلیل که حرارت مورد نیاز را برای آب مصرفی فراهم نماید.

قطعه ونتوری داخل فن

اصطلاح ونتوری یکی از قوانین فیزیک است. هرگاه قطر مسیر عبور سیالی که با سرعت در حال حرکت است را کاهش دهیم و دوباره افزایش دهیم. اگر در قسمت باریک تر سوراخی به بیرون ایجاد کنیم نه تنها سیال از مسیر بیرون نمی رود بلکه در زمان عبور سیال از این قسمت عمل مکش ایجاد می شود.
از این قانون در خروجی فن استفاده شده است و قسمت مکش را به یک سنسور متصل کرده تا در صورت هرگونه اختلال در عبور جریان مانند گرفتگی در مسیر دودکش یا از کارافتادگی فن، عمل مکش متوقف شود و در نتیجه سنسور متصل به ونتوری این عمل را به برد گزارش می دهد. به محض گزارش سنسور مبتنی بر نقص در تهویه، برد کنترل مشعل را خاموش می کند و کد خطای مربوط به سیستم تهویه نمایش داده می شود.

الکترود تشخیص شعله (Flame Detection Electrode)

میله یون پکیج یا الکترود تشخیص شعله، یکی از قطعات مربوط به سیستم احتراق پکیج است. وظیفه آن اعلام تشکیل شعله پکیج به برد می باشد. به این صورت که با گرم شدن سر الکترود تشخیص شعله به برد گزارش می دهد.
در بعضی از پکیج ها الکترود تشخیص شعله و جرقه زن یکی می باشد. ولی در بعضی دیگر از هم جدا هستند. برای تشخیص جرقه زن و میله ی یون یا همان الکترود تشخیص شعله به اندازه ی میله ی سر آن ها باید توجه کرد. جرقه زن میله ی کوتاه تری دارد و الکترود تشخیص شعله یا میله ی یون بزرگ تر می باشد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر