0

مقایسه داکت اسپلیت و چیلر

مقایسه داکت اسپلیت و چیلر- وب سایت اسپیتی
بازدید 968

داکت اسپلیت و چیلر دو سیستم تهویه مطبوع سرمایشی و گرمایشی هستند و تفاوت و شباهت هایی با هم دارند. قیمت تمام شده، هزینه های مصرف انرژی و کیفیت فنی این سیستم ها از جمله فاکتورهایی است که در انتخاب این دو سیستم مورد توجه قرار می گیرند. 


داکت اسپلیت (Ducted Split)

داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی از متداول ترین سیستم های تهویه مطبوع و یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در آپارتمان ها می باشد.

داکت اسپلیت ها از دو قسمت اصلی کندانسور (یونیت خارجی) و هوا ساز (یونیت داخلی) تشکیل شده است. یونیت ها توسط مجموعه ای از لوله های مسی بهم متصل شده اند.

هوا ساز داکت اسپلیت به صورت توکار درون سقف وصل می‌شود و هوای خنک را دریافت و با کمک فیلترهای تعبیه شده، هوای فیلتر و تمیز شده را با استفاده از کانال به محیط انتقال می دهد. انواع داکت اسپلیت دو نوع اینورتر (فناوری دور متغیر) و معمولی می‌باشد.

اگرمایل به خواندن مقاله “داکت اسپلیت چیست و چه کاربردی دارد؟” هستید. می توانید روی عنوان کلیک کنید.


چیلر (Chiller)

چیلر بخشی از دستگاه تهویه مطبوع است. کار آن سرد کردن آب در حال گردش در دستگاه است. از سرمایش تولید شده در چیلر علاوه بر مناطق مسکونی، می توان جهت خنک کاری دستگاه ها و تجهیزات صنعتی و سرمایش های فرآیندی هم استفاده کرد.

چیلر خنک کردن و فراهم آوردن دمای مناسب برای دستگاه را نه با تولید سرما، بلکه با حذف گرما انجام می‌دهد. به همین دلیل، دستگاه باید گرما دریافت کرده و سپس گرما را به سرما تبدیل نماید. آب سرد شده در چیلر با پمپ و از طریق لوله کشی به واحدهای توزیع کننده هوای سرد مانند فن کویل های تعبیه شده در داخل ساختمان یا دستگاه هواساز ارسال می شود. مایع سرد شده توسط چیلر دوباره به چرخه باز می‌گردد و برای سیستم تهویه قابل استفاده است.

یونیت های داخلی و خارجی در سیستم چیلر انواع مختلف دارند. یونیت های خارجی در انواع جذبی و تراکمی و یونیت های داخلی در انواع مختلف سقفی، دیواری، زمینی و … هستند.

اگرمایل به خواندن مقاله “چیلر چیست و معرفی انواع چیلرها” هستید می توانید روی عنوان متن کلیک کنید.

تفاوت داکت اسپلیت و چیلر

مقایسه هزینه

قیمت خرید و تمام شده سیستم از عوامل مهمی است که درانتخاب آن کالا تاثیر دارد. به لحاظ اقتصادی می‌توان گفت که در ظرفیت مشابه بین داکت اسپلیت و چیلر، قیمت داکت اسپلیت کمتر و ارزانتر است. بنابراین برای ساختمان هایی با ظرفیت پایین تر داکت اسپلیت انتخاب مناسبی است.

مقایسه سطح صدا

 داکت اسپلیت ها در مقایسه با چیلرها، صدای بیشتری تولید می‌کنند. چراکه در داکت اسپلیت برای توزیع بهتر هوا در فضاهای مختلف از فن قوی تر و بزرگتری نسبت به فن کویل چیلر استفاده می شود. در نتیجه صدای بیشتری تولید می گردد.

مقایسه از نظر متراژ ساختمان

هر چه متراژ یک ساختمان بالاتر باشد، به دلیل راندمان پایین داکت اسپلیت، به کارگیری تنها یک دستگاه داکت اسپلیت جوابگوی نیاز آنجا نخواهد بود و باید از چند دستگاه داکت اسپلیت استفاده کرد، که هم هزینه و هم حجم کانال کشی را به شدت افزایش می دهد. این مسئله برای چیلرها، کمتر رخ می‌دهد.

مقایسه ظرفیت و نیرو

چیلرها نسبت به داکت اسپلیت با قدرت و بازدهی بالاتری تولید می شوند. بنابراین چیلر برای ساختمان هایی با ظرفیت بالا و داکت بیشتر برای ساختمان های مسکونی و اداری کوچک مناسب هستند.  

مقایسه کنترل مستقیم

سیستم داکت اسپلیت یک سیستم مستقل است. تمامی فضاها از هوای خروجی یک هواساز مرکزی استفاده می کنند. اما در فن کویل ها این امکان وجود دارد که دمای هر فضا مستقل کنترل و تنظیم شود.

مقایسه مصرف انرژی

مصرف انرژی در داکت اسپلیت بیشتر از چیلر مرکزی و فن کویل است. داکت اسپلیت ها برای ایجاد هوای گرم یا سرد از انرژی برق استفاده می کنند. اما چیلر برای سرد و گرم سازی هوا از آب بهره می گیرد. مصرف برق این دو زمانی که چیلر دائما در حالت ظرفیت کامل کار کند برابر خواهد بود. 


منبع

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر