0

آشنایی با احیاء یا بک واش سختی گیر رزینی

بک واش سختی گیر رزینی- وب سایت اسپیتی
بازدید 643

احیاء یا بک واش سختی گیر رزینی

بک واش سختی گیر رزینی یا احیاء سختی گیر رزینی برای بهبود و احیاء عملکرد دستگاه انجام می شود. زمانی که سختی گیر رزینی تمام سدیم موجود درخود را با کلسیم و منیزیم جایگزین کرد، نیاز به احیاء پیدا می کند.

در این عملیات، نمک از بستر عبور داده می شود تا یون های جذب شده توسط کلسیم و منیزیم از رزین جدا شوند و سدیم به رزین برگردد. یون های رها شده به فاضلاب ریخته می شوند. شیرها از خروج رزین از سختی گیر جلوگیری می کنند.

برای کسب اطلاعات در مورد سختی گیر رزینی به مقاله “سختی گیر رزینی چیست و عملکرد آن چگونه است؟” مراجعه فرمایید.


سختی گیر رزینی چیست؟

سختی گیر مکانیکی یا سختی گیر رزینی (Water Softner Resin) یکی از متداول ترین و پرکاربردترین سختی گیرها می باشد. به آن سختی گیر تبادل یونی نیز گفته می شود. زیرا رزین موجود در این دستگاه توانایی تبادل یون ها را دارد. یون های سدیم را با یون های کلسیم و منیزیم جا به جا می کند و باعث می شود با حذف یون های سخت کننده، آب سبک و نرم شود.

آب سخت، نه تنها برای صنایع مشکل ساز است. بلکه برای سلامت بدن نیز ضرر دارد. رزین تبادل یونی در تصفیه آب و جداسازی املاح و رسوب زدایی کاربرد دارد.

نوعی دستگاه سختی گیر رزینی صنعتی
نوعی دستگاه سختی گیر رزینی صنعتی
نوعی دستگاه سختی گیر رزینی خانگی

رزین چیست؟

رزین (Resin) به معنی صمغ است و ماده ای است که از صمغ کاج می گیرند. معمولا اندازه شعاع آنها ۰.۲۵ – ۰.۵میلی متر می باشد. رنگ آن ها زرد یا سفید است. از کاربردهای اصلی رزین‌ می‌توان به استفاده آن در انواع پوشش‌ها، انواع چسب‌ها، انواع لاک ها، انواع فوم ها اشاره کرد.

رزین سختی گیر دارای چهار نوع آنیون قوی، آنیون ضعیف، کاتیون قوی و ٰکاتیون ضعیف می باشد.


انواع رزین سختی گیر

 • رزین های آنیونی
 • رزین های کاتیونی
 • رزین های میکس بد (بستر مختلط)

انواع بک واش یا احیاء سختی گیر رزینی

بک واش اتوماتیک (دستی)

در این روش با گذر زمان مشخصی دستگاه به صورت اتوماتیک در حالت بک واش قرار می گیرد. به عبارتی شیر اتوماتیک با انجام یک سری تنظیمات، زمان مورد نیاز برای احیاء سختی گیر را مشخص می کند. با تغییر شیر اتوماتیک به حالت احیاء آب نمک به داخل رزین ها جاری می شود. بعد ازشستشوی منظم رزین ها با نمک، سختی گیر احیاء می شود.

بک واش غیر اتوماتیک (غیر دستی)

در این روش یک سلو ولو (شیر چندراهه) غیر اتوماتیک در مسیرسختی گیر قرار می گیرد. این شیر عمدتاً قرمز رنگ است که توسط اهرم دستی قابل تنظیم می باشد. با تعویض مسیر شیر نیمه اتوماتیک به حالت بک واش، آب نمک به داخل رزین ها ریخته می شود. رزین ها در زمان معین در تماس و شستشو با آب نمک قرار خواهند گرفت.


مراحل عملیات احیاء یا بک واش سختی گیر رزینی 

۱. تخلیه آب درون مخزن و جدا سازی رزین‌ها با آب معمولی

در مرحله اول باید دستگاه را از مدار خارج نموده و آب درون رزین ها را نیز تخلیه کنید. به همین منظور دسته اهرمی شیر را روی حالت شستشو یا wash قرار داده و شیر تخلیه پایین را باز می‌کنیم. با این کار آب وارد شده و پس از عبور از بستر رزین سبب شستشوی رزین ها قبل از احیاء می‌ شود. در نتیجه گذر آب از بستر مخزن، دانه‌های رزین از یکدیگر باز شده و رزین جهت احیاء آماده می شود. این کار تا زمانی که جریان آب تخلیه کاملاً شفاف گردد ادامه داده می شود.

۲. ورود آب نمک به داخل مخزن و احیاء سختی گیر رزینی

در این مرحله ابتدا شیر مکش مخزن نمک را باز می کنیم. از سمت دیگر اهرم شیر سلو ولو (شیر چندراهه) را در حالت احیاء قرار می دهیم. در این عملیات آب نمک از مخزن نمک سختی گیر کشیده می شود و از بالا بر روی رزین ها پاشیده می‌شود.

آب نمک با عبور از بستر رزین سبب احیاء دوباره ی رزین های کاتیونی یا آنیونی می شود. با این کار کلسیم و منیزیم موجود جذب شده در سطح رزین به آب بر می گردد و توسط آب نمک تخلیه می شود. تا زمانی که کل آب نمک موجود در سختی گیر تخلیه شود.

۳. شستشوی دوباره رزین های محلول در آب نمک با جریان آب معمولی

این مرحله شستشو برای بار دوم رزین ها با جریان آب معمولی به حساب می آید. با این کار رزین ها، همه ی نمک های موجود در خود را به آب برمی گردانند و شیرین می شوند. این عملیات باید تا زمانی که آب خروجی شیرین می شود ادامه یابد.

۴. آماده سازی مخزن سختی گیر رزینی جهت تولید دوباره آب نرم

در این مرحله باید منبع سختی گیر مجدد پر از آب شود. سپس شیر تخلیه را بسته و شیر مخزن نمک را باز می کنیم. اهرم شیر چند راهه را در حالت سرویس  قرار داده تا منبع سختی گیر و مخزن نمک هم زمان از آب پرشود. بعد از پر شدن مخزن نمک از آب، شیر مخزن نمک را بسته و شیر خروجی سختی گیر را باز می کنیم. خروج آب نرم قابل استفاده نتیجه تمام این فرآیند می باشد. 


عوامل تاثیرگذار بر زمان مناسب احیاء سختی گیر رزینی

 •  میزان سختی کل آب (Total Hardness)
 •  مقدار آهن موجود در آب
 •  میزان مصرف 
 •  حجم رزین
 •  عمر دستگاه   
 •  وجود مواد اکسید کننده در آب 
 •  مخزن ذخیره آب

موارد مهم ایمنی و زیست محیطی در احیاء سختی گیر رزینی

باید از یخ زدگی رزین و آب درون سختی گیر جلوگیری شود. یخ زدگی باعث از بین رفتن رزین سختی گیر می شود. سختی آب خروجی از دستگاه دائمأ باید از طریق شیر نمونه گیری به وسیله کیت سختی سنج کنترل شود. به محض اینکه سختی آب از حد مجاز بیشتر شود، باید نسبت به عمل احیا اقدام نمایید.

مطمئن شوید در زمان احیا، فشار درون مخزن بین 1.7 بار تا 3.5 بار باشد. اگر فشار درون مخزن کم باشد، در مکش آب نمک مشکل ایجاد می شود. در فشارهای بالا ممکن است قطعات شیرسلو ولو (شیرچند راهه)آسیب ببیند. بهتر است در فشارهای بالاتر از 5.4 بار قبل از ورودی شیر سلو ولو، از یک شیر فشارشکن استفاده نمایید. در زمان تغییر جهت دسته شیر چند راهه، شیر ورودی را بسته تا از وارد شدن فشار ناگهانی به شیر سلو ولو خودداری شود.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر