0

معرفی انواع مبدل حرارتی در پکیج دیواری

مبدل حرارتی پکیج دیواری- وب سایت اسپیتی
بازدید 1665

مبدل حرارتی پکیج چیست؟

پکیج دیواری از قطعات مختلف و سنسورهای حرارتی مختلف تشکیل شده است. همکاری این قطعات موجب می شود که آب مصرفی و رادیاتورها به صورت مداوم گرم بمانند. مبدل حرارتی یکی از مهمترین قطعات دستگاه پکیج است. مبدل حرارتی پکیج از لوله های مارپیچ تشکیل شده و این مبدل بر روی شعله قرار می گیرد. سپس آب سرد از طریق لوله های مارپیچی وارد مبدل می شود. آب سرد در تماس با حرارت شعله، گرم می گردد.

مبدل حرارتی پکیج دارای لوله هایی مارپیچ است که توسط تیغه هایی به نام فین به یکدیگر متصل شده اند. هر چه تعداد فین ها بیشتر باشد، مبدل پکیج گرمای بیشتری را دریافت می نماید. البته احتمال مسدود شدن مسیر عبور جریان آب نیز بیشتر می گردد.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

عملکرد مبدل حرارتی در پکیج های دو مبدل با عملکرد مبدل اصلی پکیج دارای تفاوت است. در مبدل اصلی پکیج، آب گرم جریان دارد. در داخل مبدل ثانویه نیز آب سرد جاری است. این آب سرد به علت تماس با آب گرم مبدل اصلی، گرم می گردد. به عبارتی نحوه کارکرد مبدل های حرارتی گرم کردن آب سرد در تماس با آب گرم است. مبدل حرارتی پکیج نیز دارای مبدل اصلی یا اولیه و مبدل ثانویه می باشد.

برای کسب اطلاعات در مورد سایر قطعات پکیج دیواری به مقاله “معرفی قطعات پکیج دیواری و آشنایی با روش کار آنها” مراجعه فرمایید.


انواع مبدل حرارتی پکیج دیواری

مبدل اصلی تک منظوره (Gas Water Heat Exchanger)

در پکیج های دو مبدله از مبدل تک منظوره یا اصلی استفاده می گردد. پکیج دو مبدله شامل مبدل اصلی و مبدل ثانویه یا صفحه ای می باشد. آب مورد نیاز به منظور گرمایش توسط مبدل اصلی فراهم می گردد. مبدل اصلی یا تک منظوره دارای دو اتصال از نوع سه چهارم می باشد. آب بندی این نوع اتصالات مختلف است. اتصالات سه چهارم مبدل اصلی به منظور تامین آب مدار گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند. مبدل ثانویه نیز آب گرم مصرفی را فراهم می کند. نحوه کارکرد مبدل حرارتی ثانویه به این شکل است که آب سرد درون این مبدل با قرار گرفتن در کنار آب گرم مبدل اصلی، گرم می گردد.

پکیج تک مبدل-وب سایت اسپیتی
در پکیج های تک مبدل، آب گرم مصرفی و گرمایش رادیاتورها از طریق شعله مستقیم تامین می‌شود و زمانی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، به دستگاه اعلام شده و آب گرم در دسترس قرار می گیرد.

نام دیگر پکیج های دو مبدل، مونوترمیک است. پمپ پکیج در حالت کارکرد زمستانی پکیج های دو مبدل، فعال می باشد. با گردش آب در مبدل اصلی، آب مورد نیاز به منظور گرم کردن محیط تامین می شود. پمپ نیز در شرایط نیاز به آب گرم مصرفی مجددا به کار می افتد و برای تامین آب گرم مصرفی، آب را در مبدل ثانویه به حرکت در می آورد.

جنس مبدل تک منظوره از مس است که با آلیاژی از آلومینیوم پوشش داده می شود. پوشش آلومینیومی، خوردگی سطح مبدل حرارتی را کم می کند. استفاده از پکیج تک مبدل در مناطقی که دارای آبی با املاح کمتر از 500 PPM هستند، با صرفه تر است. در مناطقی که دارای آبی با املاح بیشتر از 500 PPM می باشند، استفاده از پکیج دو مبدل توصیه می گردد.

مبدل اصلی دو منظوره (Double Gas Water Heat Exchanger)

در پکیج های تک مبدل به منظور فراهم کردن آب مصرفی و گرمایش محیط در هنگام باز شدن شیر آب گرم مصرفی، برد الکترونیکی فرمان تشکیل شعله برای گرم نمودن آب داخل مبدل حرارتی که در تماس مستقیم با مشعل است را از طریق سنسور تشخیص جریان آب صادر می نماید. به همین خاطر در تماس بدون واسطه آب با شعله، آب گرم می شود. سپس آب گرم شده به شیر می رسد. آب نیز در شرایط نیاز به گرمایش از طریق یک شیر سه طرفه به سمت رادیاتورها هدایت می گردد. در این حالت به منظور جریان یافتن آب در مبدل و رادیاتورها، پمپ سیرکلاتور پکیج شروع به کار می نماید. در پکیج تک مبدل پمپ سیرکولاتور فقط در حالت زمستانه کار می کند. اما در پکیج تک مبدل، این پمپ در حالت تابستانه عمل نمی کند.

مبدل اصلی پکیج دو مبدل- وب سایت اسپیتی
در این نوع پکیج ها دو نوع مبدل وجود دارد که گرمایش رادیاتورها توسط مبدل اصلی یا اولیه و گرمایش آب از طریق مبدل ثانویه یا صفحه ای انجام می شود. در واقع برای عبور آب مدار گرمایشی و آب مصرفی دو مسیر سیال وجود دارد.

مسیر آب گرم بهداشتی از مسیر رادیاتورها در لوله های مبدل اصلی دو منظوره، جدا می باشند. سایز ورودی و خروجی مسیر گرمایش ۳/۴ اینچ یا ۱۶ میلی متر است. ابعاد لوله های مصرفی ۱/۲ اینچ (۱۲ میلی متر) می باشد.

مبدل صفحه ای یا ثانویه (Water Heat Exchanger)

پکیج های دو مبدل دارای یک مبدل ثانویه یا صفحه ای می باشند. مبدل اصلی آب مورد استفاده در مدار گرمایش را گرم می کند. گرم نمودن آب مصرفی نیز بر عهده مبدل ثانویه است. آب درون مبدل اصلی از طریق حرارت مستقیم شعله گرم می گردد. این آب داغ وارد مبدل ثانویه شده و موجب گرم شدن آب درون این مبدل می شود. این آب پس از گرم کردن آب مبدل ثانویه، مجددا به مبدل اصلی باز می گردد.

مبدل ثانویه پکیج دو مبدل- وب سایت اسپیتی
مبدل حرارتی ثانویه برخلاف مبدل اولیه که به صورت مستقیم با آتش مشعل گرم می شود، با آب گرم تولید شده در مبدل اولیه گرم می شود.

مبدل ثانویه دارای چندین صفحه است. جنس مبدل صفحه ای از استنلس استیل می باشد. به منظور دستیابی به بیشترین تبادل حرارتی و سطح تماس، گردش آب درون صفحات به صورت یکی در میان و عمود بر هم و در خلاف جهت یکدیگر می باشد. مبدل ثانویه یا صفحه ای در پشت شیر سه طرفه و پایین محفظه احتراق قرار دارد.

به منظور جایگزین نمودن مبدل های بزرگ کویلی و دو جداره می توان از مبدل های صفحه ای استفاده نمود. البته امکان گیر کردن مواد زائد و رسوبات درون صفحات داخلی این مبدل وجود دارد. به منظور جلوگیری از تجمع رسوبات در داخل صفحات مبدل صفحه ای باید اقداماتی صورت بگیرد. قیمت بهتر، مصرف انرژی کمتر و تولید مداوم آب گرم از مزیت های مبدل صفحه ای نسبت به مبدل کویلی می باشد. حجم آب دهی کمتر نیز از معایب مبدل صفحه ای نسبت به مبدل صفحه ای است.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

مبدل چگالشی (Isothermic Heat Exchanger)

مبدل چگالشی استنلس استیل

مبدل چگالشی یک نوع مبدل تک منظوره است. در پکیج های چگالشی یا کندانسینگ بیشتر از این مبدل استفاده می گردد. جنس این مبدل ها از فولادهای زنگ نزن یا استنلس استیل می باشد. این مبدل به شکلی ساخته شده است که آب حاصل از میعان بخار آب محصولات احتراق اثر مخرب کمتری بر روی مبدل بگذارد.

مبدل حرارتی استنلس استیل پکیج چگالشی

این نوع مبدل در دیگ های چگالشی نیز کاربرد دارند.

مبدل چگالشی آلومینیوم سیلیکون منیزیم

مبدل حرارتی آلومینیوم سیلیکون منیزیم پکیج چگالشی

این نوع مبدل در دیگ های چگالشی نیز استفاده می شود.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر