0

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت- وب سایت اسپیتی
بازدید 403

در این مقاله به مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ هزینه، میزان مصرف انرژی، ظرفیت گرمایش و … پرداخته می شود.

سیستم VRF یا VRV چیست؟

سیستم وی آر اف یا VRF مخفف (Variable Refrigerant Flow) و “وی آر وی” یا همان VRV مخفف (Variable Refrigerant Volume) می باشد. هردو اصطلاح به معنی کنترل حجم مبرد می باشد.

سیستم وی آر اف تقریبا شبیه به سیستم چیلر تراکمی می باشد و یکی از قدرمندترین انواع سیستم های سرمایشی می باشد. اما با این تفاوت که در سیستم VRF آب در مدار وجود ندارد. در این سیستم فقط گاز مبرد حمل انرژی گرمایی بین یونیت های داخلی و خارجی را انجام می دهد. در این سیستم ها، گاز مبرد به صورت مستقیم به فن کویل های درون ساختمان ارسال می شود تا در فصل سرما عمل گرمایش هوا و در فصل گرما عمل سرمایش هوا انجام شود.

یونیت های خارجی بر روی بام ساختمان نصب می شوند. سپس از طریق لوله های مسی با یونیت های داخلی یا همان فن کویل ها متصل می شوند تا هم عمل گرمایش و هم سرمایش را انجام دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم VRF به مقاله “آشنایی با سیستم سرمایشی و گرمایشی VRF” مراجعه فرمایید.

نحوه عملکرد سیستم VRF

در سیستم VRF ماده مبرد پس از عمل چگالش در کندانسور به مایع تبدیل می شود. مایع مبرد موجود در یونیت خارجی توسط لوله کشی به یونیت های داخلی منتقل می گردد. سپس مایع مبرد از شیر انبساط عبور کرده و وارد کویل سرمایش می گردد. از سوی دیگر هوای اتاق وارد شده به کویل بعد از کاهش دما دوباره به اتاق وارد می شود. به همین علت در سیستم VRF نیز از سیکل تبرید تراکمی بخار یا کارنو استفاده می گردد.

میزان جریان مبرد وارد شده به کویل یونیت های داخلی، به دلیل استفاده از کمپرسورهای دیجیتالی یا کمپرسورهای اسکرال اینورتردار، می تواند تغییر کند. همچنین قابلیت کنترل دمای فضاهای جداگانه با تغییر میزان جریان مبرد وجود دارد.


داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت ها یا اسپلیت سقفی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در منازل محسوب می شوند. در واقع به اسپلیت های خانگی معروف هستند. همچنین عملکرد داکت اسپلیت برای خنک کردن شبیه کولر گازی و اسپلیت است. اما برای گرم کردن محیط با گردش آب گرم درون داکت اسپلیت فضا را گرم می کند.

داکت اسپلیت مناسب ترین وسیله برای تامین هوای گرم در زمستان و ایجاد هوای خنک در تابستان برای کلیه فضاها در یک واحد ساختمانی است که در داخل سقف کاذب تعبیه می شود و می توان توسط ترموستات آن را تنظیم کرد.

داکت اسپلیت ها از دو بخش یونیت داخلی و یونیت خارجی تشکیل شده اند. یونیت داخلی بخش هواساز سیستم و یونیت خارجی شامل کندانسور می باشد که توسط دو لوله مسی بهم متصل می باشند.

نحوه عملکرد سیستم داکت اسپلیت

عملکرد داکت اسپلیت بدین صورت است که گاز مبرد، داخل کندانسور (یونیت خارجی) خنک می شود. سپس از طریق لوله مسی به شیر انبساطی می رود و از آنجا وارد کویل یونیت داخلی می شود. کویل یونیت داخلی هوای گرم محیط را جذب کرده و به گاز مبرد منتقل می کند. سپس هوای خنک نیز توسط فن به محیط دمیده می شود.


اسپلیت یا کولر گازی چیست؟

اسپلیت در لغت به معنای جدا از هم می باشد. به همین دلیل این کلمه برای اسپلیت یا کولر گازی که دارای دو بخش داخلی و خارجی هستند، استفاده می شود.

به هر کدام از این دو بخش، پنل یا یونیت گفته می شود. پنل یا یونیت داخلی به دیوار داخلی منزل نصب می شود. همچنین پنل خارجی این سیستم در فضای بیرون و آزاد ساختمان قرار می گیرد. این دو پنل داخلی و خارجی توسط کابل و لوله هایی از جنس مس به یکدیگر مرتبط هستند.

تمامی کولر گازی ها دارای گردش هوای خنک متراکم بوده و بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می کند. 

مایع مبرد در داخل کندانسور موجود در پنل بیرونی خنک شده و از طریق لوله های مسی رابطی که دارای ابعاد کوچکتری هستند وارد پنل داخلی می شود. این هوا بعد از رد شدن از بین کویل های پنل داخلی (اواپراتور) تبدیل به هوای خنک و مطبوع شده و به فضای داخل منتقل می گردد. سپس هوای گرم داخل، توسط یونیت داخلی جذب و با لوله های ضخیم تر به فضای بیرون برگردانده می شود.


مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ هزینه

سیستم وی آر اف دارای هزینه بیشتری نسبت به اسپلیت و داکت اسپلیت می باشد. اولین علت این است که در سیستم وی آر اف از تکنولوژی بسیار بیچیده تری استفاده شده است. این تکنولوژی شامل سیستم تغییر جریان مبرد ورودی به هر یونیت داخلی یا فن کویل می باشد. به همین جهت قیمت دستگاه بیشتر می شود. علت دوم این است که تمامی دستگاه های VRF موجود در کشور واراداتی بوده و به خاطر تحریم های بین المللی هزینه وارادات دستگاه افزایش می یابد.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ میزان مصرف انرژی

جهت بالا بردن عمر مفید دستگاه و بهینه سازی مصرف انرژی در سیستم VRF از تکنولوژی به روزه استفاده شده است. میزان ماده مبرد ورودی به یونیت داخلی اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها که در داخل ساختمان قرار دارند، ثابت می باشد. اما در سیستم تهویه مطبوع وی آر اف یک مکانیزم کنترلی تعبیه شده است که میزان ماده مبرد ورودی به هر یونیت داخلی یا فن کویل را با توجه به نیاز محل مورد نظر تغییر می دهد. این مکانیزم میزان ماده مبرد ورودی را همیشه در حدی نگه می دارد که کمترین میزان انرژی مصرف گردد.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ ظرفیت گرمایش

سیستم های اسپلیت و داکت اسپلیت و وی آر اف دارای قابلیت گرمایش نیز می باشند. در حالت گرمایش کولر گازی یا اسپلیت، کمپرسور دستگاه که در یونیت بیرونی یا یونیت کندانسور قرار دارد شروع به کار می کند. سپس دستگاه با استفاده از مصرف برق، گرمایش هوای ساختمان را انجام می دهد. سیستم داکت اسپلیت و VRF نیز به همین صورت گرمایش ساختمان را تامین می کنند.

اما سیستم داکت اسپلیت و VRF دارای یک تفاوت عمده یا سیستم اسپلیت می باشند. به این صورت که در سیستم داکت اسپلیت و وی آر اف امکان قرار دادن یه کویل مسی مخصوص آبگرم درون یونیت داخلی یا در جلوی یونیت آنها وجود دارد. در فصول سرد به جای ورود مبرد، به درون این کویل آبگرم وارد می شود. در حقیقت گرمایش ساختمان به وسیله مصرف گاز انجام می گیرد. همچنین مقدار کمی برق که مرتبط با فن یونیت داخلی داکت اسپلیت و VRF است نیز مصرف می شود. در این حالت کمپرسور سیستم خاموش شده و عمر کمپرسور افزایش می یابد.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ وجود یا عدم وجود کانال

سیستم داکت اسپلیت دارای کانال می باشد. اما سیستم تهویه VRF و اسپلیت دارای کانال نمی باشند. امکان تهویه دمای هر منطقه از خانه به صورت جداگانه در سیستم کانالی وجود ندارد. اما قابلیت تنظیم دمای هر یونیت داخلی یا فن کویل یه صورت جداگانه و دلخواه در سیستم تهویه مطبوع VRF امکان پذیر می باشد. مایع مبرد موجود در یونیت خارجی توسط لوله کشی به یونیت های داخلی منتقل می گردد

در وی آر اف مایع مبرد از طریق لوله کشی به داخل ساختمان هدایت می شود
اسپلیت کانال ندارد ولی داکت اسپلیت جریان را از طریق کانال(داکت) منتقل می کند

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ مکان نصب

تمامی سیستم های ذکر شده از لحاظ محل نصب سیستم به یکدیگر شباهت دارند. یونیت های خارجی این سیستم ها باید در فضای باز تعبیه گردند. سیستم وی آر اف معمولا بر روی پشت بام نصب می شوند. اما اسپلیت ها و داکت اسپلیت ها هم بروی بام و هم در تراس قابلیت نصب دارند.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ مرکزی یا واحدی بودن سیستم

سیستم تهویه مطبوع وی آر اف یک سیستم مرکزی می باشد. به این صورت که یونیت خارجی دستگاه به فن کویل های چند واحد یا چند قسمت وصل می شوند. اما سیستم داکت اسپلیت و اسپلیت مرکزی نمی باشند. به این شکل که به ازای هر بخش یا هر واحد، یک دستگاه مستقل تعبیه می شود.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ کنترل رطوبت، فیلتراسیون و تامین هوا

تمامی این دستگاه ها دارای فیلتر به منظور از بین بردن گرد و غبار و ذرات آلاینده می باشند. یونیت داخلی داکت اسپلیت قابلیت نصب به سمت هوای آزاد به منظور وارد کردن هوای تازه به محیط را دارا می باشد. در سیستم VRF نیز امکان استفاده از کانال های وارد کننده هوای تازه وجود دارد. در تمامی این دستگاه بر اثر برخورد هوا با لوله های سرد مسی یونیت های داخلی، رطوبت هوا را به کمک تبدیل بخار آب موجود در هوا کاهش می دهند. در صورت نیاز به فیلتراسیون بهتر، کنترل رطوبت دقیق و مقادر زیادی هوا تازه در یک ساختمان، می توان یونیت های خارجی سیستم وی آر اف را به دستگاه هواساز وصل کرد.

مقایسه سیستم VRF با داکت اسپلیت و اسپلیت از لحاظ تعمیرات و نگهداری

به دلیل مجزا بودن پنل های خارجی داکت اسپلیت ها، این دستگاه ها دارای استهلاک کمتری نسبت به سیستم وی آر اف می باشند. در صورت خرابی یک یا تعدادی ازیونیت های خارجی، عملکردسیستم داکت اسپلیت متوقف نمی گردد. اما در سیستم VRF تمامی یونیت های داخلی در صورت خرابی یونیت خارجی از کار می افتند.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر