0

موتورخانه بهتر است یا پکیج دیواری

موتورخانه بهتر است یا پکیج دیواری؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1598

اکنون در کمتر ساختمان نوساختی از بخاری برای گرم کردن محیط استفاده می شود. در نتیجه رقابت اغلب برای انتخاب بین موتور خانه و پکیج دیواری می باشد.

برای انتخاب بین موتور خانه و پکیج دلایل و مقایسه هایی در این مقاله صورت گرفته و بیان داشته ایم.

برای کسب اطلاعات در مورد پکیج به مقاله “آشنایی با پکیج دیواری” مراجعه فرمایید.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


 مصرف انرژی در صورت استفاده از کدام یک کمتر است

نحوه کار پکیج

پکیج دیواری با احتراق گاز، آب را گرم می کند. از سیستم لوله کشی آب گرم شده توسط پمپ سیرکولاتور به رادیاتور (شوفاژ) و یا در صورت گرمایش از کف به لوله های نصب شده در کف زمین انتقال می یابد. بخشی از آب گرم نیز برای آب گرم مصرفی در آشپزخانه و سرویس بهداشتی یا حمام مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه کار موتور خانه

نحوه کار موتور خانه به صورت کلی شبیه نحوه کار پکیج است. با این تفاوت که در موتور خانه برای گرمایش از دیگ های بخار آب بسیار حجیم استفاده می شود. برای گرم کردن این دیگ ها هم از مشعل کمک گرفته می شود. پس با توجه به این سیستم قابل استنباط است که میزان مصرف انرژی در موتور خانه بیشتر از پکیج دیواری می باشد.

در موتور خانه از سوخت گازوئیل یا گاز برای احتراق استفاده می شود. دود حاصل از این احتراق توسط دودکش به بیرون منتقل می شود. آب گرم شده در دیگ ها هم توسط پمپ به داخل ساختمان هدایت می شود.


حرارت ایجاد شده در دیگ در سه حالت می تواند در سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار گیرد

 • فن کویل
 • رادیاتور
 • گرمایش از کف

میزان مصرف انرژی در موتورخانه ها به قدری بالا می باشد که قابل مقایسه با مصرف انرژی در پکیج دیواری نیست. میزان هدر رفت انرژی در موتور خانه ها چندین برابر پکیج است. زیرا هم فضا وسیع تر بوده و هم تجهیزات حجیم تر می باشد.

در صورت عایق نشدن لوله ها نیز هدر رفت انرژی زیادی در مسیر لوله ها تا ساختمان را شاهد خواهیم بود. در پکیج مسیر لوله ها کوتاه تر و میزان هدر رفت انرژی نیز کمتر است.

مقدار مصرف انرژی در موتور خانه در صورتی که با جلوگیری و راه های کاهش مصرف سوخت همراه باشد. برای گرمایش مرکزی یک مجتمع مسکونی بسیار بزرگ مانند هتل و یا بیمارستان قابل قبول است.

در واقع این طور می توان گفت که میزان مصرف انرژی در موتورخانه با توجه به راندمان آن در صورتی مورد تایید است که از قبل به شکل طرح ریزی شده ای راه های هدر رفت انرژی مسدود شده باشد.

در سیستم موتور خانه مرکزی، تنظیم میزان مصرف انرژی و صرفه جویی در آن به دلیل استفاده تعداد زیاد خانواده ها دشوار است. به عنوان مثال اگر خانواده ای به مسافرت رفته باشد و ترموستات داخلی را قطع نکرده باشند تا زمان برگشت از مسافرت انرژی زیادی به هدر خواهد رفت. در حالی که در پکیج هر خانواده مسئول مدیریت مصرف انرژی خود می باشد.


میزان آلایندگی پکیج دیواری در مقایسه با موتورخانه

 اصولاً نصب و اصلاح دودکش موتور خانه و بهبود نحوه برون رفت گازهای آلاینده از دودکش ها به شکل صحیح مورد استفاده قرار نمی گیرد. پس می توان گفت که میزان آلایندگی در موتورخانه ها بسیار بیشتر از پکیج دیواری است.


صرف هزینه در نصب و راه اندازی پکیج و موتورخانه

هزینه خرید و نصب پکیچ در مقابل هزینه های گزاف راه اندازی موتور خانه بسیار مقرون به صرفه تر است. در ضمن مصرف سوخت و هزینه های سرویس و عایق کاری و لوله کشی موتورخانه چندین برابر پکیج دیواری می باشد

اگر در موتورخانه لوله ای دچار ترکیدگی بشود باید هزینه زیادی برای تعمیر و تعویض لوله ها پرداخت شود.


گرمایش پکیج بیشتر است یا موتورخانه

به خاطر اینکه تجهیزات موتورخانه برای تولید حجم و مقایسه بالا برای گرمایش طراحی می شود. گرمای ایجاد شده موتورخانه در مقایسه با پکیج بیشتر است.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


فضای مورد نیاز برای نصب

پکیج دیواری فضای بسیار کمی را اشغال می کند. اگر در آشپزخانه نصب شود به اندازه فضای یک کابینت جا می گیرد. در حالی که موتور خانه نیاز به یک فضای بزرگ به اندازه یک اتاق را دارد که این فضا برای مجتمع های بزرگ به اندازه یک واحد و یا یک پیلوت می باشد.


تولید صدا در کدامیک بیشتر است

تولید سروصدا یکی از مشکلات موتورخانه ها است. به دلیل استفاده از دیگ ها و پمپ های قوی صدای موتورخانه زیاد می باشد. به همین علت موتورخانه در جای دورتر از محل سکونت نصب و دیوارها و سقف آن عایق کاری می شود. در حالی که پکیج در اندازه یک آبگرمکن صدا تولید می کند. حتی صدای پکیج های بدون فن کمتر از پکیج های فن دار می باشد.


نصب و راه اندازی کدام یک سریع تر است

نصب و راه اندازی پکیج نصف روز به زمان نیاز دارد. ولی برای راه اندازی موتورخانه باید مکان مناسب پیدا کرده و نصب و راه اندازی نیازمند به زمان زیادی می باشد. همچنین در صورت بروز مشکل در موتورخانه برای تعمیر نیاز به زمان زیادی است چون حجم کار وسیع می باشد و ممکن است ساکنین آزرده خاطر گردند در حالی که رفع ایراد در پکیج در زمان کوتاهی برطرف می شود.


فاکتورهایی که برای انتخاب سیستم حرارتی مناسب برای ساختمان باید نظر گرفت

 • منبع انرژی مورد استفاده
 • شرایط آب و هوایی منطقه شما
 • طرح و نقشه ساختمان
 • وسایل گرمازا موجود در ساختمان شما
 • زمینی که ساختمان شما بر روی آن بنا شده
 • متراژ ساختمان

نتیجه گیری

با توجه به موارد بررسی شده، پکیج دیواری از لحاظ صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین کاهش میزان آلایندگی هوا گزینه مناسب تری می باشد، ولی در ساختمان های و پروژه های بزرگ از قبیل هتل ها، بیمارستان ها، دانشگاه ها، اداره جات و ویلاهای استخردار چاره ای جز استفاده از موتورخانه و یا دیگ چگالشی نیست.

می توان با رعایت استانداردهای تعیین شده در ساختمان سازی، زمینه سازی های مناسب برای نصب و راه اندازی موتورخانه و همچنین فرهنگ سازی درست در بین مردم میزان مصرف انرژی در سیستم موتورخانه را کاهش داد. می توان گفت موتورخانه های مدرن راهی به سمت پیشرفت و ترقی را دارد.

اگر به دنبال جایگزین مناسب به جای موتورخانه هستید می توانید از دیگ های چگالشی استفاده کنید. دیگ های چگالشی مصرف انرژی بسیار کمتری دارند و جای کمتری نسبت به موتورخانه اشغال می کند. بولر های چگالشی صدای زیاد و هدر رفت انرژی موتورخانه را نیز ندارند. این دیگ ها هزینه بالایی برای خرید نسبت به موتورخانه دارند. برای همین نیز اکثراً در ویلاسازی از این سیستم کمتر استفاده می شود.

برای خرید انواع پکیج به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

دیگ چگالشی-وب سایت اسپیتی
بویلرهای چگالشی یا دیگ های چگالشی از انواع سیستم های حرارت مرکزی است. دیگ یا بویلر Boiler یک تجهیز تاسیساتی است که وظیفه ی آن گرم کردن یک سیال جهت مصارف مختلف می باشد. چگالش در لغت به معنای تقطیر یا میعان ماده از گاز به مایع می باشد.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر