0

کولر آبی پوشالی بهتر است یا سلولزی؟

کولر آبی پوشالی بهتر است یا سلولزی؟- وب سایت اسپیتی
بازدید 3475

کولر آبی (Evaporative Cooler) یکی از دستگاه های سرمایشی تبخیری است. با تبخیر آب، هوا را خنک می‌کند. کولر آبی از وسایل سرمایشی می باشد که بیشتر در مناطق خشک کشور کارایی دارد.

این کولرها، از نظر نحوه خنک کنندگی هوا، در دو نوع کولرهای آبی پوشالی و کولرهای آبی سلولزی تولید می شوند.

همانطور که می دانیم در کولر آبی، با ریزش آب روی پوشال یا پد سلولزی و عبور هوا از میان آن ها، هوای خنک ایجاد می شود. این واسط های تبخیری نقش مهمی در بازدهی و راندمان کولر آبی دارند.

اگرمایل به خواندن مقاله “آشنایی با کولرهای آبی و نحوه کارکردن آن” هستید می توانید روی عنوان متن کلیک کنید.


تفاوت کولر آبی پوشالی با کولر آبی سلولزی

در کولرهای پوشالی از پوشال و در کولرهای سلولزی از سلولز، برای رطوبت زنی استفاده می شود. هر کدام مزایا و معایب مختص به خود را دارا می باشند. که در این مقاله به آن اشاره می کنیم.

پوشال کولر آبی چیست؟- وب سایت اسپیتی

خنک کنندگی محیط

ضخامت پد سلولزی که جهت خنک کاری در کولرهای آبی استفاده می شوند نسبت به پوشال بیشتر می باشد. پدها دارای بافت های همگن و یکنواختی هستند. آب به صورت یکنواخت در آن ها پخش می شود. هنگامی که پد سلولزی خیس می‌شود تغییر شکل نمی دهد و در تمامی نقاط هوای عبوری از آن یکسان است. ولی پوشال ها ساختاری ناهمگن و متغیری دارند و در مدت کوتاه و بر اثر ریزش آب به سمت پایین جا به جا می شود و در نتیجه بخش های میانی یا بالایی خالی از پوشال شده و گرمای هوا با هوای خنک شده بخش های پُر پوشال مخلوط می گردد و باعث کاهش راندمان خنک کنندگی می شود.

تهویه و فیلتر هوا

پدهای سلولزی استفاده شده در کولرهای آبی معمولا دارای انسجام بالایی هستند. همین انسجام و عدم ریزش و شکستگی پدها سبب می‌شوند تا هوای خارج شده از کانال ها بهتر، تمیزتر و عاری از هرگونه آلایندگی مرتبط با پوشال باشد. سلولزها بدلیل پیوستگی پدها بخش عمده ای از گرد و غبار و ذرات معلق در هوا را جذب می کنند و برخلاف پوشال ها از بروز آلرژی جلوگیری می کند و باعث ایجاد فضایی پاک تر برای تنفس می شود.

مصرف برق و آب

معمولا پدهای سلولزی این توانایی را دارند که نسبت به اندازه رطوبت نسبی هوای بیرون در تابستان، دمای هوای خروجی را به همان مقدار کاهش دهند. هر چه خنک سازی هوای محیط بوسیله کولر بیشتر باشد، به همان اندازه مصرف برق هم کاهش می یابد. در نتیجه مصرف انرژی برق در مدل سلولزی کمتر از کولرهای آبی پوشالی است.

از طرفی هر چه قدرت خنک سازی کولر بیشتر باشد، آب بیشتری تبخیر می شود. همان طور که اشاره شد چون سرمازایی توسط کولرهای آبی سلولزی نسبت به مدل پوشالی بیشتر است، به همان نسبت هم مصرف آب بالاتر می رود.

طول عمر و هزینه تعویض و نگهداری

عمر مفید پد سلولزی اغلب بالا و تا ۴ سال می باشد. اما پوشال ها به دلیل پایین بودن دوام و پایداری و ریزش، معمولا هر سال باید تعویض شوند. این مورد یکی از مهم ترین تفاوت کولر آبی سلولزی با کولر آبی معمولی می باشد. هرچند قیمت پدها نسبت به پوشال بالا می باشد. ولی بخاطر کیفیت و طول عمر بالاتری که دارند نسبت به نوع پوشالی منطقی تر و باصرفه تر هستند.


سخن آخر

بدلیل مزایای پد سلولزی نسبت به پوشال اغلب برای مردم این سوال پیش می آید که آیا امکان تبدیل کولر آبی پوشالی به سلولزی وجود دارد؟

معمولا چون ساختار هر دو کولر مشابه هم بوده و هر دو از اجزای یکسانی تشکیل شده اند پس می توان آن ها را به هم تبدیل کرد. اما قبل از آن باید به اندازه پد و نوع درب کولر توجه شود.


نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر