0

فن پکیج چیست و عملکرد آن چگونه است؟

فن پکیج- وب سایت اسپیتی
بازدید 5035

فن پکیج چیست؟

فن پکیج (Fan Combi Boiler) یکی از مهم ترین قطعات پکیج می باشد. با زیاد شدن آپارتمان سازی استفاده از پکیج نیز افزایش یافته است. پکیج ها از نظر فنی در دو نوع فن دار و بدون فن ساخته می شوند.

برای انتخاب پکیج مناسب علاوه بر مساحت محیط باید اطلاعات کافی از دستگاه، قطعات و کاربرد آنها داشته باشیم. اگر قصد دارین با فن پکیج و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

برای کسب اطلاعات در مورد تفاوت پکیج فن دار با بدون فن به مقاله “تفاوت پکیج های فن دار با بدون فن در چیست؟”  مراجعه نمایید.


وظیفه فن در پکیج

این فن ها از نوع سانتریفیوژ یا گریز از مرکز هستند. فن قطعه ای است که به صورت یکپارچه در ابتدای مسیر دودکش نصب می شود. البته یکپارچه بودن فن یک ایراد محسوب می شود. زیرا در صورت خرابی قابلیت تعمیر ندارد و باید کامل تعویض شود.

همچنین وظیفه خارج کردن دود حاصل از احتراق شعله مشعل از درون محفظه به هوای آزاد و مکش هوای لازم به داخل سیستم را نیز برعهده دارد.

فن باعث می شود شعله به بهترین حالت بسوزد. همچنین از بالا رفتن بیش از حد دما در محفظه احتراق جلوگیری کرده و سبب افزایش امنیت پکیج می شود.


چگونگی عملکرد فن پکیج

ابتدا برد الکترونیکی پکیج قبل از روشن شدن شعله، به فن دستور روشن شدن را می دهد تا گازهای درون محفظه را تخلیه کند.

البته قبل از روشن شدن فن، باید پرشر سوئیچ که سنسوری برای نشان دادن سالم بودن فن است، سالم بودن آن را تایید کند. بعد از اعلام سالم بودن فن و روشن شدن آن، برد به شیرگاز فرمان برقراری شعله را می دهد.

پروسه روشن بودن فن به طور اتوماتیک تا یک دقیقه بعد از خاموش شدن شعله ادامه داشته تا همه گازهای حاصل از احتراق را خالی کند.


علت روشن ماندن فن

روشن ماندن فن در فصل زمستان دلیلی بر خرابی فن نیست و امری طبیعی است. زیرا در این فصل پمپ به صورت یکسره کار می کند. در نتیجه فن نیز تا قطع شدن شعله کار خواهد کرد.

همچنین تا زمانی که مشکلی در گرم کردن رادیاتور یا آب مصرفی ایجاد نکند روشن ماندن فن جای نگرانی ندارد. اما به جز این موارد دلایلی هم هستند که باعث روشن ماندن فن می شود.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


دلایل روشن ماندن فن پکیج

وجود ایراد در الکترود جرقه زن

الکترود جرقه زن، سوختن صحیح شعله را کنترل می نماید. به منظور رفع ایراد الکترود، ابتدا ولتاژ جریان برق اندازه گرفته شود. به این دلیل که پکیج در ولتاژهای پایین روشن نمی گردد.

نقص در یون الکترود پکیج

امکان خرابی یون الکترود پکیج در گذر زمان به دلیل اکسید شدن و پوسیدگی وجود دارد و باعث یکسره کردن کاردن فن دستگاه می شود. زیرا کوجب کار نکردن جرقه زن پکیج می گردد. به منظور تعویض و تعمیر یون الکترود باید از متخصص این کار استفاده نمود.

گرفتگی دودکش

در صورت عدم کارکرد صحیح دودکش، پکیج با یکسره کار کردن فن نیز روشن نمی گردد. یکی از دلایل گرفتگی دودکش، لانه سازی پرندگان بوده و مانع عبور دود از دودکش می شود. همچنین استفاده از فلنج نامناسب برای دودکش، تعادل در مکش و دهش فن را از بین برده و موجب ایجاد اختلال در پرشر سوئیچ هوا و در آخر باعث عملکرد جرقه زن می گردد.

در صورت بروز این شرایط دودکش قادر به تخلیه درست دود نبوده و دود به بیرون هدایت نمی شود. هدایت نشدن دود به سمت بیرون موجب فعال شدن سنسور پکیج شده و دستگاه خود به خود خاموش می گردد. به منظور ایمنی بیشتر از فلنج و دودکش استاندارد استفاده شده و نصب پکیج توسط افراد متخصص انجام شود. همچنین از عملکرد صحیح پرشر سوئیچ هوا اطمینان حاصل شود.

خرابی فن پکیج

از دلایل خرابی فن می توان به کنتاکت رله فن یا خرابی برد کنترل اشاره نمود. برای رفع این مشکل باید دودکش و مسیر آن بررسی گردد و ازسالم بودن انها اطمینان حاصل شود.

خرابی برد یا پرشر پکیج

وجود ایراد یا خرابی در برد یا پرشر پکیج نیز موجب روشن نشدن فن می شود. برای تعمیر و رفع این مشکل باید از تعمیرکار متخصص استفاده گردد.


علائم خرابی فن پکیج

 • فن در حین کار صدا تولید می کند.
 • پروانه فن گیر کرده و نمی چرخد.
 • شیپوری فن دستگاه ذوب شده است.
 • فن لرزش دارد و لاستیک لرزه گیر خراب شده است.

دلایل روشن نشدن فن پکیج

 • سوختن رله فن برد الکترونیک پکیج
 • گیر کردن پروانه فن

تست عملکرد فن پکیج

به منظور عملکرد صحیح پکیج تمامی دستورات از برد دستگاه عبور می نماید. این برد با برق ۲۲۰ ولت کار می کند. در صورت نرسیدن برق کافی به دستگاه، فن کار نکرده و پرشر دود نیز وصل نمی شود. در نتیجه برد دستگاه، اجازه روشن شدن پکیج را صادر نمی کند. دلیل بروز این مشکل می تواند خرابی رله دستگاه باشد. در صورتی که برق کافی به برد برسد اما فن کار نکند، دلیل آن خرابی فن می باشد. به منظور تست عملکرد فن باید از آوومتر استفاده شود. آوومتر بر روی حالت بیزر تنظیم شده و دو سر اتصال به آوومتر وصل می گردد. در صورت عملکرد صحیح فن دستگاه، صدای بیزر شنیده خواهد شد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر