0

معرفی انواع مبدل حرارتی در پکیج دیواری

مبدل حرارتی پکیج دیواری- وب سایت اسپیتی
بازدید 192

مبدل حرارتی پکیج چیست؟

پکیج دیواری از قطعات مختلف و سنسورهای حرارتی مختلف تشکیل شده است. این قطعات با همکاری یکدیگر آب مصرفی و رادیاتورها را به صورت مستمر گرم نگه می دارند. مبدل حرارتی یکی از مهمترین قطعات دستگاه پکیج است. مبدل حرارتی پکیج از لوله های مارپیچ تشکیل شده و بر روی شعله قرار می گیرد. سپس از طریق لوله، آب سرد به درون آن وارد شده و در تماس با حرارت شعله، گرم می گردد.

مبدل حرارتی پکیج دارای لوله هایی مارپیچ است که توسط تیغه هایی به نام فین به یکدیگر متصل شده اند. هر چه تعداد فین ها بیشتر باشد، مبدل پکیج گرمای بیشتری را دریافت می نماید. البته احتمال مسدود شدن مسیر عبور جریان آب نیز بیشتر می گردد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

موارد ذکر شده در مورد مبدل اصلی سیستم پکیج است. اما روش کار مبدل حرارتی در پکیج های دو مبدله کمی متفاوت می باشد. به این صورت که آب گرم در داخل مبدل اصلی در جریان بوده و آب سرد درون مبدل ثانویه به دلیل مجاورت با آب گرم مبدل اصلی، گرم می گردد. اساس کار مبدل های حرارتی، گرم شدن سیال سرد در اثر مجاورت با سیال گرم است. در واقع مبدل پکیج دارای دو نوع مبدل به نام های مبدل اولیه یا اصلی و مبدل ثانویه می باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد سایر قطعات پکیج دیواری به مقاله “معرفی قطعات پکیج دیواری و آشنایی با روش کار آنها” مراجعه فرمایید.


انواع مبدل حرارتی پکیج دیواری

مبدل اصلی تک منظوره (Gas Water Heat Exchanger)

مبدل های اصلی یا تک منظوره در پکیج های دو مبدله استفاده می شوند. پکیج دو مبدله شامل مبدل اصلی و مبدل ثانویه یا صفحه ای می باشد. وظیفه مبدل اصلی تامین آب مورد نیاز برای گرمایش محیط را بر عهده دارد. مبدل تک منظوره دارای دو اتصال از نوع سه چهارم است که امکان تفاوت در آب بندی این نوع اتصالات وجود دارد. در مبدل تک منظوره اتصالات سه چهارم به منظور آب گرمایشی می باشد. همچنین برای گرم کردن آب مصرفی، از یک مبدل ثانویه استفاده می شود. عملکرد مبدل ثانویه به این صورت است که تامین آب گرم مصرفی با قرار گرفتن آب سرد مصرفی در مجاورت آب گرم محصول مبدل اصلی، انجام می گیرد.

پکیج تک مبدل-وب سایت اسپیتی
در پکیج های تک مبدل، آب گرم مصرفی و گرمایش رادیاتورها از طریق شعله مستقیم تامین می‌شود و زمانی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، به دستگاه اعلام شده و آب گرم در دسترس قرار می گیرد.

پکیج‌های دو مبدله به مونوترمیک نیز معروف می باشند. در حالت کارکرد زمستانی پکیج های دو مبدله، پمپ آن فعال است. همچنین آب مورد نیاز برای گرمایش محیط با گردش آب در مبدل اصلی فراهم می‌شود. در شرایطی که نیاز به آب گرم مصرفی نیز وجود دارد، پمپ دوباره فعال شده و با گردش آب در مبدل ثانویه، آب گرم مصرفی را تامین می‌نماید.

جنس مبدل تک منظوره از مس است که با آلیاژی از آلومینیوم پوشش داده می شود. وظیفه پوشش آلومینیومی کم کردن خوردگی سطح مبدل می باشد. برای مقرون به صرفه بودن استفاده از پکیج، بهتر است در مناطقی که آب آنجا املاح کمتر از 500 PPM را دارا می باشد، از پکیج تک مبدل و برای مناطق با املاح آب بیشتر از 500 PPM از پکیج دو مبدله استفاده گردد.

مبدل اصلی دو منظوره (Double Gas Water Heat Exchanger)

در پکیج‌های تک ‌مبدله هنگام باز شدن شیر آب مصرفی، برد الکترونیکی توسط سنسور تشخیص جریان آب، دستور ایجاد شعله برای گرم شدن آبی که درون یک مبدل حرارتی و در تماس مستقیم آن با مشعل یا برنر است را برای مصارف آب گرم مصرفی یا گرمایش، ارسال می‌کند. به همین ترتیب آب در تماس مستقیم با شعله گرم می‌گردد. در ادامه آب گرم مصرفی نیز به شیرهای مصرف کننده می‌رسد. در شرایطی که احتیاج به گرمایش وجود دارد، یک شیر سه طرفه آب را به سمت رادیاتورها هدایت می کند. در این صورت، پمپ سیرکولاسیون پکیج فعال شده تا آب را در رادیاتورها و خود مبدل دستگاه به جریان دربیاورد. همچنین در حالت تک مبدله پکیج دیواری، پمپ دستگاه تنها در شرایط زمستانی عمل می‌کند. اما پمپ در حالت تابستانی فعالیتی نخواهد کرد.

مبدل اصلی پکیج دو مبدل- وب سایت اسپیتی
در این نوع پکیج ها دو نوع مبدل وجود دارد که گرمایش رادیاتورها توسط مبدل اصلی یا اولیه و گرمایش آب از طریق مبدل ثانویه یا صفحه ای انجام می شود. در واقع برای عبور آب مدار گرمایشی و آب مصرفی دو مسیر سیال وجود دارد.

لوله های مبدل اصلی دو منظوره به صورتی ساخته شده اند که مسیر آب گرم بهداشتی از مسیر رادیاتور ها جدا می باشد. سایز ورودی و خروجی مسیر گرمایش ۳.۴ اینچ یا ۱۶ میلی متر است. همچنین لوله های مصرفی در ابعاد ۱.۲ اینچ (۱۲ میلی متر) ساخته می شوند.

مبدل صفحه ای یا ثانویه (Water Heat Exchanger)

در پکیج های دو مبدله، یک مبدل به نام مبدل ثانویه یا صفحه ای وجود دارد. وظیفه مبدل اصلی یا اولیه گرم کردن آب مدار گرمایش است. همچنین وظیفه مبدل صفحه ای یا ثانویه گرمایش آب مصرفی می باشد. مبدل اصلی گرمای خود را مستقیما از شعله های مشعل می گیرد و آب را گرم می کند. سپس آب گرم شده به درون مبدل ثانویه هدایت شده و آن را گرم می نماید. این آب گرم دوباره به مبدل اصلی باز می گردد. در واقع مبدل اصلی گرمای خود را مستقیما از شعله های مشعل می گیرد. مبدل صفحه ای نیز گرمای خود را از آب گرم مبدل اصلی دریافت می کند.

مبدل ثانویه پکیج دو مبدل- وب سایت اسپیتی
مبدل حرارتی ثانویه برخلاف مبدل اولیه که به صورت مستقیم با آتش مشعل گرم می شود، با آب گرم تولید شده در مبدل اولیه گرم می شود.

مبدل ثانویه از چندین صفحه تشکیل شده است. نحوه عملکرد آن به این صورت است که آب گرم در میان صفحات مبدل به صورت یکی در میان و در خلاف جهت هم و عمود بر یکدیگر جریان یافته تا بیشترین سطح تماس و در نتیجه بیشترین تبادل حرارتی را داشته باشد. جنس مبدل صفحه ای از استنلس استیل می باشد. مکان قرارگیری این مبدل نیز معمولا در پایین محفظه احتراق و پشت شیر سه طرفه است.

مبدل های صفحه ای جایگزین مناسبی برای مبدل های بزرگ کویلی و دوجداره می باشند. اما به دلیل فاصله کم بین صفحات داخلی آنها، احتمال گیر کردن رسوب و مواد زائد وجود دارد. به همین علت باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از ورود مواد معلق به داخل مبدل صفحه ای انجام گیرد.

از مزایای مبدل صفحه ای نسبت به مبدل های کویلی می‌توان به تولید آب گرم مداوم، قیمت بهتر و کاهش مصرف انرژی اشاره نمود. یکی از معایب این مبدل نیز حجم آبدهی کمتر نسبت به مبدل‌های کویلی می باشد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

مبدل چگالشی (Isothermic Heat Exchanger)

این مبدل نیز در واقع یک مبدل تک منظوره می باشد. این مبدل بیشتر در پکیج های چگالشی یا کندانسینگ دو مبدل مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این مبدل ها از فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل می باشد. طراحی آن نیز به صورتی است که آب حاصل از میعان بخار آب محصولات احتراق بر روی مبدل تاثیر مخرب کمتری ایجاد نماید.

مبدل حرارتی پکیج چگالشی

انواع پکیج دیواری از لحاظ مبدل حرارتی

پکیج تک مبدل یا بی ترمیک (Bithermic)

پکیج های تک مبدل یا بی ترمیک تنها دارای یک عدد مبدل هستند. این مدل مانند مبدل دوبل عمل می کند. در حقیقت یک عدد مبدل هم برای گرم کردن آب مصرفی و هم گرم کردن آب مورد نیاز در سیستم گرمایش ساختمان استفاده می گردد.

پکیج بی ترمیک به آبگرمکن فوری نیز معروف است. چون روش کار این نوع مبدل به این صورت است که در کمترین زمان ممکن هم آب گرم مصرفی و هم گرمایش را در تماس مستقیم با شعله مشعل فراهم می نماید.

روش کار این پکیج به این شکل است که وقتی مصرف کننده درخواست آب گرم را از طریق باز کردن شیرهای آب به دستگاه اعلام می کند، به مبدل پکیج، آب سرد وارد می شود. آب سرد در معرض شعله مستقیم مشعل گرم می شود. سپس توسط لوله­ های آب گرم مصرفی به سوی شیرها هدایت می شود. گرم کردن آب مورد نیاز برای چرخش در مدار گرمایش نیز توسط همین مبدل انجام می شود. به این صورت که پمپ دستگاه فعال شده و آب گرم توسط شیر سه طرفه به سمت رادیاتورها هدایت می شود.

در پکیج های تک مبدل اولویت با فراهم کردن آب گرم مصرفی می باشد. به عنوان مثال در حالت زمستانه پکیج، اگر یکی از شیرهای آب گرم ساختمان باز شود، پکیج به صورت موقت و توسط شیر سه راهه خود، خروج آب گرم به سمت مدار گرمایش را به منظور رسیدن آب گرم به شیرهای آب، مسدود می نماید.

مزیت های پکیج تک مبدل

 • سرعت زیاد رسیدن آب گرم به مصرف کننده
 • قیمت پایین خرید این پکیج به دلیل داشتن یک مبدل
 • به دلیل داشتن یک مبدل در دستگاه، ابعاد پکیج کمتر بوده و فضای کمتری نیز اشغال می کند.
 • به دلیل روشن شدن پمپ پکیج های تک مبدل تنها در حالت زمستانه و غیر فعال بودن آن در حالت تابستانه، استهلاک پمپ دیرتر اتفاق می افتد.

معایب پکیج تک مبدل

 • به علت تماس مستقیم مبدل با شعله، سرعت رسوب پذیری مبدل بسیار بیشتر می باشد.
 • کنترل دمای آب کمی سخت بوده و در نتیجه پکیج دارای نوسان آب می باشد.
 • پکیج های تک مبدل به منظور مصارف محدود، جوابگو است. به این علت که ظرفیت تولید آب گرم مصرفی و گرمایش در پکیج های تک مبدل کمتر از پکیج های دو مبدل است.

پکیج دو مبدل یا مونوترمیک (Monotermic)

پکیج های دو مبدل دارای کمی تفاوت با پکیج تک مبدل است. به این دلیل که از دو عدد مبدل در پکیج استفاده می گردد. در پکیج های مونوترمیک به منظور تولید آب گرم مصرفی و آب گرم مدار گرمایش، یک مبدل حرارتی اصلی در کنار یک مبدل صفحه ای قرار دارد.

به علت استفاده از دو عدد مبدل جداگانه در پکیج های دو مبدل، مسیر گرم شدن و جریان آب گرم مصرفی با مسیر گرم شدن و جریان آب گرم در مدار گرمایش متفاوت است. در حقیقت فراهم کردن آب گرم گرمایش محیط بر عهده مبدل حرارتی اصلی که در تماس مستقیم با شعله مشعل قرار دارد، می باشد. اما گرم شدن آب مصرفی در داخل مبدل ثانویه یا همان مبدل صفحه ای انجام می گیرد.

عملکرد این پکیج به این شکل است که در صورت نیاز مصرف کننده به آب گرم، پمپ پکیج فعال می شود تا آب سرد ورودی را به مبدل صفحه ای ثانویه وارد نماید. آب سرد وارد شده به مبدل ثانویه در کنار آب گرم موجود در مبدل اصلی، قرار می گیرد. از همین طریق آب گرم مصرفی حرارت مورد نیاز خود را از مبدل اصلی پکیج دریافت می نماید. همچنین گرم شدن آب در مبدل اصلی دستگاه نیز با فعال شدن پمپ پکیج همراه می باشد. در واقع زمانی که پکیج بر روی حالت زمستانه تنظیم شود، پمپ دستگاه نیز فعال می شود. در ادامه نیز با گردش آب در داخل مبدل اصلی موجب گرم شدن آن می شود.

مزیت های پکیج دو مبدل

 • به دلیل ثابت بودن دبی سیال عبوری، کنترل دمای آب به راحتی انجام می شود. در نتیجه آب گرم مصرفی، نوسان حرارت نداشته و آب گرم با دمای مطلوب به دست مصرف کننده می رسد.
 • آب گرم مصرفی در داخل مبدل ثانویه گردش می کند که هیچ تماس مستقیمی با شعله ندارد. به همین دلیل تشکیل رسوب بر جداره داخلی مبدل صفحه ای به مراتب کمتر می باشد.
 • ظرفیت تولید آب گرم مصرفی و آب گرم مدار گرمایش در پکیج های دو مبدل بیشتر از نوع تک مبدل است.

معایب پکیج دو مبدل

 • به دلیل فعالیت پمپ پکیج چه در حالت زمستان و چه در حالت تابستان، پمپ دستگاه زودتر خراب می گردد.
 • قیمت خرید پمپ پکیج دو مبدل به مراتب بیشتر از پمپ پکیج مدل تک مبدل می باشد.

روش های کاهش خرابی مبدل حرارتی پکیج دیواری

 • تعبیه یک رسوب زدای مغناطیسی به همراه یک فیلتر پلی فسفات
 • تعبیه صافی برگشت
 • استفاده از پکیج دیواری در دمای کمتر از ۶۰ درجه
 • تزریق محلول ضد رسوب به مدار گرمایشی
 • عدم کارکرد پکیج در هنگام کمبود فشار بار
 • استفاده از آب سرد در مواقع مصرف آب کم

علائم سوراخ بودن مبدل حرارتی پکیج دیواری

 • افت بار و یا فشار پکیج
 • بالا رفتن فشار پکیج

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر