0

طراحی و نکات مهم در اجرای گرمایش از کف

طراحی لوله کشی سیستم گرمایش از کف- وب سایت اسپیتی
بازدید 1909


طراحی لوله کشی سیستم گرمایش از کف

مناسب بودن طراحی گرمایش از کف برای محیط بسته به نوع بهره وری اتاق، نوع سیستم گرمایش از کف، تعداد دیوارهای سرد و به حرارت مورد نیاز از این سیستم وابسته است.

توجه داشته باشید لوله کشی گرمایش از کف باید به صورت سنجیده انجام شود. پس باید ابتدا جایی از اتاق یا محیط را که در مجاورت دیوارهای خارجی، یعنی دیوارهایی که با هوای بیرون(دیوار سرد) در تماس هستند را گرم کرده و سپس قسمت داخلی اتاق را گرم کند. به هیچ عنوان نباید لوله ها از روی هم رد شوند و باید دارای کمترین حالت پیج و خم باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد انتخاب لوله مناسب برای اجرای گرمایش از کف به مقاله “موارد مهم انتخاب لوله های سیستم گرمایش از کف” مراجعه کنید.


به طور کلی سیستم گرمایش از کف به چهار نوع کلی تقسیم می شود. هر کدام از آنها نقاط ضعف و نقاط قوت دارند. البته امکان اجرای طرح های دیگری نیز است اما رایج ترین آنها همان چهار نوع ذیل می باشد.

انواع طرح های اجرایی 

طرح مارپیج یک راهه

در این طرح یک لوله به صورت تکی وارد اتاق شده و از بدو ورود به صورت زیگزاگ در عرض محیط اجرا می شود. در نهایت همان لوله در قسمت خروجی از اتاق یا محیط خارج می شود. این نوع لوله کشی بسیار ساده است. اما حرارت به صورت یکسان در محیط و فضا پخش نمی شود. چون طرح مارپیچی باعث می شود آب داغی که از یک طرف وارد می شود تا به انتها نرسیده سرد شود.

طرح مارپیج در جاهای کم عرض و دارای یک دیوار سرد مثل راهروها استفاده می شود.


طرح مارپیچ دو راهه

در این طرح قبل از شروع حرکت زیگزاگی ابتدا لوله از سمت ورودی به طول اتاق خوابانده می شود. سپس به عقب (به سمت ورودی) به صورت زیگزاگی برگرداننده می شود. بعد به صورت موازی، لوله به طرف شروع بر می گردد تا جریان متقابل ایجاد شود.

آب با دمای پایین تر در کنار آب گرمتر و نزدیک ورودی لوله، جریان می یابد. پس اجازه می دهد تا دما در سراسر اتاق یکنواخت شود. طرح مارپیچ دو طرفه برای اتاق هایی که دارای دو دیوار سرد می باشند مناسب است. بهترین روش برای توزیع یکسان حرارت در چنین فضاهایی طرح مارپیج دو طرفه است.


طرح مارپیچ سه طرفه یا U شکل

این طرح بیشتر مناسب محیط هایی با سه دیوار سرد است و فشردگی به سمت مرکز خواهد بود.


طرح متمرکز یا مارپیچ برگردان یا لوپ

در این طرح لوله به دور محیط پیچیده می شود. قبل از رسیدن به مرکز، در اطراف محیط اجرا می شود. در طرح متمرکز بیشترین حرارت و بازدهی در اطراف است و بیشترین گرمادهی به دور از مرکز توزیع می شود.

در طرح لوپ اتلاف گرما معمولاً در پایین ترین سطح در مرکز اتاق می باشد. برای همین دمای اتاق باید به طور متوسط باشد.

این طرح بیشتر مناسب مکان های بزرگ مثل سالن های پذیرایی یا اتاق های بزرگ است. زیرا بیشترین راندمان حرارتی در این طرح است.


نکات مهم در طراحی نقشه لوله کشی گرمایش از کف

طراحی گرمایش از کف قبل از اجرا به این دلیل است تا در زمان اجرا کارایی و بیشترین راندمان را ارائه دهد. در صورت طراحی غیر اصولی، راندمان سیستم پایین و ناکارآمد خواهد بود. از طرفی رفع عیب این سیستم بعد از اتمام پروژه بسیار زمان بر و پر هزینه است. بنابراین لازم است قبل از وارد شدن به فاز عملیاتی پروژه، کل طراحی این سیستم بررسی شود.

 • مهم ترین نکته ای که باید در نقشه کشی گرمایش از کف مشخص شود جای کلکتورها می باشد.
 • باید نکاتی همچون: محل درز انبساطی، طول لوله ها، حداکثر فاصله لوله ها از یکدیگر و سایز لوله ها نیز مشخص شده باشد.
 • یکی از نکات مهم دیگر توجه به قرارگیری و چیدمان وسایل خانه است. برای مثال محل قرارگیری یخچال، لباسشویی، ماشین ظرفشویی و کابینت ها مشخص شود. برای همین نباید لوله های گرمایش از کف این لوازم عبور کند. در غیر اینصورت به آنها آسیب وارد خواهد کرد. در ضمن لزومی به رد شدن لوله های گرمایش از کف از زیر کمد ها نیز نمی باشد.
 • در نقشه لوله کشی گرمایش از کف باید پارامترهایی مثل درز انبساطی، طراحی زون ها، فاصله لوله ها، دیوار سرد و متراژ هر لوپ مشخص شده باشد.
 • طراح نقشه لوله کشی گرمایش از کف باید با توجه به نوع کاربری پروژه طوری طراحی کند که تا هر طبقه به چند زون با فواصل نزدیک به هم تقسیم شوند.
 • حداکثر اختلاف طول مجاز باید در مدارهای یک کلکتور به روش کنترل دستی ۱۰ درصد باشد. به این صورت که اگر طولانی ترین مدار ۹۰ متر است، بلندترین مدار نمی تواند از ۹۹ متر بیشتر باشد.

دلیل طراحی گرمایش از کف

دلایل اهمیت طراحی گرمایش از کف به این علت است که کارایی مناسب و کافی را برآورد کنیم. به این دلیل که بار حرارتی مورد نیاز دریافت شده و هم رفع ایرادات بعد از اتمام پروژه پر هزینه و زمان بر می باشد. بنابراین اصولی لازم است تا طرحی جامع قبل از عملیات پروژه فراهم گردد.


نکات قابل توجه در زمان طراحی گرمایش از کف

 • مشخص کردن محلی مناسب برای نصب جعبه کلکتور گرمایش از کف
 • در نظرداشتن محل قرارگیری دیگر لوازم منزل، زیرا لوله ها نباید از زیر لوازمی مانند یخچال، لباسشویی، ظرفشویی، کابینت و گاز عبور کنند. زیرا باعث خرابی موتور آنها می شود.
 • مشخص کردن بیشترین فاصله بین لوله ها
 • محاسبه اندازه دقیق سایز لوله ها
 • احتساب طول لوله ها

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر