0

تفاوت سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر رزینی چیست؟

تفاوت سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر رزینی چیست؟-وب سایت اسپیتی
بازدید 1551

دستگاه سختی گیر یکی از روش های موثر برای حذف سختی آب و نرم کردن و تصفیه آب است. منظور از سختی، مقدار کاتیون های فلزی دو ظرفیتی در آب است. این کاتیون ها کلسیم، منیزیم، استرونسیم، آهن و منگنز می باشند.
وجود سختی در آب می تواند اثرات زیان آوری را بخصوص در صنعت به دنبال داشته باشد. بنابراین باید با دستگاه سختی گیر به روش های مناسب از آب حذف شود. سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر رزینی دو نوع از سختی گیرها هستند. این دو سختی گیر توانایی از بین بردن سختی موجود در آب را ندارند و قادر به حذف این سختی های و املاح موجود در آب بر خلاف بسیاری از دستگاه های تصفیه آب نیستند. صرفا با تغییر ماهیت و ساختار شیمیایی آب اصطلاحا آب را نرم کرده و تمایل آب به رسوب شدگی را کاهش می دهند. در این مقاله از تفاوت سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر رزینی صحبت خواهیم کرد.

سختی گیر مغناطیسی

این نوع سختی گیر با ایجاد میدان مغناطیسی در محدوده خود، بر روی ترکیبات کلسیم و منیزیم که عوامل تشکیل دهنده رسوب هستند اثر می گذارد و تمایل آب به رسوب شدن را کاهش می دهد.

سختی گیر رزینی

سختی گیر رزینی با تاثیر گذاردن بر روی یون کلسیم و منیزیم و تغییر آن به سدیم و یا پتاسیم مانع رسوب گرفتن لوله ها و اتصالات می شوند. این تغییر دایمی بوده و امکان بازگشت خاصیت سختی آب ممکن نخواهد بود.

سختی گیر رزینی چیست و عملکرد آن چگونه است؟- وب سایت اسپیتی
سختی گیر رزینی چیست و عملکرد آن چگونه است؟- وب سایت اسپیتی
رزین اشباع شده از یونهای منفی کلسیم و منیزیم، نیاز به احیا دارد. که به این عمل بک واش (Back Wash) گفته میشود.

قبلاً در مقالات “آشنایی با سختی گیر و انواع آن”، “سختی گیر رزینی چیست و عملکرد آن چگونه است؟”، “معایب و مزایای سختی گیر مغناطیسی” و “مزایا و معایب سختی گیر رزینی” به خوبی تشریح کردیم که این نوع سختی گیر ها در کنار همه مزیت هایی که دارند عیوبی هم دارند.

در این مقاله در مورد اینکه کدام یک از این نوع سختی گیر ها بهترین انتخاب هستند، صحبت خواهیم کرد.

مقایسه سختی گیر مغناطیسی و سختی گیر رزینی

از نظر اثربخشی

در سختی گیرهای رزینی تغییر در یون کلسیم و منیزیم وقتی صورت گیرد، دیگر امکان برگشت آن دیده نشده است. ولی امواج سختی گیر مغناطیسی نمی تواند بیش از یکی دو دقیقه در آب باقی بمانند. ممکن است با زیاد بودن طول لوله و یا پیچیده بودن سیستم اثر بخشی کمتری داشته باشند.

از نظر اشغال فضا

سختی گیرهای مغناطیسی فضای بسیار کمی اشغال می کند. تنها بر روی خود اتصالات و لوله ها نصب می شوند. از آنجایی که سختی گیرهای رزینی دارای منبع رزین، نمک، لوله های اتصالاتی می باشند به فضای خیلی بیشتری نسبت به سختی گیرهای مغناطیسی نیاز دارند.

سختی گیر رزینی صنعتی و سختی گیر رزینی کوچک

تاثیر سختی گیرها بر سلامتی

عملکرد سختی گیر رزینی اینگونه است که یون کلسیم و منیزیم را به سدیم و یا پتاسیم تبدیل می کند. این امر تاثیرات منفی برای سلامتی انسان نخواهد داشت. حتی اگر کسی به سدیم یا پتاسیم منع مصرف هم داشته باشد می تواند رزین مورد استفاده در منبع را از نوع پتاسیم و یا سدیم انتخاب کند. ولی سختی گیر های مغناطیسی برای اثر گذاشتن بر روی کلسیم و منیزیم از امواج مغناطیسی استفاده می کنند و آب دارای امواج مغناطیسی برای سلامت انسان و حتی گیاهان توصیه نمی شود.

تاثیر آن ها بر تاسیسات

در سختی گیر مغناطیسی، آب در حال حرکت باشد یا نباشد، به کار خود ادامه خواهد داد. این کار هر چند سایر رسوبات آب را غیر فعال می کند و از رسوب آن ها جلوگیری می کند. اما رسوبات فلزی و آهنی که در آب هستند، جذب میدان مغناطیسی می شوند و در دراز مدت باعث مسدود شدن و یا تنگ شدن مجرای آب می شود. اما سختی گیر های رزینی تنها زمانی کار می کنند که آب از روی این رزین ها حرکت کند و در زمانی که آب راکد باشد، تاثیر زیادی بر آب ندارند. از طرفی در این سختی گیر رزینی اگر تغییر در یون ها اگر اتفاق بیفتد، دیگر امکان برگشت وجود ندارد.

هزینه نصب و راه اندازی

راه‌اندازی و نظارت بر سختی گیرهای رزینی بدلیل وجود منبع رزین، مخزن نمک، شیر و لوله ها، اغلب نیازمند هزینه بالاتری نسبت به ‌سختی گیرهای مغناطیسی است.
البته در سختی گیر مغناطیسی هم ممکن است در برخی موارد برای اثربخشی بهتر به تعداد زیادی از آن در سیستم نیاز باشد این مسیله باعث می شود هزینه اجرا بالا رود. لذا بهتر است قبل از تصمیم گیری این مسایل در نظر گرفته شود.

هزینه تعمیر و نگهداری

هزینه تعمیرات و نگهداری سختی گیرهای رزینی بخاطر احیا رزین ها و همچنین دارا بودن اتصالات زیاد بیشتر از سختی گیر های مغناطیسی است. معمولا سختی گیرهای مغناطیسی خرابی زیادی ندارند و کمتر نیاز به تعمیر پیدا می کنند.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر