0

بخاری گازی بهتر است یا پکیج و رادیاتور؟

بخاری گازی بهتر است یا پکیج و رادیاتور؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 3895

بخاری و پکیج و رادیاتور هر دو از تجهیزات سیستم گرمایشی هستند. هر دو برای گرم کردن محیط استفاده می شوند. برای آگاهی بیشتر به ویژگی‌های هر دو سیستم می پردازیم.

پکیج و رادیاتور

پکیج یکی از سیستم های گرمایشی است که جایگزین موتورخانه و آبگرمکن در ساختمان ها شده است. در دو نوع دیواری و زمینی که به صورت کابینت دیواری و زمینی نصب می شوند. پکیج تامین کننده همزمان آب گرم مصرفی و آب گرم رادیاتور یا شوفاژ می باشد و برای هریک از واحدها جداگانه نصب می گردد.

رادیاتور مبدل حرارتی است که آب گرم تولید شده بوسیله پکیچ یا موتورخانه در درون آن گردش می کند و حرارت را بوسیله جابه جایی انتقال میدهد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

پکیج- وب سایت اسپیتی
پکیح زمینی و پکیج دیواری

برای کسب اطلاعات در مورد مقایسه رادیاتور پنلی و پره ای به مقاله رادیاتور پنلی بخریم یا پره ای؟ مراجعه فرمایید.


بخاری گازی

بخاری یکی از مهم ترین وسایل گرمایشی می باشد. از نظر انرژی مصرفی و نصب دارای تنوع می باشد. بخاری ها نصب و راه اندازی ساده ای دارند و نسبت به سایر سیستم های گرمایشی ارزان تر هستند.


مقایسه بخاری با رادیاتور و پکیج

تبدیل بخاری به رادیاتور- وب سایت اسپیتی

مقایسه آنها از نظر امنیت

همانطور که می دانید شوفاژ به وسیله آب داغی که درون لوله ها است گرما را تولید می کند. این آب هیچ خطری برای ساکنین ندارد. فقط برای تامین امنیت در این نوع سیستم گرمایشی، سرویس دوره ای پکیج الزامی است. ولی بخاری گازی با سوختن گاز مایع ایجاد گرما می کند. این ماده بعد از سوخت، گازهای سمی تولید می کند که از دودکش ها خارج می شود. در نتیجه چک کردن دوره ای دودکش های مستقر در پشت بام مهم می باشد. تا از نصب درست آن و یا مسدود نشدن آن توسط اجسام خارجی اطمینان حاصل شود. شیلنگ خاص و بست هایی که شیلنگ بخاری را به لوله گاز متصل می کنند نیز مهم هستند. زیرا در صورت استاندارد نبودن و یا اتصال ناقص باعث نشت گاز می شوند.

مقایسه از نظر نصب و راه اندازی

برای نصب پکیج و رادیاتور باید از قبل لوله کشی صورت گرفته باشد. در ساختمان های قدیم نیز می توان لوله کشی روکار انجام داد. اما این کار نیازمند زمان و هزینه است. ولی در نصب بخاری تنها با تهیه لوله بخاری و شیلنگ و بست در کوتاه ترین زمان می توان آن را راه اندازی کرد.

مقایسه از نظر آلایندگی محیط

حداقل آلودگی رادیاتور ها گرد و غباری است که در اثر جابه جایی هوا ایجاد می شود. ولی در بخاری گازی در اثر احتراق گاز مایع، دوده تولید می شود. این دوده ها باعث سیاهی دیوار و لوازم خانه می شوند. همچنین اگر فاصله بخاری و لوله بخاری با دیوار رعایت نشود باعث سوختگی کاغذ دیواری و ترک دیوار می گردد.

مقایسه بخاری با رادیاتور و پکیج از نظر بازدهی حرارتی

برای بالابردن بازدهی حرارتی رادیاتورها، باید پکیج در درجه های بالا تنظیم شود. این امر باعث فشار روی پکیج و افزایش هزینه های گاز و برق می شود. ولی در بخاری گازی بدلیل سوخت گاز مایع بازده حرارتی آن در مقایسه با پکیج در حالت معمولی بالا می باشد.
از طرفی آب گرمی که در پکیج ایجاد می شود علاوه بر رادیاتورها، در لوله های آب گرم هم مصرف می شود. در نتیجه این مسئله باعث افت فشار آب گرم می گردد.

مقایسه بخاری با رادیاتور از نظر اشغال فضا

همانطور که می‌دانیم تمامی رادیاتورها روی دیوار نصب می شوند و فضای محدودی را اشغال می کنند. این اشغال فضا در رادیاتور قرنیزی به حداقل می‌رسد. زیرا این نوع رادیاتور به شکل طولی و پایین دیوار نصب می شود. رادیاتور شیشه ای نیز این قابلیت را دارد که بعنوان تابلو تزیینی و آینه قدی روی دیوار دیده شود. ولی در مورد بخاری گازی علاوه بر جاگیر بودن آن نسبت به سایزهای مختلف، در نصب آن نیز باید لوله بخاری با مقدار فضای بیشتری روی دیوار نصب گردد. اما بخاری گازی این مزیت را هم دارد که بعد از اتمام فصل سرما جمع می شود و این مسئله در مورد رادیاتور صدق نمی کند.

مقایسه از نظر هزینه ها و مقرون به صرفه بودن

دستگاه پکیج برای تولید گرما هم از انرژی گاز و هم از انرژی برق استفاده می کند. در حالی که بخاری گازی برای ایجاد حرارت مورد نیاز فقط از انرژی گاز بهره می گیرد. همچنین در زمان خرید نیز، قیمت اولیه بخاری گازی نسبت به پکیج و رادیاتور یا شوفاژ ارزان تر و مقرون به صرفه تر می باشد. البته این نکته را هم در نظر بگیریم که پکیج علاوه بر گرم کردن محیط، آب گرم مصرفی را هم تامین می کند و دیگر نیازی نیست که برای تهیه آب گرم، دستگاه آبگرمکن خریداری شود.

مقایسه بخاری با رادیاتوراز نظر زیبایی ظاهری

رادیاتورها دارای انواع و مدل های مختلفی هستند. رادیاتور پنلی، پره ای، قرنیزی، شیشه‌ای.

بخاری گازی در انواع مدل ها و طرح ها تولید می شود اما نمی تواند از نظر زیبایی و تنوع طرح با رادیاتور در رقابت باشد.

برای خرید انواع رادیاتور به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر