0

آشنایی با سیستم پنکه مه پاش یا رطوبت ساز

پنکه مه پاش- وب سایت اسپیتی
بازدید 2511

پنکه مه پاش چیست؟

پنکه مه پاش یا پنکه رطوبت ساز(Mist Fan) در واقع یک نوع پنکه آبی و رطوبت ساز می باشد. از جدیدترین روش های خنک کردن هوا در فضای باز، استفاده از پنکه رطوبت ساز بوده که اخیرا به بازار آمده اند. عملکرد این پنکه ها همچون یک دستگاه تهویه کم هزینه است. همچنین این پنکه می تواند تولید مه و رطوبت نماید. گرمای محیط اطراف توسط برخورد رطوبت و مه با سطح، جذب شده و سپس تبخیر می گردد. مه تولید شده توسط این پنکه ها بسیار لطیف است و هیچگونه احساس خیس شدن به افراد نمی دهد.


نحوه عملکرد پنکه مه پاش

پنکه مه پاش برای ایجاد رطوبت به منبع آب نیاز دارد. تامین آب از طریق یک مخزن که در قسمت پایین بدنه تعبیه شده است، صورت می گیرد. این مخزن قابل جداسازى و پر کردن نیز می باشد. امکان وصل مستقیم نکه مه پاش به لوله کشی آب با توجه به مدل دستگاه نیز وجود دارد.

پنکه مه پاش با توجه به نوع آن مجهز به یک پمپ فشار متوسط یا قوى است تا امکان تولید مه فراهم شود.دهانه ها و شیارهای نازل مانند کوچکی در اطراف پروانه های پنکه رطوبت ساز وجود دارد. آب از طریق این دهانه ها به شکل مه و غبار در هوا پخش می گردد. تعداد این دهانه ها در هر پنکه مختلف است. این عمل موجب خنک شدن و کاهش دمای محیط اطراف می شود. کارکرد این پنکه به وسیله برق بوده و مصرف کمی را دارا می باشد.


انواع پنکه های مه پاش

پنکه مه پاش دیواری

پنکه های مه پاش دیواری برای محل هایی با محدودیت فضا مناسب می باشد. مکان نصب آنها بر روی دیوار بوده و فضای کمی را اشغال می کند. پنکه رطوبت ساز دیواری مستقیما به شیر آب وصل شده و مخزن ندارد.

پنکه مه پاش ایستاده

پنکه های مه پاش ایستاده دارای دو مدل خانگی و صنعتی می باشند. در فضاهای باز استفاده از این مدل پنکه بسیار رایج است. این مدل پنکه ها دارای سیستم تنظیم ارتفاع بوده و امکان تغییر ارتفاع با توجه به نیاز مصرف کننده وجود دارد.

پنکه های ایستاده حالت پرتابل (قابل حمل) می باشند

پنکه مه پاش صنعتی

مدل صنعتی پنکه های رطوبت ساز دارای ابعاد بزرگتری نسبت به سایر مدل ها است. مدل صنعتی قابلیت خنک کردن فضاهای بزرگ را دارد. این پنکه ها دارای دو مدل دیواری و ایستاده می باشند. در فضاهایی مانند رستوران و کافی شاپ های بزرگ می توان از این مدل استفاده نمود. این پنکه هم در فضای باز و هم سرپوشیده کاربرد دارد.


مزایای پنکه های مه پاش

گزینه مناسب برای خنک کردن فضای باز

خنک کردن فضای باز در فصول گرم بسیار سخت است. نمی توان فضای باز را توسط پنکه یا کولر که انرژی نیز مصرف می کنند، خنک کرد. استفاده از پنکه رطوبت ساز برای خنک نمودن فضای باز بهترین گزینه است.

عدم انتقال بیماری و باکتری ها

این پنکه ها از بروز و انتقال بیماری و باکتری ها جلوگیری می کنند. به این علت که از آب تازه به جای آب بازیابی شده، استفاده می نمایند.

رفع گرد و خاک

این پنکه ها تونایی از بین بردن گرد و خاک موجود در هوا را دارا می باشند. پنکه های رطوبت زا برای مناطق دارای گرد و غبار و وزش زیاد بادهای موسمی بسیار مناسب می باشند.

قابلیت حمل و جا به جایی آسان

یکی از مزیت های پنکه مه پاش نسبت به سایر دستگاه های تهویه،قابلیت استفاده از آنها در هر مکانی می باشد. مدل های پرتابل این پنکه ها را می توان با نصب چرخ در زیر دستگاه به آسانی جا به جا کرد. این امکان سهولت جا به جایی در فضاهایی مانن رستوران، ویلا و باغ را فراهم می کند. اما مدل های دیواری این پنکه ها در یک مکان به صورت دائم نصب می گردند.

عملکرد بدون صدا

از دیگر مزیت های پنکه مه پاش، بی صدا بودن آنها می باشد. این پنکه ها کاملا بی صدا کار کرده و همین علت، موجب محبوبیت این خنک کننده ها شده است.

تامین رطوبت فضا

پنکه مه پاش باعث خیس شدن نمی شود. اما رطوبت فضا از طریق پاشش قطرات آب تامین می گردد. این پنکه ها موجب شادابی گیاهان خواهد شد. زیرا هوای خنک و مرطوب این پنکه ها، رطوبت مورد نیاز گیاهان را نیز تامین خواهد کرد. همچنین وجود مه پاش در گلخانه موجب می شود تا گیاهان کمتر در معرض تنش و بیماری های گیاهی قرار گیرند.

مصارف کشاورزی

به منظور ایجاد و نظارت بر رطوبت مورد نیاز در سالن های تولید قارچ، مرغداری، باشگاه سوار کاری، محل نگهداری پرنده ها و حیوانات و کلیه صنایع وابسته به دامداری و کشاورزی از پنکه های رطوبت ساز استفاده می گردد.

مزایای دیگر پنکه مه پاش

  • مصرف آب و برق کم نسبت به دیگر کولرها
  • کم بودن هزینه راه اندازی، نصب و نگهداری
  • استفاده از مه پاش در دامداری ها موجب بیشتر شدن شیردهی حیوانات می گردد.
  • کم کردن بوی ناخوشایند در محیط
  • کاهش دما ۱۰ الی ۱۵ درجه

معایب پنکه مه پاش

قیمت پنکه های مه پاش نسبت به مدل مورد نیاز و متراژ محیط، عوض می شود. هزینه پنکه رطوبت ساز در صورت وجود فشار مناسب آب، کاهش پیدا می کند. همچنین قیمت این پنکه در صورت نیاز به پمپ نیز افزایش می یابد.

پنکه مه پاش خود با رطوبت فضا را سرد می کند به همین خاطر در فضای شرجی کارآمد نیست

یکی دیگر از معایب پنکه های رطوبت ساز، بی اثر بودن این سیستم در مناطق بسیار مرطوب و شرجی می باشد.دتوانایی خنک کردن فضا به دلیل سختی عمل تبخیر آب در این مناطق بسیار کمتر از مناطق معتدل و خشک است. اما احتمال عدم کارکرد این پنکه در منطقه هایی که دارای هوای معتدل بهاری و یا تابستان های کوتاه است، وجود دارد.


مکان های مناسب استفاده از پنکه مه پاش

پنکه های مه باش بیشتر در فضای باز مانند باغ رستوران یا کافه ها استفاده می شوند. اما از این پنکه فقط در این دو مکان استفاده نمی گردد. قابلیت حمل و نصب آسان و کارکرد عالی این پنکه ها باعث شده است تا در مکان های بسیاری مورد استفاده قرار بگیرند.

از پنکه رطوبت ساز می توان در مکان های مختلف مانند تراس، حیاط، کافی شاپ، رستوران ها، سالن های ورزشی، زمین بازی، ایستگاه های تاکسی یا اتوبوس، ایستگاه های قطار، فضاهای انتظار، هتل ها، گلخانه، اسکله، محل های نگهداری حیوانات و … استفاده نمود.


تفاوت پنکه مه پاش با انواع کولر

علارغم مصرف زیاد کولر های گازی یا آبی، اکثر مردم آنها را ترجیج می دهند. مصرف آب کولر آبی بسیار بالا بوده و نیاز به نگهداری و سرویس منظم دارد. کولرهای گازی برق زیادی مصرف می کند. اما نیاز به نگهداری کمتری را دارند.

پنکه مه پاش نیازی به نگهداری و سرویس دائم ندارد. همچنین این پنکه ها مصرف کمی را دارا هستند. هزینه خرید پنکه های مه پاش نسبت به انواع کولر بیشتر می باشد. اما به دلیل مصرف بالای آب و برق در کولر گازی و آبی، خرید و استفاده از سیستم مه پاش مقرون در طول زمان به صرفه تر است.

فضای اشغال شده توسط پنکه های مه پاش نسبت به سایر سیستم های خنک کننده، کمتر است. به همین علت در هر فضایی قابل استفاده می باشد. استفاده از کولرهای آبی و گازی در فضای بیرونی بر خلاف کارایی زیاد آنها، بیهوده است. به همین علت برای خنک کردن از پنکه های مه پاش که طراحی آنها به منظور فضای باز است، استفاده می گردد.

برای کسب اطلاعات در مورد کولرهای آبی به مقاله “آشنایی با کولرهای آبی، نحوه کارکردن و روش های نگهداری از آن” مراجعه فرمایید.


نکات مهم در خرید پنکه مه پاش

متراژ محیط

متراژ محیط یکی از عوامل مهم در انتخاب پنکه مه پاش است. در صورت عدم وجود هوای خنک به اندازه کافی، فراین خنک سازی به خوبی انجام نمی شود. اما اگر هوای خنک زیادی تولید شود، امکان خیس شدن فضا وجود دارد.

جنس پنکه

به دلیل مشکل ساز بودن قطرات آب در فضای داخل خانه، پنکه رطوب ساز در فضای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت استفاده از این پنکه در بیرون از خانه، مقدار زیادی آلودگی از باد، گرد و خاک، نور خورشید و … توسط پنکه رطوبت ساز جذب می شود. به خاطر دلایل ذکر شده، کیفیت جنس پنکه بسیار مهم است. مدل های پلاستکی این پنکه سبک تر و با صرفه تر است. مدل های فلزی پنکه رطوبت ساز دارای ماندگاری و دوام زیادی هستند. اما قیمت مدل های فلزی نیز بیشتر است.

مخزن آب

انتخاب نوع مخزن آب پنکه رطوبت ساز به نوع کاربرد مورد نظر مصرف کننده بستگی دارد. پنکه هایی که دارای مخزن های متصل به خود هستند، باید به صورت دستی پر شوند. اما مخزن آنها به طور جداگانه نیز حمل می گردد. اما نوع دیگری از پنکه های آبی توانایی دریافت مستقیم آب از طریق شیر لوله آبی را دارا می باشند. استفاده از پنکه رطوبت ساز بدون مخزن هنگامی که نیاز به استفاده از پنکه آبی برای مدت زمان طولانی وجود دارد، بهتر است. در این مدل یک بار تنظیمات را انجام داده و دیگر نیازی به کنترل و تنظیم مجدد آن وجود ندارد.

دفع حشرات

امکان نصب حشره کش در بعضی از پنکه های رطوبت ساز وجود دارد. به این صورت که استفاده از حشره کش توسط کاربر احساس نشده ولی بر روی حشره ها اثر می گذارند.

سرعت و ارتفاع پنکه

باید ارتفاع و سرعت پنکه به گونه ای تنظیم گردد که دچار نوسان نشود.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر