0

تفاوت دیگ یا بویلر چگالشی با بویلر معمولی

تفاوت بویلر چگالشی با معمولی- وب سایت اسپیتی
بازدید 675

دیگ یا بویلر چگالشی چیست؟

دیگ چگالشی (Condensing Boiler) یک تجهیز تاسیساتی است. وظیفه ی آن گرم کردن یک سیال در جهت مصارف مختلف می باشد. در دیگ های چگالشی (کندانسینگ بویلر)، حرارتی که توسط گازهای اگزاست تلف می شد دوباره جذب می شود. بخار آب موجود در گازهای خروجی حاصل از عمل احتراق، با از دست دادن گرمای نهان تبخیر، به آب مایع (کندانس) تبدیل می شود. سپس این گرمای نهان به همان آب مایع داده می شود. این پروسه اصلی ترین تفاوت بویلر چگالشی با معمولی است.

سیستم های چگالشی باعث صرفه جویی حداقل ۵۰ درصد در مصرف سالانه انرژی و افزایش کارایی تا ۱۱۰ درصد می شوند.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


انواع دیگ یا بویلر

  • دیگ یا بویلر معمولی(سنتی)
  • دیگ یا بویلر چگالشی
دیگ آبگرم فولادی
دیک آبگرم چدنی
دیگ چگالشی

تفاوت مصرف انرژی در بویلر چگالشی و معمولی

در بویلرهای معمولی یا سنتی، حرارت مستقیم مشعل و رد شدن گازهای حاصل از احتراق از مبدل موجب گرم شدن آب می شود. در گازهای خروجی حاصل از احتراق به غیر از محصولات احتراق، بخار آب نیز موجود می باشد. این بخارهای آب دارای گرمای پنهان می باشند. در بویلرهای معمولی این گرما تلف می شود. اما در بویلرهای چگالشی با جذب این گرمایش، بازدهی حرارتی دیگ به میزان ۱۰ الی ۱۲ درصد افزایش می یابد. نتیجه جذب این گرما تبدیل شدن بخار به قطرهای آب می باشد.

آب چگالیده به دلیل وجود سولفور(گوگرد) جذب شده در گازهای خروجی و PH پایین به شدت خورنده می باشد. به همین علت نیز مبدل بویلرهای چگالشی از مواد مقاوم در برابر خورندگی تولید می شوند. با توجه به راندمان بالای بویلرهای چگالشی این دستگاه در مقایسه با بویلرهای معمولی در حدود ۵۰ درصد باعث صرفه جویی بیشتر در مصرف گاز و همچنین صرفه جویی در هزینه های جانبی می شود.

یکی از تفاوت های اصلی بویلرهای چگالشی و معمولی در کنترل حرارت می باشد. معمولا در بویلرهای معمولی دستگاه به صورت on/off کار می کند. اما در بویلرهای چگالشی امکان کنترل ظرفیت حرارتی به صورت پلکانی وجود دارد و از روشن و خاموش شدن مستمر شعله بویلر خودداری می کند. این مزیت بیشتر در ظرفیت های حرارتی پایین احساس می شود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


تفاوت ابعاد دیگ یا بویلرهای چگالشی با معمولی

بویلرهای چگالشی در مقایسه با بویلرهای معمولی دارای ابعاد کم و کوچک تری هستند. به همین علت برای موتورخانه نیاز به فضای کمتری می باشد. همچنین در بویلرهای چگالشی امکان تامین هوای تازه مورد نیاز احتراق در فضای بیرون از موتورخانه وجود دارد. این ویژگی باعث می شود نیاز به فضای بزرگ تر برای موتورخانه نباشد.

طبق استاندارد INSO 16000 ملی ایران برای بویلر های معمولی به ازای هر 177 کیلوکالری در ساعت ظرفیت بویلر، 1 متر مکعب فضا برای موتورخانه نیاز می باشد. بویلر چگالشی ابعاد کوچکتر و وزن پایین تری در مقایسه با بویلرهای معمولی دارند. به همین علت امکان نصب آن ها را در فضای پشت بام ایجاد می کند.

برای کسب اطلاعات در مورد نصب دیگ های چگالشی به مقاله “در نصب دیگ چگالشی به چه نکاتی باید دقت کرد؟” مراجعه فرمایید.

اتصال آبشاری دیگ های چگالشی

تفاوت آلایندگی در بویلرهای چگالشی با معمولی

در بویلر چگالشی با توجه به ارتفاع کم شعله و همچنین جذب رطوبت در محصولات احتراق، دمای گازهای محصول احتراق به شدت کم می شود. دمای گازهای محصول احتراق دربویلرهای معمولی در حدود ۲۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. این موضوع عامل تولید گازهای سمی مثل NOX است. دمای گازهای خروجی در بویرهای چگالشی کمتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد می باشد. این دمای پایین باعث جلوگیری از تشکیل گاز NOX می شود. همچنین دربویلرهای چگالشی به دلیل استفاده از احتراق پیش آمیخته آلاینده، CO نیز به اندازه زیادی کاهش پیدا می کند.


تفاوت مقابله برای تشکیل رسوب در بویلرهای چگالشی و معمولی

دیگ های چگالشی نسبت به دیگ های معمولی مستعد رسوب گیری کمتری هستند. بسیاری ازتولید کنندگان بویلر،برای بهبود راندمان تبادل حرارتی در کوره از مبدل های حرارتی و خطوط لوله با ضخامت خیلی کم استفاده می کنند. در مواردی که کیفیت آب پایین است احتمال اینکه لوله ها رسوب بگیرند بسیار زیاد است. تشکیل رسوب باعث انسداد خطوط لوله و موجب آسیب به تجهیزات می شود. این موضوع به طور غیرمستقیم هزینه های نگهداری دیگ را افزایش می دهد. در پایان دیگ های چگالشی نیاز کمتری به آب با کیفیت بالا دارند.


تفاوت دودکش در بویلر چگالشی با معمولی

در بویلرهای چگالشی، به خاطر دمای پایین محصولات احتراق، جنس دودکش معمولا از PVC است. کاهش دمای گازهای محصول احتراق تاثیر مستقیم بر روی حجم گازهای خروجی دارد. کاهش دما علاوه بر تقطیر آب های موجود در محصولات خروجی، باعث منقبض شدن گازهای خروجی می شود. در نتیجه کاهش قطر دودکش می شود. دودکش های PVC همانند دودکش های فلزی در دیگ های فولادی یا چدنی نیاز به ساپورت، عایق کاری و فضای زیاد ندارند.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر