0

دلایل مجاز نبودن استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف

بست لوله گرمایش از کف- وب سایت اسپیتی
بازدید 1393

سیستم گرمایش از کف

یکی از مهم ترین اصل های درج شده در قوانین ملی ساختمان مربوط به عدم استفاده از اتصالات و زانویی در سیستم گرمایش از کف می باشد. بر اساس این قانون طراحی انشعابات فقط با لوله PEX پنج لایه یا سه لایه مجاز می باشد. تحت هیچ شرایطی از اتصال یا زانویی در سیستم لوله کشی گرمایش از کف استفاده نشود.

برای کسب اطلاعات در مورد سیستم گرمایش از کف به مقاله “آشنایی با گرمایش از کف و معرفی انواع گرمایش از کف” مراجعه فرمایید.

برای خرید انواع کالای تاسیساتی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


دلایل ممنوعیت استفاده از زانویی در سیستم گرمایش از کف در قوانین نظام مهندسی

 • بر اساس قوانین نظام مهندسی، نباید از زانویی در سیستم گرمایش از کف استفاده گردد. همچنین استفاده از زانویی در لوله کشی آب پنج لایه نیز مجاز نمی باشد.
 • در سیستم گرمایش از کف به صورت مداوم در معرض گرما قرار گرفته است. به همین علت تمامی مدارهای این سیستم باید بدون هیچ زانویی و اتصالی اجرا شوند.
 • تمامی مدارها در هنگام اجرای سیستم گرمایش از کف باید بین ۹۰ الی ۱۰۰ متر باشند.
 • هر کدام از مدارهای گرمایش سیستم گرمایش باید به صورت یک تکه در ساختمان اجرا گردند. به این معنا که خط رفت این سیستم از کلکتور رفت آغاز گردد. پس از قرار دادن لوله در کف واحد بر اساس نقشه، باید به صورت یک تکه به زیر کلکتور برگشت برسد و به شیر کلکتور برگشت نیز وصل گردد.

معایب استفاده از زانویی و اتصالات در سیستم گرمایش از کف

 • سطح بالای سیستم گرمایش از کف باید به اندازه ۵ سانتی متر پوشانده شود. به منظور پوشاندن سطح بالایی سیستم از مصالحی مانند سنگ، پارکت، کاشی و سرامیک استفاده می گردد. امکان دسترسی به لوله ها بعد از پوشاندن سیستم گرمایش از کف وجود ندارد. به منظور دسترسی به لوله ها باید سطح رویی تخریب گردد.
 • دمای بالا و فشار مستمر موجود در سیستم گرمایش از کف، امکان ضعیف شدن اتصالات سیستم را به وجود می آورد. ضعیف شدن اتصالات نیز باعث نشتی در سیستم می شود.
 • در صورت عدم رفع نشتی سیستم، میزان آن در طول زمان افزایش می یابد. زیاد شدن نشتی موجب وارد آمدن خسارات جدی به سازه ساختمان می گردد.
 • امکان پیدا کردن مکان دقیق نشتی وجود ندارد. به این علت که تمام کف ساختمان پوشیده از لوله است. یعنی در هر یک متر مربع، ۴ متر لوله قرار گرفته است.
 • در صورت استفاده از لوله پلاستیکی به جای لوله PEX در سیستم گرمایش از کف، باید لوله کشی توسط اتصال اجرا گردد. لوله پلاستیکی به علت مقاومت پایین آن در برابر گرما دچار انقباض و انبساط می شود. این انقباض و انبساط نیز باعث نشتی و ضعیف شدن اتصالات می گردد.
 • بدترین اقدام استفاده از زانویی و اتصالات در اجرای سیستم گرمایش از کف می باشد. کاهش فشار در نتیجه استفاده از زانویی ایجاد می گردد. این کاهش فشار به پمپ سیرکولاتور سیستم حرارت مرکزی فشار اضافی وارد می کند. به صورتی که هیچ نوع گردش آبی در سیستم وجود نخواهد داشت.

برای خرید انواع کالای تاسیساتی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


معایب استفاده از زانویی و لوله پلاستیکی به جای لوله PEX

 • بروز نشتی به علت فشار و دمای بالا در سیستم گرمایش از کف
 • احتیاج به تخریب بنا در صورت بروز نشتی به دلیل قرار گرفتن لوله ها در زیر حجم زیاد مصالح
 • عدم یافتن راحت مکان دقیق نشتی به علت متراژ زیاد لوله استفاده شده در سیستم گرمایش از کف
 • وارد آمدن فشار اضافی به پمپ سیرکولاتور به دلیل افت فشار مدار گرمایش
 • عدم کارکرد سیستم گرمایش از کف به دلیل توقف گردش آب در مدار گرمایش

تجهیزات قابل استفاده مجاز در سیستم گرمایش از کف

لوله پنج لایه یا PEX

انعطاف پذیری لوله ها یکی از عوامل مهم در زمان اجرای سیستم گرمایش از کف می باشد. دلیل مهم بودن انعطاف پذیری لوله ها، عدم استفاده از زانویی در زمان نصب آنها در سیستم گرمایش از کف است. لوله های پنج لایه موجب کاهش افت فشار در لوله ها می شود. لوله های پنج لایه دارای تحمل زیادی در برابر دمای بالا و انبساط طولی و عرضی هستند. همچنین لوله های پنج لایه یا PEX دارای عمر طولانی و ضریب هدایت حرارتی مطلوبی می باشند.

لوله کشی پکیج- وب سایت اسپیتی
لوله پنج لایه PEX- وب سایت اسپیتی
لوله پنج لایه PEX به خاطر ضریب حرارتی بالای خود بهترین گزینه برای استفاده در گرمایش از کف است.

کلکتور

کلکتور رفت و برگشت وظیفه گردش آب گرم در مدار گرمایش از کف را بر عهده دارد. به جریان در آوردن آب گرم به وسیله کلکتور رفت انجام می شود. سپس آب را در لوله های قرار گرفته در کف ساختمان حرکت می دهد. دمای آب نیز با حرکت کردن، کاهش می یابد. کلکتور برگشت به منظور گرم کردن آب را دوباره به مبدل حرارتی بر می گرداند.

سیستم گرمایش از کف- وب سایت اسپیتی

شیر هواگیری اتوماتیک

بسته بودن سیستم گرمایش از کف موجب نیاز سیستم به هواگیری می شود. شیر هواگیری اتوماتیک یکی از تجهیزات مهم در سیستم گرمایش از کف می باشد. محل نصب شیر هواگیری اتوماتیک بر روی دو کلکتور رفت و برگشت است.

شیر هواگیری اتوماتیک- وب سایت اسپیتی
شیر هواگیری اتوماتیک هوای تشکیل شده در آب ورودی به دستگاه را تخلیه می کند.

فلومتر

وظیفه فلومتر محاسبه و تنظیم میزان دبی جریان آب داخل مدار گرمایش از کف است. به منظور تنظیم دبی جریان بین ۱ تا ۵ لیتر، فلومترها بر روی کلکتورهای گرمایش از کف تعبیه می گردند.

فلومتر کلکتوری برای سیساتم گرمایش از کف

شیر برقی

قطع و وصل جریان آب درون مدار گرمایش از کف بر عهده شیر برقی است. شیر برقی فرمان قطع و وصل را از ترموستات اتاقی دریافت می کند. مکان نصب شیر برقی بر روی شیر سوزنی کلکتور برگشت است. شیرهای برقی قابلیت تنظیم به صورت دستی و اتوماتیک را نیز دارا می باشند.

شیر شارژ تخلیه

آب سیستم گرمایش از کف به دلایلی مانند هواگیری و تعمیرات تخلیه می گردد. به همین منظور شیر شارژ تخلیه در دو طرف انتهای کلکتور رفت و برگشت نصب می گردد.

ترموستات

گزارش دمای محیط به سیستم گرمایش از کف و نظارت بر دمای محیط توسط ترموستات صورت می گیرد. ترموستات توانایی قطع و وصل کردن جریان آب گرم را در سیستم گرمایش از کف دارد.

مقاومت متغیر پیش بینی کننده گرما- وب سایت اسپیتی
ترموستات ها امکان گزارش و تنظیم دما و قطع کردن سیستم گرمایش را دارند.

عایق حرارتی کناره

عایق حرارتی کناره به منظور پیشگیری از هدر رفتن حرارت لوله های گرم سیستم به اطراف و کنار دیوارها مورد استفاده قرار می گیرد. جنس این عایق معمولا از پلی اتیلن EPE یا PEX است. این عایق ها تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر جداره دیوارها و درز انبساط را می پوشانند.

عایق کف ساختمان

احتمال نفوذ گرمای لوله ها به کف ساختمان به دلیل قرار گرفتن آنها بر روی زمین وجود دارد. به منظور جلوگیری از این اتفاق، از عایق کف ساختمان در زیر لوله ها استفاده می شود. این عایق ها از جنس پلاستوفوم یا یونولیت پلی استایرن بوده و ضخامت آن ۳ سانتی متر می باشد.

عایق زیرین لوله

بست لوله

به منظور عدم حرکت لوله های PEX از محل قرارگیری خود بر روی عایق، باید توسط بست به عایق متصل شوند. دو مورد از بست های رایج لوله شامل بست ریلی و بست خاردار می شوند.

بست لوله گرمایش از کف

برای خرید انواع کالای تاسیساتی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر