0

فلومتر پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟

فلومتر پکیج چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1965

فلومتر چیست؟

فلومتر (Flow Meter)، جریان سنج یا دبی سنج نوعی ابزار صنعتی و یکی از مهمترین پارامترهای اندازه گیری در صنایع می باشد. وسیله ای است که برای اندازه گیری نرخ دبی مایعات و گازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به بیان ساده تر تجهیزاتی هستند که حجم سیال عبوری و سرعت جریان را در واحد زمان اندازه گیری می کنند.
اندازه گیری حجم یا جرم گاز و مایعات، سرعت هوا و دبی و جریان سیالات در محیط های صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این فرآیند باعث افزایش راندمان تولید و کیفیت محصولات می شود و می توان هزینه ها را نیز به درستی مدیریت کرد.


فلومتر پکیج چیست؟

یکی از اجزای مهم در پکیج، فلومتر (Flow Meter) می باشد. فلو به معنی جریان و متر هم به معنای اندازه گرفتن است. پس وظیفه فلومتر اندازه گیری آب گرم مصرفی در سیستم پکیج و آبگرمکن است. به فلومتر، دبی سنج نیز می گویند. (دبی به معنای حجم و میزان می باشد)

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نحوه عملکرد فلومتر پکیج

فلومتر پکیج در اصل بعنوان یک حسگر دبی سنج در پکیج عمل می­کند. محل قرارگیری آن پس از آب ورودی به پکیج است و از اجزای مختلفی اعم از آهنربا، حسگر و توربین مغناطیسی تشکیل شده است.

زمانی که شیر آب گرم باز می شود جریان آب از توربین مغناطیسی فلومتر عبور می کند و توربین را به گردش در می‌آورد. دو طرف فلومتر دوعدد پلاتین وجود دارد که با هر چرخش توربین، اتصالات را قطع و وصل می کنند. فرکانس اتصال، به برد دستگاه منتقل شده و برد تشخیص می‌دهد که آب گرم باز شده است. در نتیجه به سرعت مشعل را روشن و فرمان بسته شدن مدار گرمایشی را می­دهد.در نهایت آب گرم خروجی را ارسال می‌کند.

نمونه ای از فلومتر پکیج آریستون

تفاوت فلوسوئیچ و فلومتر

امروزه در پکیج های جدید بویژه در نوع دیجیتال، فلومتر جایگزین فلوسوئیچ شده است. تقریبا اساس کار هر دو یکسان می­باشد ولی از لحاظ ظاهری و عملکرد تفاوت هایی دارند.

از لحاظ ظاهری در ساخت فلوسوئیچ دو سیم بکار رفته است و فقط دارای دو حالت است، صفر به معنای خاموش و یک به معنای روشن. اما در ساخت فلومتر از سه نوع رشته سیم استفاده شده است. که سه حالت مختلف خاموش، شعله کم و شعله روشن یا بلند را ایجاد می کند.

از نظر عملکردشان، فلوسوییچ تنها می تواند باز یا بسته بودن آب مصرفی را به برد اطلاع دهد. به عبارتی فلوسوئیچ تنها مصرف آب گرم را اعلام می کند. و شعله یکسانی برای هر مقدار مصرف آب کم یا زیاد، در مبدل ایجاد می گردد. اما فلومتر علاوه بر اینکه حضور آب گرم را مشخص می سازد. حجم آب را نیز اندازه گیری کرده و معلوم می کند. در نتیجه متناسب با میزان حجم آب ورودی، درجه شعله مشعل کم یا زیاد می شود و میزان گرمی و داغی آب به صورت مطلوب تر می باشد.

پکیج هایی که فلوسوئیچ دارند، از نظر گرم کردن آب دقت کم‌ تری نسبت به فلومتر دارند.

برای خواندن مقاله درباره “فلوسوئیچ پکیج چیست؟” روی متن کلیک کنید.


انواع فلومتر پکیج

به طور کلی فلومترها به دو دسته تقسیم می‌شوند.

فلومتر با فرکانس بالا (High Frequency)

پروانه توربین این نوع فلومترها بطور کامل در تماس با آب قرار دارد. در نتیجه سرعت چرخش آهنربای بالای توربین بیشتر بوده و فرکانس بیشتری تولید و به حسگر و برد منتقل می شود.

فلومتر با فرکانس پایین (Low Frequency)

پروانه توربین این نوع فلومترها سطح تماس کمتری با آب دارد. در نتیجه سرعت چرخش آهنربا کمتر و فرکانس کمتری تولید و به حسگر و برد منتقل می شود.

در نصب فلومتر پکیج باید به نوع فلومتر (فرکانس بالا و پایین) توجه شود تا در تنظیم شعله بلند و کوتاه در مشعل پکیج با مشکل مواجه نشوید.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر