0

کمپرسور یا متراکم کننده چیست و چگونه کار می کند؟

کمپرسور گریز از مرکز یا همان سانتریفیوژ (Centrifugal)- وب سایت اسپیتی
بازدید 3070

کمپرِسور (Compressor)

کمپرسور یا متراکم کننده، یک دستگاه مکانیکی است که برای فشرده کردن گاز یا مایعات استفاده می شود. در واقع کار این دستگاه افزایش فشار و کاهش حجم گاز می باشد.
کمپرسور یکی از چهار جز اصلی سیکل تبرید تراکمی است. این چهار جز عبارتند از کندانسور، اواپراتور، شیر انبساط و کمپرسور.
در سیکل تبرید تراکمی، سیال مبرد باید در داخل لوله مسافتی را طی کند تا عمل جذب گرما در اواپراتور و دفع آن در کندانسور را انجام دهد. این اجزا در فاصله معینی از هم قرار دارند. در نتیجه برای این جابجایی مبرد، به انرژی نیاز است. این وظیفه بر عهده دستگاه کمپرسور است.
کمپرسورها، فشار هوا يا هر ماده‏ گازی شکل ديگر را در طول يک يا چند مرحله افزايش داده و انرژی را به گاز يا هوا منتقل می کنند. در نتيجه‏ کاهش حجم گاز فشرده شده، دما و چگالي آن افزايش می يابد.


عملکرد کمپرسور

عملکرد آن به این صورت می باشد که کمپرسور یا متراکم کننده با صرف انرژی مکانیکی، هوا را که ترکیبی از گازهاست، با سرعت و قدرت به درون خود مکیده و سپس آن را فشرده و متراکم می سازد. در اثر این عمل، دمای گازی که فشرده می شود نیز افزایش می یابد. در نتیجه گاز اولیه تبدیل به گاز پر فشاری که دمای بالایی دارد، ‌می شود. لذا برای بهره برداری از این گاز باید ابتدا دما را در حدی که قابل استفاده باشد پایین آورد. برای این کار در خروجی کمپرسورها لوله های خنک کننده تعبیه شده که گاز را از آن عبور می دهند تا دمای گاز دوباره به حد معمولی باز گردد.
انواع گوناگونی از کمپرسور وجود دارد که برای مصارف صنعتی و عمومی طراحی شده‌اند.


انواع کمپرسور یا متراکم کننده

کمپرسورها را براساس معیارها و ویژگی های مختلف طبقه بندی می کنند. اولین نوع این طبقه بندی ها، برپایه نحوه انتقال انرژی از کمپرسور به سیال است که به دو دسته‏ کلي کمپرسورهای جابجايی و کمپرسورهای ديناميکی تقسيم می شوند.
در کمپرسورهای جابجايی، گاز به داخل محفظه کشيده شده و پس از تراکم به بوسيله يک پيستون رفت و برگشتی، از محفظه خارج می شود. کمپرسورهای ديناميکی نيز بر اين اساس کار می کنند که پره های توربین ابتدا به گاز سرعت داده و سپس به طور ناگهانی سرعت آن را کاهش داده و به فشار تبديل می كنند.

۱- کمپرسور دینامیکی (Displacement Compressor)

این نوع از کمپرسورها با فشار ثابتی کار می کنند. در آن ها انتقال انرژی به سیال به طور دایمی است. از کمپرسورهای دینامیکی در فشارهای پایین و دبی های بالاتر استفاده می شود.
عملکرد کمپرسور دینامیکی تحت تأثیر شرایط بیرونی قرار دارد. هرگونه تغییر در فشار، بر عملکرد دستگاه و ظرفیت آن تاثیر دارد.

انواع کمپرسورهای دینامیکی

گریز از مرکز یا همان سانتریفیوژ (Centrifugal)

کمپرسورهای گریز از مرکز، دارای جریان رانش شعاعی است و به همین دلیل به آن شعاعی هم گفته می شود. دارای پره های بسته می باشد و هوا را در جهت شعاع خود به سمت بیرون میراند و هوا پس ازبرخورد به پخش کننده (Diffuser) از سرعتش کاسته شده و به دما و فشارش افزوده می شود .
این نوع از کمپرسور شامل دو نوع یک طرفه و دو طرفه می باشد.

جریان محوری (Axial)

کمپرسورهای جریان محوری، کمپرسورهای دوار دینامیکی هستند. دارای یک و یا دو و یا چند طبقه پره های ثابت و متحرک می باشند. هوا یا گاز از میان پره های خود عبور داده و به سمت عقب میراند. بدین ترتیب سرعت هوا هم زمان با اینکه پره های ثابت انرژی جنبشی را به فشار تبدیل می کنند، افزایش می یابد.
طرح های محوری غالباً کمپرسورهای توربینی یا کمپرسورهای توربینی شعاعی نیز نامیده می شوند و برای میزان جریان حجمی بالا در فشار نسبتاً متوسط مورد استفاده قرار می گیرند.


۲- کمپرسورهای جابجایی مثبت (Positive Displacement Compressor)

این نوع کمپرسور با جریان ثابت کار می کند. در آن ها انتقال انرژی به سیال به صورت متناوب یا دوره ای صورت می پذیرد. دبی این کمپرسورها به مراتب کمتر از نوع دینامیک و قدرت تراکم این کمپرسورها نسبت به نوع دینامیک بیشتر است.

انواع کمپرسورهای جابجایی مثبت

رفت و برگشتی (Reciprocating)

کمپرسور رفت و برگشتی قدیمی ترین و متداول ترین انواع کمپرسور است. یک عضو که دارای حرکت رفت و برگشتی می باشد در داخل سیلندر به سمت عقب و جلو رفت و آمد می کند و با حرکت در جهت محور طولی باعث مکش و کمپرس گاز می شود. این کمپرسور در شکل های دو طرفه یا یک طرفه و در شکل بندی V و L موجود می باشند.در آن انتقال انرژی به سیال و عمل تراکم گازها با کاهش حجم صورت می گیرد. برای فشار بالا و دبی کم مناسب هستند.
به طور کلی کمپرسورهای رفت و برگشتی به سه دسته کلی زیر تقسیم می شوند.

 • کمپرسور رفت و برگشتی تک اثره
 • کمپرسور رفت و برکشتی دو اثره
 • کمپرسور رفت و برگشتی دیافراگمی (Diaphragm)

دورانی (Rotary)

کمپرسور دورانی پیستونی که به آنها روتاری هم می‌گویند، نوعی از کمپرسورهای جابجایی مثبت هستند. این کمپرسورها دارای یک روتور با پره های فلزی هستند که طول این پره ها می تواند تغییر کند. در اين نوع كمپرسورها عمل بالا بردن انرژي سيال از طريق حركت چرخشي است. همزمان با باز شدن منفذ ورودی، مبرد را به داخل می کشد، سپس باعث فشرده سازی مبرد می شود و نهایتا با باز شدن منفذ تخلیه، مبرد را با فشار بالا به بیرون تخلیه می کند.
این نوع از کمپرسور از نظر ساختمان داخلی کمپرسور شامل انواع مختلفی می باشد.

 • پره ای یا وین (Vane)
 • گوشواره ای یا لوپ (Lobe)
 • حلزونی یا اسکرو (Screw)
 • مارپیچی یا اسکرول (Scroll)
 • رینگ مایع (Liquid Ring)
پره ای یا وین (Vane)

گوشواره ای یا لوپ (Lobe)
حلزونی یا اسکرو (Screw)
مارپیچی یا اسکرول (Scroll)
رینگ مایع (Liquid Ring)

منبع

برچسب‌ها:

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر