0

لزوم استفاده از تصفیه آب خانگی چیست؟

دستگاه تصفیه آب چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1601

کاربرد دستگاه تصفیه آب خانگی

دلیل استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی و فراگیری آن، به خاطر نفوذ آلودگی ها به آب است. با افزایش جمعیت و با آلودگی واحدهای صنعتی و انسانی در آب و خاک موجب آلوده شدن آب می شود. برخی منابع آبی موجود دارای آلاینده هایی از جمله پس آب های صنعتی و خانگی، ذرات معلق، انگل، باکتری، میکرو ارگانیزم های بیماری زا می باشند. این آلاینده ها برای سلامتی انسان خطرناک است.

در جریان کلر زنی و تصفیه آب، آلاینده ها بطور کامل از بین نمی روند. به منظور از بین بردن کامل آلاینده های شیمیایی در آب و مواد معلق مثل میکروب ها، باکتری ها و فلزات سنگین و همچنین حذف نیترات و تنظیم سختی آب در محدوده برآورده نمودن نیازهای آب شرب خانگی از دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می شود. دستگاه های تصفیه آب خانگی مجهز به انواع فیلترها و همچنین فیلتر ممبران می باشند.


عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

برای دانستن عملکرد یک دستگاه تصفیه آب خانگی، باید با عملکرد تک تک فیلترهای این دستگاه آشنا شد.

شش فیلتر موجود در دستگاه های تصفیه آب یک هدف واحد را انجام می دهند که باعث بالا رفتن کیفیت آب آشامیدنی و از بین بردن ناخالصی های آن می شود. هر فیلتر مکمل فیلترهای دیگر است. دستگاه های تصفیه آب خانگی انواع مختلفی را دارا هستند که عملکرد هر یک از آنها ممکن است متفاوت باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد فیلترهای تصفیه آب به مقاله “وظیفه فیلترهای دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای” مراجعه نمایید.


اهداف تصفیه آب

جلوگیری از ایجاد بیماری توسط آب آلوده

جلوگیری از بیماری ها توسط آب آلوده یکی از اهداف استفاده از تصفیه آب خانگی می باشد. یکی از رایج ترین بیماری هایی که استفاده از آب آلوده شهری به همراه دارد بیماری سنگ کلیه است. گل و لای، شن و ماسه، رسوبات و املاح بزرگتر از ۵ میکرون موجود در آب شهری باعث ایجاد سنگ کلیه در انسان می گردد. موادی که در کتری و ته لیوان چای رسوب کرده همان املاح مضر می باشند. با استفاده از تصفیه رسوبات موجود در آب آشامیدنی از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می شود. همچنین آلومینیوم موجود در آب باعث آلزایمر زودرس در دراز مدت می شود. با استفاده از تصفیه آب باید این بیماری غیر قابل درمان به کمترین سطح برسد.

بالا بردن سلامت آب آشامیدنی

استفاده از فیلتر مینرال معدنی ساز و فیلترهای قلیایی کننده از مهمترین اهداف خرید دستگاه تصفیه آب خانگی است. این فیلترها قابلیت از بین بردن املاح مضر و نگه داشتن املاح مفید در آب را دارا می باشند. همچنین این فیلترها به آب خاصیت قلیایی نیز می دهند. تصفیه آب خانگی ۷ مرحله ای و ۸ مرحله ای که آب را قلیایی می کنند نسبت به تصفیه آب ۶ مرحله ای دارای قیمت بیشتری بوده اما کیفیت آب خروجی از دستگاه های ۷ و ۸ مرحله ای نیز بیشتر می باشد.

تصفیه مواد شیمیایی محلول موجود در آب شهری

مواد شیمیایی محلول در آب های زیرزمینی به ویژه در نزدیکی شهرهای صنعتی موجود می باشد. مقدار زیاد مواد شیمیایی محلول می تواند بر دی ان ای DNA انسان تاثیر گذار بوده و باعث به دنیا آمدن نوزادان همراه با بیماری های مختلف می گردد. با حذف مواد شیمیایی توسط دستگاه تصفیه آب خانگی از به دنیا آمدن نوزادان همراه با بیماری های مختلف جلوگیری می شود. همچنین باعث افزایش سطح ایمنی بانوان باردار می گردد.

از بین بردن نیترات موجود در آب آشامیدنی

مضرترین ماده محلول درون لوله کشی آب شهری، نیترات می باشد. نیترات در بدن انسان به نیتریت تبدیل شده و سطح اکسیژن خون را به مقدار زیادی پایین می آورد. پایین آمدن مقدار اکسیژن موجود در آب باعث اختلال در سیستم عصبی بدن انسان می شود. همچنین باعث مرگ و میر در کودکان می گردد. از ضرورت های استفاده از تصفیه آب، حذف نیترات موجود درون آب لوله کشی می باشد.

پایین آوردن سختی آب آشامیدنی

یکی دیگر از اهداف استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی پایین آوردن سختی آب برای انسان و نیز برای آکواریوم های آب شیرین و شور می باشد. سختی آب مورد استفاده برای دستگاه اسپرسو ساز باید پایین تر از ۵۰ باشد. سختی آب مورد استفاده برای آکواریوم شور باید نزدیک به صفر یا همان آب مقطر باشد. همچنین تی دی اس استاندارد آب برای آکواریوم آب شیرین بین ۰ تا ۳۰ است. سختی آب مناسب برای بدن انسان بین ۳۰ تا ۹۰ می باشد.


آیا آب با جوشاندن تصفیه می شود؟

یک باور غلط در بین مردم، تصفیه و پاکسازی آب با روش جوشاندن است. در این روش نه تنها مواد آلوده از بین نمی رود بلکه باعث افزایش غلظت املاح و زیاد شدن نیترات در آب می شود. در نتیجه موجب تشدید خطر و ضرر به بدن انسان می شود.

یکی از خطرناک ترین و سرطان زا ترین مواد محلول در آب، نیترات است که باعث ایجاد سرطان معده می شود. عمل جداسازی نیترات از آب با روش اسمز معکوس (Reverse Qsmosis) که توسط فیلتر ممبران یا غشاء انجام می شود. به این صورت که فیلتر ممبران دارای سوراخ های بسیار ریزی است که فقط از آن مولکولهای آب رد می شود و نیترات به این صورت از آب جدا می شود.

کلر نیز یکی از مواد مضر برای انسان است. کلر در لوله های آب شهری موجود است و توسط دستگاه تصفیه آب خانگی به طور کامل از بین می رود.

ذرات معلق زیادی در آب لوله کشی شهری وجود دارد که باعث تغییر رنگ و طعم آب می شود که فیلترهای تصفیه آب توانایی پاکسازی آن ها را نیز دارا می باشند. این دستگاه ها به طور کامل آلاینده های آب را از بین برده و همچنین با افزودن یون های مفید برای سلامتی انسان، آبی سالم را فراهم می کنند.


مزیت های دستگاه تصفیه آب

 • بر نحوه و روند فیلتراسیون دستگاه نظارت وجود دارد.
 • برای افراد دارای بیماری های کلیوی امکان تنظیم تصفیه با حداقل مواد محلول در آب می باشد.
 • آب تصفیه شده مطمئن است.
 • از دور ریز بطری های پلاستیکی و  آسیب به طبیعت جلوگیری می شود.
 • قابلیت تنظیم تی دی اس مناسب وجود دارد.
 • از بروز ناراحتی های قلبی و عروقی و مشکلات تنفسی جلوگیری می شود.
 • با حذف کلر، ناخالصی ها و آلاینده های محلول در آب به مقدار زیادی ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
 • از بروز سنگ کلیه و ناراحتی مثانه جلوگیری می شود.
 • بوع نامطبوع یون و املاح طعم دهنده ی آب شهری از بین می رود.
 • سختی آب را کاهش داده و از رسوب گیری کتری و سماور جلوگیری می کند.
 • بیماری های پوستی مانند جوش و آکنه از بین می رود.
 • متابولیسم بدن را تنظیم کرده و باعث از بین رفتن کسلی در انسان می گردد.
 • باکتری ها، میکرو ارگانیزم های بیماری زا و مواد شیمیایی درون آب را حذف می کند.
 • سلامت انسان به ویژه کودکان را در مقابل بیماری های موجوذ در آب غیر بهداشتی را تضمین می کند.
 • به دلیل عدم استفاده از آب معدنی در هزینه ها صرفه جویی می شود.

مقایسه آب معدنی و دستگاه تصفیه آب

 • تاریخ انقضای آب معدنی در اروپا تنها یک هفته است ولی در ایران شش ماه می باشد.
 • شرکت های تولید کننده آب معدنی مواد نگهدارنده به نام فلوراید به آب اضافه کرده که خود ماده ای خطرناک و سرطان زا است.
 • آب معدنی ها شرایط نگهداری خاص خود را دارا می باشند. چون در داخل پلاستیک است نباید در معرض گرما و نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد. اما در ایران این مورد رعایت نمی شود و آب توسط پلاستیک آلوده می شود.
 • از لحاظ صرفه اقتصادی استفاده از دستگاه تصفیه آب بسیار با صرفه تر از خرید آب معدنی می باشد.
 • استفاده از آب معدنی باعث تولید هر چه بیشتر ظروف پلاستیکی در دنیا می شود. برای زیباسازی و بقای کره زمین باید از تولید ظروف پلاستیکی اجتناب گردد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر