0

مزایای دیگ چگالشی چیست و چه تفاوت هایی با سایر دیگ ها دارد؟

دیگ چگالشی- وب سایت اسپیتی
بازدید 2292

در این مقاله به بررسی مزایای دیگ چگالشی و مقایسه آن با دیگ معمولی پرداخته ایم.


تفاوت دیگ معمولی با دیگ چگالشی در چیست؟

سیستم های دیگ چگالشی یک نوع تجهیزات تاسیساتی هستند. وظیفه آن گرم کردن یک سیال جهت مصارف مختلف می باشد. در دیگ های نرمال مثل دیگ لوله آتشی یا فایرتیوب بعد از احتراق سوخت، گازهای حاصل از احتراق با رد شدن از لوله، باعث گرم شدن آب موجود در اطراف لوله می شود. با انتقال حرارت از لوله به آب، دمای آب بالا می رود. در فرایند احتراق، بخار آب نیز تولید می شود که نتیجه ترکیب هیدروژن و اکسیژن است. ولی در دیگ های چگالشی (کندانسینگ بویلر)، حرارتی که توسط گازهای اگزاست تلف می شد، دوباره جذب می شود. سپس بخار آب موجود در گازهای خروجی حاصل از عمل احتراق، با از دست دادن گرمای نهان تبخیر، به آب مایع (کندانس) تبدیل می شود و بعد، این گرمای نهان به همان آب مایع داده می شود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.

در حقیقت بخار آبی که حاصل از احتراق است در دیگ های معمولی از دودکش خارج می شود. ولی در پکیج یا دیگ چگالشی از گازهای اگزاست با دمای بالا، برای پیش گرم کردن سیستم استفاده مجدد می شود. برای این کار باید دمای گازهای اگزاست تا ۶۰ درجه سانتیگراد پایین آورده شود. که در این حالت عمل میعان (تبدیل گاز به مایع) ایجاد می شود که به این عمل کندانس می گویند. در عملیات کندانس بازدهی دیگ ۱۰ الی ۱۲ درصد بالا می برد و به دیگ هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند دیگ های چگالشی یا کندانس می گویند.

برای کسب اطلاعات در مورد نصب دیگ چگالشی به مقاله “در نصب دیگ چگالشی به چه نکاتی باید دقت کرد؟” مراجعه فرمایید.
 

مزایای دیگ چگالشی

 • دارای راندمان حرارتی بالا
 • مسایل مثبت زیست محیطی در این نوع سیستم های چگالشی
 • قابلیت تغییر ظرفیت بهتر
 • کنترل پذیر بودن این سیستم ها
 • کاهش میزان فضای اشغال شده در موتورخانه
 • سهولت در نصب و راه اندازی
 • راحت بودن تعمیر و نگهداری 
 • کاهش هزینه های جاری ساختمان
 • کم بودن میزان سروصدا
 • قابلیت برنامه ریزی برای مدت زمان طولانی


راندمان بالا

از مهمترین مزایای دیگ چگالشی، راندمان حرارتی بالا نسبت به سیستم های سنتی است.
از جمله دلایل پایین بودن راندمان موتورخانه های سنتی، می توان عایق بندی نبودن دیگ ها، متناسب نبودن ظرفیت حرارتی دیگ های قدیمی با مشعل و در نتیجه ایجاد رسوبات داخل پره ها و مخلوط نشدن کامل سوخت و هوا که منجر به احتراق ناقص می شود اشاره کرد.
در سیستم های دیگ چگالشی میزان مصرف سوخت نسبت به سیستم های قدیمی بسیار پایین است. همین امر باعث کاهش هزینه های پرداختی برای انرژی ساختمان می شود.


قابلیت تغییر ظرفیت و کنترل پذیری

در سیستم های دیگ چگالشی در ساعاتی که از ساختمان استفاده نمی شود می توان میزان حرارت سیستم را کاهش داد. این کار باعث صرفه جویی در انرژی و کم کردن استهلاک می گردد. میزان تغییر ظرفیت در سیستم های چگالشی از ۱۷ درصد تا ۱۰۰ درصد (میزان کارکرد) می باشد و این توسط مشعل که از الیاف فلزی و به صورت تشعشی می باشد حل می شود. استفاده از مشعل تشعشی باعث افزایش راندمان کارایی و امکان مدولاسیون بیشتر و کاهش صدا و آلودگی صوتی دیگ خواهد شد.

در دیگ های غیر چگالشی امکان تغییر ظرفیت کارکرد وجود ندارد. به همین خاطر به مرور زمان اول استهلاک دستگاه و سپس مصرف انرژی آن بالا می رود. به دلیل تکنولوژی سیستم های مرکزی چگالشی گازسوز و سیستم کنترل پیشرفته این سیستم ها، فرآیند تغییر ظرفیت به صورت اتوماتیک انجام می شود.
کاهش مصرف سوخت  در صورت استفاده از سیستم های چگالشی در ساختمان های اداری تا ۶۰ درصد و در ساختمان های مسکونی تا ۵۰ درصد را می توان اتفاق افتد.

در سیستم های هوشمند چگالشی به دلیل امکان برنامه ریزی ساعات کارکرد در طول روز و همچنین اندازه گیری دمای بیرون، قابلیت تنظیم دمای ساختمان وجود دارد. در نتیجه از مصرف بیهوده جلوگیری می شود. عدم وجود سیستم کنترل محیطی هوشمند در سیستم های سنتی باعث کاهش عملکرد در دیگ و مشعل و باعث افت راندمان و بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت فروشگاه اسپیتی مراجعه نمایید.


سیستم کنترلی پیشرفته و هوشمند دیگ چگالشی

از مزایای دیگ چگالشی می توان مجهز بودن آن به سیستم کنترل هوشمند محیطی اشاره کرد. دیگ چگالشی دارای قابلیت های اندازه گیری دمای هوای بیرون و برنامه ریزی ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه، سالانه هست. و در نتیجه با برنامه ریزی کامل این سیستم، می توان صرفه جویی مضاعفی در مصرف انرژی ساختمان علاوه بر راندمان بالای آن داشت.


کاهش میزان فضای اشغال شده در موتورخانه

یکی دیگر از مزایای دیگ چگالشی کوچک بودن ابعاد و پایین بودن وزن آن است. همین امر باعث کاهش هزینه حمل و نقل و نصب می شود. سیستم های چگالشی نیازی به فندانسیون نداشته و به راحتی می توان آن را بر روی دیوار نصب کرد.


سهولت در نصب و راه اندازی

تمامی اتصالات دیگ چگالشی به راحتی در دسترس قرار دارد. فرایند لوله کشی و اتصال آن به سیستم به راحتی قابل انجام است. همچنین این دیگ ها نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارند. در صورت لزوم نیز می توان از طریق پنل جلویی دسترسی آسان و ساده ای به تمام اجزای پکیج چگالشی داشت. تعمیر و نگهداری سیستم با سرعت بالا و هزینه کمتر امکان پذیر می باشد.


پایین بودن صدا در دیگ های چگالشی

دیگ های چگالشی حتی در ظرفیت های بالا هم بسیار کم صدا و بدون ارتعاش هستند. همچنین برای کم کردن لرزش و صدا در این بولرها (دیگ ها) نیز نیازی به اجرای فندانسیون نیست.


مقایسه تکنولوژی کارکرد دیگ چگالشی مرکزی با دیگ های رایج دیگر

بویلرهای سنتی و قدیمی (غیر چگالشی)

در دیگ های غیرچگالشی و قدیمی در بهترین حالت در کیفیت اجزا و اجرا، تنها امکان انتقال حرارت ناشی از احتراق سوخت، به آب وجود دارد. در این بویلرهای قدیمی فقط مقداری از این گرما به آب منتقل می شود. مابقی گرما از طریق دودکش به بیرون محیط انتقال پیدا می کند. به عبارتی برای ایجاد گرمایش بیشتر باید سوخت بیشتری مصرف شود و دود بیشتری به بیرون رود.

بویلرهای چگالشی گازسوز

راندمان دیگ های معمولی را با اضافه کردن برخی از تجهیزات جانبی و سیستم های کنترل می توان افزایش داد. ولی در این حالت با کاهش دمای گازهای خروجی از دودکش و ایجاد میعان، باعث خوردگی سطح دودکش ها و مبدل های حرارتی می شود. اما دیگ ها یا همان بویلرهای جدید که اصطلاحا دیگ چگالشی نامیده می شوند، از موادی ساخته شده اند که در حالت میعان از خوردگی قطعات جلوگیری می شود.
بویلرهای چگالشی راندمان بالایی دارند. همچنین دارای مبدل حرارتی مکملی هستند که گازهای خروجی از دودکش را برای پیش گرم کردن آب مورد استفاده قرار می دهند. جنس مبدل حرارتی راندمان بالا، از آلومینیوم-سیلیکون و یا آلیاژهای استنلس استیل با طول عمر بالا و بدون نیاز به رسوب گیری و تعمیر می باشند. برای تخلیه آب که دارای اکسیدهای گوگرد و نیتروژن هستند و خاصیت اسیدی دارند، از دودکش و سیستم تخلیه پلاستیکی استفاده می شود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


معایب دیگ چگالشی

در جاهای مختلف راجع به عیوب دیگ چگالشی مطالب مختلفی وجود دارد. اما حقیقت این است که امروزه دیگ چگالشی به غیر از هزینه اولیه بالاتر نسبت به دیگ های معمولی ضعف قابل بحث دیگری ندارد. اما باز به بیان ضعف های آن می پردازیم.

هزینه اولیه بالا

اولین معایب این دیگ ها قیمت بالاتر آنها در قیاس با سایر انواع دیگها است. این هزینه بدلیل نصب مبدل های بزرگتر و پمپ تخلیه و فن برای خروج دود است. بدلیل قیمت حدود دوبرابری آن نسبت به دیگ های معمولی برای مصرف کننده حایز اهمیت است. هر چند با صرفه جویی در سوخت در گذر زمان جبران می شود.

جمع شدن دود در اطراف ساختمان

بويلرهاي چگالشي دارای درجه حرارت پایین تری نسبت به دیگر دیگ ها هستند. در نتیجه دود خروجی و تولید شده این دستگاه در ارتفاعات پایین تری پخش می شود و باعث جمع شدن آن در اطراف خانه و ساختمان هاي مجاور می شود.

خاصیت اسیدی و خورندگی آب چگالنده

آب ایجاد شده از پدیده کندانس٬ اسیدی می باشد. دارای خاصیت خورندگی است و باعث ایجاد خوردگي در سيستم و تجهیزات و ملحقات دیگ می شود. برای جلوگیری از این اتفاق، جنس دیگ های چگالشی را از فولادهای مقاوم در برابر خوردگی انتخاب می کنند.

کم بودن جرم آب جمع شده در دیگ های چگالشی

به مقدار آب جمع شده درون دیگ بخار Mass Boiler گفته می شود. که باعث وارد شدن فشاری مستقیم بر سیکل دیگ بخار در بار کم می شود. بیشتر دیگ­ های چگالشی فقط می­ توانند به مقدار دو لیتر آب در درون خود جای دهند (low mass). این امر باعث مختل شدن کارکرد سیکل دیگ بخار در سیکل­ های با سرعت در بارهای پایین شود. برای رفع این مشکل می توان با اضافه کردن تانک های ذخیره آب خارجی به داخل سیستم لوله کشی سیکل کوتاه را کاهش داد یا آن را حذف کرد.

کاربرد اولیه در سیستم توزیع آب گرم

در دیگ های چگالش برای تامین جریان ثابتی از آب به دیگ بخار و جریان متغیری از آب به کویل های حرارتی٬ سیستم­ های توزیع اولیه و ثانویه طراحی شده است. اگر این دو جریان برابر نباشد، سبب اختلاط آب برگشتی با آب لازم می ­شود. این اختلاط باعث افزایش درجه حرارت آب برگشتی به دیگ­ و یا کاهش درجه حرارت آب لازم کویل ­ها می ­شود، که هر دوی اینها کاهش راندمان دیگ چگالشی را به دنبال خواهد داشت.

پایین بودن نرخ “Turndown” در دیگ های چگالشی

Turndown از نظر صرفه جویی سوخت حائز اهمیت است. دیگ­ های چگالشی معمولاً با نرخ Turndown پایین یعنی در حدود %۲۰ یا کمتر تا %۵ انجام می شود. اگر بارها به مقدار کمتری از نرخ Turndown برسد، دیگ­ های چگالشی بایستی سیکل روشن و خاموش شدن را طی کنند تا بتوانند به بار لازم برسند، که این کار باعث کاهش راندمان آن می شود.ا

 


نتیجه گیری

با بررسی مسائل اقتصادی به این نتیجه می رسیم که استفاده از موتورخانه چگالشی راندمان بالا که دارای سیستم کنترل هوشمند و امکان تنظیم و تغییر دما در ساعات و روزهای مختلف هستند، میزان مصرف انرژی به نصف کاهش می یابد. همچنین باعث صرفه جویی در فضای موتورخانه و فندانسیون و مصرف انرژی می گردد. سیستم های جدید چگالشی باعث صرفه جویی حداقل ۵۰ درصد در مصرف سالانه انرژی و افزایش کارایی تا ۱۱۰ درصد می شود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


تفاوت بویلر چگالشی با معمولی- وب سایت اسپیتی
سمت راست دیگ فولادی و سمت چپ دیگ چگالشی
اتصال آبشاری دیگ های چگالشی- وب سایت اسپیتی
اتصال آبشاری دیگ های چگالشی
نمودار اتصال بویلر دمای بالا و دمای پایین در اتصال آبشاری- وب سایت اسپیتی
تصویر شماتیک اتصال آبشاری

 

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر