0

دیگ چگالشی یا بویلر چگالشی چیست و چگونه کار می کند؟

دیگ چگالشی- وب سایت اسپیتی
بازدید 3779

دیگ چگالشی یا بویلر چگالشی چگونه کار می کند؟

دیگ چگالشی یا کندانسینگ بویلر نوعی بویلر یا دیگ است که عمل بازیافت انرژی گرمایی تلف شده توسط گازهای حاصل از احتراق از دودکش را انجام می دهد. مبدل حرارتی بویلر چگالشی به منظور پیش گرمایش آب ورودی به بویلر از حرارت گازهای خروجی استفاده می کند. بخار آب موجود در این گازها به دمای نقطه شبنم رسیده و بعد از تقطیر، از دیگ خارج می شوند.

مصرف بویلرهای چگالشی به طور قابل ملاحظه ای کمتر از دیگ های کلاسیک یا سنتی (چدنی و یا فولادی) می باشد. زیرا در سیستم های چگالشی قابلیت استفاده از گرمای موجود در گازهای حاصل از احتراق وجود دارد. این قابلیت در کنار سایر مزایا موجب افزایش راندمان این بویلرها تا بالای ۹۰ درصد شده است. دیگ های غیر چگالشی گرما را به صورت مستقیم از دودکش به بیرون انتقال می دهند. در نتیجه به منظور جبران این تلفات، سوخت بیشتری مصرف می کنند.
در حالت کلی هر چقدر میزان بخار آب موجود در گازهای حاصل از احتراق، بیشتر و دمای ورودی به دیگ (دمای برگشت) پایین تر باشد، حرارت گازهای محصول احتراق خروجی از دودکش کمتر می باشد. به همین علت راندمان حرارتی بویلرهای چگالشی بیشتر می شود.

به علت تولید دیگ های چگالشی اقتصادی و قابلیت مدیریت در نصب، مبدل های داخلی دیگ ها در کوچک ترین اندازه ها تولید و تعبیه می گردند. همچنین مبدل های محفظه احتراق دارای مقاومت زیادی می باشند.

به منظور تخلیه محصولات احتراق در مجراهای باریک بویلر چگالشی از فن استفاده می شود. استفاده از فن به دلیل خروج این گازها ضروری می باشد. معمولا این گازها تا دماهای کمتر از ۱۰۰ درجه سانتی گراد خنک شده و دیگر نیروی مورد نیاز برای خروج طبیعی بالا رونده از دودکش را ندارند.

برای کسب اطلاعات در مورد نکات نصب دیگ چگالشی به مقاله “در نصب دیگ چگالشی به چه نکاتی باید دقت کرد؟” مراجعه فرمایید.


تخلیه سیستم های دیگ چگالشی

آب چگالیده تولید شده دارای مقداری حالت اسیدی است. به همین دلیل برای قسمت هایی که در معرض خورندگی هستند، باید مواد مناسب انتخاب شود. معمولا در دماهای بالا از آلیاژهای آلومینیوم و استیل ضد زنگ استفاده می گردد.

برای دفع حالت اسیدی نیاز به یک تکه شلنگ پلیمری و یک تله بخار است تا از ورود گازها به محیط جلوگیری نماید. به منظور رفع این مشکل می توان از یک خنثی کننده استفاده نمود. خنثی کننده در واقع یک مخزن پلاستیکی است که درون آن پر از دانه های سنگ آهک یا مرمر است. مخزن خنثی کننده موجب بالا بردن pH کندانس شده و سپس به فاضلاب تخلیه می گردد.

به دلیل دمای کم گازهای خروجی نهایی که تا ۳۸ درجه نیز می رسد، همیشه باید از یک فن استفاده شود. دلیل عدم استفاده از دودکش های سنتی قدیمی یا داکت های گالوانیزه، دمای پایین بویلر است. به منظور خروج گازها تنها می توان از یک لوله PVC در مصارف خانگی استفاده نمود. استفاده از موادی که مقاومتی در مقابل خوردگی نداشته در ساخت دودکش ها ممنوع می باشد.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۵۰kW و۶۵kW

دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۵۰kW و۶۵kW
قطعات داخلیدیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۵۰kW و۶۵kW

قطعات دیگ های چگالشی وارم هاوس ۵۰kW و۶۵kW

 • مبدل استنلس استیل
 • منیفولد گاز و هوا
 • شیر هواگیری اتوماتیک
 • فن
 • شیر اطمینان (۴ بار)
 • فیلتر
 • سنسور فشار آب
 • بدنه L تایپ
 • سنسور NTC
 • سیفون چگالش
 • ونتوری
 • ورودی گاز
 • شیر گاز

برای خرید دیگ چگالشی وارم هاوس به سایت اسپیتی مراجعه نمایید.

قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW

دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW
قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW
قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW

قطعات دیگ چگالشی بارلی وارم هاوس مدل ویوا ۹۰kW و ۱۱۵kW و۱۵۰kW

 • نقاط اندازه گیری هوا و گاز
 • الکترود احتراق
 • سنسور محافظ بدنه مبدل
 • مبدل
 • سنسور برگشت
 • سنسور دودکش
 • نقطه تخلیه صافی
 • اتصال ورودی
 • اتصال دودکش
 • بدنه
 • شیر هواگیری اتوماتیک
 • سنسور فلو (سنسور جریان)
 • سنسور فشار آب
 • مخزن چگالش
 • اتصال جریان
 • اتصال گاز
 • فن
 • شیر گاز
 • شیر هواگیری اتوماتیک
 • شیر اطمینان (۶ بار)
 • فیلتر

برای خرید دیگ چگالشی وارم هاوس به سایت اسپیتی مراجعه نمایید.


ویژگی های سیستم دیگ چگالشی

راندمان خوب دیگ چگالشی

از مهمترین مزایای بویلر چگالشی نسبت به دیگ های معمولی، راندمان حرارتی زیاد آنها می باشد. عایق نبودن دیگ ها، متناسب نبودن ظرفیت حرارتی دیگ های قدیمی با مشعل و در نتیجه تجمع رسوبات درون پره ها و مخلوط نشدن کامل سوخت و هوا است که موجب احتراق ناقص می شود از عوامل پایین بودن راندمان موتورخانه های قدیمی و سیستم های سنتی می باشند.
در سیستم دیگ چگالشی میزان مصرف سوخت نسبت به سیستم های قدیمی بسیار کم تر می باشد. به همین دلیل هزینه های پرداختی برای انرژی ساختمان نیز کم می گردد.

قابلیت تغییر ظرفیت و کنترل پذیری در در دیگ های چگالشی

در صورت عدم استفاده از بویلر چگالشی در ساختمان، امکان کم کردن حرارت دستگاه وجود دارد. این قابلیت موجب کم شدن استهلاک دستگاه و کاهش مصرف انرژی می شود. میزان تغییر ظرفیت کارکرد در سیستم های چگالشی از ۱۷ درصد تا ۱۰۰ درصد می باشد. مشعل تعبیه شده در این سیستم به صورت تشعشی و نوع آن نیز الیاف فلزی می باشد. استفاده از مشعل تشعشی باعث کاهش آلودگی صوتی دستگاه، افزایش قابلیت مدولاسیون و بالا رفتن راندمان دیگ چگالشی می گردد.

امکان تغییر ظرفیت کارکرد دیگ های غیر چگالشی وجود ندارد. به همین خاطر موجب افزایش مصرف انرژی و استهلاک دستگاه می گردد. عملیات تغییر ظرفیت به دلیل وجود سیستم کنترل هوشمند سیستم های مرکزی چگالشی گازسوز، به شکل اتوماتیک انجام می شود. کاهش مصرف سوخت در ساختمان های اداری تا ۶۰ درصد و در ساختمان های مسکونی تا ۵۰ درصد در نظر گرفته می شود.

امکان تنظیم دمای ساختمان در سیستم های هوشمند چگالشی به دلیل قابلیت تنظیم زمان کاری دستگاه و اندازه گیری دمای خارج از خانه، وجود دارد. به علت وجود این قابلیت در سیستم دیگ های چگالشی، در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد. در دیگ های معمولی، سیستم کنترل هوشمند وجود ندارد. به همین علت موجب کاهش عملکرد در مشعل و دیگ، کم شدن راندمان و افزایش مصرف سوخت می گردد.

سیستم کنترلی پیشرفته و هوشمند دیگ چگالشی

بویلر چگالشی مجهز به سیستم کنترل هوشمند محیطی است. همچنین این بویلر یا دیگ دارای امکان اندازه گیری دمای بیرون و برنامه ریزی ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه می باشد. به همین علت با استفاده از این سیستم هوشمند می توان راندمان دیگ را افزایش داده و در مصرف انرژی نیر صرفه جویی نمود.

کاهش میزان فضای اشغال شده در موتورخانه

ابعاد کوچک و وزن کم از دیگر مزیت های دیگ چگالشی است. به همین علت هزینه جا به جایی و نصب سیستم کاهش می یابد. بویلرهای چگالشی به راحتی بر روی دیوار نصب شده و نیازی به فندانسیون ندارند.

سهولت در نصب و راه اندازی دیگ چگالشی

تمامی اتصالات دیگ چگالشی در بالای سیستم قرار دارد. لوله کشی و اتصالات آن نیز به راحتی انجام می گیرد. این سیستم به تعمیر و نگهداری زیاد، احتیاج ندارد. با استفاده از پنل جلویی می توان به تمامی اجزای دیگ دسترسی پیدا کرد. تعمیر و نگهداری سیستم این بویلرها با سرعت بالا و هزینه کمتری صورت می گیرد. نصب آبشاری دیگ های چگالشی، توان سیستم را افزایش می دهد.

نمونه ای از نصب آبشاری دیگ چگالشی

پایین بودن صدا

بویلرهای چگالشی با ظرفیت بالا نیز بدون لرزش کار کرده و صدای کمی را دارا می باشد. همچنین برای کم کردن لرزش و صدا نیز نیازی به اجرای فندانسیون نمی باشد.

محیط زیست و دیگ چگالشی

جنس دودکش در بویلرهای چگالشی به دلیل دمای کم محصولات احتراق، معمولا از PVC می باشد. پایین آمدن دمای گازهای محصول احتراق بر روی حجم آنها اثر مستقیم دارد. این کاهش دما هم آب های درون محصولات خروجی را تقطیر می کند هم گازهای خروجی را منقبض می نماید. به همین علت قر دودکش را کم می کند. دودکش های PVC مانند دودکش های فلزی در دیگ های فولادی یا چدنی نیازی به عایق کاری، ساپورت و فضای زیاد ندارد.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


مشکلات سیستم دیگ چگالشی

هزینه اولیه بالا در دیگ های چگالشی

یک مشکل دیگ های چگالشی نسبت به سایر دیگ ها، قیمت بالای آنها است. دلیل قیمت زیاد بویلر های چگالشی به خاطر تعبیه مبدل های بزرگتر، فن و پمپ تخلیه می باشد. اما این دیگ ها با کاهش مصرف انرژی و کم کردن هزینه سوخت، قیمت اولیه زیاد را جبران می نمایند.

جمع شدن دود در اطراف ساختمان

درجه حرارت بویلرهای چگالشی نسبت به سایر بویلرها، کمتر است. به همین علت تجمع دودهای خروجی در ارتفاع کمتری اتفاق افتاده و در اطراف خانه و ساختمان های کناری پخش می شوند.

خاصیت اسیدی و خورندگی آب چگالنده

آبی که در فرایند کندانس تولید می شود، اسیدی است. این آب اسیدی خاصیت خورندگی داشته و موجب آسیب دیدن سیستم و تجهیزات بویلر چگالشی می شود.به منظور جلوگیری از خوردگی، این بویلرها را از جنس فولاد های مقاوم در برابر خوردگی می سازند.

کم بودن جرم آب جمع شده

میزان آبی که در داخل دیگ بخار جمع می شود، Mass Boiler نام دارد. این تجمع آب فشار مستقیمی را در بار کم سیکل بخار وارد می کند. در داخل اکثر بویلر­ های چگالشی فقط دو لیتر آب جای می گیرد (low mass). به همین علت عملکرد سیکل بخار سریع در بارهای کم دچار ایراد می گردد. به منظور برطرف کردن این مشکل می توان با اضافه کردن تانک های ذخیره آب خارجی به درون سیستم لوله کشی، سیکل کوتاه را کاهش داد یا آن را حذف نمود.

کاربرد اولیه در سیستم توزیع آب گرم

سیستم های توزیه اولیه و ثانویه در بویلر چگالشی به منظور فراهم کردن یک جریان ثابت از آب به دیگ بخار و یک جریان متغیر از آب به کویل های حرارتی، تعبیه شده اند. در صورت برابر نبودن این دو جریان، آب برگشتی با آب مورد نیاز مخلوط می شوند. این اختلاط باعث می شود که دمای آب برگشتی افزایش یافته و آب مورد نیاز برای کویل ها نیز کاهش یابد. در صورت بروز این اتفاق، راندمان بویلر چگالشی پایین می آید.

پایین بودن نرخ Turndown در دیگ های چگالشی

Turndown از لحاظ صرفه جویی در مصرف سوخت دارای اهمیت می باشد. دیگ­ های چگالشی معمولا با نرخ Turndown پایین یعنی در حدود ۲۰ درصد یا کمتر تا ۵ درصد انجام می شود. اگر بارها به مقدار کمتری از نرخ Turndown برسد، دیگ­ های چگالشی باید سیکل روشن و خاموش شدن را طی کنند تا بتوانند به بار لازم برسند. این کار باعث کاهش راندمان آن می گردد.

هنگامی که دیگ­ ها چرخه را طی می ­کنند، در مشعل دیگ و مبدل حرارتی قبل و بعد از تخلیه نیاز به احتراق هوا می باشد. زمان شروع به کار یک دیگ بخار، برای ۱ یا ۲ دقیقه به داخل مبدل حرارتی جریان هوا دمیده می­ شود. از این طریق، حرارت از مبدل حرارتی و دیگ بخار تخلیه می­ گردد.

در دیگ بخار با سیکل سریع در حدود ۲ دقیقه، ۱ دقیقه برای اجرا و ۱ دقیقه برای تخلیه آن زمان مصرف می شود. در صورتی که سیکل دیگ بخار در حدود ۲۰ دقیقه یا بیشتر باشد، اتلاف حرارتی آن کم خواهد بود. اما اگر هر سیکل دیگ بخار در ۵ دقیقه و با سرعت طی شود، اتلاف حرارتی دیگ قابل ملاحظه خواهد بود.

برای خرید انواع دیگ چگالشی به سایت اسپیتی مراجعه فرمایید.


نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر