0

کاهش تخلفات با صدور مکانیزه پروانه ساختمانی

بازدید 504

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، گفت: بهره برداری از طرح مکانیزه کردن صدور پروانه ساختمانی نقش مهمی در کاهش تخلفات ساختمانی و تمایل شهروندان به ساخت و ساز قانونی خواهد داشت.

مهندس علی اصغر زحمتکش در مراسم رونمایی از سامانه شهروند سپاری که با حضور استاندار و مدیران ارشد استانی و شهری و به منظور ارائه خدمات غیر حضوری به شهروندان برگزار شد، طرح مکانیزه کردن صدور پروانه ساختمانی را مهم و ضروری دانست و گفت: بسیاری از کارشناسان خبره ماه‌ها روی این طرح کار کردند.

 وی افزود: زمان‌بر بودن و بروکراسی اداری پیچیده و نفس‌گیر صدور پروانه ساختمانی همواره یکی از دغدغه های اصلی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوده است که تاثیر زیادی در افزایش تخلف‌سازی داشت و مردم را دل‌زده می‌کرد که سراغ اخذ پروانه ساختمانی نروند.

زحمتکش با بیان اینکه پروسه غیر حضوری شدن صدور پروانه ساختمانی با همکاری دستگاه ها و نهادهای مختلف انجام شد، تصریح کرد: یک بخش این طرح مربوط به شهرداری بود که با همت و پشتیبانی شهردار، معاونین شهرداری و کمیسیون شهر هوشمند شورای شهر با محوریت مهندس قمی و مهندس سفید انجام شد و بخش دیگر آن در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد و با فراهم کردن زیرساخت های امضای دیجیتال و فرم‌ها به انجام رسید.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با تاکید بر اهمیت مکانیزه شدن صدور پروانه ساختمانی یادآور شد: موضوعی که معاونت عمرانی استانداری یزد بارها در جلسات پیشگیری از تخلفات ساختمانی تاکید زیادی بر آن داشتند، بحث زمان بر بودن صدور پروانه ساختمانی و لزوم کوتاه تر شدن پروسه اخذ آن بود که اکنون در این تفاهم نامه لحاظ شده است.

وی ادامه داد: در این تفاهم‌نامه‌های دیده شده است که پروانه های ساختمانی حتما با نقشه های معماری صادر شوند. تهیه نقشه های سازه، برق و مکانیک پروسه زمان‌بری است که می‌تواند عامل مهمی در افزایش تخلفات ساختمانی باشد که این موضوع خوشبختانه در این تفاهم‌نامه آمده است.

مهندس زحمتکش در پایان خاطرنشان کرد: لازم است از تلاش‌های تیم انفورماتیک و همکاران خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و همچنین پشتیبانی و حمایت های مستمر مدیران شهرداری و کمیسیون شهر هوشمند و راهنمایی ها و همکاری‌های مدیران ارشد استانی از جمله دکتر طالبی استاندار و مهندس صادقیان معاونت عمرانی استانداری یزد تشکر کنم.

از این پس شهروندان می‌توانند با مراجعه به سامانه شهروند سپاری خدمات تخصصی مانند پاسخ استعلام بانک، گواهی نقل و انتقال، گواهی عدم خلاف و همچنین پروانه شهرسازی را به صورت الکترونیکی دریافت و از خدمات عمومی شامل پرداخت عوارض نوسازی، اعلام هوشمند ضابطه، سوابق آراء کمیسیون و محاسبه زیربنای ساخت استفاده کنند.

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر