1

شیر هواگیری چیست؟

شیر هواگیری چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1139

شیر هواگیری

شیر هواگیری (Air Vent Valve) یکی از شیرالات صنعتی پرکاربرد می باشد. شیر هواگیری که در میان مردم به شیر تخلیه هوا معروف است برای آزاد کردن هوا محبوس شده در درون خطوط لوله به کار می رود.

در سیستم های گرمایشی بخاطر تغییرات دما و فشار و ایجاد بعضی واکنش های شیمیایی، گازهایی تولید می شوند. وجود این گازها سبب تولید صدا در سیستم، انتقال نادرست دما، خرابی پمپ ها، خوردگی لوله ها ، رسوب درون لوله ها و … می شود. بنابراین این گاز ها باید از سیستم لوله کشی خارج شوند تا عملکرد آن اصلاح و از آسیب های بیان شده جلوگیری شود.

اگرمایل به خواندن مقاله “صفر تا صد هواگیری شوفاژ” هستید. می توانید برای دسترسی به آن روی عنوان کلیک کنید.

عملکرد شیر هواگیری

حباب و گازی که در اثر تغییرات در درون لوله ها بوجود می آیند و باعث انباشت هوا می شوند، باید تخلیه شوند. برای این کار از شیر هوا استفاده می شود. درون محفظه شیر هواگیری یک شناور وجود دارد. این شناور بصورت عادی در جای خود قرار دارد اما زمانی که هوا در لوله و پشت شناور زیاد شود و تجمع پیدا کند شناور کنار می رود و هوا و بخار خارج می شود.


شیر هواگیری دستی و اتوماتیک

شیر هواگیری وسیله ای است که بصورت دستی یا اتوماتیک برای خارج کردن گازهای اضافی از سیستم های گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

شیر هواگیری دستی یا به صورت ولومی و یا با کمک گرفتن از ابزاری مثل پیچ گوشتی مخصوص باز و بسته و تنظیم می شود. ولی درسیستم های اتوماتیک هوای سیستم‌های لوله کشی آب به صورت اتوماتیک خارج می‌شود. شیرهای اتوماتیک را می توان روی همه سیستم ها استفاده کرد ولی معمولا روی کلکتورهای دارای دبی سنج کاربرد دارند.


انواع شیرهای هواگیری

شیرهای هوا در سه نوع تک روزنه، دو روزنه و دیسکی موجود هستند. 

ایرونت تک روزنه

شیرهای هوای تک روزنه دارای دو نوع بزرگ و کوچک هستند. نوع کوچک در بخش‌هایی از لوله که امکان  تجمع هوا بیشتر است کاربرد دارند و قطری در حدود ۱۰ میلی‌متر دارد. نوع بزرگ برای تخلیه هوایی که در زمان پر کردن خطوط لوله خالی و یا وارد شدن هوا برای تخلیه خطوط لوله ایجاد می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند.


ایرونت دو روزنه

شیر دو روزنه شیری است که از ترکیب شیرهای هوای تک روزنه کوچک و تک روزنه بزرگ ساخته شده است و در دو نوع تک محفظه و دو محفظه می باشد. قطر آن ها معمولا ۲۰۰ میلی متر است.


ایرونت دیسکی

به شیرهای هوای بزرگ تک محفظه شیر هوای دیسکی می‌گویند. این شیر ها بجای شناور دارای یک دیسک برای عبور هوا هستند. قطر شیر های دیسکی ۲۵۰ میلی متر می باشد.


محل نصب شیر هواگیری

هوا و گازها بدلیل سبک بودن تمایل دارند در بالاترین نقطه سیستم تجمع داشته باشند. در نتیجه بهترین محل نصب شیر هواگیری نزدیک به محل تجمع هوا می باشد. این شیرها اگر به صورت عمودی نصب شوند عملکرد بهتری خواهند داشت زیرا در این حالت احتمال گیرکردن گوی شناور در مسیر از بین می رود.

دقت داشته باشید این شیر حتما در مکانی دور از نور مستقیم و آلودگی و گرد و غبار نصب شود و قبل از نصب، داخل لوله کاملاً تمیز شود. برای آب‌بندی بین شیر تخلیه هوا و فلنج لوله نیز از یک واشر لاستیکی استفاده کنید.


شیر هواگیری در کجاها استفاده می شود؟

بسیاری از کارخانه های صنعتی که خط لوله دارند، از شیر هواگیری استفاده می کنند.

موارد کلی مورد استفاده از شیر هواگیری

 • در بالای مخزن فشار
 • در سیستم تهویه هوا
 • در دستگاه های گرم کننده آب
 • در سیستم دیگ آب گرم و خورشیدی
 • مکان هایی که به صورت جداگانه آب گرم و سرد دارند.

برای خریدانواع شیرها و دیگر محصولات سرمایشی و گرمایشی به سایت اسپیتی سر بزنید.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 1. حامد گفت:

  مقاله کاملی است دستتان درد نکند 👌🏻

مشاهده بیشتر