0

وظیفه سنسور ان تی سی (NTC) در پکیج چیست؟

سنسور ان تی سی (NTC)- وب سایت اسپیتی
بازدید 1319

سنسور ان تی سی چیست؟

سنسور NTC به انگلیسی (NTC Temperature Sensor) می باشد. سنسور ان تی سی وظیفه مخابره دمای آب پکیج به برد را بر عهده دارد. همچنین سنسور ان تی سی به نام های ترمیستور و سنسور اندازه گیری دما نیز شناخته می شود.

NTC مخفف نام کامل (Negative Termal Coefficiente) (ضریب دمای منفی) می باشد.سنسورهای NTC سنسور دما هستند که از خاصیت مقاومت کامپوزیت های سرامیکی و فلزی برای سنجش دما استفاده می کنند.

سنسور NTC از مواد نیمه هادی ساخته می شود. این سنسور به منظور نمایش تغییرات بزرگ در مقاومت متناسب با تغییرات کوچک دما ساخته می شود.

برای کسب اطلاعات در مورد سایر قطعات پکیج دیواری به مقاله “معرفی قطعات پکیج دیواری و آشنایی با روش کار آنها” مراجعه نمایید.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


کاربرد سنسور ان تی سی

از سنسور NTC در طیف زیادی از دستگاه ها استفاده می شود. از پکیج و اسپلیت گرفته تا دستگاه های پزشکی از جمله کاتر، تجهیزات دیالیز و نظارت بر بیمار از سنسور ان تی سی استفاده می کنند. دستگاه های خشک کن، دستگاه های درست کردن قهوه،‌ تجهیزات HVAC و تبرید، صنایع اتومبیل و هوا فضا برای اندازه گیری دما از سنسور‌ NTC استفاده می کنند.


برنامه های معمولی سنسور ان تی سی

  • اندازه گیری دما
  • جبران دما
  • کنترل دما

دما و مقاومت NTC ها

محدوده دمای سنسور NTC ها بین منفی ۷۰ تا بیش از ۳۱۶ درجه سانتی گراد هست. بین چندین اهم تا بیش از ۱۰۰ کیلو اهم مقاومت انواع مختلف ان تی سی ها است. ان تی سی های پکیج معمولا ۱۰ کیلو اهمی می باشند.

منظور از این جمله این است که مقاومت سنسور NTC در دمای عادی معادل ۲۵ درجه سانتی گراد می باشد. به طور کلی مقاومت تمام ترمیستورها در دمای معمولی محیط ۲۵ درجه سانتی گراد تعیین می شود. برای مثال اگر ان تی سی ۵ کیلو اهمی خریداری شود، ان تی سی مورد نظر در دمای معمولی محیط یعنی در ۲۵ درجه سانتی گراد دارای مقاومت ۵ کیلو اهمی می باشد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


انواع ان تی سی ها

سنسور شیشه ای

از سنسور شیشه ای در کولرهای گازی استفاده می گردد.


سنسور جداری (کلیپسی)


سنسور مستغرق (غرق آب)


سنسور دیسکی


انواع سنسورهای ان تی سی پکیج

سنسور جداری یا کلیپسی

سنسور ان تی سی جداری یا کلیپسی- وب سایت اسپیتی
سنسور ان تی سی نوعی سنسور تابع دما هست.

سنسور جداری یا کلیپسی بر روی لوله های مسی پکیج تعبیه می شود. وظیفه این سنسور کنترل دمای درون لوله می باشد. سنسور جداری یا کلیپسی نسبت به سنسور مستغرق دارای عمر بیشتری است.

عملکرد این سنسور به این شکل است که در صورت افزایش دمای آب یا لوله، این سنسور به برد دستور خاموش کردن شعله یا کاهش شعله را می دهد.

سنسور مستغرق (غرق آب)

سنسور ان تی سی مستغرق- وب سایت اسپیتی

محل قرارگیری سنسور مستغرق در جریان آب موجود در پکیج می باشد. این سنسور به منظور اندازه گیری مستمر دمای آب پکیج و اطلاع به برد، در آب قرار دارد. به همین جهت امکان خرابی این سنسور نسبت به سنسور جداری افزایش می یابد.


نحوه تست سنسور NTC پکیج

به منظور تست این سنسور ابتدا باید سنسور را به طور کامل از دستگاه جدا نمود. سپس قسمت حساس سنسور را به منظور خنک کردن سریع، زیر آب سرد قرار داده شود. در این حالت مقاومت بین دو پایه سنسور باید اندازه عادی اون باشد. به طور مثال یک پکیج در دمای معمولی یا زمان خنک بودن دارای ۱۰ کیلو اهم مقاومت می باشد. در صورت وجود خطای خیلی بالاتر از عدد نرمال یا خیلی کمتر، سنسور ان تی سی دستگاه خراب است. اگر سنسور دستگاه خراب باشد باید تعویض گردد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر