نماد سایت وب سایت اسپیتی

مزایای فن سانتریفیوژ و انواع فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ- وب سایت اسپیتی

فن ها یا هواکش ها یک دمنده هستند که موجب جابجایی هوا می شوند.

فن سانتریفیوژ چیست؟

فن سانتریفیوژ (Centrifuge Fan) یا همان فن گریز از مزکز در سال ۱۸۳۲ میلادی در ارتش روسیه اختراع شد. از مزایای فن سانتریفیوژ این است که برعکس مدل های پروانه ای یا همان آکسیال، هوا را با زاویه در میان پروانه و محور اصلی به گردش درمی آورد. به همین خاطر فن سانتریفیوژ بسیار بیشتر از فن های آکسیال معمولی مورد استفاده قرار می گیرد.

فن های سانتریفیوژ دارای مدل های مختلفی هستند که بر اساس انحنای پروانه آنها دسته بندی می شوند. فن های سانتریفیوژ نسبت به فن های آکسیال پروانه ای، عملکرد متفاوت و پیشرفته ای دارند. اصلی ترین تفاوت در مدل قرارگیری پروانه اصلی دستگاه است.

در تمامی مدل های فن سانتریفیوژ پروانه اصلی با زاویه ۹۰ درجه با محور اصلی نصب می شود. در این حالت امکان انجام انواع فعالیت ها به فن داده می شود. فن سانتریفیوژ می تواند دارای یک، دو و یا سه ورودی هوا باشد ولی همه آنها یک خروجی متمرکز دارند.


انواع فن ها

فن ها در کل به دو مدل آکسیال و سانتریفیوژ قابل تقسیم بندی هستند. فن های سانتریفیوژ به خاطر تنوع و کارکردشان پرکاربردتر هستند. این فن ها از نظر سیستم نسبت به فن های قدیمی پروانه ای کاملتر می باشند. با اینکه فن سانتریفیوژ خود یک سیستم قدیمی برای فن محسوب می شود. ولی یکی از بهترین و پرکاربردترین فن ها در دنیا می باشد.

فن های سانتریفیوژ از نیروی گریز از مرکز برای ایجاد فشار هوا استفاده می کنند. نیروی گریز از مرکز به علت زاویه ۹۰ درجه پروانه از محور اصلی به وجود می آید. در این شرایط گردش موتور و پروانه ها به ایجاد نیروی گریز از مرکز منجر می شوند که توانایی ایجاد فشار بالا را دارند. تنوع در مدل های اصلی فن سانتریفیوژ به علت انحنای موجود در پروانه های فن ها است. هر کدام از مدل ها به دلیل همین  انحناها کارایی مخصوص خود را دارند.

برای کسب اطلاعات در مورد فن آکسیال به مقاله فن آکسیال چیستمراجعه فرمایید.


انواع فن آکسیال بر اساس پره ها


انواع فن سانتریفیوژ بر اساس پره ها


فن سانتریفیوژ فوروارد یا خم به جلو (Forward)

این فن دارای پره هایی با انحنای رو به جلو هست. برای هواسازها و دمیدن هوا مناسب می باشند. انحنا در پروانه های فن های فوروارد باعث کم شدن لرزش و در عوض باعث ایجاد صدا می شوند. البته این انحناء موجب می شود تا در صورتی که هوای مکش یافته داخلی دارای آلودگی و نا خالصی باشند به پروانه ها گیر کرده و باعث اختلال در عملکرد دستگاه شوند. برای همین نیز فن های فوروارد برای محیط های که دارای هوای داخلی پاکیزه ای هستند استفاده می شوند.

دسته بندی کلی فن‌های سانتریفیوژ فوروارد

مزایای فن سانتریفیوژ فوروارد

معایب فن سانتریفیوژ فوروارد

موارد استفاده از فن سانتریفیوژ فوروارد


فن سانتریفیوژ بکوارد یا خم به عقب (Backward)

در این فن ها انحنای پروانه ها رو به عقب هست و به همین خاطر موجب کم شدن لرزش و صدا می شود. فن های بکوارد مثل فن های فوروارد نمی توانند در تخلیه هوای ناپاک عملکرد داشته باشند. به همین دلیل از فن های بکوارد در سیستم های تهویه مطبوع بیشتر استفاده می شوند. این فن ها می توانند با کمترین صدا و لرزش، هوای گرم یا سرد تولید شده توسط کمپرسور را به محیط داخلی انتقال داده و هوای موجود در محیط را تخلیه کنند.

کاربرد فن سانتریفیوژ بک وارد

مزایای فن سانتریفیوژ بک وارد

معایب فن سانتریفیوژ بک وارد


فن سانتریفیوژ رادیال (Radial)

این مدل فن ها روی پره های خود انحنایی ندارند و باعث می شوند که آلودگی روی پروانه ها بنشیند و فن در هوای آلوده نیز به خوبی کار کند. به دلیل عدم وجود انحنا در پروانه های فن های رادیال، آلودگی ها به صورت مستقیم از هواکش خارج می شوند و به پره ها گیر نمی کنند. بیشتر مدل های صنعتی فن سانتریفیوژ از پروانه های رادیال استفاده می کنند.

کاربرد فن سانتریفیوژ رادیال

مزایای فن سانتریفیوژ رادیال

معایب فن سانتریفیوژ رادیال


فن سانتریفیوژ ایرفویل (Airfoil)

در بین انواع فن سانتریفیوژ این نوع فن، دارای راندمان بالایی است.از این نوع فن ها، برای کاربردهایی که جریان هوا بدون مواد جامد است استفاده می شود. همچنین در صورتی که قصد دارید هوای محیط را در بهترین شکل ممکن پاکیزه کنید، از این نوع فن استفاده کنید. فن ایرفویل قادر است با سرعت بسیار زیادی حرکت کند، تاجایی که سرعت آن حتی دو برابر فن فوروارد است.

کم بودن زاویه برخورد تیغه پروانه با جریان سیال و افزایش راندمان و کاهش صدا تولید شده از ویژگی های دستگاه خنک کننده سانتریفیوژ ایرفویل است. فن های سانتریفیوژ ایرفویل، دارای استحکام مکانیکی خوبی است که در فشار های بالا یک امتیاز مهم به حساب می آید .

کاربرد فن سانتریفیوژ ایرفویل

مزایای فن سانتریفیوژ ایرفویل

معایب فن سانتریفیوژ ایرفویل


اجزای اصلی فن گریز از مرکز یا فن سانتریفیوژ


مزایای فن های سانتریفیوژ

مصرف انرژی کم

فن های سانتریفیوژ نسبت به راندمان و عملکردشان انرژی بسیار پایینی مصرف می کنند و می توانند بنا به نیاز، توان تولیدی خود را تغییر دهند.

دوام بالا

معمولا این فن ها به علت کیفیت ساخت دارای دوام بالایی هستند و اغلب محفظه های دستگاه از استیل ضد زنگ ساخته می شود.

نگهداری ساده

یکی دیگر از مزایای فن سانتریفیوژ نگهداری راحت آن هاست. این فن ها به خاطر طراحی و نحوه کارکردشان ساده هستند و از قطعات پیچیده در آن استفاده نشده است. در صورت نیاز هم به راحتی قابل تعمیر هستند. معمولا فن سانتریفیوژ به دلیل شکل ظاهری در جاهایی نصب می شوند که دسترسی راحت تری دارند. به همین جهت می توان به راحتی بررسی های دوره ای دستگاه و تعمیرات را انجام داد.

طراحی ساده

از مزایای فن سانتریفیوژ طراحی ساده و در عین حال مجهز بودن آن هاست. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی سازندگان فن ها محصولات خود را مجهز به سنسور و سیستم قوی کنترل مرکزی کرده اند.


انواع آلیاژ در ساخت بدنه فن ساتریفیوژ

در شرایط خاص و سخت، از فن سانتریفیوژ با جنس PVC استفاده می شود. هنگامی که دما بالا باشد و امکان آتش سوزی وجود داشته باشد، این فن با کوپله شدن به الکترو موتور ضد انفجار، امکان استفاده در شرایط دما بالا را فراهم می کند.


قطعات جانبی فن سانتریفیوژ


مراحل نصب فن سانتریفیوژ


نکاتی در اجرای فن سانتریفیوژ


نکات مهم برای خرید فن های سانتریفیوژ

قبل از خرید به نیاز خود توجه کنید. برای مثال بررسی کنید چه توان تولیدی برای فشار هوا نیاز دارید. چون فشار هوای بیشتر و یا کمتر بر روی دوام دستگاه و انرژی مصرفی تاثیر منفی می گذارد. به کیفیت قطعات و جنس استفاده شده در دستگاه دقت شود زیرا بر طول عمر دستگاه تاثیر مستقیم دارد.


نکات مهم در نگهداری دستگاه

به صورت دوره ای دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. زیرا ایراد در بخشی از دستگاه موجب آسیب رسیدن به سایر قطعات دستگاه نیز می شود.

نظافت دوره ای در پروانه ها و قطعات دستگاه باید انجام بگیرد زیرا گرد گرفتگی پروانه ها، بهره وری دستگاه را پایین می آورد.


کاربرد فن سانتریفیوژ


خروج از نسخه موبایل