0

تبدیل سیستم آبگرمکن و بخاری به پکیج و رادیاتور

تبدیل بخاری به رادیاتور- وب سایت اسپیتی
بازدید 13535

تبدیل آبگرمکن به پکیج تابع یک سری شرایط و ضوابط است. هنوز هم بسیاری از خانه ها در ایران از آبگرمکن استفاده می کنند. پکیج و آبگرمکن هر دو برای گرم کردن آب منزل بکار می روند. ولی بسیاری از افراد برای راحتی بیشتر و همچنین با توجه به معایب بخاری در ساختمان ها به عنوان وسیله گرم کننده محیط و از طرفی مزیت های فراوان استفاده از پکیج، به تبدیل آبگرمکن به پکیج فکر می کنند.

برای تبدیل فرآیند آبگرمکن به پکیج، نیاز به زمینه سازی است. که خود دارای مراحل مختلف می باشد. البته بخش هایی از سیستم گرمایشی آبگرمکن را می توانید برای پکیج هم استفاده کنید. اما برای نصب رادیاتورها مجبور به انجام تغییراتی در سیستم گرمایشی هستید.


اقدامات لازم برای تبدیل آبگرمکن به پکیج

 لوله کشی پکیج و شوفاژ

 • نقشه لوله کشی 

قبل از انجام لوله کشی پکیج و شوفاژ، ابتدا به یک نقشه دقیق از ساختمان و مکان هایی که قرار است شوفاژها و پکیج در آنجا قرار گیرند نیاز داریم. همچنین ترتیب لوله های زیر پکیج و محل اتصال لوله ها به یکدیگر باید مشخص شود.

در تهیه نقشه باید کوتاه ترین مسیر ممکن از پکیج تا رادیاتور رادر نظر بگیرید. زیرا هر چه طول لوله ها در لوله کشی پکیج و رادیاتور بیشتر باشد،. فشار وارده به پکیج برای ارسال آب گرم بالاتر خواهد بود. و همچنین مقدار هدر رفت دما هم در مسیر لوله ها بیشتر خواهد بود.

همچنین باید در نظر گرفته شود که لوله های رفت و برگشت در رادیاتور و پکیج باید به صورت موازی باهم و در کمترین شکل پیچ و خم نصب شوند. تا فشار آب یکسان باشد و همچنین فشار کمتری به پکیج وارد شود.

برای لوله کشی اصولی ساختمان بهتر است از فرمول لوله کشی پکیج استفاده کنید. (۰.۰۷۵ × متراژ لوله کشی= قدرت پمپ)

 • نحوه لوله کشی

نحوه لوله کشی پکیج در ساختمان با نحوه لوله کشی آب ساختمان رابطه مستقیم دارد. مثلا اگر لوله کشی به صورت انشعابی صورت گرفته باشد. در ادامه کار نیز برای لوله کشی شوفاژ هم می توان از شیوه انشعابی استفاده کرد.

لوله کشی انشعابی

لوله کشی انشعابی خود به دو صورت لوله کشی روکار و لوله کشی توکار در داخل ساختمان اجرا می شود. در نوع روکار، لوله کشی لوله آب سرد گرفته شده از رایزر اصلی در ساختمان، تا پکیج به صورت روکار انجام می شود. در شیوه توکار ابتدا از رایزر اصلی آب سرد، یک انشعاب گرفته می شود و این لوله را از زیر کار به پکیج می رسانیم. برای جلوگیری از کنده کاری و ایجاد هزینه های گزاف بهترین راه استفاده از لوله کشی روکار برای پکیج است.

لوله کشی کلکتوری

لوله کشی پکیج به روش کلکتوری فقط در ساختمان های در حال ساخت یا در حال بازسازی قابل اجراست و از طرفی قبل از اجرای لوله کشی باید یک کلکتور مجزا برای پکیج در نظر گرفته شود. در لوله کشی کلکتوری یک انشعاب از کلکتور آب سرد گرفته و به پکیج می رسانیم و لوله آب گرم خروجی از پکیج را با کمک کلکتور از پایین ترین قسمت دیوار به سمت رادیاتورها در کل ساختمان هدایت می کنیم.

برای خواندن مقاله در مورد “کلکتور چیست و کاربرد آن چگونه است؟” و “مزایا و معایب لوله کشی کلکتوری چیست؟” روی متن کلیک کنید.

 • جنس لوله

نکته مهم در لوله کشی پکیج و شوفاژ، جنس لوله ها است. لوله های پنج لایه و لوله های پلیمری دو نوع لوله کاربردی برای لوله کشی پکیج و شوفاژ می باشند.

لوله های پنج لایه

لوله های پنج لایه به دلیل داشتن فلز آلومینیوم در ترکیب خود، بسیار انعطاف پذیر، مقاوم در برابر ضربه و فشار و دما هستند. در صورت استفاده از لوله های پنج لایه در لوله کشی پکیج و شوفاژ، آب گرم با توان و فشار یکسان به تمام رادیاتورها خواهد رسید و دیگر مشکل سرد بودن رادیاتورهایی که در فاصله ای دورتر از پکیج قرار دارند نخواهید داشت.

یکی دیگر از مزیت های لوله های پنج لایه انعطاف پذیری بسیار بالا آن است و دیگر احتیاجی به استفاده از زانویی ندارند و به راحتی خم می شوند. همانطور که می دانید برای دسترسی به آب گرم با فشار مناسب در تمام لوله ها باید از حداقل میزان اتصالاتی مانند زانویی در این کار استفاده شود.

لوله های پلیمری

لوله های پلیمری لوله های مقاوم و دارای ضریب دمایی نسبتا خوبی هستند. در دو دسته لوله سفید و لوله سبز تولید شده و مشکل زنگ زدگی و رسوب گیری در آن ها وجود ندارد. البته نسبت به لوله پنج لایه ضریب دمایی پایین تری دارند.

 لوله های فلزی با توجه به وزن بالای آنها و همچنین احتمال زنگ زدگی و رسوب و از طرفی هدر رفت بالای انرژی حرارتی، مناسب نیستند.

سایز لوله

برای نصب پکیج، سایز لوله گاز ۳.۴ اینچ می باشد. اگر سایز لوله گاز برای پکیج از ۳.۴ اینچ کمتر باشد. مسلما در زمستان و در صورت افت فشار گاز، پکیج از کار خواهد افتاد. البته شما می توانید از انشعابات اصلی هم برای گازرسانی به پکیج استفاده کنید اما هزینه لوله کشی در این حالت بالاتر از حالت معمول خواهد بود. قطر لوله اصلی بر اساس تعداد رادیاتور ها می تواند متفاوت می باشد.

 • سایز 32 مناسب برای ساختمان هایی با تعداد بالاتر از شش رادیاتور (1 اینچ)
 • سایز 25 مناسب برای ساختمان هایی تا شش رادیاتور (3.4 اینچ)
 • سایز 20 مناسب برای ساختمان هایی با کمترین تعداد رادیاتور (1.2 اینچ)

تهیه پکیج متناسب

باید پکیجی برای ساختمان خود انتخاب و استفاده کنید که توانایی گرم کردن محیط را بر اساس متراژ ساختمان داشته باشد. یعنی نه آنقدر کوچک باشد که دمای محیط کمتر از حد دلخواه باشد و نه آنقدر بزرگ باشد که هزینه های اضافی و غیر ضروری ایجاد کند.

انواع پکیج ها

 • پکیج دیواری

 مناسب برای فضاهای کوچک 

 • پکیج زمینی یا ایستاده

برای ساختمان هایی با متراژ بالاتر 

محل نصب مناسب پکیج

محلی که برای نصب پکیج در نظر گرفته می‌شود باید دارای دودکش باشد. متراژ محل نصب هم باید با ظرفیت پکیج متناسب باشد. (هر کیلووات توان دستگاه، نیازمند به یک متر مکعب فضا)

اگرمایل به خواندن مقاله “محل مناسب نصب پکیج در ساختمان کجاست؟” هستید. می توانید برای دسترسی به آن روی عنوان کلیک کنید.


مراحل و نکات در مورد نصب رادیاتور

 • قبل از نصب رادیاتور به دیوار، باید اول مرکز دیواری که می خواهید رادیاتور را روی آن قرار دهید، اندازه بگیرید. برای این منظور ابتدا طول دیوار را بسنجید. مرکز رادیاتور را بر روی مرکز دیوار علامت بزنید. سپس ارتفاع رادیاتور، اندازه کف زمین تا زیر شیر خروجی رادیاتور، مرکز بین دو پایه موجود در پشت رادیاتور را اندازه گیری کنید. بعد از اندازه گیری دقیق، قسمت بالا و پایین پایه شوفاژ را بر روی دیوار علامت بزنید.
 • شیر هواگیری رادیاتور را باز کنید و قسمت پایانی شیرها را با نوار تفلون ببندید. با استفاده از آچار مخصوص شیر را محکم کنید. حالا رادیاتور آماده است تا بر روی دیوار نصب شود.
 • دیوار را تا عمق 7 سانت توسط دریل سوراخ کرده و پایه رادیاتور را بر روی آن نصب کنید. مجدد سطوح را اندازه گیرید تا مطمئن شوید که در تمام قسمت ها تراز هستند. سپس پایه ها را به دیوار محکم کنید.
 • در مرحله آخر لوله رفت (آب گرم) به شیر ورودی رادیاتور در بالای آن و لوله برگشت یاخروجی را به شیر خروجی رادیاتور در قسمت پایین متصل کنید. 

اگر قصد خرید پکیج یا قطعات پکیج و رادیاتور را دارید می توانید به سایت اسپیتی بازار عمده مجازی این محصولات سر بزنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر