0

معرفی و بررسی اجزای دستگاه زنت

معرفی و بررسی اجزای دستگاه زنت-وب سایت اسپیتی
بازدید 1177

زنت چیست؟

زنت که به صورت (Zent) تلفظ می شود، دستگاهی دو منظوره می باشد که سرما، گرما و میزان رطوبت هوا را تامین می کند. این دستگاه که در ایران ساخته و مطابق با شرایط آب و هوایی کشورمان طراحی شده است.
عملکرد زنت برای ایجاد سرما مانند کولر آبی و با استفاده از سیستم پوشال و آبفشان می‌باشد و برای تولید گرما از کویل‌های آبگرم یا الکتریکی استفاده می‌شود. فن در این دستگاه نقش انتقال دهنده هوای گرم یا سرد را به محیط های مورد نظر جهت تهویه دارد. در این مقاله به صورت کامل اجزای دستگاه زنت را با کارآیی آنها برای شما معرفی خواهیم کرد.

برای کسب اطلاع بیشتر در مورد دستگاه زنت می توانید به مقاله “دستگاه زنت (zent) چیست؟” مراجعه فرمایید.


اجزای تشکیل دهنده دستگاه زنت

دمپر

دمپر در کانال های ارتباطی بین دستگاه زنت و ساختمان قرار می گیرد. وظیفه تنظیم میزان جریان هوای دریچه ها را برعهده دارد.

فیلتر

فیلترها وظیفه حذف ذرات هوا را بر عهده دارند. دارای انواع گوناگونی هستند. در تابستان ذرات هوا توسط پوشال های دستگاه گرفته می شوند. اما در زمستان فیلتر ها این وظیفه را بر عهده دارند.

پمپ آب

پمپ آب وسیله ای برای جابجایی و انتقال مایعات با افزایش فشار است. در دستگاه زنت وظیفه انتقال آب از تشتک به پد بر عهده پمپ آب می باشد. بهترین پمپ ها برای دستگاه زنت نوع مستغرق آن است که این نوع در مقابل قطرات آب مقاوم بوده و نمی سوزند.

دریچه های هوا

در زنت سه نوع دریچه با کاربردهای مختلف وجود دارد.

  • دریچه هوای تازه

مخصوص ورود هوای تازه محیط به درون دستگاه است.

  • دریچه هوای رفت

مخصوص خروج هوای تهویه شده داخل دستگاه به داخل ساختمان است.

  • دریچه هوای برگشت

دریچه هوای برگشت مخصوص ورود هوای ساختمان به دستگاه است. وجود دریچه هوای برگشت به این دلیل است که دمای آن با دمای ساختمان برابر است و با ورود آن به دستگاه و اختلاط با هوای تازه باعث نزدیک شدن دمای هوای تازه به دمای نهایی می شود.

فن و الکتروموتور

فن، در زمستان هوای گرم و در تابستان هوای سرد شده را به محیط منتقل می کند. در واقع وظیفه فن کنترل میزان هوای رفت است. بعد از اینکه هوای گرم و سرد با استفاده از قطعات داخلی ایجاد شد. توسط فن به دریچه های مرتبط به کانال ها منتقل می شود و در اتاق ها توزیع می شود.

کویل آب گرم

کویل یکی از مهم ترین اجزای این دستگاه است. برای ایجاد هوای گرم و داغ در روزهای سرد سال از کویل یا هیتر الکتریکی استفاده می شود. گویل، آب گرم خود را از پکیج یا بویلر می گیرد.
زمانی که جریان هوا از طریق فن بر روی کویل های ایجاد شود. آب داغ به هوای سرد برخورد کرده که در نهایت این عمل، باعث گرم شدن هوا می شود.

سیستم کنترلی

کنترل ها از اجزای مهم دستگاه زنت هستند. بخشی است که روی دستگاه زنت تسلط دارد و برای رسیدن هوا در وضعیت مطلوب بکار می روند. ترموستات هم نوعی سیستم کنترلی است که برای تنظیم دما در وضعیت مطلوب کاربرد دارد. اینورتر ها هم سبب افزایش عمر الکتروموتور می شوند.

پدهای سلولزی

پد ها برای ایجاد سطح تماس بهتر بین هوا و آب به کار می روند. باعث بهبود فرآیند تبرید تبخیری و افت فشار می شوند. جنس این پد‌ها از کاغذ کراف اروپایی که با چسب رزین آغشته شده است و به دلیل جذب بالای آب در آن ها میزان مصرف آب کاهش می یابد. پدهای سلولزی نیاز به تعویض سالیانه ندارند و این اتفاق هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد.

سیستم رطوبت زن

رطوبت ­زن، سیستمی جهت افزایش رطوبت جریان هوا برحسب نیاز می ‌باشد. رطوبت زنی با پاشیدن آب در مسیر جریان هوا انجام می شود. هر چقدر منافذ نازل پاشش ریز باشد، باعث ایجاد قطرات آب ریزتر در نتیجه کیفیت رطوبت زنی بهتر می شود. ولی این امر باعث افزایش افت فشار و افزایش هزینه می شود.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر