0

شیر سه طرفه یا شیر برقی پکیج چیست و چگونه کار می کند؟

شیر سه طرفه یا برقی پکیج چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1214

شیر سه طرفه یا سه راهه (Three Way Diverter Valve) یا شیر برقی پکیج و یا شیر موتوری قطعه ای است در پکیج دیواری که برای باز و بسته کردن مسیر جریان آب مصرفی یا رادیاتور (شوفاژ) مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه فقط در پکیج دو مبدله کاربرد دارد. لازم به ذکر است که پکیج تک مبدل شیر برقی ندارد!

شیر سه راهه همانطور که از نامش مشخص است دارای سه مجرا است.(دو خروجی و یک ورودی) ورودی اصلی این شیر به مکش پمپ سیرکولاتور وصل می شود. خروجی ها یکی برای آب گرم مصرفی (مبدل ثانویه) و دیگری برای رادیاتورهای شوفاژ (مدار سیستم گرمایشی) می باشد.

مدل های مختلف پکیج، شیر برقی های مختلفی دارند اما در نهایت همگی کارکرد و عملکرد یکسانی دارند.

برای مطالعه مقالات در مورد “سایرقطعات پکیج “ روی عنوان کلیک کنید.


عملکرد شیر سه راهه یا شیر برقی پکیج

شیر سه طرفه پکیج دیواری از سه بخش بدنه سه راهه، موتور و سوپاپ تشکیل شده است.

موتور آن یک موتور الکتریکی است. در بالای بلوک تنه شیر قرار دارد و با جریان 220 ولت کار می کند.

حرکت سوپاپ شیربرقی دارای حرکت خطی و از بالا به پایین است.

کار شیر سه راهه تعیین مسیر جریان آب است. برای مثال در زمانی استفاده از آب مصرفی، شیر سه راهی پکیج، سوپاپ را به داخل می برد و آب گرم مصرفی به مبدل ثانویه انتقال پیدا می کند.

در مدل های جدید شیر سه راهه، در حالت عادی حرکت آب به مبدل ثانویه است. ولی در نمونه های قبلی آب به سمت رادیاتورها هدایت می شد.

موتور در شیر سه طرفه در قسمت بالا قرار دارد و دارای حرکت رفت و برگشتی (نوع خطی) است. مجرای آب گرم مبدل اولیه با پایین رفتن سوپاپ باز می شود و به مسیر گرمایش رادیاتورها راه پیدا می کند. در صورتی که آب گرم مصرفی باز شود سوپاپ به جای قبلی خود حرکت می کند و آب به سمت مبدل ثانویه حرکت می کند.

پکیج بوسیله شیر برقی یا شیر موتوری آب گرم را به صورت نوبتی یا به رادیاتورها یا به آب مصرفی ارسال می کند. در نتیجه امکان تامین آب گرم مصرفی و تامین گرمای مدار گرمایش به طور همزمان وجود ندارد.

در صورت بروز هر گونه مشکل در مسیرهای گرمایش و آب گرم مصرفی احتمال خرابی در شیر سه راهه پکیج دیواری افزایش می دهد.

در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر این قطعه با افراد مجرب تماس حاصل کنید.


نحوه بررسی کردن شیر برقی یا شیر موتوری پکیج

شیر برقی یا شیر موتوری پکیج دارای سه عدد سوکت است. برای بررسی کردن شیر ابتدا سر فیش های موتور را باز می کنیم سپس از سه عدد سیم موجود یکی از سیم های جانبی و سیم وسط را به برق شهری 220 ولت شهری وصل می کنیم. در این حالت باید یک حرکت آسانسوری وجود داشته باشد و اگر برق را به سیم جانبی دیگری متصل کنیم سوپاپ باید به حالت قبلی برگردد.بررسی سه راهه یا شیر سه طرفه پکیج در موقعیت زمستانی

در این حالت پکیج را روی وضعیت زمستانی و ایجاد گرمایش قرار می دهیم به دمای لوله برگشت پکیج، پیش از وارد شدن به سیستم و پس از پمپ، دقت می کنیم. در این صورت اگر لوله پس از پمپ گرم باشد، احتمال نشتی سوپاپ شیر سه راهه پکیج وجود دارد وباید تعویض شود.


بررسی سه راهه یا همان شیر برقی پکیج در موقعیت آب گرم

در این حالت لازم است شیر آب گرم را باز کرده چند ثانیه منتظر بمانید تا آب گرم خارج شود. لوله رفت را به لحاظ دمایی چک کنید. اگر لوله گرم بود، احتمال خرابی سوپاپ و نشتی شیر برقی وجود دارد.


چطور شیر برقی یا شیر موتوری پکیج را تعویض کنیم

  • دستگاه را از برق خارج کنید.
  • خار متصل به شیر برقی را بیرون بکشید .
  • سوکت برق متصل به شیر برقی را جدا کنید.
  • شیر برقی جدید را به سوکت وصل کنید به ترتیب اتصالات پمپ آب، مسیرگرمایش دمایی و مدار گرمایش آب خروجی را مجدد برقرار سازید.
  • به خار کمی گیریس بزنید و هنگامی که شیر برقی دقیق در جای خود قرار دارد خار را وصل کنید.

شیر سه طرفه را می توان هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت نصب کرد ولی در صورت نصب در مسیر رفت چون همیشه آب گرم وجود دارد احتمال آسیب زدن به قطعات شیر سه راهه بیشتر است. از طرفی چون فضا در مسیر برگشت کم است نصب یا تعویض شیر سه راهه پکیج دیواری اغلب در مسیر رفت انجام می شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر