0

بررسی عملکرد دودکش دو جداره در پکیج دیواری

دودکش دوجداره پکیج- وب سایت اسپیتی
بازدید 451

دودکش چیست؟

پکیج های دیواری و بسیاری از وسایل گرمایشی به منظور تولید گرمایش و آب گرم، گاز را می سوزانند. دود محصول این احتراق به وسیله دودکش از ساختمان خارج می گردد. دودکش های مورد استفاده در بخاری و آبگرمکن از نوع تک جداره می باشند. این مدل دودکش فقط یک مسیر جهت خروج دود احتراق را دارا می باشد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات در مورد سیستم پکیج دیواری به مقاله “آشنایی با عملکرد سیستم پکیج دیواری” مراجعه فرمایید.


دودکش دو جداره چیست؟

نصب دودکش دو جداره در پکیج های فن دار، جهت تامین اکسیژن مورد نیاز دستگاه به جای استفاده از اکسیژن اتاق، آن را از هوای خارجی ساختمان تامین کند. به همین علت در خانه همیشه هوای تازه وجود خواهد داشت. این مدل دارای دو جداره دودکش بوده که قطر لوله خارجی ۱۰ سانتی متر و قطر لوله داخلی ۶ سانتی متر می باشد. دود حاصل احتراق توسط فضای بین لوله داخلی و خارجی به بیرون از ساختمان فرستاده می شود. همچنین توسط لوله داخلی، هوای تازه پکیج تامین می گردد.

اجزای دودکش دو جداره

انواع پکیج از لحاظ فن

پکیج بدون فن

در این نوع پکیج ها فن وجود ندارد و هوا از طریق مکش طبیعی از طریق دودکش تامین می شود. این نوع پکیج فقط در داخل ساختمان نصب می شود. پکیج های فن دار در محیط بیرون از ساختمان می شود.

پکیج فن دار

در این نوع پکیج فن برای سرد کردن دستگاه مورد استفاده قرار نمی گیرد. در بالای این مدل پکیج قطعه ای به نام فلنج فن تعبیه شده است که وظیفه خارج کردن دودهای حاصل از احتراق و ورود هوای تازه را بر عهده دارد.

در این نوع پکیج دیگر نیازی به دودکش ساختمان نیست و با استفاده از دودکش دوجداره می توان دودهای حاصل از سوخت را به بیرون فرستاد.

پکیج های فن دار در محل های خاصی نصب می شوند. برای مثال نصب پکیج فن دار فقط در مکان های باز مانند بالکن یا پاسیو و مکان هایی که در آن مسیر دودکش پکیج به صورت افقی بیش از ۳۰ سانتی متر باشد، امکان پذیر است.

در ساختمان های زیر ۱۲۰ متر نیز از پکیچ های فن دار اسفاده می شود. زیرا در ساختمان های زیر ۱۲۰ متر امکان کمبود اکسیژن بر اثر احتراق پکیج ایجاد می شود.


نحوه انتخاب دودکش در پکیج فن دار

از جداره بیرونی دودکش دو جداره هوا وارد پکیج می شود

دودکش تک جداره

استفاده از دودکش تک جداره در پکیج فن دار بهترین گزینه انتخابی نیست. فقط در حالتی می توان نصب کرد که پکیج در بیرون از ساختمان باشد. این دودکش فقط بر روی قطر داخلی فلنج نصب می گردد. در صورت استفاده از دودکش تک جداره، اکسیژن مورد نیاز پکیج از قطر داخلی فلنج به دستگاه وارد می شود. استفاده از دودکش به منظور خروج دود محصول احتراق و تامین اکسیژن مورد نیاز دستگاه الزامی است. در صورت عدم وجود دودکش، دود به وسیله باد یا مکش وارد دستگاه شده و باعث ایجاد خطا در دستگاه می گردد.

خروج احتراق در پکیج های بدون فن به صورت مکش طبیعی و بدون فن می باشد

دودکش دو جداره

در صورت نصب پکیج در بیرون از خانه برای جلوگیری از ورود اشیا یا لانه سازی پرندگان از دودکش دو جداره استفاده گردد. برای دریافت تاییدیه گاز باید از دودکش دو جداره برای پکیج فن دار نصب شده در داخل یا خارج از خانه استفاده نمود.

این دودکش نیز قابلیت خروج دود احتراق و تامین هوای تازه مورد نیاز را دارا می باشد. از جدار داخلی آن برای خروج دودهای حاصل از احتراق و از جدار خارجی آن برای ورود اکسیژن به محفظه احتراق پکیج استفاده می شود.

جداره خارجی این دودکش قطری در حدود ۱۰ سانتیمتر دارد و جداره داخلی قطرش۶ سانتیمتر است.

جنس دودکش دوجداره

 • آلومینیوم
 • ورق استیل ۳۰۴

در صورت استفاده از ورق گالوانیزه به دلیل مقاومت کم این ورق پس از چند سال استفاده، دود محصول احتراق و ایجاد نقطه شبنم باعث ایجاد خوردگی و سوراخ شدن دودکش می گردد. در نتیجه اکسیژن و دود با هم ترکیب شده و منجر به بازده پایین و کارکرد بد دستگاه می شود.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


دودکش در پکیج بدون فن

در پکیج بدون فن، دود حاصل از احتراق، توسط مکش ناشی از ارتفاع دودکش به بیرون ساختمان هدایت می شود. از این پکیج ها فقط باید در خانه استفاده شود. قطر دودکش این پکیج ۱۵ سانتی متر است. جنس این دودکش معمولا از سیمان بوده و درون ساختمان تعبیه می شوند. ارتفاع دودکش پکیج بدون فن باید حداقل ۳ متر باشد. دودکش این پکیج باید با هوای آزاد ارتباط داشته باشد. اما در معرض باد شدید و فضای باز قرار نگیرد. همچنین باید در محل خروج دودکش، کلاهک تعبیه شود. این پکیج ها به دلیل نداشتن فن دارای صدای کمتری نسبت به مدل فن دار هستند. در پکیج های بدون فن، اکسیژن مورد نیاز از هوای خانه تامین شده و منجر به کمبود اکسیژن می شود.


نکات ایمنی استفاده از دودکش در پکیج

 • هر ساختمان باید دارای یک دودکش مستقل باشد که فقط دود همان پکیج درون دودکش جریان یابد.
 • قطر لوله دودکش پکیج نباید کمتر از ۱۵ سانتی متر باشد. کمترین ارتفاع دودکش پکیج ۳ متر می باشد. اگر ارتفاع دودکش تا پشت بام ادامه یابد بهتر است.
 • در صورت عدم وجود دودکش درون خانه، باید از پکیج فن دار استفاده نمود.
 • یکی از قطعات مهم تامین ایمنی پکیج، سنسور دودکش می باشد. این سنسور نباید خراب شود یا به صورت موقت قطع گردد.
 • از لوله و اتصالاتی استفاده شود که دارای دود بند باشند. این اتصالات از ورود دود به داخل خانه جلوگیری می کند.
 • در صورت کیپ شدن لوله دودکش یا ارتفاع زیاد لوله یا موارد دیگر، دود محصول احتراق به داخل خانه باز گشته و موجب تنگی نفس یا خفگی ساکنین می گردد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر