0

انتخاب کولر گازی مناسب با شرایط آب وهوایی

انواع کولر گازی- وب سایت اسپیتی
بازدید 211

نحوه عملکرد کولر گازی

کولر گازی خنک کننده ای قوی است که در مقایسه با کولرهای آبی قدیمی، بسیار قوی تر عمل کرده و پس از زمان کمی از فعالیت دستگاه، هوا مطبوع و دلنشین می گردد.

در روزهای گرم فصل تابستان، مخصوصا مناطقی که دارای هوای گرم و شرجی می باشد، کولرهای گازی یکی از مهم ترین و پر کاربردترین وسایل مصرفی هستند. از سوی دیگر سیستم فیلترینگ هوا در کولرهای گازی، توانایی پاکسازی هوای محیط را از هر گونه آلودگی و آلاینده ای را دارد. به همین دلیل کولرهای گازی برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند گزینه بسیار مناسبی می باشد. زیرا علاوه بر خنک نمودن محیط، فرایند استرلیزه کردن هوا را نیز انجام می دهد. همچنین دیگر احتیاجی به استفاده از فیلترهای هوا وجود ندارد.

کولر گازی به این معنی نیست که مانند اجاق گاز یا بخاری، شیر یا شیلنگ گاز به کولر وصل باشد. بلکه منظور از کولر گازی نوع مکانیزم و فرایند خنک سازی هوا است. این فرایند توسط نوعی گاز خاص انجام شده که می تواند بارها تبدیل به مایع و مجددا تبدیل به گاز شود. در واقع کولرهای گازی با کمک انرژی برق کار می کنند. اما به دلیل این که عملکرد کولرهای گازی مانند یخچال های خانگی بر اساس خواص فیزیکی گازهای CFC است، در ایران با نام کولر گازی شناخته می شوند.

عملکرد کولر گازی بر اساس سیکل تبرید می باشد. عملکرد سیکل سرمایش به این صورت است که ابتدا گاز توسط کمپرسور متراکم می شود. بعد از عبور گاز از کندانسور، وارد اوپراتور شده و تبدیل به مایع می گردد. سپس گاز تبخیر شده، گرمای مورد نیاز خود را از مولکول های هوا دریافت می نماید. به همین شکل باعث سرد شدن هوای داخل ساختمان می شود.


انواع کولر گازی از لحاظ ساختار

انواع کولر گازی یک تکه

کولر گازی پنجره ای یا اتاقی

به دلیل این که نسل اول کولرهای گازی، دستگاه های مکعبی شکلی هستند که معمولا در محل پنجره نصب می شوند، به کولر پنجره ای معروف می باشند. علت نصب این مدل در پنجره این است که نیمی از دستگاه در محیط داخل و نیمی دیگر در محیط بیرون و در مجاورت هوای آزاد قرار دارد.

جریان هوا در محیط یکی از دلایل خنک نکردن کولرگازی یا اسپلیت- وب سایت اسپیتی
قسمت کمپرسور این کولر در بخش بیرونی است

کولر گازی پنجره ای به صورت یک تکه می باشد. همچنین از ۳ قسمت اصلی کمپرسور، اوپراتور و کندانسور تشکیل شده است. کندانسور در انتهای کولر گازی و رو به بیرون قرار گرفته است. هوا توسط فن کندانسور دمیده می شود و گرمای آن را از بین می برد. معمولا کولرهای گازی پنجره ای موجود دارای ظرفیت های ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ BTU می باشند. از این کولرها بیشتر در منازل و محیط های کاری استفاده می گردد.

کولر گازی پرتابل یا قابل حمل

کولرهای گازی پرتابل در ظرفیت های پایین تولید می گردند. کولرهای گازی پرتابل همچنین دارای حالت گرمایشی نیز می باشند. این مدل کولرها بیشتر در مکان های کوچک مثل اتاقک ها مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دارای ریموت کنترل نیز می باشند. ساختار آنها به کولرهای گازی پنجره ای شبیه است. با این تفاوت که این کولرها قابل حمل بوده و نیازی نیست که در جایی ثابت نصب گردند.

انواع کولرهای گازی پرتابل- وب سایت اسپیتی
این کولر ها در دو نوع تک لوله و دو لوله تولید می شوند

کولرهای گازی پرتابل در حالت سرمایش، گرمای محیط را به کمک لوله خرطومی که در پشت دستگاه قرار دارد، به بیرون منتقل می کنند. به همین دلیل ضروری است که این لوله خرطومی را به پنجره یا منفذی که هوا را به بیرون انتقال می دهد، وصل گردد.

کولر گازی دو تکه

اسپیلت ها از نوع کولرهای گازی دو تکه می باشند. این دستگاه ها دارای دو پنل داخلی و خارجی می باشد. مکان قرارگیری یونیت داخلی یا اوپراتور، درون ساختمان و مکان قرارگیری یونیت خارجی یا کندانسور در بیرون ساختمان یا فضای آزاد است تا از ورود سر و صدا به داخل خانه جلوگیری شود.

همچنین یونیت داخلی و خارجی به وسیله لوله های مسی یا آلومینیومی به هم مرتبط می باشند. لوله باریک تر، گاز سرد را وارد یونیت داخلی کرده و لوله ضخیم تر، گاز گرم را به یونیت خارجی وارد می نماید. معمولا این کولرها دارای قابلیت کنترل از راه دور می باشند.کولر گازی دو تکه دارای دو مدل معمولی و اینورتر است که مدل اینورتر کم مصرف تر بوده و حداکثر تا ۶۰ درصد توانایی کم کردن مصرف انرژی را دارا می باشند.

برای مطالعه در مورد کولرگازی اینوتردار به مقاله “اسپلیت یا کولر گازی اینورتردار چیست؟” مراجعه نمایید.

کولر گازی اسپیلت دیواری ( Wall Mountd)

امروزه کولرهای گازی اسپیلت دیواری به دلیل طراحی زیبا و امکان نصب بر روی دیوار، پر کاربردترین مدل کولر گازی در دنیا می باشند. معمولا این کولرها در ظرفیت های ۹۰۰۰، ۱۲۰۰۰، ۱۸۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ BTU تولید می شود. همچنین برق ورودی بیشتر این کولرها از نوع تک فاز می باشد.

اسپلیت یا کولرگازی اینورتر- وب سایت اسپیتی

طراحی مدل اینورتر کولرهای اسپیلت دیواری به صورتی است که بتواند با مصرف کمترین میزان انرژی، بیشترین بازدهی و میزان سرمایش را داشته باشد.

کولر گازی اسپیلت ایستاده (Standing)

یونیت داخلی کولرهای اسپیلت ایستاده به صورت ایستاده بر روی زمین قرار می گیرد. ظاهر آنها شبیه به یخچال های بلند است و به همین دلیل به آنها اسپیلت ایستاده یا کابینتی می گویند. این کولرها اغلب دارای کمپرسور اسکرال می باشند. از لحاظ مکانیزم خنک سازی و تعداد محل قرارگیری پنل های داخلی و خارجی نیز شبیه به اسپیلت های ساده عمل می کنند. با این تفاوت که دارای فن و سیستم قوی تری به منظور استفاده در فضاهای بزرگ مثل ادارات، بانک ها و سالن ها دارند. همچنین برق مصرفی اکثر کولرهای گازی ایستاده، سه فاز می باشد.

کولر گازی ایستاده چیست؟- وب سایت اسپیتی

کولر گازی اسپیلت سقفی

 • اسپیلت کاستی (Cassette)

این مدل اسپیلت ها کاربرد اداری و تجاری دارند و در مکان هایی با سقف مرتفع نصب می گردند. یونیت داخلی آنها درون سقف کاذب قرار می گیرد. دریچه خروج باد نیز در بیرون از سقف کاذب تعبیه می شود. همچنین از چهار جهت مختلف، هوای مطبوع در محیط توزیع می شود.

اسپیلت های کاستی معمولا در ظرفیت های ۱۸۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ BTU وجود دارند. این کولرها مجهز به ریموت کنترل دستی و دیواری هستند. همچنین علاوه بر زیباسازی سقف، عملکرد قابل قبولی را دارا می باشند.

 • اسپیلت سقفی دیواری (Wall Mounted Ceiling)

این کولرها هم کاملا مشابه اسپیلت های دیواری می باشند. اما به دلیل طراحی دریچه مکش آنها به صورت اریب، می توانند تا بالاترین حد ممکن و نزدیک به سقف نصب گردند.

اسپلیت سقفی-دیواری
 • اسپیلت سقفی زمینی (Floor Ceiling)

پنل داخلی اسپلیت سقفی زمینی می تواند هم به صورت خوابیده به سقف و هم به شکل زمینی و در کنار دیوار نصب گردد.

اسپلیت سقفی-زمینی
 •  اسپیلت کانالی یا داکت اسپیلت

داکت اسپیلت همان اسپیلت است. با این تفاوت که پنل داخلی در کولر گازی به صورت دیواری یا سقفی نصب شده، اما در داکت اسپیلت به شکل توکار و درون سقف کاذب نصب می گردد. به همین دلیل احتیاجی به سیستم لوله کشی برای توزیع هوای مطبوع ندارد. در محل هایی که فضای کافی جهت نصب پنل داخلی کولر گازی بر روی دیوار وجود ندارد، می توان از داکت اسپیلت استفاده گردد.

داکت اسپلیت- وب سایت اسپیتی
داکت اسپلیت ها از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند.
مقایسه داکت اسپلیت و اسپلیت- وب سایت اسپیتی
یکی از تفاوت های سیستم داکت اسپلیت و اسپلیت در کانال کشی آنها می باشد.

داکت اسپیلت و اسپیلت فقط در سیکل سرمایش مشابه یکدیگر عمل می کنند. اما عملکرد آنها در سیستم گرمایش کاملاً با یکدیگر تفاوت دارد.

کولر گازی چند تکه یا مولتی پنل

کولرهای اسپیلت چند تکه مانند اسپیلت عمل می کنند، اما دارای ابعاد بزرگ تر و قدرت بیشتری می باشند. این نوع از سیستم های تهویه VRF نام دارند. در این مدل یک یونیت خارجی یعنی کندانسور هوایی و کمپرسور به ۲ تا ۱۰۰ یونیت داخلی وصل می گردد. تمام یونیت های داخلی از نظر دمایی به شکل یکسان کنترل می شوند. همچنین در صورتی که یکی از یونیت های داخلی خاموش شود، بقیه یونیت ها نیز خاموش می گردند. این مسئله یکی از عیوب این نوع کولر گازی می باشد.

سیستم VRF یا VRV- وب سایت اسپیتی
سیستم وی آر اف تقریبا شبیه به سیستم چیلر تراکمی می باشد و یکی از قدرمندترین انواع سیستم های سرمایشی می باشد.
سیستم VRF یا VRV- وب سایت اسپیتی
سیستم وی آر اف تقریبا شبیه به سیستم چیلر تراکمی می باشد با این تفاوت که در سیستم VRF آب در مدار وجود ندارد. در این سیستم فقط گاز مبرد حمل انرژی گرمایی بین یونیت های داخلی و خارجی را انجام می دهد.

این مدل کولر گازی به منظور کنترل جریان از تکنولوژی اینورتر استفاده می نماید. در صورت نیاز به یک یونیت، کمپرسور بر اساس ظرفیت درخواستی و با تنظیم دور موتور، ظرفیت را کنترل می نماید. به همین دلیل مصرف کننده در زمان استفاده از یک یونیت، تنها هزینه مربوط به تهویه فضای مورد استفاده خود را پرداخت می نماید.


انواع کولر گازی بر اساس کلاس آب و هوایی

 • T1 (کلاس آب و هوای معتدل)
 • T2 (کلاس آب و هوای خنک)
 • T3 (کلاس آب و هوای گرمسیری)

هنگام خرید کولر گازی باید به کلاس آب وهوایی آن توجه نمود. به این علت که کولرهای گازی با ۳ نوع از مناطق آب و هوایی سازگار می باشند. انتخاب کولر گازی متناسب با شرایط آب و هوایی موجب طول عمر دستگاه و کاهش مصرف برق و هزینه نیز می گردد. همچنین کولرهای گازی بر اساس کلاس های آب و هوایی مختلف، دارای درجه انرژی متفاوت و مشخصات سخت افزاری گوناگونی می باشند.


انواع کمپرسور کولر گازی بر اساس کلاس آب و هوایی

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری برای کلاس آب و هوایی T1 و T3 مناسب می باشد. در واقع کمپرسور روتاری برای مناطقی که دمای آنها تا ۴۷ درجه سانتی گراد بالا می رود، استفاده می شود.

وظیفه کمپرسور متراکم کردن سیال مبرد است. کمپرسورها دارای انواع مختلفی می باشند.

کمپرسور پیستونی

کمپرسور پیستونی یکی از قدیمی ترین موتورهای کولر گازی می باشد. این کمپرسور به دلیل قدرت بالا و عمر زیاد، در مناطق گرمسیری مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور پیستونی برای کلاس آب و هوایی T3 که دمای هوا به ۵۷ درجه سانتی گراد می رسد، مناسب است.

کمپرسور اسکرال

کمپرسور اسکرال یکی از جدیدترین کمپرسورهای کولر گازی است که به کمپرسور مارپیچی نیز معروف می باشد. کمپرسور اسکرال دارای صدای کم، مصرف برق کم و راندمان بالا است. از این کمپرسور برای کلاس آب و هوایی T3 استفاده می گردد.


کولرهای گازی مخصوص مناطق معتدل

کلاس آب و هوایی T1 مربوط به مناطقی با حداکثر دمای ۴۵ درجه سانتی گراد است. اکثر کولرهای گازی جز این دسته از کلاس آب و هوایی می باشند. افراد ساکن در مناطق معتدل در طول سال، هم فصل های گرم و شرجی و هم فصل های سرد را تجربه می نمایند.

مناطق مربوط به کلاس آب و هوایی T1

 • مناطق معتدل خزری
 • شمال غربی ایران
 • فلات غربی

کولرهای گازی مخصوص مناطق سردسیر

کولرهای گازی کلاس آب و هوایی T2، فقط برای مناطق سردسیر با دمای ۷ تا ۳۵ درجه سانتی گراد کاربرد دارند. اما تعداد کمی از کولرهای گازی در این کلاس آب و هوایی قرار می گیرند. به همین دلیل است که در بحث کلاس های آب و هوایی کولر گازی، نام کلاس های T1 و T3 شنیده می شود.

در صورت نصب کولرهای T2 در مناطق گرم یا معتدل، کولر در مدت زمان طولانی فرسوده و خراب می شوند. به این علت که دارای بازدهی مناسبی نمی باشند. به همین دلیل باعث بروز هزینه های زیادی به منظور تعمیرات می گردد. همچنین در این مناطق اغلب از قابلیت گرمایشی کولرهای گازی نیز استفاده می گردد.


کولرهای گازی مخصوص مناطق گرمسیری

کولرهای گازی کلاس آب و هوایی T3 مناسب مناطق گرمسیر می باشند. بیشتر شهرهای ایران جز این دسته آب و هوایی هستن. همچنین در صورت عدم وجود کولر مناسب، به دلیل هوای گرم و آزاردهنده زندگی مختل می گردد. به همین علت در این مناطق باید از کولرهایی استفاده شود که دارای ظرفیت بالا و کمپرسور قوی باشند. به این خاطر که هوای گرم محیط، به هوایی مطبوع تبدیل گردد.

در مکان هایی مانند خوزستان، یزد، هرمزگان و … که دمای آن حدود ۵۲ درجه سانتی گراد است، استفاده از کولرهای گازی T3 مناسب است. البته کولرهای گازی T3 در برخی از برندها تا دمای ۶۵ درجه سانتی گراد نیز به خوبی عمل می کنند.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر