0

عمر مفید ۵۰ بیمارستان در تهران پایان یافته است

بازدید 532
عقب‌گرد عمر مفید ساختمان ها از سی و دو به بیست و شش سال در ایران ، به علل مختلفی همچون مصالح غیراستاندارد، روش های اجرای نادرست، طراحی نامناسب و نبود نظارت صحیح نشأت می‌گیرد
به گزارش عصر شهروند، عقب‌گرد عمر مفید ساختمان ها از سی و دو به بیست و شش سال در ایران ، به علل مختلفی همچون مصالح غیراستاندارد، روش های اجرای نادرست، طراحی نامناسب و نبود نظارت صحیح نشأت می‌گیرد
بنا به گفته رئیس آزمایشگاه فنی و مکانیک، عمر مفید ساختمان‌ها از حدود ۳۲ سال به ۲۶ سال کاهش یافته که از علل مختلفی همچون مصالح غیراستاندارد، روش های اجرای نادرست، طراحی نامناسب و نبود نظارت صحیح نشأت می‌گیرد.
عمر مفید ساختمان‌ها در ایران عقب‌گرد کرده است.
احمد خرم ـ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان ـ همواره خاطرنشان می‌کند که حدود ۵۰ سال قبل عمر مفید ساختمان‌ها در ایران سی سال بود که با کشور آمریکا در این زمینه برابری می‌کرد. حالا آمریکایی‌ها این عدد را به بالای صد سال رسانده‌اند.
اما در ایران و آن طور که رییس هیات مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک می‌گوید عمر مفید ساختمانی که حدود سی و دو سال بود در سال‌های گذشته به حدود ۲۶ سال رسیده است.
با وجود آنکه دانش مهندسان ایرانی ارتقا یافته و بعضا از تکنولوژی روز بهره گرفته می‌ شود، کارشناسان دلایل مختلفی را برای افت استحکام و ایمنی ساختمان ‌ها در ایران نام می‌برند که از آن جمله می‌توان به عدم به کارگیری مجریان ذی‌صلاح، سنتی بودن فرآیند ساخت، دخالت بهره‌برداران در نحوه احداث، پایین بودن استاندارد مصالح ساختمانی، طراحی نامناسب و پدیده شوم امضافروشی اشاره کرد.
برای حل این معضلات بار‌ها از سوی کارشناسان راه حل‌هایی ارایه شده است. سازمان نظام مهندسی نیز که از سال هفتاد و چهار، به منظور ارتقای سطح کیفی سازه‌ها تشکیل شده ظاهرا در هدف اصلی خود ناموفق بوده است. برگزاری سمینار‌ها و همایش‌ های مختلف هم نتوانسته منجر به ساماندهی وضع موجود شود.
اوایل فروردین ماه امسال احمد خرم ـ رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان ـ گفت: در صورت وقوع زمین لرزه ۶.۵ ریشتری یا بالاتر در تهران پانصد هزار واحد مسکونی تخریب صددرصد می‌شود و بیش از ۱.۵ میلیون تلفات جانی خواهیم داشت؛ بنابراین باید موضوع کیفیت سازه‌ها را جدی بگیریم و حتما از مجری ذی‌صلاح استفاده کنیم.
به هر ترتیب امروز تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک با سازمان نظام مهندسی به امضا رسیده است. مهم‌ترین هدفی که ذیل این تفاهم نامه دنبال می‌ شود، می‌تواند افزایش عمر مفید ساختمان‌ها به پنجاه سال باشد که مجید کیانپور ـ رییس هیات مدیره شرکت آزمایشگان فنی و مکانیک خاک ـ درخصوص نیل به این هدف ابراز امیدواری کرده است.
کیانپور ادامه داد: ظرفیت مناسبی برای ساختمان‌سازی در کشور وجود دارد به طوری که در سال‌ هایی که بازار مسکن رونق داشت در حدود هفتصد و پنجاه هزار واحد مسکونی توسط بخش خصوصی و در حال حاضر با کاهش رونق در این بازار هم اکنون میزان ساخت واحد‌های مسکونی توسط بخش خصوصی به چهارصد هزار پروانه ساختمان رسیده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت بخش ساختمان در رونق اقتصادی کشور و با توجه به اینکه بخش ساختمان سی درصد اقتصاد کشور را شامل می‌شود باید تلاش شود تا در جهت استانداردسازی و کیفی‌سازی اقدامات بیشتر و موثرتری انجام شود.
رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک، از آمادگی شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک در صدور پروانه و ارتقای پروانه و کنترل در حین اجرا خبر داد.
وی افزود: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک امسال برای چهل و دو هزار ساعت نفر آموزش را برای مهندسان سراسر کشور، برنامه‌ریزی کرده است که در تمامی استان‌ ها این آمادگی وجود دارد. هم‌چنین با توسعه فضای مجازی و برگزاری وبینار‌های مختلف آمادگی برای آموزش مهندسان برای ارتقای پایه و ورود به پایه آزمون وجود دارد.
وی گفت: آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک بیش از ۱۰۰ دستورالعمل را در بخش ‌های مختلف ژئوتکنیک، قیر، آسفالت، بتن و راهسازی، یا تولید محتوا کرده و یا در تهیه آن همکاری مستقیم داشته است
برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر