0

محل مناسب نصب اسپلیت یا کولر گازی دیواری

اسپلیت یا کولرگازی- وب سایت اسپیتی
بازدید 6259

محل مناسب نصب اسپلیت دیواری یا همان کولر گازی دیواری تاثیر بسیار مهمی در عملکرد آن دارد. دقت در محل نصب درست باعث می شود تا از سرمادهی مناسبی بهره مند شوید.


محل مناسب نصب اسپلیت یا کولر گازی

وظیفه اصلی پنل داخلی اسپلیت یا کولر گازی پرتاب باد است. هوای سردی که توسط کمپرسور ایجاد می شود توسط پنل داخلی در فضای داخل خانه جریان می یابد. البته وظیفه تنظیم دما و ترموستات نیز در داخل پنل قرار دارد.

میزان پرتاب باد ۵ الی ۱۰ متر می باشد. این میزان نسبت به مدل اسپلیت متفاوت است. پنل داخلی اسپلیت باید در جایی قرار بگیرد که در جلوی آن مانعی مانند ستون برای جلوگیری از پرتاب باد نباشد. ممکن است محیط بزرگتر از توان سرمایش کولر گازی باشد. در این صورت باید دو عدد کولر گازی و یا بیشتر در نظر گرفته شود.

توجه داشته باشید که محل نصب پنل داخلی را با توجه به دکوراسیون و تزیینات خانه با فاصله از سقف قرار دهید. زیرا هوای گرم به سمت در، زیر سقف جمع می شود. حدالمقدور ۴۰ الی ۵۰ سانتی متر از سقف فاصله داشته باشد.

پنل داخلی کولر گازی را در مجاورت بخاری و شوفاژ یا سیستم های سرمایش و گرمایشی دیگر نصب نکنید. اگر در آشپرخانه نصب می کنید مراقب باشید که روی اجاق گاز و سایر رطوبت سازها نصب نشود.

مکان نصب پنل داخلی به منظور سرویس راحت

در نصب پنل داخلی کولر گازی امکان تعمیر و یا سرویس دوره ای پنل داخلی کولر گازی را نیز باید در نظر گرفت. قبل از نصب پنل داخلی مطمئن شوید که صفحه نگهدارنده پنل محکم در جای خود فیکس شده است.

تراز بودن محل نصب اسپلیت یا کولر گازی

پنل کولر گازی باید به صورت تراز نصب شود تا از لحاظ فنی و ظاهری ایجاد مشکل نکند.

برای کسب اطلاعات در مورد نحوه انتخاب کولر گازی مناسب به مقاله “نحوه انتخاب کولرگازی یا اسپلیت مناسب” مراجعه نمایید.


نصب کندانسور کولر گازی

کندانسورهای کولر گازی معمولا وظیفه تامین هوا و ساخت هوای خنک برای کولرها را بر عهده دارند. برای نصب کندانسور باید محیطی را در نظر گرفت که سایه خوبی داشته باشد و در زیر نور مستقیم آفتاب نباشد. زیرا آفتاب تولید هوای خنک را مختل می کند و باعث فرسایش بیشتر کندانسور هم می شود. کندانسور باید به دور از رطوبت و به دور از تابلوهای برق نصب شود. نصب پنل های خارجی نباید در محل رفت و برگشت لوله های آب، برق و یا گاز در نظر گرفته شود.

نصب کندانسور کولر گازی و یا اسپلیت در زیر سایه، راندمان بهتری را ارايه می دهد. مصرف برق کولر را کمتر و تبادل حرارت و خنک کردن باد کولر را بهتر می کند. اگر جایی که دارای سایه مناسبی باشد پیدا نشود، باید از سایه بان استفاده شود. باید توجه داشت که سایه بان نباید مانع از تهویه هوا و گردش هوا شود. هوا باید از پشت و جلو در حال گردش باشد.


نصب کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی باید در منطقه ای قرار بگیرد که فضای آزاد در اطراف آن به میزان لازم فراهم باشد. اشیا و یا دیوار در مجاورت کمپرسور کولر گازی یا اسپلیت مانع تبادل درست گرما با محیط می شود. این موضوع باعث کاهش بازدهی در سیستم کولر گازی و گرم تر شدن هوای خروجی کولر می شود. اگر کمپرسور نتواند تبادل هوای گرم با محیط داشته باشد مصرف برق دستگاه افزایش خواهد یافت و طول عمر کمپرسور نیز به شدت کاهش می یابد.


نصب پنل خارجی کولر گازی

نکته دیگری که باید در نصب پنل خارجی در نظر گرفت این است که اگر این پنل ها را بر روی لبه پنجره و یا اسکلتی فلزی قرار می دهید به منظور ایمنی بیشتر بهتر است از لرزه گیر مناسب و یا منجیت استفاده شود.

در هنگام انتخاب مکان برای یونیت و یا پنل خارجی کولر گازی باید جایی را انتخاب کنید که ضمن داشتن شرایط فوق از دودکش ها، هود آشپزخانه، فن های اگزاست و محیط های آلوده به دور باشد. زیرا نه تنها باعث می شود بو و مقداری آلاینده به داخل اتاق هدایت شود بلکه خیلی زود کثیف و خراب می شوند.

نکته مهم دیگر در نصب پنل خارجی کولر گازی انتخاب فضای کافی است تا در صورت نیاز به تعمیر، سرویس کار بتواند به راحتی در اطراف پنل فعالیت داشته باشد.

توصیه می شود اگر چند پنل کولر گازی در خانه استفاده شده فاصله تقریبی آنها از هم ۸۰ سانتی متر تا ۱ متر در نظر گرفته شود.


در فروشگاه ها و پاساژ های تجاری کولر گازی باید کجا نصب شود؟

نصب کولر گازی در ساختمان ها بهتر است در فاصله بین ۴۰ تا حتی ۵۰ سانتی متری سقف باشد. اما در فروشگاه ها و مراکز تجاری موضوع متفاوت است.

فروشگاهها به دلیل اینکه سقف های بلندی دارند و جریان هوا در آنها بیشتر اتفاق می افتد، هوا کمی خنک است. هوای گرم به سمت سقف می رود که باعث می شود تراکم هوای گرم کمتر باشد.

در این شرایط باید ارتفاع نصب پنل اسپلیت بالا باشد. اما در نظر داشته باشید که باز هم باید پرتاب باد کولر را در نظر گرفت. برای همین نیز ارتفاع حدود دو متری از سطح زمین برای نصب پنل کولر گازی در فروشگاه ها و پاساژهای تجاری که ارتفاع سقف زیادی دارند بهترین انتخاب است.


نکات محل نصب مناسب اسپلیت به منظور کاهش انرژی

 • در هنگام نصب کولر گازی از ورود گرد و غبار به لوله‌های مبرد جلوگیری شود. به این علت که ذرات گرد و غبار ممکن است به کمپرسور آسیب وارد کنند.
 • دمای دستگاه تنظیم گردد تا از استهلاک زودرس دستگاه جلوگیری شود.
 • در هنگام نصب پنل داخلی از محکم بودن صفحه نگهدارنده پنل اطمینان حاصل گردد.
 • عایق کاری لوله‌های مبرد دستگاه موجب افزایش ظرفیت دستگاه و ایجاد فشار طبیعی می‌گردد. باید بین دو لوله مایع و گاز عایق قرار گیرد.
 • شل بودن سیم‌های برق موجب نرسیدن ولتاژ مورد نیاز به کولر گازی شده و برد الکتریکی با اختلال مواجه می گردد.
 • لوله کشی دستگاه باید در حد استاندارد و با طول تعیین شده انجام گیرد. زیرا لوله کشی با طول بیش از حد استاندارد موجب خرابی کمپرسور، گردش نامناسب روغن در کولر گازی و افت راندمان دستگاه می‌شود.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر