0

دیگ چگالشی یا بویلر چگالشی چیست و چگونه کار می کند؟

دیگ چگالشی- وب سایت اسپیتی
بازدید 360

دیگ چگالشی یا بویلر چگالشی چگونه کار می کند؟

دیگ چگالشی یا کندانسینگ بویلر نوعی بویلر یا دیگ است که عمل بازیافت انرژی گرمایی تلف شده توسط گازهای حاصل از احتراق از دودکش را انجام می دهد. توسط یک مبدل حرارتی از گرمای گازهای خروجی در پیش گرمایش آب ورودی به بویلر استفاده می شود. بخار آب موجود در این گازها به دمای نقطه شبنم می رسد و بعد از تقطیر، از دیگ تخلیه می شود.

مصرف دیگ های چگالشی به طور قابل ملاحظه ای کمتر از دیگ های کلاسیک یا سنتی (چدنی و یا فولادی) می باشد. زیرا در سیستم های چگالشی قابلیت استفاده از گرمای موجود در گازهای حاصل از احتراق وجود دارد. این قابلیت در کنار سایر مزایا موجب افزایش راندمان این بویلرها تا بالای ۹۰ درصد شده است. دیگ های غیر چگالشی گرما را به صورت مستقیم از دودکش به بیرون انتقال می دهند. در نتیجه به منظور جبران این تلفات، سوخت بیشتری مصرف می کنند.
در حالت کلی هر چقدر میزان بخار آب موجود در گازهای حاصل از احتراق، بیشتر و دمای ورودی به دیگ (دمای برگشت) پایین تر باشد، حرارت گازهای محصول احتراق خروجی از دودکش کمتر می باشد. به همین علت راندمان حرارتی بویلرهای چگالشی بیشتر می شود.

به علت تولید دیگ های چگالشی اقتصادی و قابلیت مدیریت در نصب، مبدل های داخلی دیگ ها در کوچک ترین اندازه ها تولید و تعبیه می گردند. به خاطر موارد ذکر شده ساخت مبدل های محفظه احتراق دارای مقاومت زیادی می باشند.

همچنین به منظور تخلیه محصولات احتراق در مجراهای باریک از فن استفاده می شود. استفاده از فن به دلیل خروج این گازها ضروری می باشد. معمولا این گازها تا دماهای کمتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد خنک شده و دیگر نیروی مورد نیاز برای خروج طبیعی بالا رونده از دودکش را دارا نمی باشند.

برای کسب اطلاعات در مورد نکات نصب دیگ چگالشی به مقاله “در نصب دیگ چگالشی به چه نکاتی باید دقت کرد؟” مراجعه فرمایید.


تخلیه سیستم های دیگ چگالشی

آب چگالیده تولید شده دارای مقداری حالت اسیدی است. به همین دلیل برای قسمت هایی که در معرض خورندگی می باشند، باید مواد مناسب انتخاب شود. معمولا در دماهای زیاد از آلیاژهای آلومینیوم و استیل ضد زنگ استفاده می گردد.

برای دفع حالت اسیدی نیاز به یک تکه شلنگ پلیمری و یک تله بخار است تا از ورود گازها به محیط جلوگیری نماید. به منظور رفع این مشکل می توان از یک خنثی کننده استفاده نمود. خنثی کننده در واقع یک مخزن پلاستیکی است که درون آن پر از دانه های سنگ آهک یا مرمر است. مخزن خنثی کننده موجب بالا بردن pH کندانس شده و سپس به فاضلاب تخلیه می گردد.

به دلیل دمای کم گازهای خروجی نهایی که تا ۳۸ درجه نیز می رسد، همیشه باید از یک فن استفاده شود. به دلیل دمای پایین به دودکش های سنتی قدیمی یا داکت های گالوانیزه مخصوص نیازی نمی باشد. به منظور خروج گازها تنها می توان از یک لوله PVC در مصارف خانگی استفاده نمود. استفاده از موادی که مقاومتی در مقابل خوردگی نداشته در ساخت دودکش ها ممنوع می باشد.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۵۰kW و۶۵kW

دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۵۰kW و۶۵kW
قطعات داخلیدیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۵۰kW و۶۵kW

اجزای دیگ های چگالشی وارم هاوس ۵۰kW و۶۵kW

 • مبدل استنلس استیل
 • منیفولد گاز و هوا
 • شیر هواگیری اتوماتیک
 • فن
 • شیر اطمینان (۴ بار)
 • فیلتر
 • سنسور فشار آب
 • بدنه L تایپ
 • سنسور NTC
 • سیفون چگالش
 • ونتوری
 • ورودی گاز
 • شیر گاز

برای خرید دیگ چگالشی وارم هاوس به سایت اسپیتی مراجعه نمایید.

قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW

دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW
قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW
قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW

اجزای دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW

 • نقاط اندازه گیری هوا و گاز
 • الکترود احتراق
 • سنسور محافظ بدنه مبدل
 • مبدل
 • سنسور برگشت
 • سنسور دودکش
 • نقطه تخلیه صافی
 • اتصال ورودی
 • اتصال دودکش
 • بدنه
 • شیر هواگیری اتوماتیک
 • سنسور فلو (سنسور جریان)
 • سنسور فشار آب
 • مخزن چگالش
 • اتصال جریان
 • اتصال گاز
 • فن
 • شیر گاز
 • شیر هواگیری اتوماتیک
 • شیر اطمینان (۶ بار)
 • فیلتر

برای خرید دیگ چگالشی وارم هاوس به سایت اسپیتی مراجعه نمایید.


ویژگی های سیستم دیگ چگالشی

راندمان خوب دیگ چگالشی

از مهمترین مزایای دیگ چگالشی نسبت به دیگ های معمولی، راندمان حرارتی بالا می باشد. عوامل پایین بودن راندمان موتورخانه های قدیمی و سیستم های سنتی شامل عایق نبودن دیگ ها، متناسب نبودن ظرفیت حرارتی دیگ های قدیمی با مشعل و در نتیجه ایجاد رسوبات درون پره ها و مخلوط نشدن کامل سوخت و هوا است که موجب احتراق ناقص می شود.
در سیستم دیگ چگالشی میزان مصرف سوخت نسبت به سیستم های قدیمی بسیار کم تر می باشد. به همین دلیل هزینه های پرداختی برای انرژی ساختمان کاهش می یابد.

قابلیت تغییر ظرفیت و کنترل پذیری در در دیگ های چگالشی

در سیستم دیگ چگالشی ساعاتی که از ساختمان استفاده نمی شود می توان میزان حرارت دیگ را کاهش داد. این کار باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش استهلاک می گردد. میزان تغییر ظرفیت کارکرد در سیستم های چگالشی از ۱۷ درصد تا ۱۰۰ درصد می باشد. با توجه به نوع مشعل که از الیاف فلزی و به صورت تشعشی است، استفاده از مشعل تشعشی موجب افزایش راندمان کارایی و قابلیت مدولاسیون بیشتر و کاهش صدا و آلودگی صوتی دیگ می شود.

در دیگ های غیر چگالشی قابلیت تغییر ظرفیت کارکرد وجود ندارد. به همین دلیل استهلاک دستگاه و مصرف انرژی آن به ترتیب بالا می رود. به دلیل تکنولوژی سیستم های مرکزی چگالشی گازسوز و سیستم کنترل پیشرفته این سیستم ها، فرایند تغییر ظرفیت به صورت اتوماتیک انجام می گیرد.
در ساختمان های اداری کاهش مصرف سوخت را می توان تا ۶۰ درصد و در ساختمان های مسکونی تا ۵۰ درصد، تخمین زد.

در سیستم های هوشمند چگالشی به دلیل قابلیت برنامه ریزی ساعات کارکرد در طول روز و همچنین اندازه گیری دمای بیرون، امکان تنظیم دمای ساختمان وجود دارد. در نتیجه از مصرف بی رویه جلوگیری می گردد. عدم وجود سیستم کنترل محیطی هوشمند در سیستم های سنتی باعث کاهش عملکرد در دیگ و مشعل می گردد. همچنین موجب کاهش راندمان و بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

سیستم کنترلی پیشرفته و هوشمند دیگ چگالشی

از مزایای این بویلر می توان به مجهز بودن دیگ به سیستم کنترل هوشمند محیطی اشاره نمود. دیگ چگالشی دارای قابلیت های اندازه گیری دمای هوای بیرون و برنامه ریزی ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه می باشد. در نتیجه با برنامه ریزی کامل این سیستم، می توان علاوه بر افزایش راندمان، موجب صرفه جویی مضاعفی در مصرف انرژی ساختمان نیز شد.

کاهش میزان فضای اشغال شده در موتورخانه

یکی دیگر از مزایای دیگ چگالشی کوچک بودن ابعاد و کم بودن وزن آن می باشد. همین امر موجب کاهش هزینه حمل و نقل و نصب سیستم می شود. سیستم های چگالشی نیازی به فندانسیون نداشته و می توان به آسانی آن را بر روی دیوار تعبیه کرد.

سهولت در نصب و راه اندازی دیگ چگالشی

تمامی اتصالات دیگ چگالشی در بالای آن قرار گرفته است. فرآیند لوله کشی و اتصال آن به سیستم به راحتی انجام می شود. همچنین نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارد. در صورت نیاز می توان از طریق پنل جلویی دسترسی آسان و ساده ای به تمام اجزای پکیج چگالشی داشت. تعمیر و نگهداری سیستم دیگ چگالشی با سرعت بالا و هزینه کمتری امکان پذیر است. برای ارتقا توان در دیگ های چگالشی می توان آنها را به صورت آبشاری نصب کرد.

نمونه ای از نصب آبشاری دیگ چگالشی

پایین بودن صدا

دیگ چگالشی در ظرفیت های بالا نیز دارای صدای کم بوده و عملکرد آن بدون ارتعاش است. همچنین برای کم کردن لرزش و صدا نیز نیازی به اجرای فندانسیون نمی باشد.

محیط زیست و دیگ چگالشی

در بویلر یا دیگ های چگالشی، به علت دمای پایین محصولات احتراق، جنس دودکش معمولا از PVC می باشد. کاهش دمای گازهای محصول احتراق تاثیر مستقیمی بر روی حجم گازهای خروجی دارد. کم شدن دما علاوه بر تقطیر آب های موجود در محصولات خروجی، موجب منقبض شدن گازهای خروجی می گردد. در نتیجه باعث کاهش قطر دودکش می شود. دودکش های PVC مانند دودکش های فلزی در دیگ های فولادی یا چدنی نیازی به ساپورت، عایق کاری و فضای زیاد ندارد.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


مشکلات سیستم دیگ چگالشی

هزینه اولیه بالا در دیگ های چگالشی

اولین مشکل این دیگ ها قیمت بیشتر آنها در مقایسه با سایر دیگ ها است. این هزینه به دلیل نصب مبدل های بزرگتر، پمپ تخلیه و فن برای خروج دود می باشد. به دلیل قیمت حدود دو برابری آن نسبت به دیگ های معمولی، این مسئله برای مصرف کننده دارای اهمیت است. هر چند این دیگ ها با صرفه جویی در مصرف سوخت در گذر زمان، هزینه اولیه را جبران می کند.

جمع شدن دود در اطراف ساختمان

بویلر یا دیگ های چگالشی دارای درجه حرارت کمتری نسبت به سایر دیگ ها می باشند. به همین علت دود خروجی و تولید شده توسط دیگ در ارتفاعات پایین تری پخش شده و موجب تجمع دود در اطراف خانه و ساختمان های مجاور می گردد.

خاصیت اسیدی و خورندگی آب چگالنده

آب تولید شده توسط فرایند کندانس، اسیدی می باشد. همچنین دارای خاصیت خورندگی بوده و باعث ایجاد خوردگی در سيستم و تجهیزات دیگ می شود. به منظور جلوگیری از این اتفاق، جنس دیگ های چگالشی را از فولادهای مقاوم در برابر خوردگی انتخاب می کنند.

کم بودن جرم آب جمع شده

به مقدار آب جمع شده درون دیگ بخار Mass Boiler گفته می شود. این آب جمع شده باعث وارد شدن فشاری مستقیم بر سیکل دیگ بخار در بار کم می شود. بیشتر دیگ­ های چگالشی فقط می­ توانند به مقدار دو لیتر آب را درون خود جای دهند (low mass). این امر موجب مختل شدن کارکرد سیکل دیگ بخار در سیکل­ های با سرعت در بارهای پایین شود. به منظور برطرف کردن این مشکل می توان با اضافه کردن تانک های ذخیره آب خارجی به درون سیستم لوله کشی، سیکل کوتاه را کاهش داد یا آن را حذف نمود.

کاربرد اولیه در سیستم توزیع آب گرم

در دیگ های چگالشی به منظور تامین جریان ثابتی از آب به دیگ بخار و جریان متغیری از آب به کویل های حرارتی٬ سیستم های توزیع اولیه و ثانویه طراحی شده است. اگر این دو جریان برابر نباشند، موجب اختلاط آب برگشتی با آب لازم می شود. این اختلاط باعث بالا رفتن دمای آب برگشتی به دیگ­ و یا کاهش دمای آب مورد نیاز کویل ­ها می ­شود. همچنین بروز این دو اتفاق، موجب کاهش راندمان دیگ چگالشی می شود.

پایین بودن نرخ Turndown در دیگ های چگالشی

Turndown از لحاظ صرفه جویی در مصرف سوخت دارای اهمیت می باشد. دیگ­ های چگالشی معمولا با نرخ Turndown پایین یعنی در حدود ۲۰ درصد یا کمتر تا ۵ درصد انجام می شود. اگر بارها به مقدار کمتری از نرخ Turndown برسد، دیگ­ های چگالشی باید سیکل روشن و خاموش شدن را طی کنند تا بتوانند به بار لازم برسند. این کار باعث کاهش راندمان آن می گردد.

هنگامی که دیگ­ ها چرخه را طی می ­کنند، در مشعل دیگ و مبدل حرارتی قبل و بعد از تخلیه نیاز به احتراق هوا می باشد. زمان شروع به کار یک دیگ بخار، برای ۱ یا ۲ دقیقه به داخل مبدل حرارتی جریان هوا دمیده می­ شود. از این طریق، حرارت از مبدل حرارتی و دیگ بخار تخلیه می­ گردد.

در دیگ بخار با سیکل سریع در حدود ۲ دقیقه، ۱ دقیقه برای اجرا و ۱ دقیقه برای تخلیه آن زمان مصرف می شود. در صورتی که سیکل دیگ بخار در حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر باشد، اتلاف حرارتی آن کم خواهد بود. اما اگر هر سیکل دیگ بخار در ۵ دقیقه و با سرعت طی شود، اتلاف حرارتی دیگ قابل ملاحظه خواهد بود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر