0

آشنایی با سیستم پنکه مه پاش یا رطوبت ساز

بازدید 59

پنکه مه پاش چیست؟

پنکه مه پاش (Mist Fan) به پنکه رطوبت ساز و پنکه آبی نیز معروف است. پنکه مه پاش دستگاهى است که به تازگی وارد بازار شده است و یکی از جدیدترین تکنولوژی ها برای خنک کردن هوا در فضاهای باز می باشد. این دستگاه علاوه بر اینکه مانند یک دستگاه تهویه مقرون به صرفه عمل مى کند، قابلیت ایجاد رطوبت و مه سازى را نیز دارا می باشد. همچنین رطوبت و مه بلافاصله بعد از برخورد با سطوح، گرماى محیط را جذب نموده و تبخیر مى گردد. مه تولید شده توسط این دستگاه بسیار لطیف بوده و هیچگونه احساس خیس شدن به افراد نخواهد داد.


نحوه عملکرد پنکه مه پاش

پنکه مه پاش به منظور ایجاد رطوبت به منبع آب نیاز دارد. این آب به کمک مخزن آبى که در قسمت پایینى بدنه نصب شده است، فراهم مى گردد. این مخزن قابل جداسازى و پر کردن نیز می باشد. همچنین با توجه به نوع و مدل آن امکان دارد مستقیما به لوله آب متصل گردد.

پنکه مه پاش با توجه به نوع آن مجهز به یک پمپ فشار متوسط یا فشار قوى است تا امکان تولید مه به وجود بیاید. در کنار پروانه هاى این پنکه، دهانه ها و شیارهاى نازل مانند کوچکى نیز وجود دارد. در هر پنکه تعداد این دهانه ها متفاوت می باشد. این دهانه ها و شیارها آب را به شکل مه و غبار در هوا پخش مى کنند. این کار موجب خنک شدن هوای اطراف و کاهش دمای محیط می گردد. این دستگاه برای کارکرد خود نیاز به برق کمى داشته و مصرف بالایى ندارد.


انواع پنکه های مه پاش

پنکه مه پاش دیواری

برای مکان هایی با محدودیت فضا، پنکه های مه پاش دیواری انتخاب مناسبی می باشند. این پنکه ها بر روی دیوار تعبیه شده و فضای زیادی را اشغال نمی کنند. این مدل پنکه مه پاش، بدون مخزن بوده و مستقیما به شیر آب وصل می گردد.

پنکه مه پاش ایستاده

پنکه های مه پاش ایستاده دارای دو مدل خانگی و صنعتی می باشند. این نوع پنکه از متداول ترین مدل پنکه های فضای باز هستند. این مدل پنکه ها دارای سیستم تنظیم ارتفاع بوده و امکان تغییر ارتفاع با توجه به نیاز مصرف کننده وجود دارد.

پنکه های ایستاده حالت پرتابل (قابل حمل) می باشند

پنکه مه پاش صنعتی

پنکه مه پاش صنعتی دارای ابعاد بزرگتری می باشد. همچنین این مدل قدرت و توان خنک کنندگی به منظور فضاهای بزرگتری را تولید می نماید. پنکه های صنعتی دارای دو مدل ایستاده و دیواری هستند. معمولا این پنکه ها برای سالن های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند. از این پنکه ها می توان برای فضای رستوران و کافی شاپ های بزرگ استفاده نمود. محیط مورد استفاده می تواند به صورت سرپوشیده یا فضای باز باشد. در هر دو حالت می توان از پنکه مه پاش استفاده کرد.


مزایای پنکه های مه پاش

گزینه مناسب برای خنک کردن فضای باز

یکی از بزرگ ترین مشکلات فضای باز در هوای گرم، خنک کردن فضا است. امکان خنک شدن فضاهای بزرگ با پنکه یا کولر، وجود ندارد. در نهایت این دستگاه ها با وجود مصرف انرژی، نتیجه ای ندارند. بهترین گزینه برای خنک کردن فضای باز، پنکه مه پاش می باشد. همچنین این پنکه ها امکان لذت بردن از فضای باز در فصل گرم تابستان را فراهم می کنند.

عدم انتقال بیماری و باکتری ها

این پنکه ها از بروز و انتقال بیماری و باکتری ها به علت استفاده از آب تازه به جای آب بازیابی شده، جلوگیری می نماید.

رفع گرد و خاک

این پنکه ها تونایی از بین بردن گرد و خاک هوای محیط را دارا می باشند. پنکه های رطوبت زا بهترین گزینه برای مناطق دارای گرد و غبار و وزش زیاد بادهای موسمی است.

قابلیت حمل و جا به جایی آسان

این پنکه ها تقریبا در هر مکانی قابل استفاده هستند. به همین دلیل دارای مزیت بزرگی نسبت به سایر دستگاه های تهویه هوا می باشد. به جز مدل های دیواری این پنکه که در یک مکان نصب می شوند، مدل های پرتابل یا قابل حمل آنها، با نصب چرخ هایی در زیر دستگاه، به راحتی به مکان های مختلف منتقل شده و قابل استفاده می باشند. به همین علت در فضای باز رستوران، باغ و ویلا می توان آن را به قسمت های مختلف منتقل نمود.

عملکرد بدون صدا

از دیگر مزیت های پنکه مه پاش، بی صدا بودن آنها می باشد. این پنکه ها کاملا بی صدا کار کرده و همین علت، موجب محبوبیت این خنک کننده ها شده است.

تامین رطوبت فضا

پنکه مه پاش باعث خیس شدن نمی شود. اما پاشش قطرات آب از آن به تامین رطوبت محیط کمک می کند. این پنکه ها موجب شادابی گیاهان خواهد شد. زیرا هوای خنک و مرطوب این پنکه ها، رطوبت مورد نیاز گیاهان را نیز تامین خواهد کرد. همچنین وجود مه پاش در گلخانه موجب می شود تا گیاهان کمتر در معرض تنش و بیماری های گیاهی قرار گیرند.

مصارف کشاورزی

به منظور ایجاد و کنترل رطوبت مورد نیاز در مرغداری ها، سالن های تولید قارچ، محیط های سوار کاری، محل نگهداری پرنده ها و حیوانات و کلیه صنایع وابسته به کشاورزی و دامداری از این پنکه ها استفاده می گردد.

مزایای دیگر پنکه مه پاش

  • کاهش مصرف آب و برق نسبت به دیگر کولرها
  • کم بودن هزینه راه اندازی، نصب و نگهداری
  • استفاده از مه پاش در دامداری ها موجب افزایش رشد و شیردهی دام ها می گردد.
  • کم کردن بوی نامطبوع در محیط
  • کاهش دمای ۱۰ الی ۱۵ درجه ای

معایب پنکه مه پاش

نسبت به اندازه محیط و نوع سیستم مورد نیاز، قیمت این پنکه ها نیز متغیر است. اگر فشار آب در فضای مورد نظر خوب باشد، هزینه سیستم مه پاش نیز کم می شود. اما اگر به پمپ نیاز باشد، این سیستم را باید با قیمت بیشتری تهیه نمود.

پنکه مه پاش خود با رطوبت فضا را سرد می کند به همین خاطر در فضای شرجی کارآمد نیست

یکی دیگر از معایب پنکه های مه پاش، ناکارآمدی در مناطق بسیار مرطوب و شرجی می باشد. زیرا عمل تبخیر آب به سختی انجام شده و توانایی خنک کردن فضا بسیار کمتر از مناطق معتدل و خشک است. همچنین در منطقه هایی که دارای هوای معتدل بهاری و یا تابستان های کوتاه است، احتمالا این سیستم کارایی چندانی نداشته باشد.


مکان های مناسب استفاده از پنکه مه پاش

این پنکه ها بیشتر در فضای باز مانند باغ رستوران یا کافه ها استفاده می شوند. اما استفاده از آنها منتهی به این دو مکان نیست. قابلیت حمل و نصب آسان و از همه مهمتر کارایی فوق العاده این پنکه ها باعث شده است تا در مکان های بسیاری مورد استفاده قرار بگیرند.

از پنکه رطوبت ساز می توان در مکان های مختلف مانند حیاط، تراس، رستوران ها و کافی شاپ ها، زمین های بازی، سالن های ورزشی، ایستگاه های اتوبوس و تاکسی، ایستگاه های قطار، فضاهای انتظار، هتل ها، محل کار، اسکله ها، گلخانه ها، دامداری، مرغداری ها، باغ وحش و … استفاده نمود.


تفاوت پنکه مه پاش با انواع کولر

اغلب افراد کولرهای گازی یا آبی را ترجیح می دهند. اما این کولرها بسیار مصرف بالایی دارند. کولر آبی دارای مصرف آب زیادی است و نیاز به نگهداری و سرویس منظم دارد. اما کولرهای گازی نیاز به نگهداری کمتری دارند. اما برق زیادی مصرف کرده و هزینه بالایی را دارا می باشند.

پنکه مه پاش بر خلاف کولر گازی یا آبی به نگهداری و سرویس دائمی نیاز نداشته و بسیار مصرف پایینی را دارا می باشد. البته هزینه خرید این پنکه ها نسبت به انواع کولر بیشتر است. اما با توجه به مصرف بالای آب و برق در کولر آبی و گازی، خرید و استفاده از سیستم مه پاش مقرون به صرفه تر می باشد.

این پنکه ها نسبت به دیگر سیستم های خنک کننده، فضای کمتری را اشغال می کنند. به همین دلیل به منظور استفاده در هر نوع فضا با هر گنجایشی مناسب است. کولر های گازی و آبی در فضای بسته کارایی بیشتری را دارا می باشند. اما استفاده از آنها در فضای بیرونی کاملا بیهوده است. به همین دلیل پنکه های رطوبت ساز جایگزین مناسبی برای این کولرها بوده که برای خنک سازی فضای بیرونی طراحی شده و کاملا کار آمد می باشند.

برای کسب اطلاعات در مورد کولرهای آبی به مقاله “آشنایی با کولرهای آبی، نحوه کارکردن و روش های نگهداری از آن” مراجعه فرمایید.


نکات مهم در خرید پنکه مه پاش

متراژ محیط

یکی از عوامل مهم در انتخاب این پنکه ها، اندازه ی محیطی مورد نظر است. اگر جریان هوای خنک به اندازه کافی وجود نداشته باشد، خنک سازی مطلوبی ایجاد نخواهد شد. همچنین در صورت وجود جریان هوای خنک زیاد، امکان خیس شدن ایوان می باشد.

جنس پنکه

معمولا از پنکه های آبی در بیرون از منزل استفاده می شود. زیرا ذرات آب می توانند در خانه ایجاد مشکل نمایند. هنگامی که از پنکه در فضای بیرونی خانه استفاده می شود، این پنکه مقدار زیادی آلودگی را از گرد و غبار، باد، نور آفتاب و مواردی از این قبیل دریافت می نماید.

بنابراین کیفیت جنس فن یکی از پارامترهای مهم در هنگام انتخاب پنکه می باشد. مدل های پلاستیکی، سبک تر و مقرون به صرفه تر هستند. در صورتی که مدل های فلزی آنها بسیار بادوام تر و ماندگارتر بوده، اما دارای قیمت بیشتری نیز می باشند.

مخزن آب

انتخاب نوع مخزن آب بستگی به نوع کاربرد مورد نظر مصرف کننده دارد. پنکه های آبی که دارای مخزن های متصل به خود هستند، باید به صورت دستی پر شوند. اما به طور جداگانه نیز قابل حمل می باشند.

نوع دیگری از پنکه های آبی توانایی دریافت مستقیم آب از طریق شیر لوله آبی را دارا می باشند. هنگامی که نیاز به استفاده از پنکه آبی برای مدت زمان طولانی وجود دارد، بهتر است از پنکه بدون مخزن استفاده گردد. در این مدل یک بار تنظیمات را انجام داده و دیگر نیازی به کنترل و تنظیم مجدد آن وجود ندارد.

دفع حشرات

بعضی فن های مه پاش امکان نصب حشره کش در سیستم خود را دارند و در هوا اسپری می کنند. به صورتی که متوجه آن نشده ولی بر روی حشره ها اثر می گذارند.

سرعت و ارتفاع پنکه

باید ارتفاع و سرعت پنکه به گونه ای تنظیم گردد که دچار نوسان نشود.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاهده بیشتر