0

سختی گیر مغناطیسی یا فیلتر مغناطیسی چیست؟

سختی گیر مغناطیسی یا فیلتر مغناطیسی چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 2123

کاربرد سختی گیر مغناطیسی

سختی گیر مغناطیسی (Anti-Limescale Magnet) برای اولین بار در سال 1945 وارد صنعت تاسیسات شد و با نام صنعتی CEPI شناخته می شوند.

دلیل استفاده از این سختی گیرها، سبک کردن آب می باشد. تا آب از هر گونه مواد خارجی و افزودنی خالص شود. سختی گیر ها از قدیم وجود داشتند. اما سختی گیر های قدیمی به این خاطر که به آب رنگ و بو می دادند، کارایی زیادی نداشتند. در صورتی که ویژگی اصلی این فیلترها این است که مواد شیمیایی و آلاینده ها را حذف کنند.

سختی گیر مغناطیسی نوعی فیلتر یا رسوبگیر است. با ایجاد میدان مغناطیسی باعث عدم تجمع رسوب در یک سیستم می شود. این فیلترها برای انواع کاربردهای خانگی و صنعتی تولید می شوند.

املاحی که اغلب باعث سنگینی آب و سختی آن می شوند، کلسیم و منیزیم است که به صورت کربنات هستند.

این مواد با تشکیل رسوب در سیستم تاسیسات و لوله های ساختمان بخصوص لوله های حرارتی، طی گذر زمان مسیر جریان آب را محدود تر و مشکلاتی جدی را در تاسیسات به وجود می آورند. عمده ترین آنها استهلاک بالا و ایجاد مشکلات و هزینه انرژی بالا می باشد.

برای مطالعه سایر مقالات در تاسیسات به سایت اسپیتی مراجعه کنید.


انواع سختی گیر

برای تشکیل نشدن رسوبات روش های زیادی تا به حال استفاده شده است. از جمله آنها می توان به ساخت انواع سختی گیر ها اشاره کرد.

مهم ترین سختی گیرهای موجود در بازار

 • سختی گیر اسمز معکوس
 • سختی گیر الکترونیکی
 • سختی گیر الکترولیتی
 • سختی گیر دوزینگ فسفات
 • سختی گیرهای شیمیایی
 • سختی گیر رزینی

معایب سختی گیرها

هزینه های سنگین و یا عدم توان تصفیه و سختی زدایی آب در حجم زیاد از جمله معایب همه سختی گیرها می باشد.

برای مثال اسمز معکوس و کربن فعال از بهترین نوع فیلتر های و رسوب گیر ها هستند. اما تنها حجم کم آب را به خوبی جواب می دهند و اغلب در دستگاه تصفیه آب خانگی دیده می شوند. به همین دلیل فیلتر رسوبگیر جدیدی به نام سختی گیر مغناطیسی رو نمایی شده که بسیار کاربردی است و به خوبی توانسته نیاز مصرف کنندگان را جوابگو باشد.


انواع سختی گیر مغناطیسی

دو نوع عمده از فیلترهای مغناطیسی موجود در بازار

 • سختی گیر مغناطیسی الکترونیکی
 • سختی گیر مغناطیسی آب

نحوه عملکرد فیلترهای مغناطیسی

فیلتر های مغناطیسی با از بین بردن کریستال های کلسیم فعالیت می کنند. در اصل دلیل به وجود آمدن رسوبات در سیستم و جداره لوله های تاسیساتی پیوند کلسیم آب با دی اکسید کربن آزاد شده است. این رسوبات بر بدنه جداره داخلی لوله ها، ولوها، کویل ها، بویلرها و شیرآلات مختلف می نشینند و کار جریان آب و انتقال حرارت را دچار اختلال می کنند.

با اتصال سختی گیر مغناطیسی بر روی جداره بیرونی لوله ها و اتصالات، در هنگام عبور آب با سرعت خطی مناسب از محدوده این فیلترها یک میدان مغناطیسی در این منطقه ایجاد می کنند. در نهایت توسط اصول القاء الکترو مغناطیسی، عملیات هسته زدایی و کریستالیزاسیون یون های Ca و HCo3 انجام می یابد. در واقع با تاثیر القایی میدان الکترومغناطیسی توسط سختی گیر های مغناطیسی، کریستال های کلسیم کربنات تحت تاثیر قرار گرفته و از کلسیت به آراگونیت تغییر شکل می دهند. در نهایت نیز به حالت توده بدون شکل از میکرو کریستال ها تبدیل می شوند و در آب شناور باقی می مانند.

این موضوع باعث می شود که کلسیم ها و آلاینده های دیگر، تمایلی به تشکیل رسوب نداشته باشند و به همراه جریان آب انتقال داده شود و نهایتاً به همراه آب تخلیه شوند.

فیلترهای مغناطیسی الکترونیکی و فیلترهای مغناطیسی آب با خاصیت مغناطیسی، کار رسوب زدایی را انجام می دهند. با این تفاوت که نوع اول نیاز به جریان الکترونیکی برای کارکرد دارد. ضمناً نصب فیلتر مغناطیسی نسبت به نوع الکترونیکی راحت تر و ارزان تر است.


برتری سختی گیرهای مغناطیسی به سایر سختی گیر ها

 • هزینه راه اندازی مقرون به صرفه
 • تاسیسات ساده تر و بهره برداری راحت تر
 • امکان کارکرد بصورت اتوماتیک و دستی
 • مهم تر از همه امکان راه اندازی آن در اندازه های بزرگ و کوچک و حجم زیاد آب

 آیا استفاده از سختی گیر مغناطیسی عملا تاثیری دارد؟

باید در نظر داشته باشید که تکنولوژی سختی گیرهای مغناطیسی متعلق به سال های بسیار دور است. اما هنوز هم در بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا امروزه از این نوع سختی گیر استفاده می شود.

اگر سختی گیر مغناطیسی تاثیری نداشت در کشورهای پیشرفته از آن استفاده نمی کردند. اما متاسفانه نمونه های بی کیفیت در بازار زیاد هستند که عملاً تنها شباهت به فیلترهای مغناطیسی دارند. یک رسوب زدای مغناطیسی باید بتواند میدان مغناطیسی موثر را ایجاد کند. تنها کاربرد یک تکه آهن ربا در این نوع سختی گیر ها لزوم اثبات کیفیت آن نیست.

توصیه می شود همیشه از تکنسین های مجرب برای نصب سختی گیر بهره بگیرید. برای نصب سختی گیر مغناطیسی ارزیابی و تعیین محل نصب اهمیت بالایی دارد. زیرا سرعت و جریان آب در طول موج مغناطیسی باید تعیین شده باشد تا تاثیر زیادی بگذارد.

نکته دیگر اینکه برخی افراد وجود رسوب در آب را معیار اندازه گیری کیفیت سختی گیر های مغناطیسی می دانند. در حالی که سختی گیر های مغناطیسی کار رسوب زدایی را انجام نمی دهند. بلکه با تغییر در ساختار کریستال های کلسیم از تجمع و تشکیل رسوب جلوگیری می کنند.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر