0

مزایا و معایب کولر آبی چه چیزهایی می باشد؟

مزایا و معایب کولر آبی- وب سایت اسپیتی
بازدید 1493

معایب کولر آبی و مزایای کولر آبی در این مقاله به دقت بررسی گردیده لطفا با ما باشید تا به صورت کامل با ابن موضوع آشنا شوید.

کولر آبی چیست؟

کولر آبی از قدیمی ترین سیستم های سرمایش جهان و یکی از دستگاه های سرمایشی تبخیری است که برای مناطقی با آب و هوای گرم و خشک استفاده می‌گردد زیرا کولر آبی با ایجاد رطوبت مانع از خشک شدن هوا می شود. سرمایش تبخیری فرایندی است که در آن از پدیدهٔ تبخیر به عنوان یک جاذب گرمایی طبیعی استفاده می‌شود به بیان ساده یعنی با تبخیر آب، محیط اطراف خود را خنک می‌کند.


طرز کار کولر آبی

با زدن دکمه پمپ کولر آبی، جریان برق پمپ آب وصل می‌شود. پمپ، آب را به پوشال‌‌ها هدایت می کند و آن‌ها را خیس می‌کند. با زدن دکمه موتور کولر شروع به کار می کند. فن، هوا را از بیرون به داخل می‌کشد به طوری که هوا پس از عبور از پوشال‌های خیس گرمای خود را به آن‌ها می‌دهد و آب برای تبخیر شدن گرمای هوا را جذب می کند . در نتیجه موجب خنک شدن هوا می شود. در ادامه هوای خنک با رطوبت نود درصد توسط کانال کولر به سمت اتاق ها هدایت می‌شود. پس می‌توان گفت آب با تبخیر شدن باعث سرمایش جریان هوا می‌گردد.

اگرمایل به خواندن مقاله “آشنایی با کولر آبی و چگونگی عملکرد آن” هستید می توانید روی عنوان متن کلیک کنید.


مزایای کولر آبی

با گرم شدن هوا نیاز به داشتن سیستم خنک کننده هوا بسیار احساس می‌شود. از این رو بهتر است قبل از اقدام به خرید اطلاعاتی در مورد دستگاه و مزایا و معایب آن بدست آوریم. ما در این مقاله به توضیح برخی از آن موارد پرداخته ایم.

مناسب برای آب و هوای گرم و خشک

کولر آبی از طریق تبخیر آب و با افزایش درصد رطوبت هوا کار می‌کند و سبب کاهش دمای محیط می شود. بنابراین برای مناطقی با آب و هوایی خشک و کم باران مناسب می باشد.

دوست دار محیط زیست

کولرهای آبی هیچ گونه گاز سمی و گازهای گلخانه ای ایجاد نمی‌کنند. یک وسیله پاک به حساب می آید که برای محیط‌ زیست خطری ندارد.

ارزان و کم مصرف بودن

قیمت کولرهای آبی نسبت به دیگر انواع کولرها کمتر و ارزان تر می‌باشد در نتیجه خرید آن‌ها مقرون به صرفه است. مصرف برق و انرژی آن نیز در مقایسه با کولرگازی پایین است.

نصب و راه اندازی راحت

کارکرد کولر آبی بسیار ساده و بوسیله فن و پمپ می باشد و در آن خبری از کمپرسور و گاز مبرد نیست. در نتیجه نصب آن راحت و حفظ و نگهداری از آن ساده می باشد.


معایب کولر آبی

نامناسب برای آب و هوای مرطوب

کولر آبی بدلیل تولید میزان بالایی از رطوبت، در مناطق مرطوب باعث افزایش حالت شرجی هوا می شود.

ایجاد بیماری های تنفسی بدلیل تولید رطوبت

رطوبت باعث افزایش رشد انواع قارچ، کپک در محیط می شود. کولر آبی با ایجاد رطوبت به این موضوع دامن می زند و در گذر زمان باعث ایجاد بیماری های تنفسی مانند آلرژی می شود. همچنین باکتری های بیماری زا موجود در آب داخل محفظه کولر آبی می تواند از طریق کانال وارد ساختمان شود.

توانایی پایین در ایجاد سرمایش

میزان بازدهی کولر آبی در تولید سرما پایین می باشد در نتیجه میزان خنک کنندگی آن نسبت به سایر کولرها کم است.

میزان بالای مصرف آب

یکی دیگر از معایب کولر آبی مربوط به میزان مصرف آب آن‌ها می‌باشد. مخصوصا که امروزه با مشکلات زیادی در حوزه آب کشور مواجه هستیم.

برای دیدن آگهی ها و فروشندگان کولر آبی و سایر کالاهای سرمایش و گرمایش با تفکیک شهر و استان به سایت اسپیتی سر بزنید.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر