0

آشنایی با انواع تاسیسات ساختمان

تاسیسات ساختمان- وب سایت اسپیتی
بازدید 592

تاسیسات ساختمانی چیست؟

یکی از مهم ترین بخش های یک ساختمان، تاسیسات آن می باشد. تاسیسات شامل قسمت های مختلفی مانند سیستم های گرمایشی، سرمایشی، لوله کشی، تهویه مطبوع، برق رسانی، خطوط تلفن، گازکشی و دیگر قسمت ها می شود.

طراحی و اجرای تاسیسات ساختمانی

طراحی صحیح تاسیسات ساختمان به صورت اصولی یکی از مهم ترین اصل های اجرای آن می باشد. اگر تاسیسات ساختمان به صورت اصولی طراحی و اجرا نشوند، باعث کوتاهی عمر آنها می شود. طراحی اشتباه باعث نیاز تاسیسات به بازسازی و تعمیرات می شود و ممکن است موجب خطرات جانی گردد. به همین دلیل طراحی تاسیسات ساختمان فقط باید توسط مهندسین تاسیسات و معمار انجام شود.

در طراحی تاسیسات ساختمان باید به عامل هایی از جمله شرایط معماری ساختمان، شرایط اقلیمی مکان ساختمان، نحوه ساخت و فیزیک ساختمان و قوانین ساختمان سازی توجه نمود.

تاسیسات ساختمانی در صورت بالا بودن کیفیت و کارایی مناسب، نیاز به باسازی دوباره ندارند. به همین دلیل در هنگام طراحی و تاسیسات باید زمان و هزینه مناسب در نظر گرفت تا از پرداخت هزینه های بیشتر در آینده جلوگیری شود.

یکی از پیشرفت های تکنولوژی در زمینه ساختمان سازی، هوشمند کردن سیستم های تاسیسات مانند سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم روشنایی، سیستم های بهداشتی و … است. هوشمند سازی تاسیسات ساختمانی موجب بالا رفتن بازده انرژی می شود. همچنین این سیستم از اتلاف انرژی به طرز قابل توجهی جلوگیری می کند.

برای کسب اطلاعات در مورد تاسیسات به سایت “اسپیتی” مراجعه فرمایید.


انواع تاسیسات ساختمان

 • تاسیسات مکانیکی
 • تاسیسات الکتریکی

تاسیسات مکانیکی ساختمان

مجموعه ای از سازه ها و تجهیزات که سیستم های داخلی ساختمان را برای رفاه ساکنین فراهم کند، تاسیسات مکانیکی نامیده می شود. تاسیسات مکانیکی شامل دو نوع صنعتی و ساختمانی می باشد. تاسیسات مکانیکی صنعتی مربوط به انتقال آب و فاضلاب، تصفیه آب آشامیدنی و تولیدی انرژی از سیالات می شود.

در واقع سرمایش و گرمایش، پمپاژ آب به طبقات بالای ساختمان، تهویه هوا، فراهم کردن آب سرد و گرم و … بر عهده تاسیسات مکانیکی می باشد. این تاسیسات با صنعت ساختمانی در ارتباط بوده و هر ساختمان باید دارای این تاسیسات باشد.

انواع تاسیسات مکانیکی ساختمان

 • تاسیسات سرمایشی و گرمایشی
 • تاسیسات آب و فاضلاب
 • تاسیسات گاز رسانی
 • تاسیسات استخر، جکوزی و سونا
 • تاسیسات آتش نشانی
 • تاسیسات تهویه مطبوع
 • تاسیسات سیستم بخار
 • طراحی و اجرای تاسیسات پله برقی و آسانسور
 • طراحی و اجرای تاسیسات آبنما و فواره

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان

تاسیسات سرمایشی و گرمایشی یکی از مهمترین بخش های تاسیسات مکانیکی ساختمان می باشد. وظیفه این بخش تامین محیطی با هوای معتدل و کیفیت بالا است.

تاسیسات سرمایشی

تاسیسات سرمایشی آب یا سیال را در قسمت خارجی ساختمان خنک کرده و آن را به تمامی قسمت های داخلی ساختمان ارسال می کند. سیستم سرمایشی برای خارج کردن حرارت، کنترل رطوبت و بهبود کیفیت هوای درون ساختمان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این تاسیسات معمولا در فضای بیرونی ساختمان مانند پشت بام، موتورخانه یا زیرزمین نصب می شوند. تجهیزاتی مانند کولرهای آبی، کولرهای گازی، اسپلیت ها، داکت اسپلیت ها، چیلرها، هواسازها و فن کوئل ها برای تولید یا انتقال سرمای محیط داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات به صورت تبریدی یا تهویه ای عمل کرده و محیط داخلی ساختمان را خنک می کنند.

چیرهای می توانند هم سیستم سرمایشی و هم سیستم گرمایشی باشند

بهبود کیفیت هوا و کنترل حرارت ساختمان های مبتنی بر سیستم تهویه با حداقل انرژی یا حتی بدون صرف انرژی در ساختمان های انرژی صفر صورت می گیرد.

طراحی سیستم تهویه به صورتی است که از عوامل طبیعی همچون باد، رطوبت، حرارت زیر زمین و نور خورشید و نیز عامل مصنوعی یعنی فن برای ایجاد سرمایش استفاده می کند. اما سیستم سرمایش تبریدی توسط تجهیزاتی جریان ماده مبرد را به داخل محیط فرستاده تا گرمای محیط را جذب کند. این کار باعث کاهش دمای محیط می شود.

تاسیسات گرمایشی

از تاسیسات گرمایشی به منظور کنترل و حفظ حرارت مورد نظر ساختمان استفاده می شود. این سیستم ها به صورت گرمایش مرکزی مانند موتورخانه و پکیج یا سیستم گرمایش تبریدی مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات مورد استفاده برای تولید گرمای سیستم گرمایشی شامل بخاری، شومینه، رادیاتورها، آبگرمکن ها، پکیج های دیواری و زمینی، داکت اسپلیت ها، هواسازها، فن کوئل ها، دستگاه های GHP، دستگاه های VRF و موتورخانه ها می شود.

پکیج-وب سایت اسپیتی
محاسبه ظرفیت پکیج در واقع به معنی محاسبه قدرت گرمایشی دستگاه است.

اجزای تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و عملکرد آنها

کمپرسور

وظیفه کمپرسور بالا بردن فشار، حرارت و منتقل کردن مبرد به کندانسور است.

کندانسور

کندانسور گاز را به مایع تبدیل کرده و مبرد را با فشار زیاد به سوی فیلتر یا شیر انبساط هدایت می کند.

اواپراتور

اواپراتور مبرد را به گاز سرد تبدیل می کند و آن را برای تکرار سیکل تبرید به کمپرسور می فرستد.

دمنده

این قسمت هوای خنک شده را به محیط داخلی ساختمان می فرستد.

فن

فن دمای مبرد را کاهش داده و نیروی مکانیکی مورد نیاز برای تنظیم و گردش هوا در سیستم را تامین می کند.

فیلتر

فیلتر از ورود ذرات اضافی و رطوبت جلوگیری می کند.

شیر انبساط

وظیفه این قسمت کاهش فشار و دما بوده و مبرد را به مایع دوفازی تبدیل کرده و آن را به اواپراتور منتقل می کند.


تاسیسات بهداشتی یا آب و فاضلاب ساختمان

تاسیسات بهداشتی یکی از مهم ترین تاسیسات مکانیکی ساختمان است. تاسیسات بهداشتی شامل سیستم های لوله کشی و لوازم بهداشتی برای توزیع آب بهداشتی، جمع آوری و دفع فاضلاب، هواکش فاضلاب و دفع آب باران می باشد.

اجزای تاسیسات بهداشتی

 • لوله کشی آب مصرفی
 • لوله کشی آب فاضلاب
 • لوله کشی هواکش
 • لوله کشی آب باران

لوله کشی آب مصرفی

تامین و توزیع آب بهداشتی از اصلی ترین کاربرد تاسیسات بهداشتی می باشد. آب آشامیدنی توسط سیستم لوله کشی شهری وارد ساختمان می شود. این آب بعد از ورود به ساختمان از کنتور آب عبور کرده و به وسیله لوله کشی های داخلی به داخل ساختمان منتقل می گردد.

آب مصرفی دارای دو بخش آب سرد و گرم می باشد. به منظور فراهم کردن آب گرم مورد نیاز از تجهیزاتی مانند آبگرمکن های دیواری یا ایستاده، پکیج های دیواری یا زمینی و سیستم موتورخانه استفاده می شود.

لوله های مورد استفاده برای انتقال آب گرم تولید شده و تجهیزات حرارتی شامل لوله های PEX، لوله های CPVC و لوله های مسی می شوند. لوله های PEX یا چند لایه به دلایلی مانند انعطاف پذیری، مقاومت بی نظیر مقابل گرما، سهولت در نصب، کیفیت عالی و سرعت اجرایی بالاتر به عنوان بهترین لوله برای سیستم لوله کشی آب گرم استفاده می گردد.

لوله کشی آب مصرفی ساختمان ها به دو صورت روکار و توکار انجام می شود.

روش های لوله کشی آب

 • لوله کشی آب انشعابی از کف
 • لوله کشی آب کلکتوری
 • لوله کشی آب سرد و گرم زیر سقفی

لوله کشی فاضلاب

پسماند آب مصرف شده در ساختمان توسط سیستم لوله کشی فاضلاب به بیرون از ساختمان فرستاده می شود. لوله کشی فاضلاب به لوازم بهداشتی مانند دستشویی، حمام، سینک، وان و … متصل می شود. لوله های “ای بی اس”، “پی وی سی” و چدنی شایع ترین جنس مورد استفاده برای انتقال فاضلاب است.

این لوله کشی باید به صورتی طراحی شود که آب مصرفی توسط نیروی وزن به فاضلاب شهری فرستاده شود. اگر این لوله کشی اشتباه طراحی شود امکان گیر کردن مواد در لوله های فاضلابی می باشد.

لوله کشی فاضلاب با توجه به شرایط ساختمان به دو روش لوله کشی فاضلاب کف خواب و لوله کشی فاضلاب زیر سقفی انجام می شود.

لوله کشی هواکش فاضلاب

به منظور ایجاد فشار مضاعف جهت حرکت روان مواد فاضلابی درون لوله، سیستم لوله کشی هواکش به کمک ایجاد فشار منفی در پشت پساب، این نیرو را ایجاد می کند.

نام دیگر لوله کشی هواکش، سیستم تهویه می باشد. در واقع این سیستم فشار درون لوله را به منظورجلوگیری از گیر کردن مواد فاضلابی تنظیم می نماید. همچنین سیستم تهویه گازهای فاضلابی را به خارج ساختمان فرستاده و از بازگشت گازها به درون ساختمان جلوگیری می کند.

هرگونه مانع در قسمت خروجی لوله هوا کش موجب اختلال در عملکرد سیستم تخلیه شده و گازهای سمی را به درون ساختمان برمی گرداند. از لوله های UPVC که در برابر نور خورشید مقاوم هستند به عنوان لوله هواکش استفاده می گردد.

لوله کشی آب باران

در گذشته آب باران توسط لوله های فاضلاب به همراه مواد فاضلابی دفع می شد. اما امروزه لوله کشی آب باران به دلیل استفاده از آب باران جهت مصارف غیر آشامیدنی مانند آبیاری گیاهان، از لوله کشی فاضلاب جدا شده است. مهمترین اجزای تاسیسات بهداشتی شامل لوله، فیتینگ، شیر، نگهدارنده و لوازم بهداشتی می شود.


تاسیسات گاز رسانی ساختمان

از مهمترین وظایف سیستم گاز رسانی ساختمان، حمل ونقل گاز شهری و توزیع آن بین مصرف کنندگان می باشد. مهمترین اجزای تاسیسات گاز رسانی شامل لوله کشی رابط، کنتور و رگلاتور می شود. در واقع شروع سیستم لوله کشی گاز از رگلاتور بوده و شیر های مصرفی در انتهای سیستم می باشد.

انواع گاز رسانی

 • گاز رسانی شهری
 • گاز رسانی صنعتی
 • گاز رسانی پزشکی

نکات مهم اجرای سیستم گاز رسانی

 • قبل از اجرای لوله کشی گاز باید نقشه لوله کشی گاز رسانی و تجهیزات آن آماده شود.
 • مسیر عبور لوله گاز باید بسیار امن باشند.
 • مسیر عبور لوله های گاز باید خیلی کوتاه باشد.
 • سازه های اصلی ساختمان و سایر تاسیسات مکانیکی به منظور جلوگیری از آسیب نباید هیچ برخوردی با لوله های گاز داشته باشند.
 • مسیر لوله کشی گاز باید در معرض دید و به شکل رو کار انجام شود.
 • هر مصرف کننده باید از یک شیر گاز استفاده کند، زیرا استفاده چند مصرف کننده از یک شیر بسیار خطرناک می باشد.
 • طراحی سیستم لوله کشی گاز باید به شکلی باشد که فشار گاز درون لوله ها از خروجی کنتور تا قسمت خروجی هر شیر گاز به صورت ثابت باشد.

تاسیسات استخر ساختمان (سونا، استخر، جکوزی)

اجزای سیستم استخر ساختمان

سیستم گردش آب

سیستم گردش آب از اصلی ترین قسمت طراحی تاسیسات استخر ساختمان می باشد. این سیستم علاوه بر گردش آب در مدار، تصفیه این آب را نیز انجام می دهد. تجهیزات سیستم گردش آب شامل پمپ، انواع شیر آلات، یک فیلتر بزرگ به منظور تصفیه آب و لوله کشی بین سیستم گردش آب و استخر و جکوزی می باشد.

سیستم های گرمایشی یا هیتر

برای گرم کردن محیط و آب استخر، دو مدل هیتر گازی و پمپ حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد. به علت کارایی بیشتر پمپ ها حرارتی از آنها به منظور افزایش دمای کلی استخر استفاده شده و برای بالا بردن دمای آب درون جکوزی از هیترهای گازی استفاده می شود. هیترهای خورشیدی نیز برای گرم کردن آب وجود دارند که برای استخر های روباز و در تابستان می تواند مورد استفاده قرار بگیرند.

سیستم کنترل مواد شیمیایی استخر

سیستم خودکار کنترل مواد شیمیایی بخش مهمی برای سلامت آب استخر می باشد. این سیستم به شکل اتوماتیک غلظت، سطح کلر و PH آب استخر را اندازه می گیرد.

اجزای سیستم کنترل مواد شیمیایی استخر

 • دستگاه کلرزن نمکی
 • مخزن اسید
 • پمپ تزریق
 • سیستم اندازه گیری و آنالیز خودکار موادشیمیایی درون آب

در استخرهای عمومی بخش جدانشدنی تاسیسات استخر، دستگاه های اندازه گیری ترکیبات شیمیایی آب، مخزن اسید، پمپ تزریق و دستگاه کلرزنی می باشد. در صورت تمایل برای استخرهای خانگی نیز می توان از این تجهیزات برای حفظ سلامت آب استفاده شود.

سیستم نورپردازی استخر

نورپردازی یا روشنایی استخر قسمت غیر قابل حذف این تاسیسات است. سیستم نورپردازی استخر علاوه بر روشنایی مکان، با قابلیت تغییر رنگ نور، زیبایی را به فضای استخر اضافه می کند. امکان متصل کردن سیستم روشنایی به یک پنل جداگانه و قابل دسترس به منظور کنترل بهتر روشنایی وجود دارد.

بخش های مورد نیاز به روشنایی در استخر

 • داخل جکوزی
 • داخل آب نماها و فواره ها
 • سکوی نشستن افراد
 • روی دیوارها، گوشه ها و کف استخر

سیستم کنترل تاسیسات استخر

کنترل تاسیسات استخر به دو مدل خودکار و دستی انجام می شود. باید تمام بخش های استخر مانند چراغ ها، پمپ ها، کنترل کننده های مواد شیمیایی، هیترها و … در کنترل تاسیسات استخر مدیریت شوند تا بدون ایجاد مشکل به کار خود ادامه دهند.

تنظیمات استخر در بعضی از سیستم ها دستی می باشد
تنظیمات در استخرهایی که با دیگ چگالشی کار می کنند با موبایل قابلیت کنترل دارند

تاسیسات سونای خشک و بخار

قسمت سونا به دو بخش سونای خشک و بخار تقسیم می شود که هر کدام دارای تجهیزات نصب جداگانه می باشند.

برای ساخت سونای خشک تجهیز آن بعد از ساخت سازه انجام می شود. می توان از اتاقک سیمانی مجهز به عایق هایی از جنس چوب ترموود که فضای اتاقک را زیبا و به صرفه می کند، استفاده نمود.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت و راه اندازی سونای خشک

 • کوره های الکتریکی یا برقی
 • کوره هایی با سوخت فسیلی مانند گاز یا مایع

برای تولید حرارت سونای خشک معمولا از کوره با سوخت گاز استفاده می شود. زیرا این کوره از نظر مصرف انرژی مقرون به صرفه تر است. این کوره استوانه ای شکل بوده و دارای یک لوله جهت ورود سوخت به مشعل و یک دودکش است که در داخل سونا نصب می گردد.

هدف اصلی سونای بخار ایجاد میزان بسیار زیاد بخار در فضای مورد نظر می باشد. به همین خاطر از تجهیزاتی مانند خط تغذیه آب، سیستم های متعادل سازی، مخزن های آب و سیستم های گرمایش در این فضا استفاده می گردد.

سونای بخار به این صورت عمل می کند که آب تغذیه در تماس با حرارت برای تولید بخار قرار می گیرد. سپس این آب توسط لوله های مسی به داخل سونا فرستاده می شود تا آب بعد از جوشیدن، بخار خود را به فضای سونا بفرستد. بعد از رسیدن دمای سونای بخار به مقدار تنطیم شده، مولد خاموش شده تا چرخه بار دیگر شروع به کار کند.

تاسیسات جکوزی

سیستم لوله کشی جکوزی

آب درون جکوزی باید به صورت مداوم در حال گردش باشد و مسیر گردش آب در جکوزی، سیستم لوله کشی جکوزی نام دارد. باید در کنار سیستم گردش آب یک مسیر برای خط تخلیه جکوزی نیز طراحی شود. به همین علت برای خروج آب جکوزی یک خط تخلیه اصلی در کنار چند دریچه تخلیه تعبیه می گردد.

تاسیسات ابنیه جکوزی

تاسیسات ابنیه در زمان ساخت جکوزی شامل بتون ریزی، نازک کاری، آرماتور بندی و نماسازی جکوزی می باشد. برای دستیابی به مقاومت زیاد باید از بهترین مود اولیه برای ساخت جکوزی استفاده نمود. در صورت ساخت جکوزی خانگی، نیاز به تاسیسات ابنیه نمی باشد. زیرا جکوزی های خانگی به دو صورت قابل حمل و ثابت به شکلی طراحی شده اند که فقط باید آن را در فضای مورد نظر نصب و راه اندازی نمود.

تاسیسات مکانیکی جکوزی

تاسیسات مکانیکی جکوزی وظیفه گردش آب، سرمایش و گرمایش آب را بر عهده دارد. این تاسیسات هنگام راه اندازی جکوزی طراحی و نصب می گردند.

تاسیسات برقی جکوزی

به منظور عملکرد صحیح تجهیزات الکترونیکی درون جکوزی مانند پمپ ها، هیترها و جت ها و همچنین تامین نور جکوزی باید تاسیسات برقی برای جکوزی تعبیه شود.


تاسیسات آتش نشانی ساختمان

تاسیسات آتش نشانی به عنوان یک عضو حیاتی تاسیسات مکانیکی به منظور تامین امنیت ساکنین یک ساختمان اجرا می شود. سیستم آتش نشانی از بروز آتش جلوگیری می کند و در صورت ایجاد آتش عکس العمل فوری از خود نشان می دهد. سیستم آتش نشانی دارای دو بخش اعلام حریق و اطفا حریق می باشد.

تاسیسات آتش نشانی اعلام حریق

طراحی تاسیسات اعلام حریق به گونه ای است که این سیستم به دود و آتش حساس می باشند. این سیستم در زمان احساس دود یا آتش با تولید صدا به ساکنین هشدار می دهد.

این سیستم دارای سنسور هایی می باشند که در یک محفظه پلاستیکی و معمولا در سقف خانه نصب می گردند. سیستم اعلام حریق پیشرفته به صورت خودکار جریان گاز را قطع یا غیر فعال می نماید.

تاسیسات آتش نشانی اطفا حریق

وظیفه جلوگیری از گسترش آتش سوزی در ساختمان و خسارت های شدید بر عهده وظیفه تاسیسات اطفا حریق می باشد. این تاسیسات دارای چند روش پیشگیری از گسترش آتش است.

سیستم اطفا حریق خشک

در این مدل از اطفا حریق از لوله های خشک یا رایزرهای خالی از آب استفاده می شود. شروع این سیستم از درب ورودی ساختمان است و به منظور وصل کردن شیلنگ و افزایش یا کاهش آب، انشعابات آب در کل طبقات نصب می گردد.

سیستم اطفا حریق تر

در این سیستم از رایزر مرطوب در ساختمان استفاده می گردد. این رایزرها به صورت لوله های بالا رونده و حاوی آب، از ورودی درب ساختمان تا طبقات بالا نصب می شود. به همین دلیل این رایزرها به منبع آب ساختمان متصل می شوند. این سیستم با باز کردن شیر ورودی به جهبه آتش نشانی و متصل کردن نازل به سر لوله جریان آب در رایزر شروع به کار می کند.

سیستم اطفا حریق به کمک کف

در این سیستم از کف تحت عنوان ماده خاموش کننده آتش در ساختمان استفاده می شود. اما در آتش سوزی های الکتریکی نمی توان از این روش استفاده کرد.

سیستم اطفا حریق با گاز کربن دی اکسید

از کربن دی اکسید که خفه کننده اکسیژن است می توان به عنوان خاموش کننده انواع آتش سوزی و همچنین آتش سوزی های الکتریکی استفاده نمود.

سیستم اطفا حریق با آب پاش اتوماتیک

سیستم اطفا حریق آب پاش اتوماتیک از امن ترین و بهترین سیستم های اطفا حریق به منظور مقابله سریع با آتش می باشد. طراحی این سیستم به شکلی است که با تشخیص دود یا آتش به صورت اتوماتیک، آب پاش آن شروع به کار می کند. به همین علت پمپ ها و تانکرهایی به صورت مجزا بر روی سیستم تعبیه شده اند.


تاسیسات تهویه مطبوع در بیمارستان

یکی از مهمترین قسمت ها در تاسیسات بیمارستان، سیستم تهویه مطبوع می باشد. به دلیل وجود انواع میکروب و باکتری و حضور بیماران امکان انواع خطرات جانی در صورت عدم نصب سیستم تهویه مطبوع وجود دارد.

یکی از اقدامات مهمی که برای این سیستم انجام می شود استفاده از فیلترهای دقیق در حد ۰.۱ میکرون است. طراحی سیستم تهویه مطبوع به شکل سیستم زون یا چند قسمتی است که تمامی اتاق های بیمارستان دارای دما و رطوبت جداگانه باشند.

نکات مهم طراحی تهویه مطبوع بیمارستان

 • باید کانال های تهویه هوا توسط روکش ضد قطره عایق کاری گردند.
 • لوله های حاوی سیال گرم باید عایق کاری شوند.
 • لزوم استفاده از دو دیگ آب داغ در موتورخانه بیمارستان جهت تامین آب گرم وجود دارد.
 • دیگ بخار باید به منظور استریل تجهیزات بیمارستانی وجود داشته باشد.
 • باید یک پمپ رزرو برای پمپ های گرمایش و سرمایش، پمپ آب گرم، پمپ سوخت و … وجود داشته باشد.
 • لوله کشی های سرمایش و گرمایش و بخار در هر قسمت باید دارای شیر جداکننده باشند.
 • تمامی تجهیزات موتورخانه ساختمان در قسمت ورودی و خروجی باید شیر جدا کننده داشته باشند.

تمامی قسمت های مختلف بیمارستان مانند اتاق عمل بیماران، فیزیوتراپی، کلینیک، اورژانس، آزمایشگاه و … باید دارای یک تهویه به صورت مجزا باشند.

تاسیسات گاز طبی بیمارستان

تاسیسات گازهای طبی نیز یکی از مهم ترین قسمت های تاسیسات بیمارستان و مراکز درمانی می باشد.

گازهای طبی شامل گاز اکسیژن، گاز بیهوشی، هوای فشرده، گاز خلاء یا وکیوم و گاز ازت می شود. کاربرد گاز اکسیژن در بیمارستان و مراکز درمانی به منظور ادامه حیات بیماران است. از گاز بیهوشی نایتروس اکسید اکساید به منظور بیهوشی بیمار قبل از عمل استفاده می شود. همچنین برای وکیوم مراکز درمانی و بیمارستان ها، گاز هوای فشرده مورد استفاده قرار می گیرد.

نکات مهم اجرای لوله کشی گاز طبی در بیمارستان

 • جنس لوله ها مورد استفاده در لوله کشی گاز طبی باید با شرایط محیط متناسب باشد. به همین جهت اغلب از لوله های مسی استفاده می شود.
 • قطر لوله ها با مصرف هر قسمت باید تناسب داشته باشد تا فشار کم نشود.
 • باید قطر لوله اصلی به شکلی باشد که در صورت اضافه کردن انشعابات مشکل افت فشار وجو نداشته باشد.
 • لوله های مسی باید قبل از لوله کشی خشک و تمیز باشند. زیرا در صورت وجود رطوبت در لوله ها، کمپرسور و تجهیزات آن دچار آسیب می گردند.
 • نباید هنگام برش لوله های مسی از روغن استفاده شود.
 • به منظور جلوگیری از کاهش ظرفیت دستگاه، لوله کشی باید به صورت استاندارد انجام شود.

تاسیسات سیستم بخار ساختمان

از گذشته تا به امروز، سیستم بخار تحت عنوان مهم ترین سیستم های انتقال انرژی در صنایع عظیم مانند پتروشیمی، پالایشگاه ها، نیروگاه های برق و تاسیسات حرارتی و برودتی در ساختمان های بزرگ و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

دیگ بخار- وب سایت اسپیتی
دیگ بخار یک محفظه بسته است که با گرم کردن آب بخار تولید می کند.

سیستم های بخار خانگی شامل یک الی چند دیگ بخار چدنی یا فولادی در مکانی به نام موتورخانه نصب می شوند. این دیگ بخار در کنار تجهیزات دیگر مانند مشعل، پمپ سیرکولاتور، سیستم لوله کشی و منبع انبساط، آب سرد وارد شده به این دیگ را گرم می کنند. پس از گرم کردن آب ورودی، بخار به دست آمده و آب گرم تولید شده را به منظور گرمایش و آب گرم مصرفی ساختمان استفاده می کنند.


سیستم تاسیسات پله برقی و آسانسور ساختمان

طراحی و اجرای آسانسور ساختمان

برای حمل ونقل عمومی افراد و یا اشیا در ساختمان از آسانسور که یک ماشین ابتدایی ساخته شده توسط انسان است، استفاده می شود. به منظور تامین نیروی حرکتی برای جابجایی آسانسور، نیروی الکتریکی یا سیستم تعادل مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگام طراحی آسانسور باید به نکاتی مانند نوع کاربری ساختمان، تعداد طبقات و واحدها، مقدار ترافیک، تعداد ساکنین و … دقت نمود.

مراحل طراحی و اجرای آسانسور ساختمان

طراحی نقشه آسانسور

در هنگام شروع ابتدا باید نقشه محل قرارگیری آسانسور طراحی شود. در این نقشه قسمتی از ساختمان را برای چاه آسانسور اختصاص می دهند. به منظور انتخاب بهترین حالت و نوع آسانسور برای ساختمان باید اندازه های عرض و عمق چاه، طول تراول، محل قرار گیری درب ها، ارتفاع طبقات و عمق چاهک در نقشه آسانسور قید شود.

آنالیز ترافیک آسانسور

به منظور دستیابی به بهترین حالت از نظر ظرفیت، سرعت و تعداد آسانسور باید ترافیک آسانسور بررسی شود. با بررسی ترافیک، اطلاعاتی مانند قابلیت جابجایی، زمان سفر، سرعت، تعداد، نوع آسانسور و زمان انتظار برای این وسیله مشخص می شود.

نحوه قرار گرفتن قطعات آسانسور در چاه

پس از آنالیز ترافیک آسانسور، نحوه قرار گیری قطعات در چاه آسانسور طراحی می شود. باید از فضای چاه به بهترین شکل استفاده شود. زیرا امکان انتخاب کابین بزرگتری برای آسانسور وجود دارد.

در این مرحله مکان قرار گرفتن درب ها، نحوه نصب ریل و وزنه کابین، نوع درب آسانسور و عرض درب ها نیز طراحی می گردد.

انتخاب و نصب قطعات مناسب آسانسور

برای جلوگیری از کمترین خرابی باید در این مرحله بهترین لوازم را نسبت به کارکرد و نوع آسانسور انتخاب نمود. همچنین در این مرحله اجرای آهن کشی، نصب ریل مناسب و نصب درب آسانسور نیز انجام می گردد.

ارسال موتور آسانسور

ارسال موتور در این مرحله صورت می گیرد. اما موتور را باید با توجه به ظرفیت، نوع کاربری، تعداد ایستگاه ها و حجم مسافران انتخاب نمود. زیرا تمامی بار آسانسور بر روی موتور و تابلو برق آن می باشد.

نصب آسانسور ساختمان

پس از مرحله ارسال، بالا کشیدن وقرار گرفتن موتور در مکان نصب، دال بتنی نیز باید نصب شود. این دال بتنی در بالاترین قسمت چاه و مکانی که موتور بر روی آن قرار می گیرد نصب می شود.

بعد از نصب دال بتونی مستحکم، کابین به داخل چاه ارسال و به وسیله بکسل ها نصب می گردد. در آخر به دلیل بالانس کردن قاب وزنه و کابین وزنه ها نیز درون چاه قرار می گیرند.

راه اندازی آسانسور ساختمان

راه اندازی تابلو فرمان یا مغز آسانسور که حاوی مدارهای فرمان، ریز پردازنده ها و قطعات الکترونیکی است، آخرین مرحله از طراحی و اجرای آسانسور می باشد. حرکت کابین و اعلام وضعیت های مختلف توسط این قطعات کنترل می گردد.

طراحی و اجرای پله برقی ساختمان

یکی دیگر از تاسیسات مکانیکی ساختمان، پله برقی می باشد. این تاسیسات مانند یک ردیف پله متحرک عمل کرده و به منظور جابجایی افراد بین طبقات مختلف استفاده می شود.

مراحل طراحی و اجرای پله برقی ساختمان

طراحی نقشه و ساخت پله برقی ساختمان

 • برداشتن نقشه ها و ابعاد پله
 • آنالیز کردن ترافیک و تعیین دستگاه های مورد نیاز
 • انتخاب کردن نوع پله برقی
 • بررسی ملزومات منطقه نسبت به وضعیت مکان
 • طراحی نقشه پله برقی و تایید نقشه توسط کارفرما
 • فراهم کردن نشیمن گاه و قلاب های سقفی مورد نیاز این تاسیسات
 • ساخت پله برقی بر اساس نقشه تایید شده

حمل و نصب پله برقی ساختمان

 • حمل پله و تجهیزات آن به مکان پروژه
 • فراهم کردن تکیه گاه مورد نیاز
 • جابجایی پله برقی به مکان نصب آن
 • قرار دادن پله در مکان مشخص شده
 • تراز نمودن پله برقی

راه اندازی پله برقی

 • تکمیل کردن مونتاژ قطعات پله برقی
 • متصل کردن سوکت های کابل برق و کابل فرمان
 • متصل نمودن زنجیرهای استپ
 • نصب کردن اسکرت
 • نصب کردن بالستریت
 • نصب نمودن کابل نمایشگر برای سنسورها
 • نصب کردن دک های داخلی و خارجی
 • نصب نمودن کلدینگ های جانبی و تحتانی
 • نصب کردن هندریل پله برقی
 • نصب کردن ورودی هندریل
 • نصب نمودن صفحات بازرسی و سرویس پله برقی
 • نصب شانه های پله برقی
 • نصب کردن روشنایی و برق اصلی پله برقی
 • راه اندازی نهایی پله برقی

مهمترین نکات راه اندازی و اجرای پله برقی در ساختمان

 • نصب پله برقی باید به نحوی باشد که پله بر روی تیرهای اصلی سازه قرار بگیرد. همچنین این پله باید فقط با نیروی وزن و عدم استفاده از جوشکاری بر روی نشیمن گاه قرار بگیرد.
 • قطعات پله برقی به صورت جداگانه به محل فرستاده شده و در مکان نصب توسط متخصص، مونتاژ می شوند.
 • یک موتور الکتریکی درون پله قرار دارد که قدرت آن با توجه به ارتفاع بالابری بین ۴.۵ ، ۸ و یا ۱۱ کیلووات می باشد.
 • در سازه پله برقی استفاده از چوب و قطعه ای از چوب مجاز نمی باشد.
 • پله برقی باید دارای یک پلاک بر روی تابلو کنترل خود باشد که ظرفیت، سرعت گشتاور ترمز، شماره سریال کارخانه، تاریخ ساخت و شماره اختصاصی کارفرما بر روی آن حک شده باشد.
 • جنس نرده و دامنه پله برقی باید از ورق استینلس استیل باشد.
 • نحوه نصب پوشش ها باید به شکلی باشد که هنگام بازرسی و سرویس به آسانی باز شود.
 • پله برقی نیز نیاز به بازدید دوره ای و سرویس را دارا می باشد.

طراحی و اجرای تاسیسات آبنما و فواره

امروزه از تاسیسات مکانیکی آبنما و فواره به منظور زیبایی محیط ساختمان استفاده می گردد.

اصول و تجهیزات طراحی آبنما و فواره

حوضچه تاسیسات آبنما و فواره

جنس حوضچه تاسیسات که بخش مهم آبنما و فواره است از پلاستیک، فولاد و یا بتن می باشد. مهمترین نکته در زمان انتخاب حوضچه عمق آن است. عمق حوضچه به منظور کاهش مصرف آب باید بین ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر باشد. همچنین انتخاب درست عمق حوضچه از بروز حوادثی مانند غرق شدن نیز جلوگیری می کند.

پمپ و اتاق پمپ آبنما و فواره

به منظور توزیع آب به خروجی های آبنما و مکش آب استفاده از پمپ بسیار مهم می باشد. توان و قدرت پمپ باید در اندازه ای باشد که نیاز های آبنما را برطرف کند. محل نصب پمپ در آبنما اتاق پمپ نام دارد. این اتاق دارای یک خروجی بوده و در سطح پایینی آب حوضچه قرار می گیرد.

اتصالات و نازل آبنما و فواره

هنگام طراحی آبنما نازل ها مهمترین اصل در ایجاد زیبایی بصری آب می باشند. این نازل ها بر اساس مقدار فشار و تقاضای آب در ابتدای اجرای سیستم لوله کشی و انتخاب پمپ مکش بررسی و طراحی می شوند.

فیلتر مکش آبنما و فواره

برای جلوگیری از ورود آلودگی و ذرات معلق به پمپ از فیلتر مکش که بر روی شلنگ مکش قرار گرفته استفاده می گردد. همچنین به منظور جلوگیری از تجمع آلودگی در حوضچه از تعدادی فیلتر مکش که به صورت موازی قرار می گیرند، استفاده می شود.

حوضچه کف آبنما و فواره

برای ورود آب از طریق کف و دیواره ها برای لوله های مکش، فشار و همچنین سایر لوله ها از حوضچه کف استفاده می شود. جنس حوضچه کف باید از مواد ضد خوردگی باشد.

لوله مکش آبنما و فواره

نصب لوله مکش به منظور خروج آب از حوضچه یا مخزن از مرکز آبنما توسط پمپ گریز انجام می گیرد. سرعت جریان آب نباید بیشتر از ۲ متر بر ثانیه باشد. به همین دلیل ابعاد لوله باید با حجم تحویل پمپ مطابقت داشته باشد.

دریچه قطع و تنظیم آبنما و فواره

از دریچه قطع و تنظیم به منظور تنظیم کنترل ارتفاع آبنما و قطع لوله مکش یا تنظیم لوله فشار در تاسیسات آبنما و فواره استفاده می شود.

لوله فشار تاسیسات آبنما و فواره

وظیفه لوله فشار کمک کردن به پمپ برای تغذیه آب به یک خروجی یا نازل می باشد. ابعاد لوله فشار به سرعت جریان آب بستگی دارد. به همین علت ابعاد لوله باید با حجم تحویل پمپ مطابقت داشته باشد.

توزیع کننده آب تاسیسات آبنما و فواره

توزیع کننده آب وظیفه تقسیم آب دریافتی از پمپ به چند جریان شاخه دار را دارد. توزیع کننده آب باید به میزانی بزرگ باشد که مقاومت اصطکاک آن کاهش یافته و از تلاطم آب جلوگیری شود. به همین خاطر بر روی خروجی های توزیع کننده از شیرهای تنظیم کننده استفاده می گردد.

سایر قطعات تاسیسات آبنما و فواره

 • اتصالات تخلیه سرریز آبنما و فواره
 • تخلیه کف به صفحه خاکی در تاسیسات
 • سرریز ترکیبی و اتصالات دیوار داخلی سیستم
 • لوله خروجی سرریز آبنما و فواره
 • لوله سرریز سیستم
 • لوله خروجی سیستم
 • شیر برقی تاسیسات
 • اتصالات ورودی کابل
 • لوله محافظ کابل تاسیسات آبنما و فواره
 • جعبه ترمینال زیر آب سیستم
 • ریل محافظ کابل
 • روشنایی نقطه ای در زیر آب فواره
 • واحد تعویض و کنترل الکترونیکی تاسیسات
 • پوشش مشبک سیستم

تاسیسات الکتریکی ساختمان

تاسیسات الکتریکی ساختمان به معنای طراحی و اجرای سیستم سیم کشی منازل مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی می باشد. رعایت نکات ایمنی در اجرای تاسیسات الکتریکی ضروری است. سیم پیچی در مدار تاسیسات الکتریکی ساختمان بر پایه میزان جریانی که حمل می کند، انجام می شود. این تاسیسات دارای مدار انشعابی به منظور تامین برق فضاهای داخلی ساختمان می باشد. هنگام افزایش جریان در سیم پیچی، فیوز یا برق شکن موجود در تابلو توزیع برق تاسیسات، مدار را قطع می کند.

باید سیستم های برق تاسیسات الکتریکی توسط مهندس برق طراحی گردد. اما مهندسین معمار باید راجع به محل تجهیزات روشنایی، خروج و محل توزیع برق و کلید ها دارای اطلاعات کافی به منظور کنترل عملکرد آنها باشند.

انواع تاسیسات الکتریکی ساختمان

 • تاسیسات سیستم های روشنایی
 • تاسیسات سیستم اعلام حریق
 • تاسیسات سیستم صوتی و تصویری
 • تاسیسات سیستم شبکه ای
 • تاسیسات سیستم امنیتی
 • تاسیسات سیستم ارتباطات داخلی

تاسیسات سیستم روشنایی بخش های متفاوت ساختمان

هدف از سیستم روشنایی استفاده کردن و روشن نمودن فضاهای مختلف ساختمان مانند اتاق خواب،اتاق نشیمن، راهروها، آشپزخانه و … می باشد. روشنایی ساختمان توسط سیم کشی برق ساختمان و تعبیه چراغ ها در مدار انجام می گیرد.

با توجه به نوع کاربری یک بخش سیستم روشنایی به دو روش کلی نورپردازی از سقف و دیوار انجام می گردد. مدل نورپردازی داخلی باید باعث افزایش آرامش یا انرژی ساکنین در ساختمان شود.

روش های اجرایی سیستم روشنایی

سیستم روشنایی محیطی یا عمومی ساختمان

در این مدل برای روشنایی کلی محیط از منابع نوری متفاوت مانند لوسترهای سقفی و یا چراغ های دیواری استفاده می شود. در این روش هیچ قسمت از محیط نور پردازی متفاوتی ندارد. به منظور روشنایی اتاق نشمین معمولا از این روش نورپردازی استفاده می شود.

سیستم روشنایی موردی یا کاری

به وسیله روش نورپردازی موردی، اتاق کار را به کمک چراغ مطالعه و همچنین زیر کابینت ها در آشپزخانه را نورپردازی می کنند.

سیستم روشنایی تاکیدی

برای نورپردازی قسمت خاصی از فضای داخلی ساختمان از نورپردازی تاکیدی استفاده نمود. چراغ های دیواری جهت نورپردازی تاکیدی مورد استفاده قرار می گیرند. از روش تاکیدی به منظور روشنایی یک اثر هنری، کتابخانه، قاب آینه و غیره استفاده می گردد.

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی ساختمان به دو بخش هوشمند و دستی تقسیم می شود. در سیستم دستی پس از لمس شاسی کلید برق، سیستم روشنایی روشن و خاموش می شود. اما در سیستم هوشمند روشن و خاموش کردن سیستم روشنایی از طریق سیستم وای فای یا بلوتوث تلفن همراه نیز انجام می گیرد.

مزایای سیستم روشنایی هوشمند

 • قابلیت ایجاد برنامه زمان بندی به منظور روشن و خاموش کردن سیستم روشنایی
 • امکان تنظیم کردن مقدار نور اتاق ها
 • افزایش بهره وری انرژی از طریق سیستم هوشمند
 • امکان کنترل کردن سیستم از راه دور

سیستم هوشمند روشنایی در کنار مزیت های آن دارای محدودیت هایی مانند هزینه اجرای زیاد و قیمت زیاد لامپ های هوشمند نیز می باشد. اما مزیت های این سیستم مدرن موجب محبوبیت این سیستم روشنایی شده است.


سیستم روشنایی ایمنی ساختمان

از سیستم روشنایی به منظور امنیت ساختمان نیز استفاده می گردد. یعنی با استفاده از سیستم روشنایی امنیت ساختمان را نیز فراهم کرده تا در مواقع اضطراری با خطر کمتری از ساختمان خارج شد.

این سیستم شامل چراغ ها یا روشنایی اضطراری است که هنگام بروز حادثه و قطع برق شهری از یک منبع تغذیه دوم که درون باتری چراغ یا باتری مرکزی است، روشن می شود. این روشنایی در مواقع اضطراری جهت خروج افراد از ساختمان را مشخص می کند. سیستم روشنایی ایمنی حاوی چراغ های نشان دهنده علامت های خروج و روشنایی اضطراری می باشد.

رنگ چراغ های علائم خروج، سبز به همراه فونت سفید می باشد. وظیفه این چراغ ها هدایت افراد ساختمان به مسیر امن است. فاصله چراغ های علائم خروج نباید بیشتر از ۳۰ متر باشد. این چراغ ها بر روی محل تغییر مسیرهای فرار، تقاطع ها و راه پله ها نصب می شوند.

چراغ های مورد استفاده در سیستم روشنایی ایمنی به نحوی طراحی شده اند که فقط در زمان خطر روشن می شوند. محل نصب این چراغ ها معمولا در مسیرهای منتهی به خروج، محل های تغییر ارتفاع، تقاطع ها، راه پله ها، اتاق های کنترل، مکان های پرخطر، اتاق های کنفرانس، راه پله های فرار و محیط های بدون پنجره قرار دارد.


سیستم پریزهای برق ساختمان

برای استفاده از دستگاه های الکترونیکی باید این وسایل به منبع تغذیه جریان متناوب وصل شوند. به همین منظور دو شاخه وسایل الکترونیکی به پریز برق نصب شده در مدار سیم کشی متصل می گردد. به همین دلیل سیستم پریزهای برق از مهم ترین تاسیسات الکتریکی ساختمان می باشد.

پریزهای برق دارای دو مدل هوشمند و معمولی می باشند. مدل های هوشمند پریز برق در انواع مختلفی طراحی می شوند. به طور مثال بعض از پریزها فقط دارای تایمر بوده و برخی از آنها برای کاهش یا افزایش جریان و ولتاژ دارای برنامه ریزی های پیشرفته می باشند.

پریزهای معمولی نیز بر اساس کاربردشان به دو مدل تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند. همچنین بر اساس نوع حفاظت پریزها، دارای دو مدل اتصال به زمین و بدون اتصال به زمین می باشند.

بر اساس مبحث شماره ۱۳ مقررات ملی ساختمان باید تمامی پریزهای تک فاز و سه فاز دارای هادی حفاظتی یا سیستم اتصال به زمین یا ارتینگ باشند.

قابلیت پریزهای استاندارد

 • ایمنی و حفاظت از جان انسان ها
 • ایمنی و حفاظت از وسایل و تجهیزات الکتریکی
 • جلوگیری از ولتاژ تماسی
 • حذف ولتاژ اضافه
 • پیشگیری از صاعقه

سیستم های اعلام حریق ساختمان

سیستم اعلام حریق به منظور تشخیص آتش سوزی دارای مجموعه ای از تجهیزات مانند دتکتور دود، شعله و گاز می باشد. این سیستم در هنگام آتش سوزی از طریق آژیرها و فلاشرها هشدار می دهد.

سیستم اعلام حریق در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی به صورت گسترده استفاده می گردد. دلیل استفاده از این سیستم کاهش خسارت های ناشی از حریق و هشدار به ساکنین ساختمان در مواقع اضطراری می باشد.

اجزای سیستم اعلام حریق

مرکز کنترل اعلام حریق

این قسمت وظیفه کنترل ورودی ها و خروجی ها را برعهده دارد.

تجهیزات ورودی

این تجهیزات شامل دتکتورهای دود، حرارت، گاز، شعله و شستی اعلام حریق می باشد.

تجهیزات اعلام هشدار

این تجهیزات شامل آژیر اعلام حریق و فلاشرها است.

منبع تغذیه سیستم

وظیفه این قسمت تامین انرژی الکتریکی سیستم در طول زمان فعالیت آن می باشد.

ماژول های ورودی و خروجی سیستم

وظیفه این ماژول ها مرتبط کردن سیستم اعلام حریق با سایر سیستم ها و تجهیزات می باشد.

انواع کنترل پنل سیستم اعلام حریق

اعلام حریق متعارف

کنترل پنل اعلام حریق متعارف یک سیستم اتوماتیک، ساده و قدیمی است که امروزه نیز بسیار پرکاربرد می باشد. عملکرد کنترل پنل اعلام حریق متعارف به این صورت است که با جریان عبوری از مدار خود کار می کند. یعنی در زمان عادی جریان کمی از دتکتورهای تعبیه شده در مدار عبور می کند. اما هنگام آتش سوزی جریان عبوری از مدار افزایش یافته و به این شکل اعلام حریق اتفاق می افتد.

اعلام حریق آدرس پذیر

تمامی اجزای مورد استفاده در این کنترل پنل دارای کد یا آدرس مشخص می باشند. به همین دلیل هنگام آتش سوزی مکان دقیق آتش سوزی مشخص می گردد. نگهداری راحت تر و سرعت بالای تشخیص آتش سوزی از مزایای این کنترل پنل است. سیستم کنترل پنل آدرس پذیر دارای دو مدل آنالوگ و دیجیتال می باشد.

کنترل پنل اطفای حریق

از این پنل برای کنترل سیستم های اطفای حریق استفاده می شود. سیستم هشدار این کنترل پنل می تواند به دو صورت متعارف یا آدرس پذیر باشد.

اعلام حریق وایرلس

در این کنترل پنل از کابل استفاده نشده و کل سیستم به کمک امواج کار می کند. این کنترل پنل به این شکل عمل می کند که در صورت تحریک دتکتورهای بیسیم، به پنل مرکزی سیگنال ارسال می کند. پس از آن پنل مرکزی توسط ارسال سیگنال، هشدار دهنده های حریق را مطلع می کند.

کنترل پنل ترکیبی

در این کنترل پنل می توان برای سیستم اعلام حریق ساختمان از ترکیب کنترل پنل های دیگر استفاده نمود.


سیستم های ارتباطاتی درون ساختمان (تلفن)

امروزه تلفن علاوه بر برقراری تماس با خارج از ساختمان، دارای کاربردهای گسترده تری نیز می باشد. کاربرد های تلفن شامل دسترسی به اینترنت برای انتقال اطلاعات، ارسال و دریافت ایمیل، دسترسی به سیستم مکالمه تلفن ثابت و لینک شدن به شبکه های کامپیوتری می شود. به منظور دسترسی به امکانات ارتباطات داخلی اعم از تلفن، باید سیم کشی آن دقیق و اصولی انجام شود.

تجهیزات مورد نیاز سیم کشی تلفن

جعبه ترمینال اصلی و فرعی

این جعبه حاوی پست های پیچی و ترمینال های کروز می باشد. جعبه ترمینال های فرعی در طبقات تعبیه شده و وظیفه انتقال خطوط شهری را بر عهده دارد.

کابل مخصوص تلفن

تعداد زوج های کابل تلفن را بر اساس تعداد تلفن ها تهیه می شوند. برای یک خط تلفن معمولا یک زوج سیم استفاده شده و با حروف RG11 مشخص می گردد. کابل مخصوص مخابرات نیز به صورت زوج ۴، ۶، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ ارائه می شود.

فیش و سر سیم مخصوص تلفن

به منظور اتصال صحیح سر سیم تلفون به پریز باید از فیش مناسب آن استفاده نمود. از فیش دو سیم یا تک زوج برای تلفن های معمولی و از فیش چهار سیم یا دو زوج برای تلفن های سانترال استفاده می گردد.

سوکت ها و پریز مورد نیاز تلفن

از پریز تلفن به منظور اتصال کابل گوشی تلفن خط ثابت استفاده می گردد. به منظور ایجاد تفاوت بین پریز تلفن و پریز برق، پریز تلفن به صورت دو، سه و چند کنتاکته ساخته می شود.


سیستم های صوتی و تصویری ساختمان

سیستم آنتن مرکزی

در گذشته برای ساختمان های ۳ الی ۴ طبقه به منظور تامین صوت و تصویر از آنتن های معمولی استفاده می شد. اما امروزه برای تامین صوت و تصویر ساختمان های مرتفع، از آنتن مرکزی استفاده می گردد.

در این سیستم فقط یک آنتن تحت عنوان آنتن مرکزی در پشت بام ساختمان تعبیه می شود. از طریق یک کابل آنتن مرکزی تعداد زیادی تلویزیون برای دریافت امواج رادیویی و تلویزیونی به شبکه ها متصل می شوند. همچنین در ساختمان های بلندتر از ۳ یا ۴ طبقه از این سیستم استفاده می شود.

مزایای سیستم آنتن مرکزی

 • فضای پشت بام توسط تعداد زیاد آنتن اشغال نمی گردد.
 • ظرفیت سیستم آنتن مرکزی به راحتی قابل گسترش می باشد.
 • تمامی واحدها سیگنال ها را به صورت یکسان و با قدرت مناسب دریافت می کنند.
 • در صورت نصب صحیح آنتن مرکزی، هیچ نویزی در صدا یا تصویر ایجاد نمی گردد.
 • اثرات القایی و مخرب آنتن ها بر روی یکدیگر رفع می شود.
 • هزینه های مربوط به خرید سیم و سیم های آنتن مورد نیاز کم می شود.
 • امکان ایجاد شبکه تلویزیونی برای هر واحد ساختمانی به صورت جداگانه وجود دارد.

تجهیزات مورد نیاز راه اندازی سیستم آنتن مرکزی

آنتن اصلی سیستم

سیگنال های صوت و تصویر توسط آنتن اصلی دریافت می شود. محل نصب این آنتن در فضای باز و ارتفاع بلند می باشد. این آنتن به منظور قدرت دریافت و ارسال سیگنال ها به تمامی دستگاه های موجود در سیستم، باید دارای ساختار آلومینیومی تو خالی باشد.

تقویت کننده یا آمپلی فایر

سیگنال های VHF و UHF در آنتن اصلی به کمک تقویت کننده امکان پخش تمامی کانال ها با کیفیت فوق العاده را فراهم می کند.

جدا کننده یا اسپلیتر

به کمک جدا کننده سیگنال های دریافتی توسط آنتن بین تلویزیون ها تقسیم می شوند. اسپلیتر دارای دو یا چهار پورت خروجی بوده که سیگنال های ورودی به دو یا چهار سیگنال، به صورت برابر تقسیم می گردند.

سوئیچ جهت دار یا یک سو کننده

به کمک سوئیچ جهت دار از برگشت امواج به آنتن جلوگیری کرده و مسیر امواج آنتن را یک سویه می نماید. این وسیله دارای یک یا دو پورت خروجی می باشد.

ترمینال و اتصالات کابل به پریزهای دیواری

از این وسیله به منظور هدایت بهتر سیگنال ها و امواج دریافتی از آنتن و کاهش نویز در سیستم آنتن مرکزی استفاده می شود. اتصال دهنده های دیواری ترمینال در ابتدا و انتهای کابل های کواکسیال آنتن مرکزی تعبیه می گردند.

کابل های اتصال

وظیفه هدایت سیگنال ها، امواج و جریان در سیستم آنتن مرکزی بر عهده کابل های اتصال می باشد. در شبکه اصلی توزیع، کابل تلویزیون باید دارای امپدانس ورودی ۷۵ اهم باشد.


سیستم های شبکه ای (اینترنت مرکزی)

سیستم های شبکه به معنای تجهیزات و زیر ساخت های مورد نیاز برای اتصال یک یا چند کامپیوتر به شبکه جهانی اینترنت می باشد.

انواع مختلف شبکه های کامپیوتری

 • شبکه محیط گسترده یا شبکه WAN
 • شبکه محیط شهری یا شبکه MAN
 • شبکه محیط محلی یا شبکه LAN
 • شبکه محیط شخصی یا شبکه PAN

این شبکه ها برای عمل به وظایف خود نیاز به اتصالاتی دارند که توسط بستر سخت افزاری فراهم شده و از طریق اینترنت، ارتباطات در شبکه تامین می شود. اینترنت مرکزی یکی از رایج ترین مدل های سیستم شبکه ای در ساختمان است. امکان تامین سرویس اینترنت پر سرعت در برخی از ساختمان ها به دلیل مشکلات مخابراتی وجود ندارد. به همین دلیل راه حل دسترسی به اینترنت پر سرعت استفاده از اینترنت مرکزی می باشد.

مزایای اینترنت مرکزی

 • امکان درخواست سرعت و حجم مورد نظر برای هر واحد ساختمان به صورت جداگانه وجود دارد.
 • امکان تجهیز ساختمان به دوربین های مدار بسته تحت شبکه نیز وجود دارد.
 • سرویس اینترنت واحد های مختلف با یکدیگر وجود ندارد.
 • کیفیت اینترنت مرکزی بسیار بیشتر از اینترنت سیم تلفنی می باشد.
 • تجهیزات سرویس گیرنده نیز به صورت مشترک می باشد.

سیستم های امنیتی ساختمان

سیستم های امنیتی ساختمان که شامل دوربین مدار بسته، آیفون تصویری، درب اتوماتیک، سیستم اعلام سرقت و خانه هوشمند است نیز زیر مجموعه تاسیسات الکتریکی ساختمان می باشند.

درب های اتوماتیک ساختمان

این درب ها علاوه بر تامین امنیت ساختمان، موجب سهولت در رفت و آمد و بالا رفتن رفاه ساکنین نیز می گردد. در کنار درب های اتوماتیک استفاده از دزدگیر و دوربین مدار بسته موجب افزایش امنیت ساختمان می شود.

درب اتوماتیک دارای انواع مختلفی مانند درب های پارکینگی، درب های شیشه ای، درب های زیر سقفی، درب های رول گیتر، درب های صنعتی و درب های بالا رونده سریع بوده که با در نظر گرفتن نوع کاربری درب مورد نظر انتخاب می شود.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته یک دستگاه ضبط ویدیویی است که علاوه بر ساختمان مسکونی، در ساختمان های تجاری و اداری نیز استفاده می شود.

بیشتر دوربین های مدار بسته بعد از تشخیص حرکت فعال، ضبط ویدیویی را آغاز می کنند. بعضی دیگر از دوربین ها با توجه به تنظیمات اعمال شده، تصاویر را ضبط و به تلفن همراه شما ارسال می کنند.

دوربین مدار بسته دارای دو مدل بی سیم یا وایرلس و مدل سیمی می باشد. به منظور نصب دوربین مدار بسته باید محل قرار گرفتن دوربین بر روی نقشه تعیین شود. پس از آن کابل کشی دوربین مدار بسته انجام شده و دوربین نصب می گردد. در آخر دستگاه های ضبط باید به دوربین و مانیتور متصل شده تا تنظیمات نرم افزاری دوربین نیز انجام گیرد.

سیستم اعلام سرقت

این سیستم به نام های دیگری مانند دزدگیر نیز شناخته می شود. سیستم اعلام سرقت دارای دو مدل با سیم و بدون سیم می باشد.

بخش های اصلی سیستم اعلام سرقت

 • نیاز به یک تماس گیرنده به منظور تماس با نیروهای امنیتی و حفاظتی
 • نیاز به باطری های ذخیره برای مواقع ضروری
 • ریموت یا کنترل کننده از راه دور
 • آشکار ساز یا دتکتور
 • سیستم اعلام یا آژیر
 • سرور

سیستم خانه هوشمند

سیستم خانه هوشمند یکی از تکمیل ترین و بروزترین سیستم های امنیتی ساختمان می باشد. این سیستم تمامی بخش های ساختمان از جمله روشنایی، سرمایش و گرمایش، سیستم دزدگیر و سنسور های حرکتی خانه را از راه دور تنظیم و کنترل می کند.

مهمترین بخش های سیستم خانه هوشمند

کنترل کننده مرکزی سیستم

تمام اجزای خانه توسط کنترل کننده مرکزی به هم مرتبط می شوند.

پروتکل های ارتباطی سیستم

به منظور ارتباط راحت بخش های مختلف خانه هوشمند از راه ارتباطی مشخصی به نام پروتکل های ارتباطی استفاده می شود. این مسیرها دارای دو مدل بی سیم و با سیم می باشند.

رابط های کاربری سیستم

ابزارهایی مانند کلید های هوشمند، صفحه لمسی، تلفن همراه و تبلت که به منظور ارتباط با خانه هوشمند استفاده می شوند، رابط های کاربری نام دارند.

سنسورهای سیستم

به وسیله سنسورها از نور، دما، رطوبت و یا وجود دود در خانه گزارش تهیه می شود. گزارش های تهیه شده از طریق پروتکل های ارتباطی به کنترل کننده مرکزی سیستم ارسال می گردند.

عملگرها

فرمان های صادر شده از کنترل کننده مرکزی توسط عملگرها اجرا می شوند. این عملگرها شامل رله ها، دیمرها، فرمان های برنامه نویسی و … می باشند.

آیفون تصویری

نصب آیفون تصویری در کنار دوربین مدار بسته، امنیت ساختمان را افزایش می دهد. کابل آیفون فویلدار در سطح مقطع ۰.۴ و ۰.۶ بهترین انتخاب برای نصب و سیم کشی آیفون تصویری می باشد. این سیم به دلیل وجود شیلد درون خود از ایجاد نویز در صدا و تصویر آیفون جلوگیری می کند.


سیستم های صوتی در ساختمان های صنعتی و اداری

سیستم های صوتی پیجینگ و اطلاع رسانی درساختمان های اداری مورد استفاده قرار می گیرند. سیستم صوتی شامل دستگاه های پاور آمپلی فایر، ماتریکس های صوتی و بلندگوها است. این دستگاه ها امکان توزیع و پخش صدا در بخش های مختلف یک ساختمان صنعتی و اداری مانند بیمارستان ها، ایستگاه های مترو، فرودگاه ها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و … را فراهم می نماید.

سیستم صوتی در یک فضای اداری دارای ۳ بخش سیستم صوت عمومی، سیستم کنفرانس و نمازخانه می باشد. نکته مهم در راه اندازی سیستم صوت اداری و صنعتی شنیدن فرکانس صدا به صورت شفاف و واضح است. اما سیستم صوتی نباید به شنوایی افراد حاضر در ساختمان آسیب وارد کند.

به منظور فراخوانی و پیج افراد در ادارات، شرکت ها و مکان های عمومی از سیستم پیجینگ استفاده می شود. این سیستم حاوی آمپلی فایر، میکروفن و بلند گو می باشد.


سیستم های ایمنی (صاعقه گیر)

در ساختمان های مرتفع و صنعتی نصب سیستم های ایمنی مانند صاعقه گیر به دلیل جلوگیری از آسیب به انسان ها و ساختمان بسیار مهم می باشد.

هنگام برخورد صاعقه، سیستم ایمنی که شامل یک مدار الکتریکی است در مقابل افزایش ناگهانی ولتاژ، ایجاد قوس الکتریکی، جرقه و افزایش جریان محافظت می کند. به منظور محفاظت از سیستم های قدرت، سیستم ایمنی از طریق انتقال ولتاژ ناگهانی به زمین مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در مقابل صاعقه، از سیستم های قدرت که از طریق کابل زمینی و یا ارتینگ عمل می کنند، محافظت می گردد.

روی برج ها، دکل های انتقال و ساختمان بهترین مکان تعبیه صاعقه گیرها می باشند. این وسیله با ایجاد یک مسیر امن برای تخلیه ولتاژ و جریان اضافی به زمین عمل می کند. صاعقه گیرها دارای انواع مختلفی مانند صاعقه گیر شاخکی، صاعقه گیر چند شکافه، صاعقه گیر سوپاپی و گلوله ای می باشد.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر