نماد سایت وب سایت اسپیتی

بررسی عملکرد دودکش دو جداره در پکیج دیواری

دودکش چیست؟

انرژی مورد نیاز پکیج ها و بیشتروسایل گرمایشی به منظور تولید آب گرم و گرمایش محیط از طریق سوختن گاز تامین می شود. زمانی که گاز می سوزد، دود حاصل آن توسط دودکش از محیط خانه تخلیه می شود. در بخاری و آبگرمکن از دودکش تک جداره استفاده می گردد. مدل تک جداره به جهت خروج دود تنها دارای یک مسیر است.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات در مورد سیستم پکیج دیواری به مقاله “آشنایی با عملکرد سیستم پکیج دیواری” مراجعه فرمایید.


دودکش دو جداره چیست؟

در پکیج های فن دار به جای استفاده از اکسیژن اتاق باید اکسیژن مورد نیاز دستگاه از هوای بیرونی خانه فراهم شود. به همین منظور باید دودکش دو جداره مورد استفاده قرار بگیرد. در صورت استفاده از دودکش دو جداره همیشه هوای تازه وجود خواهد داشت. این مدل دودکش دارای دو عدد جداره می باشد. قطر لوله خارجی این دودکش ۱۰ سانتی متر و قطر لوله داخلی آن ۶ سانتی متر است. دود حاصل از سوختن گاز توسط فضای بین لوله داخلی و خارجی به بیرون از ساختمان فرستاده می شود. لوله داخلی این دودکش نیز هوای تازه را به پکیج ارسال می کند.

اجزای دودکش دو جداره

انواع پکیج از لحاظ فن

پکیج بدون فن

در پکیج های بدون فن همانطور که از نامش پیداست، فن وجود ندارد. اکسیژن مورد نیاز پکیج نیز از طریق مکش طبیعی دودکش انجام می شود. پکیج های بدون فن باید در داخل ساختمان نصب شوند. اما امکان نصب پکیج های فن دار در فضای بیرونی وجود دارد.

پکیج فن دار

در پکیج های فن دار برای خنک نمودن دستگاه از فن استفاده نمی شود. در بالای این پکیج ها قطعه به نام فلنج فن قرار دارد. تخلیه هوای محصول احتراق و وارد کردن هوای تازه وظیفه فلنج فن می باشد. به منظور خارج کردن دودها محصول سوختن نیازی به دودکش ساختمان نبوده و با استفاده از دو جداره می توان دودها را خارج کرد.

پکیج های فن دار در محل های خاصی نصب می شوند. برای مثال نصب پکیج فن دار فقط در مکان های باز مانند بالکن یا پاسیو و مکان هایی که در آن مسیر دودکش پکیج به صورت افقی بیش از ۳۰ سانتی متر باشد، امکان پذیر است.

در ساختمان های زیر ۱۲۰ متر نیز از پکیچ های فن دار استفاده می شود. زیرا در ساختمان های زیر ۱۲۰ متر امکان کمبود اکسیژن بر اثر احتراق پکیج ایجاد می شود.


نحوه انتخاب دودکش در پکیج فن دار

از جداره بیرونی دودکش دو جداره هوا وارد پکیج می شود

دودکش تک جداره

استفاده از دودکش تک جداره در پکیج فن دار گزینه مناسبی نمی باشد. در صورت استفاده از دودکش تک جداره باید پکیج را در بیرون از ساختمان قرار داد. محل نصب این دودکش تنها بر روی قطر داخلی فلنج است. در صورت استفاده از دودکش تک جداره، اکسیژن مورد نیاز پکیج از قطر داخلی فلنج به دستگاه وارد می شود. برای خارج کردن دودهای حاصل از سوختن گاز و فراهم نمودن اکسیژن مصرفی دستگاه باید از دودکش استفاده کرد. در صورت عدم وجود دودکش، دود به وسیله باد یا مکش وارد دستگاه شده و باعث ایجاد خطا در دستگاه می گردد.

خروج احتراق در پکیج های بدون فن به صورت مکش طبیعی و بدون فن می باشد

دودکش دو جداره

استفاده از دودکش دو جداره در صورت نصب پکیج در فضای بیرونی ساختمان برای جلوگیری از ورود اشیا یا لانه سازی پرندگان ضروری است. برای دریافت تاییدیه گاز باید برای پکیج های فن دار از دودکش دو جداره استفاده نمود. این دودکش نیز قابلیت خروج دود احتراق و تامین هوای تازه مورد نیاز را دارا می باشد. از جداره داخلی این دودکش ها برای خروج دودهای تولید شده توسط دستگاه و از جداره خارجی آن برای ورود اکسیژن به محفظه احتراق پکیج استفاده می شود. جداره خارجی این دودکش قطری در حدود ۱۰ سانتی متر دارد و قطر جداره داخلی ۶ سانتی متر است.

جنس دودکش دوجداره

در صورت استفاده از ورق گالوانیزه به دلیل مقاومت کم این ورق پس از چند سال استفاده، دود محصول احتراق و ایجاد نقطه شبنم باعث ایجاد خوردگی و سوراخ شدن دودکش می گردد. در ادامه نیز موجب ترکیب اکسیژن و دود می شود. ترکیب دود و اکسیژن موجب کاهش راندمان و کارکرد بد دستگاه می شود.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


دودکش در پکیج بدون فن

در پکیج بدون فن، دود حاصل از احتراق، توسط مکش ناشی از ارتفاع دودکش به بیرون ساختمان هدایت می شود. محل قرار گیری این پکیج ها تنها در داخل خانه است. دودکش این پکیج دارای قطر ۱۵ سانتی متر است. جنس این دودکش معمولا از سیمان بوده و درون ساختمان تعبیه می شوند. ارتفاع دودکش پکیج بدون فن باید حداقل ۳ متر باشد. دودکش این پکیج باید با هوای آزاد در تماس باشد. همچنین دودکش این پکیج ها نباید در معرض باد شدید و فضای باز قرار بگیرد. در خروجی این دودکش باید یک کلاهک نصب شود. این پکیج ها به دلیل نداشتن فن دارای صدای کمتری نسبت به مدل فن دار هستند. در پکیج های بدون فن، اکسیژن مورد نیاز از هوای خانه تامین شده و منجر به کمبود اکسیژن می شود.


نکات ایمنی استفاده از دودکش در پکیج

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


خروج از نسخه موبایل