0

برد پکیج چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است

برد پکیج چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 2871

برد پکیج چیست؟

برد پکیج دیواری یک قطعه الکترونیکی است و تمامی دستورات و تغییراتی که روی دستگاه اعمال می شود توسط برد پردازش می شود. برد پکیج، پیام ها و دستورات را از سنسور فشار دریافت می کند و آن را دقیق و در کوتاه ترین زمان (گاها در صدم ثانیه) به پمپ مدار گرم کننده و شیر موتوری می رساند.
در واقع برد همان مغز پکیج است زیرا با به وجود آمدن مشکل یا خرابی در آن بقیه قسمت های پکیج از کار می افتد.

برای کسب اطلاعات در مورد قطعات پکیج به مقاله “آشنایی با قطعات پکیج” مراجعه فرمایید.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


انواع بردهای الکترونیکی پکیج

برد کنترل اصلی

برد کنترل اصلی پکیج درون جعبه ای که محفظه ی برد است و در عقب صفحه کنترل قرار دارد. این برد پکیج دیواری با تمامی بخش ها و قسمت های الکترونیکی پکیج در ارتباط می باشد.

برد کنترل جرقه زن

برد کنترل جرقه زن در داخل محفظه ی برد پکیج دیواری قرار گرفته و بر روی برد اصلی مونتاژ شده است. وظیفه این برد، عمل جرقه زنی بوده و کنترل شعله را نیز بر عهده دارد. همچنین این برد برای عملیات جرقه زنی به یک ترانس جرقه زن که دارای ولتاژ بالا می باشد، وصل می گردد.


قطعات برد پکیج دیواری

فیوز برد پکیج دیواری

در صورتی که جریان بیش از حد مجاز از فیوز عبور کند باعث ذوب شدن این نوار فلزی می شود. همچنین مدار الکتریکی که در پکیج وجود دارد، قطع می گردد.

به منظور تشخیص سوختگی فیوز می توان از یک فازمتر استفاده نمود. در واقع می توان با استفاده از یک فازمتر و با رعایت تمام نکات ایمنی مسیر جریان برق را تا قبل از قطعه فیوز، بررسی نمود. در صورتی که فازمتر روشن نشود، به معنای خرابی فیوز پکیج است و این قطعه باید تعویض گردد.

رله فن برد پکیج دیواری

وظیفه رله فن، آزاد کردن الکترون‌ها هنگامی که شناور در کنار آن قرار می‌گیرد را دارد. با انجام این کار، اتصال در مدار برقی برقرار می‌گردد.

رله فن بر اساس مدل ها و برندهای مختلف در مکان های مختلف قرار می گیرد. به منظور پیدا کردن آن باید از اهم متر استفاده شود. اهم متر را بر روی حالت بیزر قرار داده و کانکتورهای آن بر روی کانکتور نول فن و رله ها جابجا گردد. رله ای که به نول فن متصل است، رله فن می باشد.

آی سی برد پکیج دیواری

مدار مجتمع یا آی سی، مجموعه ای از مدارات الکترونیکی است که با استفاده از مواد نیمه رسنا ساخته می شوند. آی سی شامل خازن ها، ترانزیستورها و … می باشد.

وظیفه آی سی ثابت نگه داشتن ولتاژ تغذیه بوده و از بروز نوسان در آن جلوگیری می‌کند تا به قطعات الکترونیکی در پکیج آسیبی وارد نگردد. در واقع میزان ولتاژ ورودی و خروجی را به منظور آسیب ندیدن قطعات دیگر، بررسی می کند. بعضی از این تراشه ها با سیگنال های آنالوگ و دیجیتال عمل می کنند.

اصلی ترین قسمت این تراشه ها، لایه بندی های ویفرهای نیمه هادی، فلز مس و … که به ترانزیستور و اجزای آن وصل شده که بسیار نازک می باشند.

ترانس تغذیه

وظیفه تبدیل برق ۲۲۰ ولت شهری به ۹ یا ۱۸ ولت در پکیج دیواری بر عهده ترانس تغذیه است.

تست ترانس تغذیه

 • تست با برق

در روش تست با برق به وسیله یک آوومتر و تنظیم آن بر روی ولت متر به میزان ۹ ولت از روس پایه اول و دوم و ۱۸ ولت از سر اول و سر سوم را نشان دهد. همچنین بین ۲ و ۳، باید ۹ ولت برقرار باشد. در غیر این صورت ترانس تغذیه دارای نقص است و باید تعویض گردد.

 • تست بدون برق

در این روش ابتدا ترانس را جدا کرده و سپس به وسیله آوومتر و قرار دادن آوومتر بر روی اهم سنج، مقاومت سیم پیچ اولیه باید K1 را نمایش دهد. همچنین مقاومت سیم پیچ خروجی بین ۱ و ۳ نیز باید k5.5 را نشان دهد. در صورتی که خلاف این حالت به وجود بیاید، ترانس تغذیه دارای عیب است و باید سریعا تعویض گردد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

آی سی رگلاتور

به منظور ایجاد یک ولتاژ کاملا صاف و تثبیت شده و یا کم کردن ولتاژی که موجود است، از آی سی رگولاتور استفاده می گردد.

 تقریبا هر دستگاه الکترونیکی به یک تغذیه ی DC نیاز داره که این منبع DC باید در مقابل تغییرات ورودی(برق شهر) و همچنین تغییرات بار (مصرف کننده) تثبیت شده باشد. به همین منظور از آی سی رگولاتور زمانی استفاده می شود که نیاز به یک ولتاژ کاملا صاف و رگوله داشته باشد. همچنین زمانی که ولتاژی که در اختیار است از ولتاژ مورد نظر مقداری بیشتر باشد. در این حالت نیز با قرار دادن یک آی سی رگولاتور بین منبع تغذیه ومدار مصرف کننده، ولتاژ مورد نظر به دست می آید.

باید توجه داشت که حداکثر جریانی که از یک آی سی رگولاتور معمولی می توان دریافت کرد در حدود یک آمپر است. در صورت کشیدن جریان بیشتر، آی سی گرم کرده و باید برای آن رادیاتور خنک کننده قرار داد تا از سوختن آی سی جلوگیری گردد.


علایم خرابی برد پکیج دیواری

به وجود آمدن کد خطا در پکیج

بسیاری از خطاهای مربوط به پکیج نشان دهنده وجود مشکل در سیستم پکیج می باشد. به طور مثال کد خطای E50 در مدل‌های دیجیتال، به معنای بروز اختلال در برد است.

عدم کار کرد پمپ

هنگامی که پمپ پکیج به درستی کار نکرد و یا جریان برق به خوبی برقرار نشد و با بررسی همه موارد باز هم پکیج به درستی کار نکرد، ممکن است که مشکل از برد دستگاه باشد. به همین دلیل باید هر چه سریع‌تر اقدام به تعمیر آن نمود.

عدم وجود گرمای مطبوع در سیستم

در صورتی که مشکل از سوی تنظیم درجه حرارت، لوله‌کشی نادرست و پتانسیومتر آب نباشد، مشکل می تواند ناشی از خرابی برد پکیج باشد که باید آن را تعمیر کرد.

ریست شدن پکیج پس از روشن شدن شعله

اگر پکیج درست بعد از روشن شدن شعله ریست گردد، احتمالاً برد کنترل دستگاه دچار آسیب شده است و نیاز به بررسی و بازبینی دارد. در بعضی مواقع نیز شمعک پکیج اصلاً جرقه نزده و روشن نمی‌شود. در این حالت بهتر است که گاز ورودی و بخش‌های مختلف دستگاه بررسی شوند.

گرم نشدن رادیاتورها

برخی اوقات نیز ممکن است که رادیاتورها به اندازه گرم نشوند. اما پس از بررسی موارد مختلف،متوجه شد که مشکل از برد الکترونیکی دستگاه است.

روشن نشدن پکیج

زمانی که پکیج روشن نشود و یا در زمان روشن شدن عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهد، ممکن است که برد دستگاه دچار مشکل شده باشد. از سوی دیگر خاموش شدن پکیج نیز یکی دیگر از مشکلات رایج مرتبط با برد پکیج است که باید با دقت بررسی گردد.

عدم کار کرد خازن ها

هنگامی که چراغ قرمز در پکیج روشن شده و دستگاه خاموش شود، نشان دهنده خرابی برد پکیج می باشد.


عوامل خرابی برد پکیج دیواری

 • قدیمی بودن و نشستن گرد و خاک بر روی برد
 • ریزش آب روی برد بر اثر نشت آب پکیج
 • تمام شدن عمر قطعات برد
 • نوسانات برق ورودی

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


چطور برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر