0

شیر پرکن پکیج چیست؟

شیر پرکن پکیج دیواری- وب سایت اسپیتی
بازدید 2342

شیر پُرکن (pressure valve) پکیج یک قطعه ساده و در عین حال بسیار مهم است. این شیر برای پُر کردن یا اضافه کردن آب به مدار گرمایش پکیج مورد استفاده قرار می گیرد.

جایگاه این قطعه در قسمت ورودی آب به پکیج می باشد. محل قرار گرفتن شیر پرکن تنها محل ورود آب مصرفی به مدار گرمایش است. در زمانی که آب پکیج کم باشد با چرخاندن خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت اجازه ورود آب را به مدار گرمایشی می دهیم و با چرخاندندر جهت عقربه های ساعت می توان این شیر را بست.

لازم به ذکر می باشد که در بعضی از پکیج هایی که در برخی از کشورها نصب می شود؛ شیر پرکن مشابه پکیج های ایرانی نیست و با دادن انشعاب آب و نصب شیر از ورودی آب شهری پکیج به برگشت مدار گرمایشی پکیج آب در این مدار تزریق می شود که در نهایت باعث بالا رفتن فشار آب مدار گرمایش می شود. به این روش از پر کردن آب به مدار گرمایش (Filling Loop) می گوین

برای کسب اطلاعات در مورد قطعات پکیج به مقاله آشنایی با قطعات پکیج مراجعه فرمایید.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


انواع شیر پرکن

به طور کلی دو نوع شیر پُرکن وجود دارد

  • شیر پُرکن دستی 

  • شیر پُرکن اتوماتیک


شیر پرکن دستی در پکیج دیواری

در شرایط نرمال پکیج نباید آبی از دست بدهد. زیرا آب در سیستم بسته گردش دارد. این سیستم شامل مسیر لوله کشی، پکیج و رادیاتورها می باشد.

آب توسط پکیج گرم می شود. توسط پمپ به گردش در آمده و به رادیاتورها منتقل می شود. گرمای آب توسط رادیاتور آزاد می شود. در این مدار بسته احتمال دارد به خاطر نشتی های کوچک و یا به خاطر سرویس و تعمیر، آب داخل مدار گرمایشی کم شود. در این موقعیت اگر پکیچ دارای شیر پرکن اتوماتیک نباشد نمی تواند کمبود آب را تشخیص دهد و به صورت اتوماتیک به پکیج آب اضافه کند. در نتیجه باید آب کم شده به صورت دستی توسط شیر پرکن دستی جبران شود.

استفاده از شیر پرکن راحت است. می توان با چرخش ولومی آن را شل کرد و اجازه ورود آب را به آن داد. البته  بعد از رسیدن به مقدار نرمال یعنی ۱/۵ بار باید شیر پرکن را بست.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

پایین بودن فشار پکیج یکی از دلایل گرم نشدن رادیاتور(شوفاژ) بعد از هواگیری- وب سایت اسپیتی
کم بودن فشار از مقدار تعریف شده (۱ تا ۱.۵)، می تواند یکی از دلایل گرم نشدن رادیاتور باشد.

شیر پرکن اتوماتیک پکیج دیواری

در بعضی از پکیج ها منبع انبساط و شیر پرکن از همدیگر جدا هستند. لذا در مواقع افت فشار مسیر ورودی آب را باز کرده و اجازه ترزیق آب به قسمت هایی که  فشار آب از 2 بار کمتر است را می دهد.

یکی دیگر از کارهای شیر پرکن این است که جلوی برگشت آب داغ شده به سیستم پکیج را می گیرد. 


وظایف شیر پرکن اتوماتیک

  • باعث جبران کمبود آب در دستگاه می شود.

  • باعث تنظیم فشار پکیج می شود.

میزان فشار پکیج مرتبط با میزان آبی است که در داخل دستگاه می باشد. پس در مواقعی که آب پکیج کم می شود میزان فشار پکیج از حالت معمولی که باید 1/5 باشد پایین تر می آید. در این زمان شیر پُرکن اتوماتیک وارد عمل شده و تا رسیدن فشار پکیج به حد معمول به آبگیری ادامه می دهد.


دلیل استفاده از شیر پُرکن دستی

همان طور که در توضیحات ذکر شد آب کم شده در سیستم پکیج توسط شیر پُرکن اتوماتیک به پکیج تزریق شده و این کمبود آب جبران خواهد شد.

از نظر برخی کارشناسان این عمل توسط شیر پُرکن اتوماتیک یک نقص محسوب می شود. زیرا موقع ایراد و نشتی آب در سیستم دستگاه بدون اعلام خطا توسط شیر پرکن اتوماتیک، آب از دست رفته را جبران می کند. در این صورت هیچگاه متوجه مشکل نخواهید شد مگر اینکه این موضوع حاد شود. به همین علت برخی از کارشناسان موافق با شیر پرکن دستی هستند.

در هنگام استفاده از شیر پرکن دستی حتما بعد از رسیدن فشار به حد نرمال آن را ببندید. زیرا باعث بالا رفتن بیش از حد فشار در پکیج می شود.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


 

شیر پرکن پکیج- وب سایت اسپیتی
شیر پرکن قطعه گرد مشکی در تصویر می باشد

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر