0

ابزوربر چیست؟ معرفی ویژگی های ابزوربر و مشخصات ماده جاذب

بازدید 901

ابزوربر چیست؟

ابزوربر (absorber) یک کلمه انگلیسی است و به معنای جذب کننده می باشد. و یک بخش مهم در چیلر جذبی یا همان چیلر ابزوربشن (Absorption Chiller) می باشد. چیلر جذبی یک سیستم تهویه مطبوع است که تولید سرمایش را از طریق سیکل جذبی انجام می دهد.

این چیلرها دارای ظرفیت های مختلفی هستند. ظرفیت چیلر جذبی در معمولا در حدود ۵۰ تا ۱۰۰۰ تن برودتی طراحی و تولید می شود. اما برخی شرکت های ژاپنی موفق شدند ظرفیت چیلر جذبی را تا ۵۰۰۰ تن تبرید را بالا ببرند.

 تقسیم بندی این چیلرهای جذبی بر اساس نوع مبرد و جاذب به کار رفته در آن ها و یک اثره یا دو اثره بودن مکانیزمشان و یا نوع مولد گرمایی که دارند انجام می شود. هرچقدر مولد گرمایی و مقدار انرژی حرارتی در چیلرهای جذبی بیشتر باشد، بازده و عملکرد بهتری خواهند داشت.

عمل سرد کردن سیال در چیلرهای جذبی توسط منبع های گرمایی، مثل شعله مستقیم گاز یا بخار داغ صورت می گیرد. بعد از انجام این فرایند، آب خنک شده به سایر تجهیزات سرمایشی مانند هواساز یا فن کویل به منظورتکمیل کردن روند خنک سازی، ارسال می شود.

در چیلر جذبی یا چیلر ابزوربشن به عنوان منبع انرژی از ژنراتور یا حرارت استفاده می‌ شود. اما در چیلرهای تراکمی از طریق جریان الکتریکی برای تامین انرژی مورد نیاز کمپرسور صورت می گیرد. در ضمن برای اجرایی ساختن سیکل تبرید چیلرهای جذبی، از یک ماده جذب کننده به عنوان سیال ثانویه بهره گرفته می شود.

به طور معمول، ماده جاذب چیلرهای جذبی لیتیوم بروماید می باشد. که قابلیت جذب و دفع گازهای تولید شده از تبخیر ماده مبرد در اواپراتور را امکان پذیر می سازد.

بستر جذب کننده یا تشتک ابزوربر معادل با (absorber bed) می باشد.

اصلی ترین ویژگی ابزوربر چیست؟

در ساختار چیلرهای جذبی، ابزوربر یا جاذب با قطعه اواپراتوردر یک پوسته مشترک قرار گرفته اند. در واقع، جاذب (absorber) نوعی مخزن است. ابزوربر اندازه مشخصی از محلول لیتیوم بروماید، متناسب با ظرفیت دستگاه درون آن جاری می باشد.

در این زمینه باید خاطر نشان کرد که ابزوربر به غیر از جذب بخار آب ایجاد شده وظیفه کاهش فشار در بخش اواپراتور و کندانسور را بر عهده دار دارد.

عدم جذب بخار آب تولید شده موجب افزایش فشار در بخش اواپراتور چیلر شده که به تبع آن، دمای آب سرد نیز با افزایش روبرو می شود. در نتیجه این امر سیکل تبرید و چرخه سرما سازی چیلر دچار اختلال می گردد. برای جلوگیری از این مشکلات و جذب بخار آب، از محلولی کم خطر و دارای غلظت مطلوب بنام لیتیوم بروماید استفاده می کنند.

در سیکل تبرید چیلرهای جذبی، برای جذب بخار آب ایجاد شده، از مواد جذب کننده رطوبت استفاده می شود. از این ماده جذب کننده یا جاذب به اسم ابزوربر (absorber) نام برده می شود. به همین علت، از ماده نمک لیتیوم بروماید در جهت جذب بخار آب تولید شده استفاده می گردد.

نداشتن آثار مخرب، قدرت جذب بالا و حل شوندگی مطلوب، از مهم‌ترین ویژگی های ماده جذب کننده می باشد.

نمک ها از بهترین مواد برای جذب کردن رطوبت محسوب می‌شوند. به این علت که نمک طبیعی به راحتی در آب حل می شود به سادگی موجب جذب آن می شود. محلول لیتیوم بروماید با جذب بخار آب تولید شده در محفظه موجب تشکیل یک محلول رقیق از آب نمک و لیتیوم بروماید می شود. در ادامه پمپ جذب کننده با تامین انرژی الکتریکی، محلول رقیق تشکیل شده را به سمت ژنراتور دستگاه انتقال می دهد.

ابزوربر بخشی از دستگاه چیلر جذبی می باشد.

مشخصات مهم ماده جاذب یا ابزوربر چیست؟

جاذب یا جذب کننده به ثابت شدن فشار بخش اواپراتور در وضعیت خلأ کمک می کند. در همین راستا ماده جاذب، بخار آب موجود در اواپراتور مایع خنک کننده را جذب و تخلیه می کند.

فرآیند جذب گرما یک پروسه گرمازا تلقی می شود، گرمای جذب شده در لوله های مسی جریان پیدا می کند. سپس از طریق پاشیدن محلول لیتیوم بروماید بر روی لوله ها، عملیات انتقال و هدایت حرارت سرعت پیدا می کند.

سیال لیتیوم بروماید از جذب کننده های رایج در چیلرهای جذبی می باشد. این محلول از خانواده‌های هالوژن ها و فلزات قلیایی است. محلول با ترکیب این دو ماده مناسب برای جذب رطوبت است.

فاسد نشدن، تجزیه نشدن و پایدار بودن، از ویژگی های مهم محلول لیتیوم بروماید می باشد. همچنین، بی ضرر بودن، قابلیت حل شدن راحت در آب و برخورداری از ظرفیت بالا به منظور جذب بخار آب، سایر مشخصات حائز اهمیت محلول لیتیوم بروماید را شامل می شود. این ماده به علت خاصیت جذب رطوبت بالا، به یک ماده جاذب اصلی در کارکرد و عملکرد چیلرهای جذبی تبدیل شده است.

۵۸ الی ۶۲ درصد، بهترین بازه غلظت ماده جاذب برای جذب بخار در سیکل تبرید چیلرهای جذبی است.

به علت خاصیت خورندگی ماده لیتیوم بروماید، احتمال تخریب و خوردگی فلزات تعبیه شده در ساختار چیلر جذبی وجود دارد. به همین دلیل، تنظیم میزان و مقدار این محلول در جلوگیری از بروز این مشکلات، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در ۱۰۰ گرم محلول لیتیوم بروماید، ۴۶ گرم آب و ۵۴ درصد لیتیوم بروماید موجود می است.

شیر ابزوربر-وب سایت اسپیتی
شیر کمکی ابزوربر در انگلیسی معادل کلمه (absorber auxiliary valve) می باشد.

استفاده از چیلر جذبی در تبریز، اصفهان، مشهد،شیراز، تهران، کرج، اهواز و تمام شهرهای بزرگ ایران به علت وسعت و جمعیت بیشتر از سایر شهرها می باشد.

قیمت چیلر جذبی نیز با توجه به ظرفیت و برند و کیفیت متفاوت است.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر