0

مقایسه داکت اسپلیت با مینی چیلر به صورت کامل

مقایسه داکت اسپلیت و مینی چیلر- وب سایت اسپیتی
بازدید 372

مقایسه داکت اسپلیت و مینی چیلر از لحاظ های مختلف در این مقاله نوشته شده است. قبل از آشنایی با تفاوت های این دو سیستم با هر کدام از این سیستم ها به صورت جداگانه آشنا می شوید.


داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت ها (Duct Split) یا اسپلیت سقفی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در منازل محسوب می شوند. در واقع به اسپلیت های خانگی معروف هستند.

داکت اسپلیت مناسب ترین وسیله برای تامین هوای گرم در زمستان و ایجاد هوای خنک در تابستان برای کلیه فضاها در یک واحد ساختمانی است. که در داخل سقف کاذب تعبیه می شود. می توان توسط ترموستات آن را تنظیم کرد.

داکت ها از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. یونیت داخلی بخش هواساز سیستم و یونیت خارجی شامل کندانسور می باشد. که توسط دو لوله مسی بهم متصل می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد داکت اسپلیت به مقاله “داکت اسپلیت چیست و چه کاربردی دارد؟” مراجعه فرمایید.


چیلر چیست؟

چیلر هسته مرکزی سیستم های سرمایشی است و نوعی پمپ گرمایی می باشد. چیلر هوای گرم محیط را جذب و بعد از خنک کردن آن را به محیط بیرون منتقل می کند.

چیلر دستگاهی است که حرارت را از آب می گیرد. و طبق سیکل تبرید جذبی یا تراکم بخار سبب ایجاد سرمایش می شود و دارای دو بخش هستند. بخشی که بیرون ساختمان نصب می شود و بخشی که توسط کانال به بخش داخلی متصل می شود.


مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر (mini chiller)، یک دستگاه چیلر با ابعاد کوچک تر و ظرفیت پایین تر است. از دستگاه مینی چیلر بیشتر در ساختمان های مسکونی یا کارگاه های کوچک استفاده می‌شود. به دلیل این که، دستگاه مینی چیلر ظرفیت سرمایشی پایین تری را داراست. مینی چیلرها بیشتر از نوع تراکمی می باشند. همچنین از سیستم هوا خنک در ساختار مینی چیلر استفاده می شود.


مقایسه مینی چیلر و داکت اسپلیت از لحاظ کنترل مستقل دما

اولین تفاوت داکت اسپلیت و مینی چیلر در کنترل دمای یونیت های داخلی است. در سیستم داکت اسپلیت همه اتاق ها یا سالن های یک واحد متصل به یک یونیت داخلی (اواپراتور) هستند. پس در نتیجه امکان تنظیم جداگانه دمای هوا برای سالن ها و اتاق ها نمی باشد. به عبارتی دمای هوای همه قسمت های متصل به داکت اسپلیت به یک اندازه خواهد بود و همه آنها با هم روشن و خاموش می شوند.

در سیستم داکت اسپلیت مطابق با تصویر هوادهی از یک یونیت داخلی جدا شده و مستقل نمی باشد

تنها یک راه برای کنترل جداگانه دما در سیستم داکت اسپلیت است. می توان داخل هر کانال و قبل از وارد شدن هوا به دریچه از یک دمپر برقی استفاده کرد. با این دمپر می توان مسیر ورود هوا را باز و بسته کرد. در این روش باید هر دمپر را به یک ترموستات وصل کرد. باز و بسته شدن مسیر هوا توسط موتور الکتریکی دمپر با دستور ترموستات انجام می شود. ضمناً استفاده از این دمپرها علاوه بر پر هزینه بودن، کارایی بالایی در تنظیم دما ندارند. برای اینکه استفاده از دمپرهای الکتریکی تاثیری در کنترل دما ندارد. این نوع دمپرها فقط دبی هوای ورودی را کنترل می کند. در این روش برای کاهش دمای یک اتاق فقط می توان جریان هوای ورودی به اتاق را کم کرد.

از یونتیت داخلی در سیستم داکت اسپلیت به جند واحد وختلف دما رسانی می شود

در سیستم مینی چیلر و فن کویل هر کدام از فن کویل ها امکان کنترل دما و خاموش و روشن شدن مستقل از هم را دارند. به این صورت که در یک اتاق امکان تنظیم دما بر روی 20 درجه و در اتاق دیگر بر روی 26 درجه وجود دارد. اما در سیستم داکت اسپلیت امکان تنظیم دمای تفاوت وجود ندارد. اما در هر دو سیستم امکان کاهش رطوبت هوا در حالت سرمایشی و فیلتر هوا وجو دارد.


مقایسه مینی چیلر و داکت اسپلیت از لحاظ کانال کشی و لوله کشی

دیگر مقایسه مینی چیلر و داکت اسپلیت از لحاظ بررسی کانال کشی و لوله کشی می باشد. سیستم کانال کشی داکت اسپیلیت نسبت به لوله کشی بین فن کویل و مینی چیلر هزینه بالاتری دارد. همچنین سیستم داکت اسپلیت از نظر پاکسازی و سرویس دوره ای دشوارتر است. اگر در ساختمان نیاز به بازسازی باشد سیستم فن کویل و مینی چیلر به خاطر عدم وجود کانال وسیستم لوله کشی تغییرات به راحتی انجام می شود. اجرای لوله مسی کانال های داکت اسپلیت، بسیار پر هزینه تر از لوله کشی ساده آب بین فن کویل ها و مینی چیلر می باشد.

به فن کویل فقط لوله کشی وصل می شود و نیازی به داکت ندارد

مقایسه مینی چیلر و داکت اسپلیت از لحاظ محدودیت در لوله کشی

سیستم داکت اسپلیت با لوله کشی مسی دارای مبرد به یونیت داخلی (اواپراتور) ساختمان وصل می شود. به دلیل کاهش راندمان، حداکثر طول لوله کشی حاوی مبرد دارای محدودیت می باشد و یونیت خارجی اغلب در تراس نصب می شود. این محدودیت معمولا در ساختمان های مرتفع و بیشتر از 5 طبقه که فاصله بین یونیت های خارجی ساختمان که در قسمت بام ساختمان نصب می شود و یونیت های داخل ساختمان برای طبقات پایینی به وجود می آید.

اما در مینی چیلر، در حداکثر طول لوله کشی محدودیتی وجود ندارد. به این دلیل که لوله کشی از نوع آبی است ومی توان یونیت خارجی را در جایی دور از چشم عموم، مانند پشت بام نصب کرد.


تفاوت فن کویل مینی چیلر با داکت های اسپلیت از لحاظ تولید صدا

یک فن بزرگ داخل یونیت داخلی داکت اسپلیت وجود دارد. میزان صدای این فن نسبت به فن های کوچک فن کویل بیشتر می باشد. اگر سیستم به صورت اصولی نصب نشود صدای آن باعث ایجاد مزاحمت می شود. اما اگر به صورت اصولی نصب شود، مشکل ایجاد صدا مقداری قابل کنترل می باشد. همچنین میزان صدای تولیدی داخلی یونیت با گذشت زمان و مستهلک شدن سیستم، احتمالاً بیشتر می شود و باعث نارضایتی می شود.

برای اینکه یونیت داخلی بتواند هوا را با دبی مناسب از همه کانال ها عبور دهد و به همه جا برساند، نیاز به نصب یک فن بزرگ است. در نتیجه صدای فن یونیت داخلی داکت اسپلیت بیشتر از فن کویل های مینی چیلر است.


تفاوت مینی چیلر و داکت اسپلیت از لحاظ تامین هوای تازه

دستگاه هواساز از یک سمت به هوای تازه و از سمت دیگر از طریق کانال ها به قسمت های مختلف هر واحد و همچنین به کانال هوای برگشتی از داخل ساختمان راه دارد. از هوا ساز یا داکت فن کویل در ساختمان هایی که نیاز بیشتر به تامین هوای تازه دارند استفاده می شود. داکت فن کویل یا فن کویل کانالی عملکردی مشابه با هواساز دارد. در صورتی که نیاز به تامین هوای تازه به مقدار زیاد باشد، از فن کویل کانالی به جای فن کویل دیواری یا زمینی استفاده می شود. فن کویل کانالی می توان به مینی چیلر وصل کرد و از هوای آزاد استفاده کرد.

سیستم داکت اسپلیت نیز امکان متصل شدن به هوای آزاد را دارد. هوای تازه مورد نیاز را با استفاده از کانال کشی و فیلتراسیون می توان تامین کرد. در نتیجه از لحاظ تامین هوای تازه تفاوت خاصی بین داکت اسپلیت و مینی چیلر و فن کویل وجود ندارد.


مقایسه فن کویل و مینی چیلر با دستگاه داکت اسپلیت از نظر مستقل بودن

سیستم های تهویه مطبوع یا به صورت مرکزی می باشند یا به صورت مستقل. برای مثال در سیستم گرمایشی، موتورخانه به صورت مرکزی است اما سیستم پکیج به صورت مستقل می باشد. منظور از مستقل این است که هزینه سوخت و مقدار استفاده و مدیریت این سیستم بر عهده یک واحد می باشد. اما در سیسستم مرکزی هزینه استفاده بین ساکنان تقسیم می شود.

داکت اسپلیت و مینی چیلر سیستم های مستقلی هستند. اما چیلر مرکزی یک سیستم مستقل محسوب نمی شود. در این سیستم به ازای تمام واحدها فقط یک چیلر تهیه می شود. سپس با لوله کشی آب سرد به فن کویل های همه واحدها وصل می شود. در این نوع سیستم هزینه انرژی، نگهداری و تعمیر مشترک است.


تفاوت سیستم فن کویل و مینی چیلر با داکت اسپلیت از نظر قیمت

سیستم مینی چیلر و فن کویل های آن، نسبت به داکت اسپلیت قیمت بیشتری دارد. اما هزینه اجرای سیستم داکت اسپلیت نسبت به مینی چیلر بیشتر است. در مجموع هزینه نهایی داکت اسپلیت کمتر می باشد. اما، اگر سیستم داکت اسپلیت را برای برای مساحت زیاد یا واحدهای جداگانه در نظر دارید، باید از چند داکت اسپلیت استفاده کنید. هزینه چند داکت اسپلیت با یک چیلر مرکزی در یک محدوده است.


 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر