0

مهندسان سازه در دنیای مدرن چه وظایفی دارند؟

مهندسان سازه در دنیای مدرن چه وظایفی دارند- وب سایت اسپیتی
بازدید 697

مهندسی سازه در ایران یکی از گرایش‌های اصلی و اغلب پرطرفدارترین شاخه رشته مهندسی عمران است.

به گزارش یکتاپرس، مهندسی سازه هزاران سال پیش هنگام ساختن سازه‌هایی مانند اهرام در مصر یا آکروپولیس در یونان به عنوان علمی تخصصی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما امروزه مهندسی سازه شاخه‌ای از مهندسی عمران است که شامل استفاده از قوانین فیزیک، ریاضیات و دانش تجربی برای طراحی ایمن المان‌های سازه‌ای تحت بارهای وارده به ساختمان‌های ساخته شده توسط انسان است. رشته مهندسی سازه در دنیای مدرن، دانش گسترده و مفصلی را ارائه می‌دهد که می‌تواند عملکرد اشکال مختلف و متریال‌های مورد استفاده در سازه‌ها را برای مقاومت در برابر بارها و تنش‌ها به طور دقیق پیش‌بینی کند.

مهندسی سازه (به انگلیسی: Structural engineering) بخشی از مهندسی عمران و مهندسی هوافضا است. در مهندسی عمران، مهندسی سازه در مورد سازه های انتقال بار از اجزاء یک ساختمان یا بنا به محل تکیه گاهی آنها مانند پی سازه صحبت می کند. مهندسی سازه گرایشی از مهندسی است که با طراحی سیستم های سازه ای به هدف تأمین باربری و ایجاد مقاومت در برابر نیروهای گوناگون وارد بر سازه سروکار دارد. مهندسی سازه معمولا با طراحی ساختمان ها و سازه های غیرساختمانی سر و کار دارد و همچنین نقش ضروری ای در طراحی ماشین آلات، در جاهایی که یکپارچگی سازه ای بر روی ایمنی و اطمینان پذیری ماشین تأثیر دارد، کار می کند. طراحی بسیاری از ساخته های دست بشر، از مبلمان تا تجهیزات پزشکی، از خودرو و … نیاز به حضور مهندس سازه دارد.

رشته مهندسی سازه چیست؟

مهندسی سازه در ایران یکی از گرایش‌های اصلی و اغلب پرطرفدارترین شاخه رشته مهندسی عمران – عمران است. در واقع بعد از پذیرش در  در دانشگاه در مقطع لیسانس در رشته مهندسی عمران، می‌توان با هدف ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی‌ ارشد (تحصیلات تکمیلی) برای گرایش سازه وارد رقابت کنکور شد.

داوطلبان دانشگاه‌های سراسری و آزاد بعد از قبول در رشته سازه می‌توانند به مدت چهار ترم و حداکثر سه سال در مقطع ارشد شروع به تحصیل کنند. دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیرکبیر، دانشگاه تهران، علم و صنعت، تربیت مدرس و دیگر دانشگاه‎های سرتاسر کشور که رشته‌های مهندسی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

معمولا مهندسی سازه با طراحی و اجرای ساختمان ها وسازه های غیر ساختمانی شناخته می شود. مهندسان سازه افرادی هستند که به طراحی، تحلیل و نظارت بر اجرای پروژه های عمرانی می پردازند. ساخت ساختمان های بلند و کوتاه، پل ها، تونل ها، سازه های آبی و سدها، سازه های صنعتی و دریایی، نیروگاه، دیوارهای حائل، تأسیسات نفتی، سازه های نگهبان و… بر عهده ی مهندسین سازه می باشد.

مهندسان در رشته ی مهندسی سازه، قادر به طراحی سازه های بلند مرتبه، سازه هایی با رفتار غیر خطی، انواع مقاطع متغیر به کار رفته در تیر و ستون و مدلسازی دقیق سازه در نرم افزار‌های عمرانی می باشند.

مهندسی سازه هزاران سال پیش هنگام ساختن سازه هایی مانند اهرام در مصر یا آکروپولیس در یونان به عنوان علمی تخصصی مورد استفاده قرار ‌گرفت. اما امروزه مهندسی سازه شاخه ای از رشته مهندسی عمران است که شامل استفاده از قوانین فیزیک، ریاضیات و دانش تجربی برای طراحی ایمن المان های سازه ای تحت بارهای وارده به ساختمان های ساخته شده توسط انسان است. رشته مهندسی سازه در دنیای مدرن، دانش گسترده و مفصلی را ارائه می دهد که می تواند عملکرد اشکال مختلف و متریال های مورد استفاده در سازه ها را برای مقاومت در برابر بارها و تنش ها به طور دقیق پیش بینی کند.

مهارت های لازم برای مهندس سازه

مهندسین ارشد سازه نیاز دارند مهارت هایی را در خود پرورش دهند تا موقعیت بهتری نسبت به رقیبان کاری خود در بازارکار مهندسی داشته باشند. برخی از این مهارت ها به شرح زیر است :

 • روابطی عمومی بالا
 • توانایی تجزیه و تحلیل
 • قدرت تجسم فضایی
 • توجه به جزئیات
 • قدرت تصمیم‌گیری و انتخاب
 • توان جسمی و قدرت بدنی
 • آشنایی با نرم افزار های عمرانی
 • تسلط نسبی بر نقشه برداری

بازار کار مهندس سازه

اگرچه گرایش مهندسی سازه به نسبت سایر گرایش های عمران فارغ التحصیلان  بیشتری دارد اما افراد متخصص به راحتی می توانند وارد بازارکار شوند. همکاری با وزارتخانه ها و سازمان های مسئول اجرای طرح های عمرانی؛ مانند وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، سازمان نظام مهندسی ساختمان واحد های عمرانی شهرداری‌ها، همکاری با مهندسی مشاور سازه، کار در کارگاه های عمرانی و آزمایشگاه بتنی و نظارت و اجرا از جمله محیط های کاری مهندسان سازه می باشد.

مهندسان سازه چه وظایفی دارند؟

با اخذ مدرک مهندسی سازه، مهندسان می‌توانند هر نوع ساختار مانند آسمان‌خراش‌ها، پل‌ها، سدها، نیروگاه‌ها، استادیوم‌ها، سازه‌های برقی، سوله‌ها و کارخانه‌ها را طراحی کنند. اما قبل از آن باید در امتحان سازمان نظام مهندسی شرکت کنند تا مجوز کار و طراحی داشته باشند. برای سازه‌های بزرگ، منحصربه فرد و یا پرهزینه که به راحتی مورد آزمایش قرار نمی‌گیرند، عموماً توسط مهندس سازه واجد شرایط و با استفاده از محاسبات ریاضی طراحی می‌شوند.

مهندسان سازه افرادی هستند که وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که سازه‌هایی که همه ما در آنها زندگی می‌کنیم و یا به شکلی در ارتباط با آنها هستیم ایمن و پایدار بوده و تحت بارهای عمودی و جانبی دچار خرابی و فروریزش نمی‌شوند. آنها این کار را با استفاده از دانش فنی خود برای مشخص کردن انواع مختلف مصالح ساختمانی در اشکال مختلف که می‌توانند در برابر تنش‌ها بارهای گرانشی، طوفان‌ها و زمین لرزه‌ها مقاومت کنند.

شما به عنوان یک مهندس سازه، برای درک کارآیی پروژه با مشتریان خود همکاری نزدیکی دارید تا راه‌حلی ایمن، سازنده و اقتصادی برای تکمیل و پروژه ارئه دهید. به طورکلی، فرآیند طراحی ساختاری یک ساختمان را می‌توان به سه مرحله که شامل محاسبه بار، تجزیه و تحلیل ساختاری و طراحی است تقسیم کرد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر