0

معرفی قطعه پرشر سوئیچ آب در پکیج دیواری

بازدید 3173

پرشر سوئیچ آب چیست؟

قطعه پرشر سوئیچ آب (Water Pressure Switch) یک قطعه گزارشگر و برای ایمنی است که بودن و نبودن آب در پکیج را به برد گزارش می دهد. این قطعه بر اساس فشار آب در مدار گرمایش گزارش را برد ارسال می کند. به این صورت که اگر در مدار گرمایش فشار آب پایین تر از ۰/۴۵ بار باشد اجازه روش شدن پکیج توسط برد بر اساس گزارش پرشر سوئیچ آب داده نمی شود. نام های دیگر این این قطعه، کلید کنترل حداقل فشار یا کلید وابسته به فشار است. این پرشر قبل از مبدل حرارتی پکیج و به شکل سری نصب می گردد.

در صورتی که پرشر سوئیچ معیوب باشد، نه در حالت گرمایش و نه در حالت آب گرم مصرفی، پکیج روشن نمی شود.

فشار آب موجود در مدار گرمایش در تمامی مراحل کارکرد پکیج توسط پرشر سوئیچ آب کنترل می گردد. پرشر سوئیچ آب در صورت کاهش فشار آب درون مدار گرمایش، باز شده و پکیج را از کار می اندازد. اگر فشار آب موجود در مدار بیشتر از ۰/۴۵ باشد، پرشر بسته شده و پکیج همچنان کار خواهد کرد.

در صورت عدم کارکرد پرشر سوئیچ آب، پکیج بدون آب یا با آب کم شروع به کار کرده که موجب آسیب به مبدل حرارتی دستگاه می گردد. به عبارتی پرشر سوئیچ باعث می شود پکیج فقط در صورت وجود آب در مدار کار کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطعات پکیج های دیواری به مقاله “معرفی قطعات پکیج دیواری و آشنایی با روش کار آنها” مراجعه فرمایید.


نحوه عملکرد پرشر سوئیچ آب در پکیج

هنگامی که فشار در مدار کم شود، پرشر سوئیچ آب به صورت یک کلید باز (Normally Open) کار کرده و مدار باز می شود پکیج خاموش می شود. اما در شرایط افزایش فشار مثل یک کلید بسته (Normally Close) کار می کند و مدار بسته می شود و پکیج به کار خود ادامه می دهد. به این صورت که اگر در پکیج آب نباشد یا کمتر از ۰/۴۵ بار فشار داشته باشد این کنتاکت به هم وصل نمی شوند و هیچ گزارشی جهت روشن شدن پکیج به برد ارسال نمی شد و برد اجازه روشن شدن پکیج را نمی دهد. تنها در زمانی که آب به داخل این قطعه پر می شود کنتاکت ها به هم وصل می شوند و جریان به برد ارسال می شود.

یک جریان ضعیف (حدود ۵ ولت) از برد به یکی از کنتاکت های پرشر سوئیچ آب منتقل می شود. اگر به همان میزان جریان به برد بازگردد، پکیج روشن می شود.

نوعی پرشر سوئیچ آب

نحوه تست پرشر سوئیچ آب

تست پرشر سوئیچ آب هنگام روشن بودن پکیج

هنگام روشن بودن پکیج می توان با قطع کردن سیم های مربوط به پرشر سوئیچ آب آن را تست نمود. پکیج در صورت سالم بودن پرشر، خاموش می گردد. اگر پرشر معیوب باشد، پکیج همچنان کار خواهد کرد.

تست پرشر سوئیچ آب هنگام خاموش بودن پکیج

در صورت عدم کارکرد پکیج به دلیل خرابی پرشر سوئیچ آب، برای تست پرشر می توان یکی از شیرهای آب گرم را باز نموده و سپس سیم ها را یکسره و مستقیم (جامپر) به هم وصل کرد. به این صورت که پرشر سوئیچ آب را از مدار حذف می کنیم و سیم ها مستقیم وصل می شوند. باید قبل از این تست دقت داشته باشیم که فشار در روی مانومتر پکیج بر روی فشار استاندارد ۱/۵ بار باشد تا تست به درستی انجام گیرد.

تست پرشر سوئیچ آب به وسیله مولتی متر

روش دیگر تست پرشر سوئیچ آب استفاده از مولتی متر است. استفاده از مولتی متر روش ایمن تری نسبت به روش های دیگر تست پرشر می باشد. به این صورت که دو سر مولتی متر بر روی دو کنتاکت پرشر سوئیچ آب قرار داده می شود. مولتی متر نیز باید بر روی حالت بیزر قرار بگیرد. سپس در صورت عدم وجود آب در پکیج، اگر یکی از پراب های مولتی متر را به NC (Normally Close) و دیگری را به COM وصل کنیم، صدای بیپ ممتد می دهد. در صورت تزریق آب به پکیج، اگر یکی از پراب ها را به NO یا (Normally Open) و دیگری را به COM متصل کنیم، صدای بیپ ممتد می دهد. بر روی پکیج از کنتاکت های NO و COM استفاده می گردد.

پرشر سوئیچ آب در شرایط نرمال به صورت Normally Open (کلید باز) می باشد. به این معنا که قطعه پرشر به صورت باز است.


عوامل خرابی پرشر سوئیچ آب

تجمع رسوبات موجب خرابی پرشر سوئیچ آب می گردد. حجم رسوبات بر روی حساسیت کارکرد این قطعه اثر می گذارد. به همین علت در اندازه گیری مقدار فشار آب دچار مشکل می شود.

به منظور تعمیر پرشر سوئیچ آب باید قبل از تعویض قطعه، پکیج اسید شویی گردد. همچنین می توان برای جلوگیری از خرابی این قطعه پکیج را به صورت دوره ای و منظم سرویس نمود. به این علت که هنگام سرویس پکیج در صورت نیاز اسید شویی انجام می شود.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر