0

آشنایی با مینی چیلر و اجزای آن و معرفی مزایا و معایب مینی چیلر

مینی چیلر (Mini Chiller)- وب سایت اسپیتی
بازدید 615

مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر (Mini Chiller)، یک چیلر با ابعاد کوچک تر و ظرفیت پایین تر است. عملکرد این دستگاه به این صورت است که، حرارت را از آب می گیرد و طبق سیکل تبرید جذبی یا تراکم بخار سبب ایجاد سرمایش می شود. از دستگاه مینی چیلر بیشتر در ساختمان های مسکونی یا کارگاه های کوچک استفاده می‌شود. به دلیل این که، دستگاه مینی چیلر ظرفیت سرمایشی پایین تری را دارا است.

مینی چیلرها بیشتر از نوع تراکمی می باشند. همچنین از سیستم هوا خنک در ساختار این سیستم استفاده می شود. به همین علت نیاز به برج خنک کننده نمی باشد. یکی از مزیت های استفاده از مینی چیلر در مقایسه با داکت و اسپلیت این است که، دمای هوا را با استفاده از فن کویل های مجزا به صورت جداگانه در قسمت های مختلف می توان تنظیم کرد. در زمستان نیز می توان از دستگاه برای گرم کردن هوا استفاده کرد. به این صورت که، مینی چیلر آب با حرارت بالا را به فن کویل ها پمپاژ می کند. استفاده از یک این دستگاه، بسیار مناسب تر از استفاده از چند اسپلیت و داکت از نظر هزینه و کنترل دما در نقاط مختلف واحد می باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد تفاوت چیلر و مینی چیلر به مقاله “مقایسه چیلر و مینی چیلر و بررسی تفاوت های آن ها” مراجعه فرمایید.


اجزای تشکیل دهنده مینی چیلر

کمپرسور

کمپرسور یا متراکم کننده، یک دستگاه مکانیکی است که برای فشرده کردن گاز یا مایعات استفاده می شود. در واقع کار این دستگاه افزایش فشار و کاهش حجم گاز می باشد. در مینی چیلر نوع اسکرال کمپرسور و در شرایط خاص مثل منطقه گرم و مرطوب یا همان حاره ای، از نوع پیستونی کمپرسور استفاده می شود. کمپرسور اسکرال ساده ترین ساختار را درمیان کمپرسورها دارد. این کمپرسور کم استهلاک ترین کمپرسور است که باعث افزایش طول عمر سیستم می شود.

هر چه ظرفیت مینی چیلر افزایش یابد نیاز است به جای استفاده کردن از یک کمپرسور و یک مدار تبرید از دو عدد کمپرسور و دو مدار تبرید باید استفاده کرد. مزیتی که استفاده از دو نوع کمپرسور ایجاد می کند این است که به غیر از کاهش مصرف برق در صورت خراب شدن یکی از کمپرسورها، دستگاه با ۵۰ درصد توان به کار خود ادامه می دهد. تا در زمان مناسب، ایراد مدار دیگر برطرف شود. می توان گفت مهمترین قسمت در یک مینی چیلر، کمپرسور آن است.

کمپرسور اسکرال (Scroll Compressor)

کندانسور

کندانسور (Condenser) یا چگالنده نوعی مبدل حرارتی است. که برای تبدیل حالت ماده مبرد از گاز به مایع (تقطیر) در سیکل های تبریدی مورد استفاده قرار می گیرد. در مینی چیلرها یا باید از کندانسور هوا خنک استفاده شود یا از کندانسور آب خنک. علت استفاده از کندانسور هوا خنک به این خاطر است که نیازی به استفاده از برج خنک کننده نباشد. در این صورت مصرف بالای آب، هزینه نگهداری بالا و مشکلات بهداشتی را در پی خواهد داشت. نوع آب خنک از ظرفیت زیر ۵۰ تبرید توصیه نمی شود.

نوع کندانسور هوا خنک از کویل مسی و فین های آلومینیومی ساخته می شود. در بالای آن نیز چند فن برای دمیدن هوا از میان کویل ها نصب می شود.

اواپراتور

نقش اواپراتور پایین آوردن دمای آب است. دستگاه اواپراتور (Evaporator) یک نوع مبدل حرارتی است که وظیفه تبخیر کردن یک ماده را از فاز مایع به حالت گاز برعهده دارد. به همین خاطر به آن تبخیر کننده نیز گفته می شود. اواپراتور معمولاً به شکل مبدل صفحه ای طراحی می شوند. اما طراحی پوسته و لوله ( نیز معمول است. در صورت استفاده از نوع پوسته و لوله (Shell and Tube) با عایق کردن پوسته بیرونی اواپراتور توسط فوم، راندمان آن را بالا می برند.

اواپراتور مبدل صفحه ای مینی چیلر

از جمله مزایایی که اواپراتور شل اند تیوب (پوسته لوله) در مینی چیلر ایجاد می کند کاهش قیمت دستگاه می باشد. ضمناً از مهمترین مزایایی که اواپراتور صفحه ای ایجاد می کند کوچک تر و جمع و جورتر کردن ابعاد دستگاه می باشد.

اواپراتور پوسته لوله (Shell and Tube)

شیر انبساط

شیر انبساط (Expansion valve) یکی از اجزای اصلی سیکل تبرید تراکمی است. وظیفه آن کنترل میزان ورود مبرد به اواپراتور می باشد. اکسپنشن ولو با عناوین شیر کنترل و یا شیر تنظیم نیز شناخته می شود. موقعیت شیر انبساط بین کندانسور و اواپراتور می باشد.

تابلو برق

در مینی چیلرها برای کنترل تکل تجهیزات کنترل کننده برقی، از یک تابلو برق که بر روی آن نصب می شود، استفاده می گردد. در برخی کاربردهای خاص از سیستم PLC جهت کنترل عملکرد دستگاه استفاده می نمایند.

سایر قطعات

قطعات دیگری مثل پمپ های آب، شیرهای برقی کنترلی، مخزن، محافظ ولتاژ، محافظ ضد یخ و محافظ جریان سیال در ساختار دستگاه مینی چیلر استفاده می شود.


انواع مینی چیلر

 • خانگی (آپارتمانی)
 • صنعتی

دستگاه مینی چیلر دارای دو نوع خانگی و صنعتی می باشند. نوع خانگی با ظرفیت ۱۰ تن تبرید ساخته می شوند، که برای مصارف خانگی و تجاری کوچک مناسب می باشند.

از دستگاه های مینی چیلر برای مصارف صنعتی کوچک، که نیاز به چیلر صنعتی بزرگ نیست استفاده می شود. نوع صنعتی از لحاظ ساختار مشابه نوع خانگی می باشد. اما برای مصارف صنعتی، باید در ساخت دستگاه ملاحظاتی در نظر گرفت.

برای کسب اطلاعات در مورد چیلر به مقاله “چیلر چیست و معرفی انواع چیلر” مراجعه نمایید.


مزایا و ویژگی های استفاده از دستگاه مینی چیلر

 • به دلیل ابعاد کوچک دستگاه نیاز به فضای بزرگ برای نصب نیست.
 • در نوع هوا خنک نیاز به برج خنک کننده نمی باشد به علت استفاده از کندانسور هوایی.
 • نیاز به فضای موتورخانه ندارد.
 • قابلیت لوله کشی در فواصل طولانی را دارا می باشد.
 • می توان از آن به جای چند اسپلیت یا کولرگازی استفاده کرد.
 • با استفاده از فن کویل، قابلیت استفاده از تنظیمات متفاوت و مستقل در فضاهای جداگانه (اتاق، هال) را دارد.
 • به دلیل استفاده از کمپرسور اسکرال میزان صدا کاهش می یابد.
 • از این دستگاه می توان در فصول مختلف سال استفاده کرد.
 • مصرف انرژی کمتری دارد.
 • قابلیت نصب سریع و تعمیرات آسان و همچنین قابل حمل نیز می باشند.
 • آلودگی کمتری برای محیط زیست دارند.
 • در آب وهوای مرطوب کارایی بهتری دارند.
 • برای تمام اقلیم های آب و هوایی مناسب می باشد.
 • مینی چیلرها دارای پمپ کوچک، اما قدرت مناسب هستند.
 • در سیستم مینی چیلرها، نیاز به کانال کشی وجود ندارد.
 • مستقل بودن هر دستگاه برای هر واحدها.

معایب دستگاه مینی چیلر

 • به دلیل استفاده از تجهیزات کمتر و ساده تر، دارای طول عمر کمتری می باشند.
 • نصب این دستگاه در فضای باز، باعث ایجاد مشکل در شرایط آب و هوایی متفاوت می گردد. همچنین باعث مشکل عدم امنیت می شود.
 • به دلیل استفاده از سیستم هوا خنک، امکان از بین بردن مواد شیمیایی و مضر موجود در هوا را ندارد.
 • مینی چیلرها امکان تولید رطوبت در هوای خروجی را ندارند.

محل نصب مناسب مینی چیلر

می توان این دستگاه را در پشت بام یا بالکن نصب نمود. در هنگام نصب دستگاه، باید دسترسی به اجزای مختلف دستگاه را مد نظر قرار داد. گردش هوا باید به راحتی بر روی کویل کندانسور انجام گیرد. همچنین در هنگام نصب باید یک کفشوی در اطراف مینی چیلر وجود داشته باشد. کفشوی به دلیل تخلیه آب اواپراتور در سرما یا هنگام سرویس دستگاه باید وجود داشته باشد. محل نصب بهتر است در محل تابش مسقیم نور آفتاب نباشد.


مصرف برق دستگاه مینی چیلر

در مینی چیلرها مصرف برق، وابسته به ظرفیت برودتی، نوع کمپرسور، تعداد فن، سه فاز یا تک فاز بودن برق آنها است. به دلیل ضریب عملکرد بالای کمپرسورهای نوع اسکرال که از آن‌ها در ساخت مینی چیلرها استفاده می‌شود مصرف برقی که چیلر مصرف می‌کند کم است.

استفاده کردن از مخزن ذخیره آب سرد در مینی چیلر باعث می شود تعداد روشن و خاموش شدن در کمپرسور کاهش یابد. در نتیجه مصرف برق تا حد قابل قبولی کاهش پیدا می کند. همچنین استفاده از Speed controller برای کنترل کردن فن کندانسور تأثیر موثری در مصرف برق فن‌ها دارد.

روش های دیگر نیز مثل استفاده از کمپرسور مجهز به اینورتر، استفاده از درایو اینورتر فن و … وجود دارد که با توجه به افزایش غیر موجه قیمت مینی چیلر خریداران رقبت کمتری برای استفاده از آن‌ها نشان می‌دهند.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر