0

ساخت نانو سامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد

ساخت نانو سامانه ای برای تصفیه هوا که نیاز به فیلتر ندارد- وب سایت اسپیتی
بازدید 534

یک شرکت ایرانی نانو سامانه‌ای برای تصفیه هوا ساخته که نیاز به فیلتر ندارد. این سامانه علاوه بر تصفیه هوا امکان میکروب‌کشی داشته و می‌تواند عوامل بیماری‌زا را از بین ببرد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری نانو ایران این شرکت دستگاهی برای تصفیه هوا ساخته است که در آن نیاز به استفاده از فیلتر نیست. این سامانه‌ خالص‌ساز هوا با استفاده از توری‌های آلومینیومی آغشته به نانو ذرات TiO۲ می‌تواند ذرات آلاینده هوا را از بین ببرد.

عذرا عطایی مدیرعامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این نانو سامانه گفت: این دستگاه ماحصل شش سال تحقیق و پژوهش این شرکت با همکاری دانشگاه الزهرا است. این سامانه قابلیت زدایش مواد آلاینده محیطی و همچنین عوامل بیماری‌زا را دارد.

عطایی درباره سازوکار این فناوری گفت: در این فناوری از  سه بخش مجزا استفاده شده است، بخش دمش هوا، لامپ UV و توری آلومینیومی آغشته به نانو ذرات دی‌اکسیدتیتانیم که ترکیب این سه بخش منجر به آزاد شدن H۲O۲ می‌شود. در واقع تابش UV روی توری باعث انجام فعالیت فتوکاتالیستی شده که با این کار H۲O۲ رهاسازی می‌شود. H۲O۲ تولید شده با عوامل بیماری‌زا نظیر قارچ و باکتری برخورد کرده و منجر به آسیب DNA آن‌ها می‌شود که این امر در نهایت به از بین رفتن عوامل‌بیماری‌زا در محیط کمک می‌کند. بنابراین این فناوری برای استفاده در بیمارستان‌ها و فضاهای حساس مناسب است.

وی افزود: از سوی دیگر H۲O۲ می‌تواند با برخی آلاینده‌های محیطی نظیر آمونیاک و بنزن ترکیب شود و آن‌ها را به مواد کم‌خطرتر تبدیل کند، بنابراین از این سامانه برای تصفیه هوای محیط‌هایی نظیر منازل یا فضاهای اداری می‌توان استفاده کرد.

مدیرعامل شرکت ادامه داد: تست‌های این فناوری در مراکز مختلف نظیر انیستیتو پاستور مورد آزمایش قرار گرفته و تایید شده است. به تازگی نیز گواهی نانو مقیاس این فناوری از سوی ستاد توسعه فناوری‌نانو  صادر شده است.

عطایی درباره مزیت‌های این فناوری  گفت: در حال حاضر نمونه مشابه خارجی این محصول وجود دارد اما در آن‌ها از ذرات میکرونی استفاده شده است در حالی که در این محصول ذرات نانو مقیاس به کار رفته و در نتیجه عملکرد این سامانه حداقل ۲۰ درصد بهتر از نمونه‌های خارجی است.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر