0

اجزای فن کویل سقفی توکار کدامند؟

اجزای فن کویل سقفی توکار کدامند؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1197

اجزای فن کویل سقفی توکار (Ceiling Concealed Fan Coils) از دو بخش اصلی فن (دمنده) و کویل (مبدل حرارتی) تشکیل شده است. فن کویل عمل انتقال حرارت و تهویه هوا را به صورت جابجایی انجام می دهد.

فن کویل سقفی یا داکت فن کویل کانالی یکی از انواع مختلف فن کویل می باشد که دارای ظاهری متفاوت و مستطیلی شکل هست. محل نصب این فن کویل در سقف می باشد. بدین صورت که در کناره های سقف (تلاقی سقف و دیوار) یک پیشانی به شکل (L) ایجاد می شود و فن کویل درون آن قرار می گیرد.

این مدل از فن کویل از پر کاربردترین فن کویل ها می باشد. از ویژگی های آن هم می توان به کم صدا بودن و اشغال نکردن فضا به دلیل توکار بودن اشاره کرد.

اگر مایل به خواندن مقاله  “معرفی فن کویل‌ و انواع آن” هستید. می توانید روی عنوان کلیک کنید.


اجزای فن کویل سقفی توکار

عملکرد تمامی فن کویل‌ها، تقریبا مشابه و عمل آن ها تهویه و تصفیه‌ هواست. اما اجزای فن کویل ها، با توجه به نوع آن، با یکدیگر فرق می‌کند. ما در این جا به بررسی تعدادی از اجزای اصلی که در فن کویل ها یکسان است می پردازیم.

کویل یا مبدل حرارتی (coil)

کویل های استفاده شده در فن کویل‌های سقفی توکار، قطعه ای با لوله های مارپیچ مسی با فین های آلومینیومی می‌باشند. محل عبور سیال در فن کویل هستند.

فن کویل ها در دو نوع دو لوله و چهار لوله هستند. فن کویل های دو لوله دارای یک لوله رفت و یک لوله برگشت هستند. در یک زمان تنها می توانند برای سرمایش و یا گرمایش مورد استفاده قرار گیرند. فن کویل های چهار لوله، دارای دو لوله برای آمدن آب به کویل ها و دو لوله برای برگشت آب هستند. فن کویل های چهار  لوله می توانند همزمان آب سرد و گرم را وارد کویل های خود کنند. با این نوع فن کویل ها می توان بخشی از یک محیط را سرد و بخش دیگری را گرم کرد.

موتور فن (Fan Motor)

وظیفه الکتروموتور در فن کویل انتقال توان و انرژی می باشد و عامل چرخش فن و حرکت کل سیستم است. در دور های مختلف، از سه دور تا حداکثر هشت دور موجود می باشد. بهترین الکتروموتور با دور بالا و صدای کم است.

موتور از یک سری شفت و بلبرینگ تشکیل شده است. بهتر است از بلبرینگ مناسب استفاده شود تا صدای تولیدی موتور کمتر و کارایی موتور بالاتر رود.

فن‌ یا دمنده (Fan or Blower)

فن وظیفه به جریان انداختن هوا و خنک کنندگی و هوادهی در فن کویل را بر عهده دارد. فن ها قدرت مورد نیاز برای حرکت را، از الکتروموتور می گیرند. جنس فن ها معمولا فلزی یا پلاستیک فشرده است. فن ها معمولا در دو نوع کم فشار و پر فشار تولید می شوند. به قسمتی که فن در آن قرار می گیرد هوزینگ گفته می شود.

پنل کنترل (planiom box)

پنل نگهدارنده فن و الکترموتور را پنل کنترل می گویند که وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون فضا می باشد. یعنی هوای برگشتی از محیط را به سمت فیلترها هدایت می کند و مانع ورود آن ها به محیط می شود.

فیلتر (filter)

فیلتر در مسیر ورودی و زیر دریچه مکش فن کویل قرار می گیرد و وظیفه آن جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون فن کویل است. بهتر است فیلترهایی انتخاب شود که قابل شستشو و تمیز کردن باشند، زیرا باید هر مدت یکبار قبل از روشن شدن دستگاه فیلترها را تمیز کنیم تا گرد و غبار روی آن ها از بین برود. فیلترها در جنس پارچه و پلاستیک یا فلزی در بازار موجود هستند.

سینی تخلیه (Drain Pan )

سینی درین از جنس فولاد گالوانیزه، با روکش مقاوم دربرابر خوردگی و زنگ زدگی است. در زیر دستگاه تعبیه می‌شود. آب تقطیر یافته از چرخه ی برودتی-حرارتی را جمع آوری و سپس تخلیه می‌ نمایند.


منبع

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر