0

اسپلیت یا کولرگازی اینورتر چیست؟

اسپلیت یا کولرگازی اینورتر چیست؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 1779

کولرگازی اینورتر چیست؟

نسل جدید اسپلیت ها به اسپلیت یا کولرگازی ها به اینورتر مشهور هستند. مردم به آن کولرگازی کم مصرف نیز می گویند.

در اسپلیت ها و کولرگازی های معمولی کمپرسورها دارای دور ثابتی هستند. برای اینکه مصرف انرژی و برق را کاهش دهند در زمان رسیدن به درجه تنظیم شده کولربه صورت اتوماتیک خاموش می شدند.

بدین صورت که کولرگازی یا همان اسپلیت را روی دمای ۲۵ درجه تنظیم می نمایید. کولر شما بعد از کمی کار کردن دمای محیط را به ۲۴ درجه سانتیگراد  می رساند. ترموستات داخلی به محض اینکه تشخیص می دهد دمای محیط به ۲۴ درجه رسید. دستور خاموش شدن موتور کولرگازی یا اسپلیت را می دهد.

بعد از خاموش شدن کمپرسور، ترموستات همیشه در حال چک کردن دمای محیط است. چنانچه دمای محیط گرم شده باشد دوباره دستور روشن شدن اسپلیت توسط ترموستات صادر می گردد. این خاموش و روشن شدن های مستمر باعث ایجاد شوک الکتریکی به موتور می شود. نیز باعث مصرف برق زیاد به علت استارت های متوالی کمپرسور می شود.

ولی این مشکل در کولر گازی یا همان اسپلیت اینورتر رفع گردیده است. به این صورت که در اسپلیت های اینورتر، کمپرسور خاموش نمی شود. در صورت نیاز به سرمایش کم دور خود را کند می کند و در حالتی که نیاز به سرمایش بیشتری باشد دور خود را تند می کند.

در میزان سرماش بین کولر اینورتر و معمولی هیچ تفاوتی نیست

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انتخاب کولر گازی به مقاله “نحوه انتخاب کولر گازی و اسپلیت مناسب” مراجعه فرمایید.


تفاوت اسپلیت یا کولرگازی اینورتر با اسپلیت معمولی

در کولر گازی ها یا اسپلیت های جدید به جای استفاده از کمپرسورها با دور ثابت که در زمان رسیدن دمای محیط به اندازه تنظیم شده، دستگاه را خاموش می کرد؛ از کمپرسورهای دور متغیر استفاده شده است. در کمپرسورهای جدید در زمان رسیدن دمای محیط به دمای دلخواه به جای خاموش کردن کمپرسور، دور کمپرسوررا پایین می آورد. تا از وارد شدن شوک الکتریکی به موتور دستگاه و کمپرسور در زمان استارت مجدد کمپرسور و در نتیجه مصرف برق زیاد جلوگیری به عمل آورد.

تفاوت اصلی کولرگازی و اسپلیت های جدید با قدیمی در کمپرسور است. به جای کمپرسور دور ثابت از کمپرسور دور متغیر در کولرگازی ها و اسپلیت های اینورتر استفاده شده است. همین تغییر نیز باعث افزایش قیمت در کولر گازی و اسپلیت های جدید شده است.

شایان ذکر است که تبلیغات شرکت های تولید کننده اسپلیت و کولر گازی مبنی بر کاهش ۶۰ درصدی در مصرف برق در کولرگازی های جدید نه اثبات شده است و نه منطقی می باشد.


می توانید برای خرید اسپلیت یا کولر گازی و سایر کالاهای سرمایشی و گرمایشی به سایت اسپیتی، سایت آگهی فروشندگان تاسیساتی در سراسر ایران وصل شوید.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر