0

شیر سه طرفه یا شیر برقی پکیج چیست و چگونه کار می کند؟

شیر سه طرفه یا برقی پکیج چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 7619

شیر سه طرفه یا سه راهه (Three Way Diverter Valve) یا شیر برقی پکیج و یا شیر موتوری قطعه ای است در پکیج دیواری که برای باز و بسته کردن مسیر جریان آب مصرفی یا رادیاتور (شوفاژ) مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه فقط در پکیج دو مبدله کاربرد دارد. لازم به ذکر است که پکیج تک مبدل شیر برقی ندارد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

شیر سه راهه دارای سه مجرا از جمله دو خروجی و یک ورودی می باشد. ورودی اصلی این شیر به مکش پمپ سیرکولاتور وصل می شود. یکی از خروجی ها به منظور آب گرم مصرفی یا مبدل ثانویه استفاده شده و خروجی دیگر برای رادیاتورهای شوفاژ مدار سیستم گرمایشی می باشد.

مدل های مختلف پکیج، دارای شیر های برقی مختلفی هستند. اما در نهایت همگی کارکرد و عملکرد یکسانی را دارا می باشند.

برای کسب اطلاعات در مورد قطعات پکیج به مقاله “معرفی قطعات پکیج دیواری و آشنایی با روش کار آنها” مراجعه فرمایید.


عملکرد شیر سه راهه یا شیر برقی پکیج

شیر سه طرفه پکیج دیواری از ۳ بخش بدنه سه راهه، موتور و سوپاپ تشکیل شده است. موتور آن یک موتور الکتریکی است. موتور در بالای بلوک تنه شیر قرار دارد و با جریان ۲۲۰ ولت کار می کند. حرکت سوپاپ شیربرقی دارای حرکت خطی و از بالا به پایین است.

شیر سه راهه وظیفه تعیین مسیر جریان آب را بر عهده دارد. به عنوان مثال در زمان استفاده از آب مصرفی، شیر سه راهی پکیج، سوپاپ را به داخل برده و آب گرم مصرفی به مبدل ثانویه انتقال پیدا می کند.

در مدل های جدید شیر سه راهه، در حالت عادی حرکت آب به مبدل ثانویه است. ولی در نمونه های قبلی آب به سمت رادیاتورها هدایت می شد.

موتور شیر سه طرفه در قسمت بالا قرار دارد و دارای حرکت رفت و برگشتی یا خطی است. مجرای آب گرم مبدل اولیه با پایین رفتن سوپاپ باز می شود و به مسیر گرمایش رادیاتورها راه پیدا می کند. در صورتی که آب گرم مصرفی باز شود، سوپاپ به جای قبلی خود حرکت می کند و آب به سمت مبدل ثانویه حرکت می کند.

پکیج به وسیله شیر برقی یا شیر موتوری، آب گرم را به صورت نوبتی یا به رادیاتورها یا به آب مصرفی ارسال می کند. در نتیجه امکان تامین آب گرم مصرفی و تامین گرمای مدار گرمایش به طور همزمان وجود ندارد.

در صورت بروز هر گونه مشکل در مسیرهای گرمایش و آب گرم مصرفی، احتمال خرابی در شیر سه راهه پکیج دیواری افزایش می یابد. در صورت نیاز به تعویض یا تعمیر این قطعه با افراد مجرب تماس حاصل گردد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نحوه بررسی شیر برقی یا شیر موتوری پکیج

شیر برقی یا شیر موتوری پکیج دارای سه عدد سوکت است. به منظور بررسی شیر ابتدا سر فیش های موتور باز می شود. سپس از سه عدد سیم موجود، یکی از سیم های جانبی و سیم وسط به برق شهری ۲۲۰ ولت شهری وصل گردد. در این حالت باید یک حرکت آسانسوری وجود داشته باشد و اگر برق به سیم جانبی دیگری متصل شود، سوپاپ باید به حالت قبلی برگردد.

 


بررسی سه راهه یا شیر سه طرفه پکیج در موقعیت زمستانی

در این حالت پکیج بر روی وضعیت زمستانی و ایجاد گرمایش قرار داده می شود. سپس به دمای لوله برگشت پکیج، پیش از وارد شدن به سیستم و پس از پمپ، دقت گردد. در این صورت اگر لوله پس از پمپ گرم باشد، احتمال نشتی سوپاپ شیر سه راهه پکیج وجود دارد و باید تعویض شود.


بررسی سه راهه یا شیر برقی پکیج در موقعیت آب گرم

در این حالت باید شیر آب گرم را باز کرده و چند ثانیه منتظر ماند تا آب گرم خارج شود. لوله رفت به لحاظ دمایی چک شود. اگر لوله گرم بود، احتمال خرابی سوپاپ و نشتی شیر برقی وجود دارد.


نحوه تعویض شیر برقی یا شیر موتوری پکیج

  • دستگاه از برق خارج شود.
  • خار متصل به شیر برقی بیرون کشیده شود.
  • سوکت برق متصل به شیر برقی جدا گردد.
  • شیر برقی جدید به سوکت وصل شود. سپس به ترتیب اتصالات پمپ آب، مسیر گرمایش دمایی و مدار گرمایش آب خروجی مجددا برقرار گردد.
  • به خار کمی گیریس زده شود و هنگامی که شیر برقی دقیق در جای خود قرار دارد خار، وصل گردد.

شیر سه طرفه را می توان هم در مسیر رفت و هم در مسیر برگشت نصب نمود. اما در صورت نصب در مسیر رفت چون همیشه آب گرم وجود دارد، احتمال آسیب زدن به قطعات شیر سه راهه بیشتر می شود. از طرف دیگر چون فضا در مسیر برگشت کم است، نصب یا تعویض شیر سه راهه پکیج دیواری اغلب در مسیر رفت انجام می شود.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر