0

مقایسه چیلر و مینی چیلر و بررسی تفاوت های آن ها

مقایسه چیلر و مینی چیلر- وب سایت اسپیتی
بازدید 683

در مقایسه چیلر و مینی چیلر در واقع به مقایسه دو نوع چیلر پرداخته می شود. یکی از این چیلرها به صورت مرکزی نصب می شود و دیگری برای هر واحد جداگانه نصب می شود که به مقایسه کامل آن پرداخته می شود.


مینی چیلر چیست؟

مینی چیلر (Mini Chiller)، یک دستگاه چیلر با ابعاد کوچک تر و ظرفیت پایین تر است. از دستگاه مینی چیلر بیشتر در ساختمان های مسکونی یا کارگاه های کوچک استفاده می‌شود. به دلیل این که، دستگاه مینی چیلر ظرفیت سرمایشی پایین تری را دارا است.

مینی چیلرها بیشتر از نوع تراکمی می باشند. همچنین از سیستم هوا خنک در ساختار مینی چیلر استفاده می شود.

تصویر مینی چیلر

چیلر چیست؟

چیلر (Chiller) هسته مرکزی سیستم های سرمایشی است و نوعی پمپ گرمایی می باشد. چیلر هوای گرم محیط را جذب و بعد از خنک کردن آن را به محیط بیرون منتقل می کند.

چیلر دستگاهی است که حرارت را از آب می گیرد. و طبق سیکل تبرید جذبی یا تراکم بخار سبب ایجاد سرمایش می شود و دارای دو بخش هستند. بخشی که بیرون ساختمان نصب می شود و توسط کانال به بخش داخلی متصل می شود.

تصویر چیلر

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چیلر به مقاله “چیلر چیست و معرفی انواع چیلر” مراجعه فرمایید.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ ظرفیت تبرید دستگاه

برای بیان کردن ظرفیت سیستم های برودتی مثل چیلر، سردخانه و … از واحدی به نام تن تبرید استفاده می گردد. یکی از مهم ترین تفاوت ها بین این دو دستگاه ظرفیت تبرید دستگاه می باشد، که تناژ یا تن تبرید نامیده می شود. مینی چیلرها عمدتاٌ تا ظرفیت ۱۰ تن تبرید ساخته می شوند. ولی ظرفیت چیلر های صنعتی معمولا از ۱۰ تن تبرید و حتی ظرفیت های بالاتر ساخته می شوند. تفاوت ظرفیت این دو دستگاه به دلیل کارایی دستگاه ها می باشد.

در خنک سازی فرآیند و محصولات صنعتی، که نیاز به حجم بالای سرمایش و دمای کمتر می باشد، از چیلر های صنعتی استفاده می شود. اما مینی چیلرها بیشتر در مصارف خانگی یا محیط های اداری و تجاری استفاده می شوند. به همین علت نیاز به تولید دستگاه با ظرفیت بالای تبرید نیست. اما تولید مینی چیلر با ظرفیت های بالاتر امکان پذیر می باشد.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ کمپرسور

یکی از تفاوت های مهم چیلر و مینی چیلر، نوع کمپرسور استفاده شده در این دستگاه ها می باشد. معمولاً از کمپرسور اسکرال در مینی چیلرها استفاده می شود. به این علت که کمپرسور های اسکرال، راندمان بالاتر و طول عمر بیشتری دارند. در کمپرسور های اسکرال به دلیل استفاده کمتر از قطعات متحرک، مشکلات کمتری برای آن ها به وجود می آید. همچنین تعمیرات و روغن کاری آن ها نیز ساده تر می باشد.

در چیلرهای صنعتی معمولاً از کمپرسور اسکرال استفاده نمی شود. نسبت به ظرفیت و نوع دستگاه، در طراحی این چیلرها معمولاً از کمپرسورهای پیستونی، روتاری، اسکرو و سانتریفیوژی استفاده می شود. این کمپرسورها نسبت به کمپرسور اسکرال، دارای قدرت و عملکرد بالاتری می باشند. همچنین تناژ چیلر، شرایط محیط و عملکرد مورد نیاز در انتخاب کمپرسور تاثیر می گذارد.

انواع کمپرسور چیلر تراکمی

  • کمپرسور اسکرال یا حلزونی (Scroll compressor)
  • کمپرسور اسکرو یا مارپیچی(Screw compressor)
  • کمپرسور سانتریفیوژ یا گریز از مرکز (Centrifugal Compressor)
  • کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی (Reciprocating Compressor)
کمپرسور اسکرال یا حلزونی (Scroll compressor)
کمپرسور اسکرو یا مارپیچی(Screw compressor)
کمپرسور سانتریفیوژ یا گریز از مرکز (Centrifugal Compressor)
کمپرسور پیستونی یا رفت و برگشتی (Reciprocating Compressor)

مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ کندانسور

معمولا در ساخت مینی چیلرها از کندانسور هوا خنک استفاده می شود و از طریق فن خنک می شوند. عملکرد کندانسور به این صورت است که، گاز به صورت پرفشار و با حرارت بالا به لوله های کندانسور وارد می شود و گاز حرارت خود را از دست می دهد و در آخر به مایع تبدیل می شود.

نمونه ای از کندانسور هوا خنک

در چیلرها از دو نوع کندانسور هوا خنک (چیلر هوایی) و آب خنک استفاده می شود. به صورتی که توسط فن یا برج آب خنک کننده، سرد می شوند. به همین دلیل چیلر و مینی چیلر تراکمی هوا خنک، نیاز به برج آب خنک کننده ندارد و مصرف آب در آن ها کم می باشد. اما در مدل آب خنک نیاز به آب و برج آب خنک کننده است.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ اتصال به فن کویل و هواساز

یک تفاوت دیگر بین چیلر و مینی چیلر از نظر اتصال به یونیت های داخل ساختمان می باشد. دو روش پخش هوای سرد و گرم در ساختمان وجود دارد. در یک روش به این صورت است که، هواساز به صورت مرکزی می باشد و هواساز از طریق کانال کشی به قسمت های مختلف ساختمان وصل می شود. در روش دیگر، در هر قسمت از خانه یا ساختمان یک فن کویل مجزا نصب می شود..

آبی که توسط چیلر یا مینی چیلر سرد شده، یا آبی که به وسیله پکیج یا بویلر گرم شده، از طریق پمپ به لوله های هواساز یا فن کویل فرستاده می شود. آب در این لوله ها به گردش در می آید و فن به وسیله پرتاب هوا از کنار لوله ها هوا را در ساختمان پخش می کند.

در سیستم‌های مینی ­چیلر، دستگاه فن­ کویل به مینی ­چیلر متصل می‌شود. اغلب هدایت آب‌خنک مینی­ چیلر به‌ صورت روش دوم (کویل) انجام می‌­شود. در این حالت نیازی به کانال کشی داخل فضای ساختمان نیست. انتخاب هر یک از روش‌های اتصال به هواساز یا اتصال به فن­ کویل با تصمیم طراح و کارفرما انجام می شود.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ قطعات

قطعات زیادی که در چیلر و مینی چیلراستفاده شده، به هم شباهت دارند و مشترک می باشند. ولی در عین حال تفاوت هایی نیز با هم دارند. در دو قطعه مهم منبع انبساط و پمپ آب سرد با یکدیگر تفاوت دارند. در مینی چیلر این دو قطعه در داخل دستگاه تعبیه می شوند و جدا از دستگاه اصلی نیستند. اما در دستگاه چیلر به صورت دو قطعه جدا از دستگاه نصب می باشند.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ مصرف برق

اگر تعداد مینی چیلر های استفاده شده زیاد باشد، بدیهی است دارای تعداد کمپرسور بیشتری نیز می باشد. به همین علت، استفاده از چند مینی چیلر مصرف برق را نیز افزایش می دهد. اما در یک چیلر مرکزی، از یک یا دو کمپرسور اسکرو استفاده می شود، که می توان ظرفیت کمپرسور را کنترل کرد. به این صورت که هر زمان که نیاز به سرمایش بیشتر بود، کمپرسور با توان بیشتر کار می کند.


مقایسه چیلر ومینی چیلر از لحاظ امکان استفاده دائم

در ساختمانی که از چند مینی چیلر استفاده شده است، اگر یکی از مینی چیلرها از کار بیفتد، امکان استفاده از باقی دستگاه ها می باشد. اما در سیستم چیلر مرکزی اگر دستگاه دچار مشکل شود، تمامی سیستم ساختمان دچار مشکل می شود.

اما در سیستم چیلر مرکزی، به دلیل استفاده از چند کمپرسور امکان خرابی دستگاه پایین می باشد.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از لحاظ قیمت

در مورد قیمت، باید به تعداد مینی چیلر مورد استفاده دقت شود. با توجه به فضای مورد استفاده، میزان استفاده از مینی چیلر متفاوت خواهد بود. مجموع چند مینی چیلر هزینه بالاتری نسبت به یک چیلر مرکزی را دارد. همچنین در نصب چیلر مرکزی باید به تجهیزات الحاقی نیز توجه گردد. اما اگر در یک ساختمان نیاز به چند مینی چیلر باشد، استفاده از یک چیلر مرکزی قابل قبول تر می باشد.


مقایسه چیلر و مینی چیلر از نظر میزان استفاده از فضا

فضای اشغال شده توسط چند مینی چیلر، در مکانی که نیاز به نصب چند مینی چیلر باشد، بالاتر می باشد. به همین دلیل در مکانی که نیاز به استفاده از چند مینی چیلر می باشد، نصب یک چیلر مرکزی بهتر است.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر