0

دلایل داغ نشدن حوله خشک کن و روش های رفع آنها

دلایل داغ نشدن حوله خشک کن- وب سایت اسپیتی
بازدید 1611

حوله خشک کن چیست؟

یکی از وسیله های انتقال حرارت به داخل ساختمان، حوله خشک کن می باشد. حوله خشکن بر خلاف اندازه کوچک، دارای قابلیت های زیادی است. اما حوله خشک کن فقط در صورت روشن بودن دارای مزایا می باشد. در صورت سرد بودن حوله خشک کن، امکان افزایش دمای سرویس بهداشتی و خشک کردن البسه وجود ندارد. به علت داغ نشدن حوله خشک کن امکان جلوگیری از به وجود آمدن قارچ و کپک در فضاهای مرطوب مانند حمام نیز نخواهد بود.

برای کسب اطلاعات در مورد رادیاتور حوله ای به مقاله “رادیاتور حوله ای چیست؟ و بررسی انواع آن” مراجعه فرمایید.


دلایل داغ نشدن حوله خشک کن

خاموشی سیستم حرارت مرکزی یا پکیج

حرارت حوله خشک کن از طریق گردش آب گرم تولید شده توسط پکیج یا موتورخانه، تامین می گردد. در صورت خاموش بودن سیستم حرارت مرکزی، آب گرم نیز در لوله های حوله خشک کن جاری نمی شود. به منظور پیدا کردن علت سردی حوله خشک کن باید سیستم حرارت مرکزی که شامل پکیج یا موتورخانه است، روشن باشد.

عدم تنظیم مناسب دمای پکیج یا موتورخانه

باید پکیج یا موتورخانه را به منظور داغ شدن حوله خشک کن، در حالت زمستانه تنظیم کرد. این عمل برای شروع کار مسیر گرمایش سیستم حرارت مرکزی است. سپس دمای رادیاتورها باید متناسب با سرمای هوا تنظیم گردد.

نحوه تنظیم پکیج- وب سایت اسپیتی
تنظیم دمای پکیج

دمای رادیاتور در حالت زمستانه باید بر روی دمای مطلوب تنظیم گردد. زمانی که دمای سیستم گرمایش بر روی ۷۵ درجه سانتی گراد قرار داده شود، رادیاتور و حوله خشک کن حرارت مناسب را تولید خواهند کرد.

پایین بودن فشار بار پکیج

میزان آبی که در سیتم گرمایش جریان دارد، نشانگر فشار بار پکیج است. در صورت کم بودن فشار بار پکیج، گردش آب گرم در مدار گرمایش نیز دچار مشکل می شود. بروز این مشکل موجب سرد شدن رادیاتورها و حوله خشک کن نیز می گردد.

پایین بودن فشار پکیج یکی از دلایل گرم نشدن رادیاتور(شوفاژ) بعد از هواگیری- وب سایت اسپیتی
کم بودن فشار از مقدار تعریف شده (۱ تا ۱.۵)، می تواند یکی از دلایل گرم نشدن رادیاتور باشد.

فشار بار پکیج در شرایط عادی باید بین ۱.۵ تا ۲ بار باشد. شیر پرکن پکیج باید در صورت کم بودن فشار بار پکیج، باز گردد. هنگامی که فشار بار پکیج به عدد ۲ رسید، باید این شیر بسته شود.

عدم بالانس رادیاتورها

معمولا چندین رادیاتور و حوله خشک کن به سیستم حرارت مرکزی متصل هستند. از طریق گردش آب گرم خروجی، این رادیاتورها داغ می شوند. عدم بالانس رادیاتورها زمانی ایجاد می شود که میزان آب گرم ورودی به شوفاژها و حوله خشک کن تنظیم نمی باشد. به این صورت که رادیاتورهای نزدیک به پکیج آب گرم بیشتری دریافت می کنند، به همین دلیل گرم تر هستند. اما حوله خشک کن و رادیاتورهایی که دورتر از سیستم حرارت مرکزی هستند، فشار آب گرم کمتری را دریافت کرده و داغ نمی شوند.

علت صدای داخل رادیاتور و طریقه رفع آن- وب سایت اسپیتی
رادیاتور کج

به منظور بالانس کردن حوله خشک کن و رادیاتورها باید از شیرهای خود رادیاتورها و حوله خشک کن ها استفاده گردد. رادیاتورها و حوله خشک کن دارای دو عدد شیر رفت و برگشت می باشند. پس به منظور متعادل کردن سیستم باید هر چه از پکیج دورتر شده، شیر پایین یا برگشت رادیاتور به میزان بیشتری باز گردد. با استفاده از این روش، وقتی به آخرین رادیاتور رسیده، شیر برگشت کاملا باز می باشد. به عبارتی حرارت کل سیستم یکسان است.

خراب بودن پمپ پکیج یا پمپ سیرکولاسیون موتورخانه

معیوب بودن پمپ سیرکولاسیون پکیج یا موتورخانه می تواند یکی از دلایل مهم داغ نشدن حوله خشک کن باشد. وظیفه این پمپ جاری کردن آب گرم در مدار گرمایش است. در صورت خرابی یا ایراد در پمپ، گردش آب گرم در مدار دچار مشکل می گردد. سردی حوله خشک کن نیز یکی از نتایخ خرابی پمپ سیرکولاسیون است.

دلیل لزوم بررسی محور پمپ سیرکولاتور چیست؟- وب سایت اسپیتی
پمپ سیرکولاتور پکیج پمپی است که وظیفه به گردش در آوردن آب در مدار گرمایشی را بر عهده دارد.

عواملی مانند کثیف شدن صافی پمپ، جمع شدن رسوبات در روتور پمپ، شکستن پروانه و جام کردن آن امکان خرابی پمپ را فراهم می کنند. خراب شدن پمپ با نشانه هایی مانند داغ کردن، لرزش زیاد و تولید صدای زیاد همراه است. به منظور تعمیر پمپ باید از تعمیرکار متخصص استفاده گردد.در صورت تمکان تعمیر پمپ، آن را عیب یابی و تعمیر می کنند. اکثر اوقات باید پمپ را عوض کرد.

هواگیری حوله خشک کن

زمانی که لوله های حوله خشک کن پر از هوا شوند، امکان چرخش آب گرم در لوله ها وجود ندارد. نیاز به هواگیری حوله خشک کن دارای علائمی مانند سرد بودن نرده های پایین تر حوله خشک کن نسبت به نرده های بالا و شنیدن صدایی شبیه به کوبیدن از حوله خشک کن می باشد.

روش هواگیری حوله خشک کن مانند هواگیری رادیاتورها است. ابتدا به منظور سرد شدن آب موجود در مدار، سیستم حرارت مرکزی خاموش گردد. سپس شیر بالای حوله خشک کن را با کمک آچار مخصوص هواگیری کمی باز نموده تا هوای درون لوله ها خارج شود. خروج آب از شیر به معنای پایان عملیات هواگیری می باشد.

هواگیری حوله خشک کن

لوله کشی غیر اصولی سیستم حوله خشک کن

امکان داغ نشدن حوله خشک کن در صورت استفاده از سایز نامناسب لوله در لوله کشی رادیاتورها و پکیج وجود دارد. همچنین اجرای مسیر لوله کشی پر پیچ و خم نیز موجب داغ نشدن حوله خشک کن می شود. به این علت که پیچ های زیاد در مسیر لوله کشی باعث هدر رفتن حرارت می گردد. همچنین این پیچ ها باعث می شود که آب ورودی به حوله خشک کن، سرد باشد. ترمیم مسیر لوله کشی باعث از بین رفتن اسن مشکل می گردد.

رسوب گیری مبدل پکیج

موارد متعددی موجب رسوب گرفتن مبدل پکیج می شوند. این موارد شامل حرارت زیاد آب گرم داخل مبدل، سختی بالای آب، بی کیفیت بودن جنس مبدل می باشد. در صورت زیاد شدن رسوبات در مبدل اولیه و ثانویه پکیج، آب به خوبی گرم نمی گردد. در نتیجه موجب سرد شدن حوله خشک کن و تمامی رادیاتورها می شود.

به همین دلیل باید در زمان سرویس دوره ای پکیج،  اسیدشویی مبدل های دستگاه توسط اسید دستکلر انجام شود. این عمل موجب تمیز شدن جرم ها و سوب های چسبیده به مبدل می گردد. بعد از این فرایند حرارت آب مجددا افزایش یافته و حوله خشک کن نیز در کنار رادیاتورهای دیگر گرم می شود.

جرم گیری لوله های حوله خشک کن

در صورت مناسب نبودن جنس لوله های حوله خشک کن، در طول زمان از داخل دچار خوردگی می شوند. همچنین شن ریزه ها و ذرات معلق درون آب، تشکیل جرم می دهند. جرم های موجود در این لوله ها باعث می شوند که به پمپ پکیج فشار وارد شود.

در این شرایط هر چقدر که آب گرم شده در مبدل پکیج دارای حرارت بالایی باشد و پمپ پکیج آب گرم را به خوبی تا حوله خشک کن برساند، به احتمال زیاد مسیر چرخش آب گرم درون لوله های حوله خشک کن مسدود شده است. در صورت گردش آب گرم چون جداره لوله ها دارای جرم هستند، حرارت به هدر می رود.

روش شتشوی لوله های آب با استفاده از فشار آب

  • ابتدا پکیج را خاموش نموده و شیر ورودی آب به پکیج بسته شود. شیر پرکن پکیج و یکی از شیرهای آب گرم در ساختمان باز شده تا فشار پکیج به صفر برسد.
  • در زیر پکیج چهار شیلنگ آب شامل برگشت شوفاژ، ورودی آب سرد، برگشت آب گرم مصرفی و رفت شوفاژ وجود دارد. باید تمامی این شیلنگ ها باز شوند.
  • ورودی آب سرد از طریق مغزی تبدیل به مسیر رفت شوفاژ وصل شود.
  • شیلنگ برگشت را درون ظرفی بزرگ قرار داده شود. بعد از آن به تدریج شیر آب سرد ورودی باز شده تا آب خروجی از شیلنگ به صورت کامل زلال شود.

سپس شیلنگ ها دوباره به شکل اولیه بسته شوند. شیرهای حوله خشک کن و رادیاتورها نیز در حالت باز قرار داده بگیرند. در آخر نیز برای تنظیم فشار بار پکیج و روشن شدن دستگاه، شیر پرکن پکیج باز شود.

بسته بودن شیرهای رفت و برگشت حوله خشک کن

حوله خشک کن درارای دو عدد شیر رفت و برگشت است. این شیرها باید به صورت کامل باز باشند. یکی از دلایل داغ نشدن حوله خشک کن، نیمه باز بودن این دو شیر است.

شیر رادیاتور حوله ای

کم بودن ظرفیت حرارتی پکیج دیواری

اگر ظرفیت حرارتی پکیج کمتر از مقدار بار حرارتی مورد نیاز باشد، پکیج توانایی گرم کردن حوله خشک کن را ندارد. همچنین احتمال دارد رادیاتورها نیز حرارت مناسبی نداشته باشند. بالا بردن ظرفیت حرارتی پکیج از طریق تعویض آن با پکیج دارای ظرفیت بیشتر، تنها راه رفع این مشکل است.

سوراخ شدن حوله خشک کن

عوامل گوناگونی همچون عدم هواگیری در زمان مناسب، نشتی و جمع شدن آب بر روی لوله ها موجب سوراخ شدن لوله های حوله خشک کن می شود. یکی از عوامل خارجی که موجب آسیب به لوله ها می شود، ضربه فیزیکی است. نشت آب گرم از داخل لوله ها موجب سوراخ شدن آنها شده و در نهایت حوله خشک کن نیز گرم نمی شود.

سوراخ شدن حوله خشک کن

ضعیف شدن فنر بای پس

در صورت روشن بودن بودن پکیج و عدم وجود حرارت مناسب در حوله خشک کن و شوفاژها، احتمالا فنر بای پس پکیج دچار ایراد شده است. فنر بای چس پکیج به علت تجمع رسوبات در داخل آن ضعیف شده و در نهایت احتیاج به تعویض پیدا می کند.

فاصله زیاد حوله خشک کن از پکیج

یکی از عوامل مهم در زمان انتخاب ظرفیت مناسب پکیج دیواری، دقت به متراژ ساختمان می باشد. یکی از عوامل تاثیرگذار در تعیین میزان فاصله رادیاتورها و حوله خشک کن از پکیج، متراژ ساختمان است. هر چقدر این فاصله بیشتر باشد، باید پکیج با ظرفیت بالاتر مورد استفاده قرار بگیرد.

در صورت عدم رعایت این موضوع، حرارت آب گرم درون رادیاتورها با زیاد شدن فاصله از پکیج، کم می شود. در نهایت حرارت حوله خشک نیز کاهش می یابد. تعویض پکیج یا جا به جای محل نصب آن، این مشکل را رفع می کند.

تنظیم اشتباه شیر ترموستاتیک حوله خشک کن

معمولا از شیر ترموستاتیک بر روی حوله خشک کن استفاده می گردد. این شیر دارای قابلیت تنظیم دمای حوله خشک کن می باشد. همچنین می توان شیر ترموستاتیک را بر روی درجه کم تنظیم نمود. با تنظیم مجدد این شیر مشکل داغ نشدن حوله خشک کن نیز برطرف می گردد.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر